RoweN

Armstrong se intoarce... şi nu prea

Recommended Posts

De ce ai pretentia sa intelegi tot ce fac eu?

Cand vei fi administrator iti promit ca eu nu voi avea aceasta pretentie.

Nu am albit degeaba.

Respectuos iti atrag atentia ca esti offtopic si ca ramai fara acces pe acest topic daca nu respecti solicitarea.

@ Trevisez,

Stai linistit, nu urasc pe nimeni, am spus doar ca pt. mine e o mare dezamagire, intelege doar ce scriu, nu extrapola!

Cum vezi tu situatia in sine...nu mai comentez!

@MBZ

Asa-s eu, mai pretentios!

Si-n general vreau sa inteleg motivatiile actiunilor oamenilor,...ca nu reusesc intotdeauna, asta-i alta problema! Insa perseverez si progresez zilnic!

Departe de mine vreo dorinta de a fi pe picior de egalitate cu tine in ale forumului, daca vei considera ca nu mai trebuie sa am acces pe acest topic sau pe forum, o sa incerc sa-ti inteleg motivatia si voi accepta situatia chiar daca o sa te inteleg sau nu...fapt ce nu cred ca e important pt. tine!

• Upvote 1

Zi-ne si noua mai multe despre cati bani a luat Lance de la Oprah.

Despre ce suma este vorba, care au fost conditiile intelegerii, etc.

Sursele mele de la F.B.I. mi-au comunicat ca e vorba despre o suma cu sase zerouri!

• Upvote 1

@ irriducibil

Pari informat in ceea ce-l priveste pe Lance, mai ales cu privire la banii pe care i-au luat de la Oprah.

Lasand vrajeala la o parte, zi-ne ceva serios.

si eu am auzit ca a luat 5 milioane de dolari de la Oprah si sincer nu m-ar mira sa fie asa, dar e sursa sigura (sora lu fratele lu amicu unei prietene care e verisoara cu o ruda a unui manager, care lucreaza pentru unu care ... intelegeti voi)

toata lumea stie ca, dca vrei sa-ti faci mea culpa in direct, te duci la oprah in emisiune.

• Upvote 1

Si "sursele mele de la F.B.I" mi-au comunicat ca in urma unor cercetari recente, s-a descoperit ca de fapt Lance l-a impuscat pe Kennedy.

Ca Lance este nascut in 1971 nu conteaza.

Acum serios.

Aducem topicul la nivel de ziarul Liberatea si stirile protv?

Bade, sa vorbesc la sectie sa iti faca viza de flotant pe topicul asta?
Chiar daca ai pile pe la seful de sectie as spune, nu te obosi. Stiu sa apreciez gestul dar. Vezi Doamne, eu in 1978 am depus ultima oara cerere pentru viza de flotant. In 1979 am preferat sa dau dimisie (n-am avut chef sa ma mai expun sicanelor ciumpalacilor de la sediul de militie), sa-mi caut un servici in cel mai frumos orasel medieval din Europa de Est si sa-mi vad de "drumul meu".

Subiectul merita indirjire, individul mai putin.

Sper ca unora li se vor deschide ochii si-si vor da seama de sarlataneria pe care o idolatrizeaza.

@100%vegetarian

@xemax

*-:)

• Upvote 1

Pentru o minimala incursiune in psihologia generala articolul e interesant, ...

Toti haterii ar trebui sa stie acum ca LA a platit sau este in curs sa plateasca pentru trisatul in sport. El nu mai este castigator de tdf, etc... Ceea ce e corect. Un om care isi plateste pacatele este in cele din urma un om care a revenit la corectitudine fata de societate.

Liestrong mai are mult drum de parcurs pina cind va reveni la ceea ce numesti tu "corectitudine fata de societate".

In momentul de fata practica ceea ce in tara boilor se numeste "Salamitaktik" cu intentia de a mai salva ceva din milioanele furate si de a nu apara in fata Grand Jury.

P.S. Postingurile pro-Liestrong de pe acest forum sint o maximala incursiune in psihologia generala a ciclistului din Romania.   

• Upvote 1

@ irriducibil

Pari informat in ceea ce-l priveste pe Lance, mai ales cu privire la banii pe care i-au luat de la Oprah.

Lasand vrajeala la o parte, zi-ne ceva serios.

Chit ca nu sint irriducibil o sa-ncerc in seara asta sa-ti explic putin "spectacolul" si fenomenul Ophra.

