xemax

Mini-monstercross, cyclocross & touring bike

Recommended Posts

Da' de ce nu pui tu camasi intregi si cauti coliere cu care sa le prinzi? Fiind vorba de un monstru, de ce sa-i expui cablurile fragile?

La cum arata aia, mai mult ca sigur a fost facuta manual.

LE: Daca ai indemanare medie, chef, o menghina, o bormasina, un set de pile bune ... :-?

La cum arata aia, mai mult ca sigur a fost facuta manual.

Asa si specifica pe poza "selbstgefräst = self milled" - asa cum arata (iti dau dreptate) s-a "miluit / frezat" si cu pila.

@lbzk: Pai din nascare traseul cablurilor de la schimbatoare trece pe sub BB, deci si daca as fi pus o camasa continua, la schimbatorul de foi tot aveam nevoie de un stopper. As fi putut sa deturnez traseul via top tube & seat tube, da tot as fi avut nevoie de un colier cu stopper plus de alte cateva coliere obijnuite pentru camasa. Asa ca am preferat sa pastrez traseul prevazut initial.

Pana la urma am mers pe Gore RideOn Sealed si pentru ca nu am reusit sa mai gasesc varianta pe negru am mers pe varianta alba. Evident ca dupa ce am dat banu' am gasit si pe negru si surpriza chiar la un magazin de la care mai cumparasem! :))

Oricum camasa sau liner cablul este izolat de mediul exterior. Monster, monster, da nu cred ca o sa sar cu el prin copaci ca sa-i smulg cablurile de pe downtube, ba mai mult decat atat terenul de joaca s-a schimbat dramatic de la inceputul proiectului.

Surprinzator insa chiar mi-a placut cum arata camasa alba! Capata un aspect clasic...

@ Frank & RaduB: sa vedem odata ce gasim prin pravaliile locale.

Aceeasi problema am avut-o si eu la cursiera, dar am dovedit-o :>

Am bagat camasa intr-o pipa flexibila pt frana v-brake, iar pipa asta am blocat-o strangand-o de cadru cu suportu' ala prin care trec cablurile pe sub BB :-b

Cand am spus de monstru nu m-am referit la sarituri, ci la mozoleala si chestii d'astea periculoase pt camasile intrerupte ;)

lbzk draga ideea ta e geniala, repet - geniala! Da' nu-mi place. ;)) Provizoriu am optat pentru un colier cu stoppere integrate, iar pt. cabluri am mers pe Gore RideOn Sealed albe! Asa mi-a venit mie.

Momentan Furia Rosie Turbo (deghizata in gri cu alb) arata cam asa:

894913_10200361072645405_1863071772_o.jp

Tragem nadejde ca maine sa gasim ceva timp pentru montat lant, pedale si si facut ceva reglaje.

Dupa cum se poate vedea lungimea camasilor este caraghios de mare; sunt pe un teren nou nici nu stiu inca cum ma voi impaca cu ghidonul, pozitia manetelor, pipa etc asa ca mi-am lasat spatiu de manevra, chiar si ghidolina tre sa mai astepte ceva.

PS: pivotii pt. franele pe janta precum si stopperul pentru frana fata sunt elemente secundare si vor fi indepartate ulterior.

• Upvote 1

Pozitia suportilor pe partea superioara a ToTu-ului este de porc.

Am avut pe un cadru Bianchi dispozitia asta si cu tot bazonul Scott era tare neplacut sentimentul de zgarmatura provocat de alea...

Recomand cu caldura mutarea lor pe partea inferioara :D

Am mers si eu o vreme cu camasi long style. In afara ca incomodeaza la a pune suport de ghidon nu-i mare neajuns. Dimpotriva, le foloseam pe post de parghii similar ghidonului de TT. Estetic camasile albe vin cam ca nuca daca cumva nu-s reflectorizante si au rol de vizi-bili. ;;)

• Upvote 2

Frati romani,

Entuziasmat de avantul revolutionar al biciclistilor bucuresteni, pe care ii salut cu aceasta ocazie, m-am inverdnicit sa termin si sa-mi scot si io bicicleta la plimbare:

IMG_6620.JPG

Se pare ca am exagerat cu lungimea cablurilor... Sunt atat de lungi incat am fost nevoit sa le leg de ghidon ca sa nu atinga de roata fata.

