RoweN

Armstrong se intoarce... şi nu prea

Recommended Posts

Rationamentul lui Rowen mi se pare usor superfluu...

1.

locvente sunt si numele ciclistilor care vor fi in varf de forma la cele 2 curse: Basso, Armstrong

Pe ce te bazezi ,mai ales in cazul lui Basso? Are vreo cursa castigata in ultimii 2 ani?

2.

- Basso o sa stearga pe jos cu Contador, cand o sa aiba ocazia

. Intradevar sunt pure opinii personale. Cand l-ai vazut tu atacand pe Basso pe munte? Vorbesc de atacuri serioase.

Contador a facut ceva spectacol in stil Lance. Atentie, nu sunt fanul nimanui, incerc o analiza" la rece."

3.

Daca nu existau bonusurile de timp in La Vuelta, Leipheimer ar fi castigat

Ai dreptate! La fel poti spune ca etapa a7-a putea fi castigata de Mc Ewen daca mai erau 50 de metri.:D . Rowen, oamenii astia isi fac niste calcule foarte riguroase.

4.

- Andy Schleck, deja de anul viitor, va fi mai puternic pe munte decat Contador.

E parerea ta. Eu gandesc invers. Ambii au avut un an foarte bun cu mari progrese mai ales pe munte. Nu stiu...ochiul meu il da castigator pe Contador.Daca-si pastreaza trendul ascendent al progreselor eu cred ca n-are ce discuta nici cu Lance (facand abstractie de jocurile de echipa).

PS: discutiile de genul asta trebuie sa se tina in termenii: "parerea mea este..." ,"eu cred ca...". Ca asta facem, ne dam cu parerea...

Cu cat afli mai multe iti dai seama ca stii mai putine :D

Ai bre Big Mig ca baiatul a zis ca sunt opinii personale.:D

Si eu vreau sa fie spectacol ,si ma abtin si stau cu inima stransa pana la giro .Spectacol sa fie si Lance si Basso si cine o mai vrea.:D

rowen analiza ta e lipsita de substanta. Sa iti amintesc cum se fac controalele in il giro si cum se fac in letour? Spectacolul nu e asigurat de numarul de titluri castigate de fiecare dintre ciclisti. Ciclismul e mai mult de atat, inseamna respect pentru cei care alearga pe langa tine pe alpe d'huez si nu numai. De asemenea un tur nu este mai greu decat altul pentru ca se afla la a 100'a editie sau pentru ca se urca mai mult si mai greu :D basso poate sa stearga pe jos cu contador. si'a dovedit carcterul, dovada ca nu il primesc in letour, doar ca italienii primesc pe oricine doar pt a spera sa ajunga vreodata la ceea ce inseamna letour, care e mai mult decat o bataie intre 2 baieti pe o panta de 13%.

adevarat graiesti bogdane :D sa ne amintim de fair-play-ul de care au dat dovada lance si ullrich cand s-au asteptat reciproc dupa ce celalalt cazuse sau iesise in decor pe 2 catarari in tur, sau de uimirea oamenilor cand lance l-a umilit pe pantani "la el acasa", pe catarari... TdF inseamna spectacol, inseamna daruire... si din pacate inseamna si scandaluri de dopaj care apar inevitabil...

nevertheless, eu zic ca Lance o sa se bata pentru tricoul galben si sezonul asta in turul frantei si ca putin ii pasa de Giro.

Ai bre Big Mig ca baiatul a zis ca sunt opinii personale.:o

Pai nu faceam decat sa-i aprob atitudinea , sa-i respect punctul de vedere (chiar daca nu-l impartasesc).E normal sa existe o divergenta de opinie, nimeni nu detine adevarul absolut.:P

@Bogdan

Metodele de control n-au nicio legatura cu perfomanta ciclistilor. Motodele de control din Le Tour n-a impiedicat niciodata pe nimeni sa se dopeze, daca asta au dorit. Si nu, tu nu vorbeai de spectacol, vorbeai de dificultatea fiecarui tur. In privinta asta, Il giro de anul asta, atat cel de anul viitor, va fi mult mai greu decat Le Tour.

Din cauza asociatiei care patroneaza turul Frantei nu va participa Ivan Basso. Si nu, nu pentru ca au ei ceva cu el, ci fiindca echipa Liquigas, pentru care Basso a semnat, nu va fi invitata. Motivul? Pentru a primi invitatie, echipele trebuie sa respecte un anumit punct din regulament, care spune ca timp de 1 an sau 2 nu au voie sa angajeze ciclisti dovediti dopati, care si-au ispasit pedeapsa

@BigMig

1,2.

