xemax

Mini-monstercross, cyclocross & touring bike

Recommended Posts

- endbarshifterele - astea ma nedumeresc, adica ma gandesc ca sunt foarte expuse si exista riscul destul de mare sa schimbe accidental din cauza crengilor sau a altor obiecte pe care le poti atinge. Pt. ca da imi sta mintea la Salsa Woodchipper, poate ne spune otsdr daca

Din mers nu am schimbat niciodată din greșeală; ce-i drept, nici nu am ieșit pe offroad odată ce i-am montat aripi și portbagaj. În repaos se mai Întâmplă să le agațe cineva; plasticul de pe shiftere s-a mai ros de la contactul accidental cu peretele. Nu am căzut Încă, Însă mă gândesc că prima căzătură va fi și ultima pentru shifterul care lovește primul asfaltul.

Am ales soluția cu bar-end shifters doar pentru că erau prea scumpe STI-urile - oferta pe care ai găsit-o pe cnc-bike e foarte bună.

l.e. Un alt aspect negativ al shifterelor este că trebuie să porți mănuși neapărat, altfel riști să-ți piști palmele când schimbi :D .

Ghidoanele de cursieră urmează aceeaşi regulă ca la celelalte, adică aproximativ lăţimea umerilor?

da, doar ca trebuie tinut cont de diferenta in pozitionarea mainilor - la cursiera pozitia standard se presupune pe manete (on the hoods), deci folosesti toata latimea ghidonului, pe cand la mtb nu iti tii mainile pe capatul ghidonului, doar daca ai barends.

asadar si prin urmare daca tu ai latimea spatelui 42 sa zicem, la cursiera ti se potriveste un ghidon de 42, iar la mtb unul de 56 aprox.

Aproximativ latimea umerilor in pozitia adunat si intins in fata ;) . Eu am 52 cm latimea umerilor in picioare si mainile pe langa corp si manevrez un ghidon de 42 cm latime center-to-center si mi se pare ca nu este cel mai potrivit. Am tot cautat unul de 46 cm dar multi mi-au spus ca este prea lat pentru mine si va aparea disconfortul; probabil ca voi pune unul de 44 cm si gata. Cursieristii se pricep cel mai bine, cred eu.

NUMAI BINE!

Urmaresc firul discutiei inca dinainte de aparitia topicului.

Xemax, keep walking! Stai pe drumul tau.

Indiferent ce se va zice pe topic, cate bordeie atatea pareri si obiceie.

Ce ai tu in cap, si am discutat, nu este gresit.

Daca marimea e aia vorbita de noi, atunci multi vor bali pana la sosete cand vor vedea monstruletul.

Ramane cum am stabilit.

Ce mi se pare ciudat, apropo de frîne, este că în continuare oferta pentru manete de frîne de cursieră cu linear pull e foarte restrînsă. Te-ai aştepta să devină ceva mai mainstream. Dar probabil că CX şi monstercross nu sînt chiar aşa de populare pe cît aveam impresia, ci doar o nişă.

News! :)

Tocmai am ridicat cadrul, deci revin cu costul final:

$199.99 cadrul;

$50 shipping in SUA;

220 lei transport SUA-Ro, aici trebuie spus ca am mai facut o comanda pt. niste produse mai maruntele iar cei de la firma de transport filiala SUA au asteptat, le-au strans pe toate intr-un colet si 220 lei m-a costa toata afacerea, coletul cantarea 7 kg. Merita zic eu mai ales cand vrei neaparat ceva de acolo care nu se livreaza in Ro si nu ai o matusa in state care sa intermedieze povestea... mare multumita MaCr ca mi-ai sugerat varianta www.transporturi-sua.ro Inca un mic aspect: ultima comanda era estimat sa ajunga pe 19 martie in SUA si eu puteam sa ridic coletul luni pe 02 aprilie din Bucuresti, as zice satisfacator...