IMG_6622.JPG

Ulterior pozei urmatoare am mai deschis putin unghiul manetelor si parca vin mai bine:

IMG_6625.JPG

Cred ca voi incerca si o pipa mai lunga...

IMG_6626.JPG

Maine daca vremea este buna am sa merg cu ea la serviciu unul din sefi e pasionat de cursiere dinainte sa ma nasc eu si desi ii plac cele clasice am sa ma consult cu el in legatura cu pozitia mea pe bicla, oricum ca o prima impresiea dupa ~15 km ma simt foate bine pe ea.

@ MBZ: Io voiam cabluri negre, dar mai mult decat atat voiam Gore RideOn Sealed cand am dat comanda am gasit numai albe, ulterior am gasit si negre, dar asta este.

• Upvote 7

Ptiu Drace!

Io nu pot sa cred!

Dupa atata amar de vreme murise si ultima, aia... cum ii zice? Speranta?!

Boon

Daca vrei un sfat, poate bun, poate deplasat, eu as pleca cu ghidolina de sub schimbatoare spre pipa. De sub schimbatoare spre margini as pune mansoane, poate chiar Ergo. Zic si eu.

Nu dau rau camasile asa albe, dar cand le vad pe TT mi se face parul maciuca, daca intelegi, in zona rusinoasa :))

Nu cred ca-si au rostul mansoanele ergonomice pe ghidonul asta... In rest, e ciudatica... parca-i stransa intre sa si ghidon.

Photo0466.jpg

Photo0467.jpg

Photo0472.jpg

Photo0474.jpg

Photo0469.jpg

Iata si noul meu ... cum sa-l numesc? treeking-cross-ul

Lx , Deore spite Alpine III pe fata, furca Vortrieb, janta Remerx Grand Rock si Rigida Sputnik, asta e totul pe scurt, pedale "duble" Shimano, si cu suport SPD si fara.

Toate piesele adunate m-au costat cam la 800 de euro, fata de o bicla asemanatoare de la Kona sau Rose care m-ar fi dus la peste 1000 de euro.

Cred ca asta e threadul unde s-ar potrivi cel mai bine mutantul la care visez, dupa ce am tot salivat la pozele de aici sau aici.

Deci, planul ar fi asa:

Bicicleta de baza: Kona Unit model 2012

Chestii de inlocuit/adaugat:

1. Ghidon: On-One Midge - am tot auzit ca e bun pt. offroad, ca are curvatura mai nush cum etc.;

2. Manete frane: Tektro RL520 - bicicleta a venit cu frane Avid BB7 varianta MTB, iar pe forumuri am citit ca manetele alea "se pupa" cu franele respective pe ghidon drop-bar;

3. Viteze: Alfine S501 sau Alfine S7000 (primul e un model mai vechi, celalalt e modelul nou, nu stiu daca merita diferenta de 20 eur) + pinion (nu stiu de cati dinti sa iau, parca as inclina spre o varianta de mijloc, gen 20) + schimbator (aici e o problema, inca n-am gasit o varianta rezonabila ca pret de montat pe drop-bar. Variantele comerciale sunt prezentate aici. Cred ca in final o sa incerc o improvizatie de genul asta, cu Thorn Accessory Bar si schimbatorul de mai sus montat pe ea. Daca aveti alte idei pls share).

Tot aici vad ca ar mai fi si un kit de piese mici, pentru montarea butucului in cadrele cu drop-out orizontal, probabil am nevoie si de asta ... :-??;

Cam asta ar fi proiectul meu pt. o bicicleta mediocra la toate, am uitat ceva/vedeti ceva incompatibilitati intre componente ?