Modul cum alergi are legatura cu performanta? in 2006, Basso n-a atacat niciodata si a castigat cu 9 minute. Contador i-a batut la cateva secunde pe Evans si Leipheimer, ciclisti care pe vremea lui Basso abia trageau la top 10. Asta e diferenta dintre Basso si Contador. Ok, asta ERA diferenta. Acum sa-ti argumentez si punctul 1. Basso a fost suspendat 2 ani, da, dar in singura cursa a lui pe anul asta, pe care sunt sigur ca ai ratat-o, s-a comportat exemplar. Este vorba de Japan Cup. Gasesti rezultate pe cyclingnews si video pe youtube. Pe catarari a fost la nivelul lui Damiano Cunego, sau poate mai bun , asta desi catararile erau scurte si n-avea zile de cursa in picioare.

3.

N-am argumentat daca mai era o etapa in plus, daca erau mai multi km de contratimp. Nu. E simplu, daca sistemul din La Vuelta era identic celui din Le Tour, Leipheimer ar fi fost invingatorul. Daca aceeasi lupta s-ar fi dat in Le Tour, era suficient incat sa-ti demonteze ideea. Si repet, Leipheimer n-a avut mana libera, ba chiar fiind nevoit sa traga putin pe Angliru pt Contador.

4.

Cu tot respectul, ochiul tau greseste intr-un sens. Contador a avut progrese pe munte ? In care cursa ai observat asta? In Il Giro unde n-a fost cel mai puternic, sau in La Vuelta, unde castiga 2-3 secunde/etapa, exceptand Angliru, unde masa lui scazuta a facut diferenta? Urmareste puterea dezvoltata de Contador in 2007 si compar-o cu cea din 2008.

Poti avea alta parere referitor la "va fi Andy Schleck mai bun decat Contador?", dar nu sa spui ca amandoi au crescut pe munte. Doar Andy a facut-o.

Daca vrei sa contrazici pe cineva doar de dragul de a contrazice, urmareste tot sezonul competitional cu atentie, nu doar 3-4 curse pe an.

Era doar prima intrunire a echipei, fiecare venind cu echipamentele de acasa

Imi permit sa citez acest fragment pentru ca am fost putin uimit ca ai scris asa ceva, in contrast cu toate celelalte opinii/pareri ale tale la subiectul acesta; nu putem crede ca cei care aveau echipamente diferite au fost luati "din oala" si adusi in cantonamentul Astanei - echipa de top prin rezultate, componenta si pretentii - ci, cel mai sigur, se supun unor clauze contractuale de la echipele unde au activat.

La fel, Lance (ca si Cipollini) ar putea concura intr-un echipament negru-galben pt promovarea a ce vrea el, dar fara elementele (sponsorii) specifice echipei nu cred ca va aparea la curse. vom vedea.

TOATE CELE BUNE!

Este un aspect la care nu ma pricep asa mult, asa ca n-o sa fiu la fel de ferm pe pozitie. Dar: clauze contractuale cu echipe cu care ei nu mai sunt sub contract? Din punctul meu de vedere, situatia e simpla. Ciclismul nu este un sport ca fotbalul, nu te lasa inselat de asta. Nu sunt bugetele din fotbal. Fiecare ciclist se antreneaza acasa, are bicicleta personala, echipament personal pe care si-l spala. Se intrunesc in tabere de antrenament sau la concursuri. De la sfarsitul sezonului, atat Yaroslav Popovych cat si Haimar Zubeldia, au fost amandoi la casele lor, antrenandu-se cu ce aveau. La aceasta prima intrunire, ciclistii si-au primit noile biciclete, Scott Addict si probabil, si echipamentele.

Fiind un ciclist de tastatura, deocamdata, si eu traiam cu impresia ca ciclistii au la dispozitia lor cateva biciclete, ca le schimba des, etc. Nu e chiar asa. Chiar citeam pe cyclingnews acum cateva luni despre un ciclist german de la formatia Milram, parca, caruia i se furase bicicleta din garaj, fiind nevoit sa imprumute o bicicleta de la colegul sau de antrenamente pentru a putea participa la urmatoarea cursa.

