gibonu

Harti on-line si track-uri GPS

Recommended Posts

Salut,

Pentru cei care folosesc Iphone, o aplicatie pentru gps foarte buna este GPS Nav 2 de la Sskobbler, achizitionat din App Store ( nu mai tin minte exact ,cred ca in jur de 3 €, iar harta Europei m-a costat circa 6 €).

Important, sepoate folosi offline.

Eu l-am folosit in special afara dar si in Bucuresti , cu masina si este foarte ok. In plus , in meniul harti poti sa stabilesti trasee si pentru biciclete sau pietoni (util in special afara unde hartile contin si pistele de bicicleta). Deezavantaje:nu poti sa stabileste decit punct plecare si punct sosire , fara alte puncte intermediare. Daca urmaresti mai multe obiective, trebuie sa mergi pas cu pas

Pentru bicicleta l-am testat in Munchen, este ok.Trebuie neaparat sa cumperi ( din punctul meu de vedere ) un suport pentru Iphone ( eu l-am comandata pe acesta: http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=220809035632&ssPageName=ADME:X:DERP:DE:1123 si bineinteles un incarcator cu dinam pentru iphone ( daca folosesti gps-ul nu cred ca tine bateria mai mult de 2-3 ore). Pentru incarcator eu m-am orientat catre: http://www.ebay.de/itm/330685818054?ssPageName=STRK:MESINDXX:IT&_trksid=p3984.m1436.l2649

Nu l-am comandat inca, sper in viitorul apropiat.

Bafta !

Cu ce aplicatie se poate face un traseu(practic) cu care sa il salvez pentru al urma pe viitor?

Oruxmaps daca ai android sau chiar cu bikemap,salvezi traseul in calculator -> telefon apoi tot orux folosesti.

Am încercat cu Orux, dar nici o șansă.. Nu am văzut aplicație atât de complicata pana acum.

Pai nu se instaleaza pe Android? Orux e destul de stufos, intradevar, dar daca ai rabdare si esti curios din fire, vei descoperi ca e o unealta foarte buna pentru ciclism. Nustiu daca vreun soft pe bani se ridica la nivelul lui. Mie-mi plac cateva optiuni mult de tot. Live Track, urca in timp real traseul tau pe MapMyTracks. Mai ai posibilitatea de a incarca harti Garmin in format vectorial. Eu am pus harta vectoriala de la Open Street Map. Asta doar in cazul in care improvizez vreo tura si n-am salvat in prealabil portiunea de harta cu traseul. Isi trage hartile si in timp real, dar e treaba de semnal (la digi e o probleme in zona de munte) si de baterie. La tura il las pe "avion" si setez optiunea GPS-power save. Asta inseamna ca isi ia senal de la GPS la 2 secunde si nu tot timpul si actualizeaza traseul din 10 in 10 metri.

Are multe alte optiuni, dar nu am aprofundat. Eu incarc traseul ca ruta si il pun sa ma anunte daca ma abat. Nici nu trebuie sa stai cu ecranul aprins ;)

• Upvote 1

Tare de tot este STRAVA. este foarte dragut si interactiv, te poti compara cu altii care au parcurs treseele. merge pe android si iphone. eu in schimb merg cu garmin si incarc de pe calculator traku gpx.

Am încercat cu Orux, dar nici o șansă.. Nu am văzut aplicație atât de complicata pana acum.

Da,asa e la inceput.Daca il butonezi mai mult,te obisnuiesti cu el si o sa-ti placa.Eu folosesc mai putin de 50% din tot ce are dar imi place mult interfata.

I-am dat de capat pana la urma cu Orux, dar are o interfata prea complicata, am nevoie de ceva rapid si cred ca are si el nevoie de internet.
Eu vroiam sa il folosesc in olanda, sa fac niste rute si sa nu ma ratacesc, este STRAVA intradevar care are optiunea care o vreau eu,dar iti trebuie conectiune obligatorie la internet, ca rotule nu le salveaza decat online. Aiurea ca nu se poate face asa ceva nici cu Runtastic nici cu Endomondo, se pot crea la ambele rute online, dar preferam ceva simplu. Facut traseul odata, iar cand mai am chef de el il selectez si il urmez.

Eu folosesc aplicatia de la www.sports-tracker.com ... merge online cat si offline. Se conecteaza foarte repede la gps si functioneaza cu iphone, symbian, android.

I-am dat de capat pana la urma cu Orux, dar are o interfata prea complicata, am nevoie de ceva rapid si cred ca are si el nevoie de internet.

Eu vroiam sa il folosesc in olanda, sa fac niste rute si sa nu ma ratacesc, este STRAVA intradevar care are optiunea care o vreau eu,dar iti trebuie conectiune obligatorie la internet, ca rotule nu le salveaza decat online. Aiurea ca nu se poate face asa ceva nici cu Runtastic nici cu Endomondo, se pot crea la ambele rute online, dar preferam ceva simplu. Facut traseul odata, iar cand mai am chef de el il selectez si il urmez.

Pentru ce vrei tu, poate ti se potriveste, "Bikecomputer" (Pro).

Incarca si exporta sesiuni. Le salveaza si reancarca, pe cele executate...

Salut, recomand Maverik, APP care merge pe GPS fara legatura la internet. Poti adauga trasee GPX pe care sa le urmezi "live" sau poti construi trasee dupa bunul plac.

• Upvote 1

Si ce harti offline foloseste?

Site foarte bun (testat asta vara) pentru planificari cicloturistice si nu numai.

Se iau in calcul drumuri cu mai putin trafic, drumuri secundare, comunale si piste amenajate pentru biciclete.

Se poate face export in format GPX, KML si inca vreo 2.

http://www.naviki.org/naviki/maps/

• Upvote 1

www.plotaroute.com

Descoperit acum vreun an.. foarte util la construit trackuri.

• Upvote 1

Pentru construit  ( şi colecţionat / gestionat ) rute mie îmi place www.viewranger.com ( cred că am mai povestit pe undeva de el )

Trebuie să-ti faci cont (gratuit ) ca să ai acces, dar poţi să-ti sincronizezi rutele de pe sever pe telefon.

rezultatul final al unui traseu înregistrat arată cam aşa

http://my.viewranger.com/route/details/NDY1NzY=

Site foarte bun (testat asta vara) pentru planificari cicloturistice si nu numai.

Se iau in calcul drumuri cu mai putin trafic, drumuri secundare, comunale si piste amenajate pentru biciclete.

Se poate face export in format GPX, KML si inca vreo 2.

http://www.naviki.org/naviki/maps/

Interesanta unealta.

A incercat cineva sa creeze un traseu cu Naviki, cu harti descarcate in telefon (platite, evident)? Versiunea de pe internet pare destul de reusita.

@@andidani

Nu inteleg exact intrebarea.

Adica, sa faci un traseu pe care sa-l incarci pe telefon? Sau sa-l schitezi pe telefon?

In cazul celei de-a doua variante, nu stiu sa-ti raspund, ca n-am "smar'fon".

Schitat pe PC si descarcat in telefon, cred ca la asta se referea. Dar n-am incercat.

OruxMaps are harti descarcabile gratis si navigatia functioneaza foarte bine.

De rezerva am MapsMe, pot sa navighez daca stiu traseul pe de rost, dar pe versiunea la liber nu poti incarca harti.