Eu am avut un Woodchipper și nu m-am împăcat cu el, poate ție o să-ți placă genul ăsta de ghidon; aș recomanda un Cowbell de 44-46.

l.e. S-ar putea ca nou-apărutul Cowchipper să fie exact ceea ce cauți.

Edited by otsdr

Si mi-am facut damblaua :D:

IMG_20150912_195000.jpg

Si in formula de bikepacking:

IMG_20150824_115718.jpg

Pana la urma am mers pe Alfine S7000 cu pinion de 23 (si foaie de 44). Am avut ceva emotii ca dupa ce l-am montat nu aveam decat 2 viteze: 1-4 si 5-8 (butucul era montat corect, pe schimbator se misca acul, dar la pedale nu simteam nici o diferenta decat cand schimbam de la 4 la 5, in rest nimic). Deja ma pregateam sa le mai trimit un mail cu intrebari nemtzilor, dar l-am amanat pana dupa o tura de vreo 5 zile si bine am facut, ca intre timp problema s-a rezolvat de la sine (incet incet, pedaland, au inceput sa apara vitezele, si dupa vreo 40-50 km le aveam pe toate 8 :) ). Probabil are nevoie de o perioada de rodaj la inceput (desi n-am gasit nimic de genul asta pe net).

Trebuie totusi sa mentionez ca cei de la bike-components nu s-au priceput sa-mi recomande kit-ul de montaj potrivit pt. cadrul Kona, desi le-am trimis poze cu dropout-ul. Ei mi l-au recomandat pe asta si de fapt imi trebuia asta, asa ca lectia cu documentarea inainte de comanda am invatat-o "the hard way".

O alta problema a fost la montarea schimbatorului Alfine pe ghidonul Midge, dar am rezolvat-o ieftin cu un suport din asta, montat langa pipa.

Manetele Tektro RL520 s-au impacat fara probleme cu franele Avid BB7.

Sunt multumit de ghidon (am 4 variante de pozitii ale palmelor, n-am avut amorteli nici dupa zile intregi de pedalat).

Pt. toamna-iarna o sa inlocuiesc Big Apple-urile de 2'' cu niste Smart Sam de 2.25'' si sper sa fie suficient ca sa nu simt nevoia unui mtb.

• Upvote 6

Cadrul (de fapt toata bicla, in format single-speed si cu ghidon mtb) de pe unul din ebay-urile noastre locale.

Geanta de pe spate dintr-un magazin sh (cu marfa din Germania) de prin Targu-Neamt.

Geanta de cadru o am de mai demult, gasita intr-un orasel din Grecia.

Pe ghidon am prins cortul.

In formula asta si cu un rucsac mic in spate (pt. cateva haine de schimb) am tot spatiul necesar pt. ture de vara in zone nu prea izolate (nu pot cara mancare si apa decat pt. max. vreo 2 zile).

Edited by radu_has
Am scos anuntul de vanzare (avem Marketplace)

imi place ce s-a ales de Unit :), ti l-ai facut asa cum ai planuit. tare m-am ofticat ca mi-a fost mic :) hehe.

@@aristotel

Super tare! S-o stapanesti sanatos!

Ma bate rau de tot gandul sa-mi iau si eu un Alfine 8 pe disc, pentru a-mi pune pe Kona Fire Mountain. 

Tot evit pentru ca:

1) Nu stiu daca rapoartele ar fi suficiente

2) Am inteles ca Alfine nu ar fi prea recomandat daca ai sarcini mari la deal, ceea ce eu cam car...coburi pline + cort + alte acareturi...

mns5Z8GVqvuoShH0lXE87bM8tGQlG8WdmrTVsXR8

Daca mai poti da ceva detalii despre asta si eventual niste pareri despre teste "la deal".