Daca cineva cunoaste mai multe referitor la aceasta problema, il rog sa ne lamureasca. :D

Basso a fost suspendat 2 ani, da, dar in singura cursa a lui pe anul asta, pe care sunt sigur ca ai ratat-o, s-a comportat exemplar. Este vorba de Japan Cup.

Si sperai sa ne convingi cu argumentul asta? :D

Pai din vreo 7 italieni ,4 francezi si 50 de japonezi ametiti a iesit pe locul 3. Curat comportament exemplar...:D . Am crezut ca vorbim de curse adevarate.

Pe catarari a fost la nivelul lui Damiano Cunego, sau poate mai bun ,

Mountains

1 Akira Kakinuma (Jpn) Team Bridgestone Anchor

2 Hidenori Nodera (Jpn) Skil-Shimano

3 Shinichi Fukushima (Jpn) Meitan Honpo-Gdr

:eek:No coment...

vrei sa contrazici pe cineva doar de dragul de a contrazice,

Fiind un ciclist de tastatura, deocamdata, si eu traiam cu impresia

Acuma na, ai si tu putina intelegere pentru noi astia care stam mai mult in saua bicicletei si mai putin pe net si d-aia nu prea stim cum e cu sportul asta.:rolleyes:

Nu trebuie sa conving pe nimeni. Basso a fost cine a fost, si la prima lui cursa din anul asta, n-a dat semne ca e altul, atata tot. A iesit pe locul 3 doar pentru ca finalul a fost la sprint.O sa-ti recomand iar sa urmaresti pe youtube secvente din timpul cursei, sa vezi cum s-a comportat pe catarari. Aia e cursa adevarata, cursa de 1.HC, iar ala e clasamentul polka dot, unde evident au castigat evadatii zilei,nu favoritii, care au atacat pe final. Incearca sa intelegi rezultatele unei curse, si-apoi sa te exprimi prin "No comment".

Faptul ca stai mai mult in saua bicicletei inseamna ca stai in saua bicicletei si atat. Nu ai niciun avantaj asupra unui ciclist de tastatura in ceea ce priveste cunostintele despre ciclismul mondial, rezultate si pareri. Chiar nu e cazul sa fii ironic. Tot respectul pentru ca ai posibilitatea sa practici cu adevarat ciclismul, dar pentru a urmari curse si a-ti da cu parerea ai nevoie doar de ochi si ceva materie cenusie.

Imagine postată

Bicicletele sunt Trek .

Si daca le-a dat bicicleta (in jur de 10000 de euro) nu cred ca era greu sa le dea si un echipament de 300e.

Tot timpul le recomand angajatilor sa gandeasca "out of the box".

Acum trebuie sa priviti si voi lucrurile" from the box".

Aveti o echipa de ciclism si aduceti ciclisti din toata lumea. Sunteti in luna Noiembrie(cand probabil au fost facute pozele). Care este problema voastra cea mai mare? Va asigur ca in nici un caz faptul ca un ciclist iese pe sosea in echipament de la TCM:D

Aceasta este perioada in care se incheie contracte cu sponsorii, perioada in care se stabilesc prioritatile pentru 2009. Este foarte posibil ca echipamentul pentru 2009 sa nu fie facut inca.

Eu tot nu inteleg care este problema? Faptul ca Lance Armstrong poarta echipament cu Livestrong la antrenamente? Who the fuck cares about this?

Mii de scuze, da, vazusem si pozele celor de la Team Columbia, ei primisera Scott Addict, m-am incurcat :o

Cat despre echipament.. i-am trimis un mesaj privat lui Janez Brajkovic. Daca o sa-mi raspunda vreodata, o sa va transmit ;)

Imi place mult ce fac cei de la OCC, si incerc sa prind toate episoadele.

Am vazut cand au inmanat acel Choper lui Lance. Sincer nu stiu cat de mult il va folosi, cred ca sta si rugineste degeaba:D

Il citez pe Lance:

"I'm having a hell of a lot of fun. I will be totally honest with you, I wake up every day and I am doing this for free. I asked him [Johan Brunyeel] can I come and race and I'm racing for free."

Asta e o gluma?!? Sau vorbeste serios... :eek:

Il citez pe Lance:

"I'm having a hell of a lot of fun. I will be totally honest with you, I wake up every day and I am doing this for free. I asked him [Johan Brunyeel] can I come and race and I'm racing for free."

Asta e o gluma?!? Sau vorbeste serios... :eek:

nu e gluma ... nu primeste nici un salar de la Astana dar stai linistit k primeste o groaza de bani de la sponsori :rolleyes: