xemax

Mini-monstercross, cyclocross & touring bike

Recommended Posts

bike-components e unul din favoritele mele, si se pare ca pana la urma de la ei voi lua franele si ghidonul. Mi-ar fi placut sa incerc direct cu cel de 46 (pt. ca 46 am si latimea umerilor), insa nu prea e de gasit pe la noi; drept urmare o sa incerc cu acesta Salsa Woodchipper ergonomischer Lenker (31.8 cu 42).

otsdr si tu ai tot de 42, cum iti vine? Eu am mai mers cu dropbaruri doar demonstartiv niciodata la drum lung (am cam 1.75 ~ 80kg, si dupa masuratoarea facuta de frate-mio azi dimineata cam 46 latimea umerilor stand in picioare cu mainile pe langa corp).

eu care-s mai mare ca tine am ghidon de 44 si e bun pt spatele meu, ce zici tu de 46, nu cred ca e masurat bine, desi sa stii ca ar fi mai lejer si mai comd la drum lung.

LE: Am primit niste lamuriri pe privat de la MBZ, caruia ii multumesc, despre cum se masoara de de fapt "latimea umerilor" pentru alegerea ghidonului. Oricum am dat deja comanda pentru cel de 42cm...

Daca vine si ghidonul si franele ma pot apuca sa incerc sa injgheb trocariciu' atunci sa vedem daca se pupa piesele pe care le-am strans! :))

Ar trebui să-ți fie numai bun, oricum e mai lat decât un ghidon de șosea din cauza orientării către exterior a drop-urilor.

merg cauciucurile astea de 29er pe roti de 28/700c?as vrea sa iau unele intrucat cele cu balon de 35 nu par a amortiza suficient.

pe jante merg, trebuie sa permita si cadru balonaj asa mare.

pot sa masor cadrul? are relevanta? adica balon de 2.1 inseamna ca are 5,3 cm latime?

Inseamna 5.25 cm INALTIME. Producatorii merg pe 1 inch = 25 mm (nu 25.4 mm cum este el definit standard).

Balonul se refera la inaltimea cauciucului, nu la latime.

Minim 6 cm trebuie sa ia loc sa intre un cauciuc de 2.1, poti masura cu sublerul daca vrei , mai trebuie sa iti intre si pe "inaltime " nu doar pe latime

am gasit niste continentaluri la 150 lei/buc de 2.0 la maros. distanta la cadru e 5,5 lungime si latime. insa la 300 lei pot sa iau o furca rst bunicica cu lockout. voi ce ati lua?

eu as investi in cauciucuri, in primul rand, acum nu stiu ce ai , ce vrei sa iei, cata nevoie ai de ele si cat de potrivite sunt. In general, ordinea mea de prioritati e frane-cauciucuri-furca-transmisie.

150lei pe un pneu mi se pare cam mult pentru o bicla la care RST e considerat upgrade

multam de opinie. mometan merg pe piese entry level. cauciucurile de acum sunt kenda krosscyclo... cred ca o sa merg pe varianta cu cauciucuri.

Declar oficial ca ma (re)apuc si eu sa-mi convertesc bicicleta catre un monstercross/touring/cyc bike.

Este vorba de un ciclocros marca Decathlon, care de-a lungul timpului a avut diverse intrebuintari, de la bicla de off-road (cand nu aveam MTB), la bicla de oras, touring sau bicla de sosea (cand nu aveam cursiera). Acum ca am si MTB si cursiera e timpul ca bicla asta sa-si gaseasca identitatea si sa ramana o bicicleta multifunctionala, care sa acopere celelalte necesitati ale pedalatului (adica in afara de off-road serios si sosea - viteza, dar evident ca va merge f bine pe ambele tipuri de teren).

Am inceput prin a inlocui pipa de 120 mm cu rise de 6 grade cu una de 90 mm si rise de 35 grade, care imi da o pozitie mai putin intinsa si mai comoda, mai dreapta, f ok pt oras (principala utilizare) sau off-road.

Deja inlocuiesm ghidonul de 40 cm cu unul de 44 cm si in viitor am in plan un ghidon d-ala smecher, Salsa Woodchipper, On One Midge sau, preferatul meu, WTB, cu latimea de 46 cm.

De asemenea o sa schimb pinioanele 12-23 pe care le am acum cu unele 11-34 care au mai fost pe bicla in trecut si s-au potrivit foarte bine cu schimbatorul Shimano 105 (echiparea e toata Shimano 105, cu exceptia foilor, care sunt Campa, 50/34, reminiscenta a perioadelor cand o foloseam drept cursiera).