Ce am primit este exact ce am vazut in pozele pe care le-am pus si pe picasa, link in primul post, la o prima cantareala arata cam asa: cadru cu tot cu suport bidon si cuvete headset trage catre 3 kg iar furca duce pe la 1.25 kg, marimea cadrului este de 53cm center-top cum zice lumea, multam fain MBZ pentru consultanta! :D

Va multumesc pt atentie si pentru discutie... tocmai ma gandeam ce latime pentru ghidon mi s-ar potrivi... Si da mi s-ar parea ca as da cu mucii'n fasole daca as pune altceva inafara de Salsa Woodclipper, frane ma gandesc la Avid BB7 Road si rotile... Rotile aici e marea problema.

PS: Traveller si bicla ta are o parte de vina in toata povestea asta... la un momendat cautam una identica! :))

Super domnu' Xemax, abia asteptam sa o vedem live.

sunt compatibile atata timp cat se mentine brandul in rest nu ai probleme cu frane sau deraioare.

Din pacate, afirmatia asta nu mai e valabila, astfel ca se pare ca manetele/deraioarele Shimano pe 10 pinioane de cursiera nu sunt compatibile cu cele de 10 pinioane de MTB, ultimele adoptand o tragere de cablu mai apropiata cu SRAM. E o chestie de care s-ar putea sa se loveasca cineva care vrea sa-si faca fix un monstercross, combinant manete STI cu deraioare de MTB.

my bad atunci pentru dezinformare. deci problema la 10 e doar intre maneta si deraior? xemax sa pui poze

Din ce zice "well biked" in ultimele posturi, se poate folosi cu STI-uri de 10 viteze orice deraior mountain Shimano (8, 9v) in afara de cele Dyna-Sys.

l.e. si aici scrie acelasi lucru.

Ok atunci, pt. 9 viteze, o alta varianta buna (cam cea mai buna cu 2 foi) mi se pare combinatia de foi 44/32 (am avut-o, acum foile sunt la Horatiu pe cyc), cu pinioane 11-32 (asa are Horatiu). Merge cam in orice situatie, pe el l-am vazut urcand pante pe care multi nu le urca cu foaia mica de la mtb, iar pe sosea, daca mai ai si bagaje pe bicla, nu e prea mica foaia de 44 in combinatie cu pinionul de 11 (asa am mers cu oameni puternici cu o medie de 40 km/h pana la Giurgiu - stateam la plasa, evident, si fara bagaje).

E un fel de angrenaj triplu dar fara foaia mica, n-am mai vazut pana la asta niciunul. Dar nu a avut niciodata foaie mica, nu are gaurile de suruburi, desi forma bratelor e ca la unul triplu, lipsesc doar gaurile. E intr-adevar 44/32 si cu 11-32 pe spate eu zic ca duce tot ce poti cere de la un ciclocros. .Am urcat pe Omu si am impins foarte putin la ea si atunci nu din cauza raportului. Acum in schimb au aparut noile angrenaje duble de MTB pentru sistemele 2x10 si chiar ca exista o gama foarte larga de rapoarte pe care le poate cineva alege. Oricum, pentru o bicicleta care se vrea si de touring, totusi, parca foaia de 44 e cam mica, ai nevoie si de ceva viteza. Eu as merge pe triplu, eventual un triplu de touring cu foaie mare de 48.

schimbi de la dublu la triplu daca suporta sti-urile. altfel se nasc alte costuri, alte mancaruri de peste.

Vin cu o intrebare punctuala:

Sunt rotile astea atat de proaste incat sa le evit?

http://www.निषिद्ध/biciclete/piese/roata-28-inch-fata-disc-160-mm-janta-dubla-remerx-spite-otel-a59625773

Nu vreau sa renunt la Salsa Woodchipper, Avid BB7 Road si mai ales la Tiagra STI ST-4500 2/3x9, da' nici bani nu ma dau afara din casa, si ma gandesc ca pentru o perioada sa pun niste roti mai modeste pana'mi mai revin cu banii si de ce nu pana ma mai dumiresc cumn sta treaba cu rotile.

Cert este ca vreau ceva cu 36 de spite, jenti duble si parca as zice pe conuri ca sa fie intretinerea mai usor de facut.

