gibonu

Harti on-line si track-uri GPS

Recommended Posts

Ma intereseaza situatia in care am descarcate hartile in telefon si ma duc in munte fara un traseu anume. Poate aparea situatia in care un drum este blocat din diverse motive si se impune o rerutare (sau nu te uiti la traseu, te ratacesti si vrei o cale rapida pentru a iesi din impas). Aici sunt curios cum se comporta. Daca ajung sa fac un traseu acasa, este suficient Orux, chiar foarte bun. Am si MapsMe. Dar acum eram curios de acest naviki daca poate fi o unealta utila pentru croit trasee, fara a avea acces la calculator sau internet.

daca poate fi o unealta utila pentru croit trasee, fara a avea acces la calculator sau internet.

Cred ca Orux poa' sa facă ceva calcul de rute, problema e sa ai harta cu toate drumurile.

Am incercat, dar probabil ca merge doar pe drumuri de masina. Eu am incercat sa vad  daca imi calculeaza si pe langa aceste drumuri, mai exact pe  niste drumuri/poteci prin Piatra Craiului. Din pacate nu vrea. Naviki de pe net face si treaba asta (rute pe poteci). Tocmai de aici curiozitatea daca functioneaza rutarea in mod off-line.

mai exact pe niste drumuri/poteci prin Piatra Craiului.

esți sigur că vrei să-ți caute ei drumul de bicicletă ?

16266433627_7b1b05e00c_o.png

Parcă n-aș abuza de rutare automată, mai ales la ieșirile în natură.

• Upvote 1

@@midan

Corect. Pentru munti, hartile montane sunt cele mai bune. Cele de drumetie, si anume. 

Legat de exemplul din poza, bine ca nu a facut ruta pe Lanturi :D. 

Harta de sus e bună, ruta nu e.

Eu vad rostul "ajutorului" dat de calculul automat al rutei cand esti la volan, Te deplasezi cu viteză, nu poți să te oprești în mijlocul drumului că te imping ăilalti de la spate, altfel parca e mai frumos să te bazezi pe neuronul tău.

Și eu prefer să "car" hățile în telefon, mai ales ca determinarea poziției pe hartă e apropate instantanee dar îmi place și să-mi păstrez antrenat simțul de orientare ( atât cât e )

Am harti in telefon, dar nu stii cand ai nevoie de un ajutor. Poate ca ei stiu mai bine cate ceva despre accesibilitatea unor trasee. Stiu ca pe hartile care merg pe Orux se vad suficiente detalii despre poteci, dar cine stie cat sunt de abrupte, accesibile si poate si alte motive? Niciodatya nu strica putin ajutor. Inaintea ieisirii imi fac traseul de acasa, dar cand esti in pustietate poate ca te apuca un mic imbold sa apelezi la ajutor tehnologic.Am fost si in situatia in care chiar simteam nevoia de ajutor. In plus, plec cu doua telefoane pe care am track-ul salvat, se poate intampla orice: descarcat baterie, defectiune telefon etc.

Salutare!

Maine vreau sa merg de la Praid pana la Gheorgheni, oare ar putea cineva sa ma ajute cu profilul traseului? am incercat pe bikemap, dar nu am reusit

Va multumesc anticipat!

Trebuie sa salvezi traseul, si asta numai daca lucrezi din contul tau de bikemap.

Altfel n-aveai cum.