Nu sunt hotarat in privinta angrenajului, nu as vrea sa pastrez compactul, mi se pare prea mare pt ce imi tb mie, mai ales ca in oras foaia de 50 e cam mare si ma obliga sa folosesc pinioane mari (21-23), iar foaia mica e prea mica si ma obliga sa cobor pe pinioane mici (12-13). As pastra totusi combinatia 2x9, pt ca nu vreau sa schimb manetele, asa ca ma gandesc ori la un angrenaj de ciclocros (46/36), ori la un angrenaj cum are Han (48/34), ori sa revin la vechiul 44/32, singura problema fiind ca i l-am dat lui Horatiu :P

Ma mai gandesc la o sa Brooks, niste ghidolina mai speciala si nu vreau sa renunt sub nicio forma la cea de-a doua pereche de manete de frana de pe ghidon (de sus).

Rotile sunt usoare si rezistente (Decathlon Penta racing), testate si bagate prin toate gropile, radacinile si bolovanii de pe munte.

Problema vine la cadru. Avantaje: deja il am, e marime buna pt mine (poate o idee cam mic, 51), e usor si rezistent, testat in mai multe situatii grele, ca si rotile. De asemenea, am spatiu suficient pt cauciucuri groase, pana acum am bagat 700x40c pe fata si 700x45c pe spate, si ar merge si mai late, sau astea sigur si cu aparatori de noroi.

Marile dezavantaje ar fi ca nu are gauri pt aripi, pt portbagaj, pt al doilea suport de bidon, iar furca nu are gauri pt Low-ridere.

Cat de mult credeti ca s-ar merita achizitionarea unui alt cadru+furca? Pusesem ochii pe cateva, gen Surly Cross-Check, Specialized Tricross sau cum si-a luat xemax (Origin8), dar parca nu m-as hazarda sa cheltuiesc 3-400E ca sa ma aleg cu un cadru mai greu si mai putin sportiv decat asta pe care am facut deja peste zece mii de km.

Plus ca fratele Han ii poate trage o vopsea si sa-l faca sa arate mai trendy-flendy decat un cadru d-ala american custom-made.

E ok sa dau cateva gauri in cadru pt portbagaj (deasupra cheitei de prindere a rotii) si eventual pt aripi, sau sa merg pe adaptari, pt accesorii facute pt bicle care nu au gaurile specifice? (aici il astept pe xEMax sa se intoarca din traseul Dunarii sa-mi spuna cum si-a pus low-rider pe furca cu suspensii).

Asa ca m-am reapucat de citit postarile de forumul MTBR despre Monstercross-uri:

http://forums.mtbr.c...ost3734666.html

Aici e o poza mai veche cu bicla, de cand mergeam mai mult off-road cu ea - atunci aveam tot pipa cu rise, dar era pe subtire:

https://picasaweb.go...823187159001730

Dragi tovarasi si pretini dupa o perioada mai lunga in care am fost prins in "meandrele concretului" (ca tot e momentu' :D ) am gasit ragazul sa ma reapuc de proiect:

860340_10200248091060936_1477378228_o.jp

Cand ai sculele potrivite merge destul de repede, totusi m-am intepenit in urmatoarea problema "cable frame stops"; prinderile pe care le am la dispozitie ar fi acestea:

12.JPG

Cica s-ar gasi peste tot, io unu n-am prea reusit sa le bunghesc.

Orice informatie este apreciata. Multumesc anticipat! :D

Cica s-ar gasi peste tot, io unu n-am prea reusit sa le bunghesc.

treci prin Militari intr-o seara si ti le donez eu, cu conditia sa termini bicicleta in mai putin de o luna!

m-am saturat de cand astept sa mai misti si tu ceva la ea (de vreun an de zile te-ai lasat de proiect)

@ MBZ: Alea le-am luat si eu, mai exact cele din primul link postat de tine. Insa nu se potrivesc, stops-urile alea sunt adaptoare pentru conversia la manete dual si se monteaza in locul montantilor pt shifterele de pe cadru. Am folosit doar ghidajul de plastic de sub BB pentru ca si ala lipsea. Cadrul a fost folosit ca SSP iar piesele astea s-au pierdut.

@ hipopotanu: Man ar fi trebuit sa stii mai bine ca mine: Ca sa iasa coopilu' bun tre sa astepti 9 luni! :D Sau ai dat si matale in boala managerilor si crezi ca 9 femei pot face un copil intr-o luna! ;)

Multumesc mult de oferta, insa presupun ca este vorba de aceleasi adaptoare/stops din link-ul postat de MBZ. Alea vin montate in lateral, cadrul are prinderile dedesupt... cum ar veni. Astazi vreau sa trec pe la niste magazine sa pipai vreo doua trei biciclete sa vedem cum sta treaba.

Tot MBZ imi sugera si varianta unui colier special care sa surmonteze lipsa stops-urilor, exista si e perfect functional, insa momentan ma incapatanez sa gasesc nenorocitele alea de stops-uri! :))

da, adaptoarele de care zice si MBZ sunt, daca vrei sa le probezi stii pe unde stau, da un tzar si ti le dau de proba, daca vrei.

Multumesc! Le am si stiu sigur ca nu's bune, dar apreciez oferta! :D

Mda...ai putea sa iei asa ceva dar ar arata ca un ...

• Upvote 1

Exact sau macar ceva ca ASTA