• Upvote 2

Referitor la rapoarte, eu am luat cel mai mare pinion pe care l-am gasit (23) si in combinatie cu foaia de 44 pare ok. E adevarat, n-am probat-o inca la munte, dar in 5 zile de pedalat prin Dobrogea si Moldova (la aprox. 100 km/zi) cu bagaj usor, am stat in majoritatea timpului pe vitezele 6-8 (pe asfalt), si foarte rar a trebuit sa cobor sub 4. Ma gandesc ca daca ajung la pante pt. care nici primul raport nu e suficient, oricum n-ar fi mare diferenta la viteza fata de push-bike ...

Acum depinde si de stilul de pedalat al fiecaruia, in cazul meu am observat ca si cand aveam 3x9, nu prea schimbam de pe foaia de mijloc, asa ca trecerea la 1x8 a fost simpla.

Cat despre fiabilitate, am auzit/citit diverse pareri, ba ca merge pt. touring fara probleme (cu revizia anuala facuta-schimbat uleiul), ba ca e un butuc destinat bicicletei de oras (nepotrivit pt. utilizare mtb sau drum lung). Probabil e prea devreme pt. o concluzie (nu are nici 1000 km), dar in putinele iesiri in regim mtb nu am avut probleme cu iesitul/scapatul din viteza ("gear skipping/slipping"-ul de care se mai plangeau unii), chiar si in situatii de pedalat in forta in viteza 1. Totusi ar fi o idee buna sa ma dezvat de obiceiul de a invarti pedala cand schimb viteza :).

Multam pentru detalii.

Pai, mai astept(am) impresii :D. Poate pana in primavara ma hotarasc exact intr-o directie sau alta.

Pana una alta, pe bicicleta de oras am un Shimano Nexus 3. 

Desi m-a bucurat gandul unui butuc cu viteze integrate, dupa ~1 an si 8 luni si ~5000 km de rulaj in conditii mixte prin Bucuresti, m-am trezit cu un joc la roata spate. Destul de pronuntat, de altfel. 

Citind despre problema, pare-se ca acesti butuci nu sunt chiar atat de "maintenance free" pe cat se spune. S-ar recomanda ceva "ungeri" la intervale regulate.

Problema mea pare a veni dintr-o dereglare a unor rulmenti..fapt ce ar presupune desfacerea ansamblului. Scule as avea, la fel si manuale...insa dureaza. Si e cam aiurea sa te trezesti cu probleme de genul asta fix pe o bicicleta de care depinzi pentru naveta zilnica.

In egala masura, pretul manoperei la un service competent (s-ar spune ca Biciclop ar fi singurii ce pot umbla cu acesti butuci, insa am rezerve caci am dus-o o data acolo pentru o "verificare inclusa in garantie" si m-am intors cu ea acasa, constatand ca merge infernal de greu - butucul spate era EXAGERAT de strans...) + eventuale piese de schimb ar depasi costul unui butuc simplu, clasic, single speed.

Ceea ce din start te pune pe ganduri cu privire la eficienta in timp (mai ales legat de costuri).

Revenind la Alfine si la alti butuci de genul, n-am cum sa nu ma gandesc ce probleme pot aparea daca mergi saptamani la rand cu o bicicleta incarcata...

Pare, momentan, doar un vis frumos. 

Alternativa este extraordinar de scumpa si se numeste Rohloff. Iar acei butuci au si quick release, ceea ce pe Alfine n-o sa vezi. Iar daca faci o pana.....in loc de 5-10 minute, ai de lucru 30 de minute. Plus ca mai trebuie sa te cari cu niste scule in plus.

@@LucianTheOne

Multam pentru link! Nu stiam de el...

In egala masura, am observat ca rulmentii trebuiau stransi nitel. De fapt, e un soi de piulita undeva chiar sub un capac lateral, pe care o mai strangi. De la asta era :)

Raman totusi intrebarile legate de Alfine, dar tare imi e ca-mi voi gasi raspunsurile cumparandu-l :D