Sincer, nu-s grozave. Nici butucii aia Joytech foarte low-end, nici jantele, desi hai ca jantele ar merge. Cam pe la banii aia, un pic in plus, iti faci unele noi cu butuci Shimano pe conuri daca vrei tu neaparat. Macar sunt noi.

Vezi acum un set pe Marketplace, de la sharkyROL, arata bine.

Multam fain Horatiu! :)

Legat de cele de pe okazii ai zis cuvantul magic: entry level, deci pas! :))

Cat despre cele care sunt la vanzare, aproape ce-mi trebuie mie, insa nu sunt pentru frana pe disc. Cautam in continuare... :D

PS: si eu sunt fan butuci cu rulmenti, dar bicla asta o vreau si de touring si in cazul asta, daca e nevoie e mai usor de reparat, intretinut un butuc pe conuri... Asa vorbeste lumea! :D

PS: si eu sunt fan butuci cu rulmenti, dar bicla asta o vreau si de touring si in cazul asta, daca e nevoie e mai usor de reparat, intretinut un butuc pe conuri... Asa vorbeste lumea! :D

Butuci Shimano XT

- de 3 ori desfacuti, curatati si unsi

- un con schimbat la prima "desfacatura" (suprafata de rulare pentru bile numai pe 3/4 rectificata)

- butucii merg ca noi si unsi

- butucii au rulat:

Imagine postată

- fara concursuri

- prin multe gropi si hirtoape

- prin ploaie si zapada

- rar fara "incarcatura"

Sa-mi iau butuci pe rulmenti?

• Upvote 3

si cu ce ar fi mai greu de servisat niste butuci pe rulmenti? eu de exemplu am rulmenti 6000 la mtb care costa vreo 10 lei 2 bucati si cu un inbus reusesc sa-i schimb in 5 minute.

Pentru aplicatia in cauza mi se pare ca se preteaza mai bine butucii pe rulmenti si din cauza faptului ca rulmentii au si simeringurile lor, pe langa cele ale butucului=>protectie mai buna.

Dar pe langa rulmenti sau conuri-bile, problema cea mai mare o constituie caseta, de care cam depinde viata butucului.

[...]

Sa-mi iau butuci pe rulmenti?

Nu raspund la provocari! :D

si cu ce ar fi mai greu de servisat niste butuci pe rulmenti?[...]

Pai vreau sa fie o bicicleta si de touring, visez si la niste ture mai exotice (nu spun ce ca dupa aia daca nu-mi iese o sa radeti de mine! :)) ), si cel putin teoretic undeva departe e mai simplu sa faci intretinerea unui butuc pe conuri decat unuia pe rulmenti. Pe de alta parte din experienta mea am tras urmatoarea concluzie: Rulmentul incapsulat este ca papucul cu membrana goretex, intra greu apa in el, da' si daca intra nu mai iese de acolo decat daca o scoti tu! =))

Avem de raportat cateva progrese:

1) Ne putem invartii - avem roti:

Imagine postată

2) Shifterele Tiagra STI ST-4500 2/3x9 sunt in curs de ambalare si expediere;

3) Cautam cu inversunare Avid BB7 Road si Salsa Woodchipper.

PS: Asa cum apare in poza deja atarna ~7.10 kg.

Faina!

Si ce daca sare de 13 kg iti trebuie permis categoria C? :D

3) Cautam cu inversunare Avid BB7 Road si Salsa Woodchipper.

Pe amandoua le gasesti la bike-components, BB7, Woodchipper. Preturi deloc rele, eu vroind initial sa-ti sugerez singlespeed central. dar e scump olandezu;

Pentru frane disc mai ai si varianta Tektro Lyra. Nu stiu cat de stralucite sunt, dar cica sunt mai usoare 8-X

Spor la asamblat, si eu unul astept finalul. :-bd

Nu e oversize Woodchipper-ul ăla; în plus, nu cred că problema e că nu se găsesc, am pus și eu link-uri mai sus. Important e să fie și la un preț bun :).