Sper ca unora li se vor deschide ochii si-si vor da seama de sarlataneria pe care o idolatrizeaza.

Aici se intelege ca iubitorii ciclismului in particular si ai sporturilor in general trebuie iluminati. Competitiile sportive au toate ceva imoral iar simplu observator al acestui fenomen trebuie condamnat in chip de complice ... 

Odata energia si resursele luate prizoniere pina acum de aceasta mare sarlatanerie (sport) vor fi eliberate, oamenii in imensa lor intelepciune se vor bucura petrecandu-si vremea cu lucruri autentice: razboaie, genocide, discriminari ...  

• Upvote 2

1.Liestrong mai are mult drum de parcurs pina cind va reveni la ceea ce numesti tu "corectitudine fata de societate".

2.In momentul de fata practica ceea ce in tara boilor se numeste "Salamitaktik" cu intentia de a mai salva ceva din milioanele furate si de a nu apara in fata Grand Jury.

3.P.S. Postingurile pro-Liestrong de pe acest forum sint o maximala incursiune in psihologia generala a ciclistului din Romania.   

1. Cine stabileste ca-i mult sau putin? Fiecare, un grup? opinia publica luata la gramada de la prost la geniu? Exista unitate de masura pentru tras pe sfoara planeta fara victime?

Natiunea germana mai are de parcurs drum pana sa se reabiliteze fata de umanitate pentru holocaust? 

Cine hotaraste cat? Evreii, Nemtii? Rusii? AMericani? Restul care cum le vine?

2. Salvarea milioanelor nu-i apanajul lui. Ci a celor care sug de pe urma vacii de muls. Asta cu Grand Jury de une o stii? Ai pile la procurorul general SUA? Te substitui cumva vreunui juriu?

3. Uite asa judecau si inchizitorii. Singura chestiune e ca unii aleg sa fie satanisti stiind din start ca Giavolu e nenea ala rau. Se numesc optiuni.

Am mai zis si o repet. Prea multa sclifoseala moralista pe sublectul asta. Timpul va deslusi toate itele afacerii.

• Upvote 4

Referitor la nevoia de iluminare a iubitorilor de sport.. ar cam trebui sa existe, asa in general. Recomand o povestioara, Mitul pesterii.

@Trevisez

Te admir ... pentru iluminare.

Natiunea germana mai are de parcurs drum pana sa se reabiliteze fata de umanitate pentru holocaust? 

Cind primul Bogdan nu mai are argumente pune placa cu politia nazista si vesticii care ne string de coaie. De la tine nu ma asteptam la asa ceva.

Ce legatura are holocaustul cu dopingul in ciclism?

Asta cu Grand Jury de une o stii? Ai pile la procurorul general SUA?

Presupun (si nu numai eu) ca inainte de a se profila lacrimind in spectacolul ridicol de spovedanie la sinul mamei Ophra advocatii lui Liestrong au purtat “tratative” complicate si obositoare cu “partidele” inselate si trase prin cacat – intentia a fost sa nu ajunga in fata la Grand Jury.

De pile au nevoie oamenii slabi.

Am mai zis si o repet. Prea multa sclifoseala moralista pe sublectul asta.

Si eu repet: prea multa onoare si admiratie "ciclista" si oarba pentru un trisor si mincinos notoriu. 

http://www.cbsnews.com/8301-18560_162-57565703/is-lance-armstrong-still-lying/

• Upvote 4

Aici se intelege ca iubitorii ciclismului in particular si ai sporturilor in general trebuie iluminati. Competitiile sportive au toate ceva imoral iar simplu observator al acestui fenomen trebuie condamnat in chip de complice ... 

Odata energia si resursele luate prizoniere pina acum de aceasta mare sarlatanerie (sport) vor fi eliberate, oamenii in imensa lor intelepciune se vor bucura petrecandu-si vremea cu lucruri autentice: razboaie, genocide, discriminari ...  

Cred ca sistemul tau intelegator sufera...de unde ai ajuns tu la concluzia ca toate competitiile sportive au ceva imoral si ca simplul observator al fenomenului e complice si condamnat???

Poate esti tu un iluminat si intelegi ceea ce trebuie...continua si uimeste-ne, iluminandu-ne!

Faptul ca-l blamam pe acest trisor nu-nseamna ca blamam toate competitiile sportive!

Cat priveste a doua ta fraza...probabil ai vrut sa scrii : "Odata CE energia si resursele...etc. ", fara acea conjunctie, frazei tale ii lipseste sensul!

• Upvote 3

Nu stau sa studiez ce face de la primul Bogdan pana la al n-lea Bogdan.

Ai ridicat in discutie termenul de corectitudine fata de societate si cat mai are de parcurs cineva care a fost sau nu intr-o postura de incorectitudine(relativa fata de un sistem de referinta conventional).

Era un paralelism.

Eu personal nu am o problema cu Holocaustul in discutie, si nici nu-l consider asa, sau atat de grav ca altele comise cu civilizatii.

Spaniolii cu sud-americanii, Nord americanii cu bastinasii, rusii cu propriul popor, samd.

Cu asteptarile aceeasi problema universala.

Ai asteptari dincolo de planul real, ai dezamagiri dincolo de planul digerabil.

SI odata ce ti-ai infulecat o dezamagire, stai la colt cu alte babe si dezbati ca alu cutare e nimfomana si poate cu 5 pa noapte...

Cam asta se petrece pe topicul asta.

L.A. este limpede ca a luat hapuri.

Toata suflarea media la mangaiat pe oute. Nici macar nu se observa ca are doar unul.

Acum toti lingaii de atunci stau coada sa dea si ei cu sutul in ala fiziologic prezent.

Mie personal mi-e mai sila de astfel de detractori lingai imputiti decat de el care nu a fost decat roata unui sistem.

Ca sa mai fac un paralelism Ceausescu persoana a fost mai putin vinovat de cele patimite de neamul asta(altfel merituos in tot ce a patimit) fata de toata scursura de nomenclaturisti care au dus de rapa ce a ramas dupa el, in rapa proprie sau a clicii lor.

Asta era ideea. Daca nu vezi padurea din cauza copacului stramb inseamna ca nu vezi sursa raului.

Simplu. Tai copacul stramb. Se schimba ceva? Ghici?

• Upvote 3

Iri, nu trebuie sa raspunzi tu in locul altuia, eu am subliniat cuvantul si mentionat contextul in care dupa parerea mea s-a facut trecerea de la nivelul individului trisor la cel al sistemului-sarlatanie. 

Off-top: tin sa-i atrag atentia lui Frank ca in cel putin 2-3 postari legifereaza expresia "tara boilor". Si vorba aia, einmal ist niemals, zweimal ist immer, ... Sa nu se sesiseze cand si altii o vor reproduce.

Si revenind, este o chestie absolut romaneasca grija banilor lui Ofra Haza aia ;) si felul cum isi gestioneaza afacerea. Deci nici aia n-a facut bine ... E putreda si treaba asta. Pai prins la ananghie si de dragul milioanelor de dari-dari, cum ar zice maestrul piersic, te pomenesti ca nenorocitul iarasi a mintit si sa vezi ca adevarul cu dopajul e tocmai pe dos, ca acum asta se vinde, Facatura dracului ...

Eu personal sunt dispus sa recunosc public ca m-am dopat, contra unei sume de 500 dolari.

Ba chiar as da inapoi toate premiile primite pe la concursuri.

• Upvote 1

Eu personal sunt dispus sa recunosc public ca m-am dopat, contra unei sume de 500 dolari.

Ba chiar as da inapoi toate premiile primite pe la concursuri.

noroc ca nu ai castigat foarte multe :)

Postingurile pro-Liestrong de pe acest forum sint o maximala incursiune in psihologia generala a ciclistului din Romania.

Cine naibii idolatrizeaza sarlataneria? Dintre cei care nu l-au injurat pe Armstrong a zis vreunul ca il pupa in fund si ca o sa-i dea seringa atunci cand el o sa dea din gene? Daca Armstrong este sarlatan, asta inseamna ca fanii lui iubesc dopajul, trisarea, sarlataneria? Tu ne faci prosti?

Daca eu l-am admirat pe Armstrong cand se ridica din sa si gonea la deal asta inseamna ca acum ii idolatrizez sarlataneria? Daca acum nu il injur inseamna ca, tacit, sunt de acord cu dopingul?

Eu unul am facut ture foarte solicitante din punct de vedere fizic (unele chiar psihic), dar niciodata nu am luat vreun energizant, gel, activator, EPO sau alte rahaturi. O data sau de doua ori am luat niste Claritine de frica sa nu fac vreo criza de astm din cauza efortului foarte mare. Ce-i drept...iau vitamine, minerale si antioxidanti, dar si alea pe jumatate de cat ar trebui, iar d'astea iau si oamenii care nici macar nu stiu sa pedaleze.

De fiecare data cand m-am ridicat din sa pt a pedala asemenea lui Armstrong sau Contador am fost mai curat la sange decat oricare dintre ciclistii legitimati de oriunde din lumea asta. Inainte de ture mananc unt pe paine cu ou si ceai, nici macar "carbo loading" cu paste, carbohidrati sau prafuri, nu fac, chiar daca vreau sa fiu din ce in ce mai puternic si mai rapid. Cand mi-e sete pe bicicleta beau apa plata sau cel mult bere ori suc la doza, nu isotonice sau chestii cu cofeina.

Analizeaza asta!

Eu unul pot spune ca m-am folosit de Armstrong, ca m-am jucat cu el pt a ma amuza atunci cand ma dau cu bicicleta. Pe el, Contador si alti ciclisti spectaculosi i-am folosit pe post de marionete in timpul momentelor "artistice" din turele mele. Si oare cati din cei care il sustin pe Armstrong au "concurat" impotriva lui, dar fara vreun sustinator de efort?

Nu ma intereseaza omul Lance Armstrong pt ca nu i-am strans vreodata mana si nici n-am stat cu el de vorba, iar sa fiu un OTV-ist capatos-ian ipocrit care are impresia ca daca i-a fost fan asta ii da dreptul sa aiba pareri despre viata lui privata, nu-mi place.

A facut show pe bicicleta, a fost puternic? Da frate, asa vreau si eu sa fac cu bicicleta mea!

A mers cu masina de asistenta pana cu 10 km inainte de final? Suge-mi-ar alea doua din care el nu mai are decat unul, de trisor imputit mincinos care este! HUOOO!!!

S-a dopat? Da-l in *ula mea, eu n-o sa fac niciodata ca el, ca doar n-o sa-mi bat joc de viata mea pt ca asa face ala de la televizor! Il dau in "puncte puncte", insa nu i-o pot baga pe gat deoarece m-am folosit de el si nu se cade sa arunc la gunoi ceva care mi-a fost de folos. Reciclezi, dar nu arunci!

"Femeile si banii sunt doar in capul tau" zice o melodie, iar tu iti canti melodia mult prea des si mult prea inversunat pe acest forum incat pari a fi obsedat de Armstrong la fel cum e el de succes. Cu tot respectul, dar oricand se poate face o analogie, ieftina ce-i drept, insa deloc una fantezista, intre tine si "Liestrong". Amandoi sunteti inversunati, amandoi vreti sa aveti dreptate, nici unul dintre voi nu accepta parerea celuilalt, el se bate cu pumnii in piept pt alea 7 tricouri galbene, tu pt versiunea ta de cicloturism etc. Cel putin asta e impresia pe care mi-ai lasat-o mie prin activitatea ta pe forum.

Fara suparare, dar postarile tale despre doping si sustinerea efortului depus de ciclisti sunt parca redate de pe o placa pe care o folosesti de fiecare data cand e vorba sa te bagi intr-un astfel de subiect.

Oricat de faine ar fi unele dintre postarile tale, tare as vrea sa existe o posibilitate de a rasfoi forumul fara sa mai fiu nevoit sa inchid ochii atunci cand ma interesectez cu ceea ce ai scris

• Upvote 5

Deci Frank avem nevoie de "droguri" si noi si ei, daca ei nu mai iau nu mai primim nici noi, nu ne mai tulbura iluzile! :))

Am invatat sa ma dau cu bicla inainte de Lance si ma voi da si dupa Lance, am fost invatat sa nu am idoli si am fost invatat ca minciuna si necinstea trebuiesc condamnate, n-am rabdare sa fac sport pasiv si nu cred ca m-am uitat, insumat, in viata mea mai mult de juma de ora la ciclism (nu era comentat de Topescu! :P :) ) si da vreau sa-mi iau o cursiera, m-am suit pe una si mi-o placut cum se simte si mai visez ca odata voi putea participa la un IronMan si imi voi putea indeplini obiectivul de a fi considerat finisher!

Cat despre Lance am un sfat pe care mi l-am aplicat si mie insumi: "Cand esti in cacat pana la nas, nu mai deschide gura!" (cred ca-i una din legile lui Murphy)

• Upvote 3

material nou:

http://www.cyclingnews.com/news/lance-armstrong-exclusive-interview

Cine naibii idolatrizeaza sarlataneria? Dintre cei care nu l-au injurat pe Armstrong a zis vreunul ca il pupa in fund si ca o sa-i dea seringa atunci cand el o sa dea din gene? 
Daca eu l-am admirat pe Armstrong cand se ridica din sa si gonea la deal asta inseamna ca acum ii idolatrizez sarlataneria? Daca acum nu il injur inseamna ca, tacit, sunt de acord cu dopingul?

Nu ai observat ca pentru unii nu e suficient? Ca sa iti iei portia de like-uri trebuie sa arunci acum cu atata rahat la adresa lui pina se umplu peretii! 

• Upvote 3

Nu trebuie condamnat, la fel cum nici turnatorilor la securitate nu trebuie nici sa li se afle numele. Ca nu a fost interesat nimeni sa se faca un blog cu numele turnatorilor din fiecare bloc. De exemplu in Sighisoara in blocul 3B din str. Mihai Viteazu cine a fost turnator. Asa cine fura pana nu e prins o duce bine, dupa ce e prins n-are nici o problema, ca nu e voie sa arunci cu cacat in el.

LE: Sunt curios daca va mai functiona politica asta a tolerantei fata de hoti si peste 50 de ani, vor fi puradeii trimisi la furat si nepedepsiti si atunci, si vom mai fi in Shengen. Sau va fi un nou Auschwitz, de data asta cu hoti.

• Upvote 1

Sunt de acord si eu ca l-am improscat cu rahat destul. Mai bine asteptam sa vedem ce se intampla pe viitor, sigur vor mai iesi la suprafata si altele mizerii, si mai ales restul oamenilor implicati. Cei care conduc acest sport prin naivitatea lor au crezut ca pot eradica dopingul. Cei care conduc alte sporturi nici macar nu se mai deranjeaza, din doua motive: daca faci control antidoping la Barcelona si ii suspenzi pe toti dopatii din echipa aia, ajungi sa transformi echipa respectiva intr-o echipa de gen Gloria Bistrita, si cine naiba mai cumpara tricouri, bilete, cine se mai uita la meciuri si de unde mai vin sute de milioane la bugetul echipei si banii frumosi in contul UEFA. La fel cu Borussia Dortmund care a explodat asa dintro data, si toate echipele din Bundesliga. Ati vazut de exemplu cum alearga ca niste disperatii fotbalistii in Bundesliga 2, timp de 90 minute, de unde atata energie pentru liga a doua ?. Sau in sporturile din Sua, isi pune cine problema ca in NBA jucatorii sa dopeaza ? Spectatorii vor circ, televiziunile si federatile vor bani, foarte multi bani. La tenis doi jucatori joaca o finala de 5 ore, dupa ce au jucat din doua in doua zile meciuri cu alti adversari destul de puternici. Castiga turnee dupa turnee, majoritatea Grand Slam-urilor, dar fanii nu se intreaba ba asta e dopat ? Nu, doar la ciclism de sosea sunt dopati... Djokovic afirma despre Lance ca e cea mai mare rusine pentru sport, dar oare tu Djokovic nu te dopezi, doar asa putin ? Doar la snooker, curling, sah, dartz concurenti mai pot fi curati.

@Trevisez,

Hotaraste-te, sarlatanerie sau sarlatanie???

Sarlatania-sistem este de fapt acel sistem creat si perpetuat de texan, nu asa cum induci tu in eroare...adica sarlatanie-sistem=sportul in general si competitiile sportive!

Vechea ta meteahna de a interpreta cele scrise de forumisti in maniera ta proprie, dar de cele mai multe ori, eronata!

Vreti unitate de masura la furaciunea lui Lance? Ce-ai zice de 1 TF furat-unitate de masura? De 7 TF furate, de copii (chiar si propriii copii) si oameni mintiti, de o gramada de bani castigati prin inselaciune, de raul facut acelora care au indraznit sa incerce sa-l demaste, jigniri, cariere distruse?

Nu e de reciclare, e de cosul de gunoi! Omul Armstrong este unul si acelasi cu sportivul Armstrong, nu poti face o demarcatie, asa cum spunea Ibzk.(decat daca-ti place sa ramai in lumea copiilor si sa mai crezi in zana maseluta)...Adica un mediocru care a facut toate compromisurile urat mirositoare ca sa reuseasca!

Insa ajungi la vorba lui MBZ, personajul nu merita atata osteneala,  e de aruncat la gunoi si de uitat!

• Upvote 2

Din nou raspunzi in locul altuia ... lasa-l pe Frank sa dea amanunte ce a vrut sa spuna. Ca sa nu mai zic ca nu am introdus eu in discutie forma chartanerie.