Rubyca

2012.05.20 - Defileul Jiului XC Maraton, Bumbesti Jiu

Recommended Posts

Imagine postată

Pe 20 mai 2012 Asociația Golife din Târgu Jiu organizează a doua ediție a maratonului Defileul Jiului.

Organizatorii pun la bătaie 2 trasee, unul de cca. 33 km numit semimaraton și unul de cca. 61 km numit maraton.

Startul la înscrieri este dat pe site-ul competitiei!

• Upvote 1

Nu putem decat sa ne bucuram! Daca si vremea va tine cu noi, va fi un eveniment de neuitat intr-o zona splendida! Chip in taci!

Urmatoarele informatii se regasesc in site in meniul „Formular inscriere”

Pasul 1.Pentru a va inscrie online la Defileul Jiului xc Maraton , va rugam sa completati formularul de mai jos.

Pasul 2. Inainte start se vor prezenta urmatoarele documente completate in baza carora se vor elibera numerele de concurs: Fisa de inscriere (toti concurentii) siDeclaratie pe proprie raspundere (pentru cei pana in 18 ani).

Pasul 3. Achitarea taxei de participare in valoare de: 40 RON pana la data de 07 mai 2012, 50 RON pana la data de 12 mai 2012 si 70 RON la locul competitiei (19 si 20 mai 2012). Platile se fac prin virament bancar (exceptand plata la locul competitiei) in contul asociatiei Golife, cod fiscal 18120506, IBAN RO06 RNCB 0149 0420 9191 0001 deschis la BCR Targu Jiu, cu mentiunea : Pentru Maraton.

Succes!

• Upvote 1

Asa cum am anuntat pe site, pe 4 am fost pe traseu (portiune comuna maraton si 1/2maraton) si ne-am hotarat ca ar fi binevenit un promo video. Am contactat niste baieti inimosi/profesionisti cu camere video si am stabilit iesirea in 19 si 20 aprilie, asa ca oricine doreste o tura e binevenit. Putem oferi Cabana Meri (a parcului national) si curtea pentru corturi, in schimb o sa va fataim pe traseu pentru niste cadre/imagini bune sau nu, si atunci va dati pe traseu pentru recunoastere sau placere.Cei interesati pot sa ma sune la 0729980098 - Daniel.
  • Upvote 1

Am participat la prima editie a acestui concurs si ma pot considera multumit de traseul competitional, dar pot spune ca a fost cu adevarat dificil. Voi participa si anul acesta!

Nu stiu pe ce traseu ai mers anul trecut, dar din feedback-ul primit de la concurenti, traseul lung a avut ceva probleme. In primul rand ultimul pushbike la intoarcerea in golul de munte va fi eliminat. Urcarea si coborarea pana in golul de munte se va face pe trasee diferite, nu ca anul trecut pe portiunea aceea comuna. Arborii cazuti care au fost greu de trecut vor fi taiati. Astfel traseul va deveni mult mai placut, dar totusi greu. Anul acesta vor ajuta si cele 4 puncte de alimentare (pe lung) ce vor avea pe langa apa si energie, ulei, petece si truse de prim ajutor. Vremea fie cu voi!

• Upvote 2

Am uitat sa mentionez, anul trecut in primii 18 km a fost o portiune plata unde era o teava pe sub pamant si era crapata, iar daca aveai nenorocul sa dai in ea sfarseai rau. Mentionez ca era zona forestiera. Va rog sa verificati!

Poti fi mai explicit? Sunt curios cum era pozitionata incat sa n-o vezi. Oricum s-a rezolvat deja pentru ca primii cca 18 km ii mutam putin pe un traseu paralel.

Se vedea, puteai sa o ocolesti, dar puteai sa si dai in ea. Nu mai tin minte sigur, insa daca s-a schimbat traseul, asta nu mai conteaza.

Impreuna cu alte cateva persoane, am hotarat sa plecam din Bucuresti inca de sambata dimineata

Ii rog pe cei de prin zona sau cei care au fost anul trecut sa ne recomande un loc de cazare, poate sa fie si camping, daca va fi vremea frumoasa

Altfel, cine mai doreste sa mearga cu mine, il rog sa ma contacteze pe privat :)

Nu stiu pe ce traseu ai mers anul trecut, dar din feedback-ul primit de la concurenti, traseul lung a avut ceva probleme. In primul rand ultimul pushbike la intoarcerea in golul de munte va fi eliminat. Urcarea si coborarea pana in golul de munte se va face pe trasee diferite, nu ca anul trecut pe portiunea aceea comuna. Arborii cazuti care au fost greu de trecut vor fi taiati. Astfel traseul va deveni mult mai placut, dar totusi greu. Anul acesta vor ajuta si cele 4 puncte de alimentare (pe lung) ce vor avea pe langa apa si energie, ulei, petece si truse de prim ajutor. Vremea fie cu voi!

Atunci ne vedem la start.

Impreuna cu alte cateva persoane, am hotarat sa plecam din Bucuresti inca de sambata dimineata

Ii rog pe cei de prin zona sau cei care au fost anul trecut sa ne recomande un loc de cazare, poate sa fie si camping, daca va fi vremea frumoasa

Altfel, cine mai doreste sa mearga cu mine, il rog sa ma contacteze pe privat :)

Exista un motelas numit Europa, la cca 1km Nord de START spre Petrosani. Are camere ieftine (70 lei/zi/cam), curatele (pentru ca e nou) apa calda, restaurant, o terasa, e de bun simt. Telefonul pentru Motel Europa este 0722409430 - Dl. Burlan. Varianta de camping este la 5 km pe defileul Jiului la cabana noastra Meri-Bratcu, unde pe langa curte, daca cei cazati acolo va vor lasa, puteti folosi o baie, o bucatarie si niste lemne pentru foc. Sunati-ma daca doriti detalii - 0729980098 Daniel.

La sectiunea trasee nu pot vedea profilul de altitudine al traseului maraton, apare doar cel de la semimaraton. Se gaseste in alta parte?

La sectiunea trasee nu pot vedea profilul de altitudine al traseului maraton, apare doar cel de la semimaraton. Se gaseste in alta parte?

http://www.bikemap.net/route/824860#lat=45.233164219872&lng=23.431425&zoom=11&maptype=ts_terrain

Aici il gasesti. O sa incercam sa remediem problema, dar o sa fie mici modificari pe care o sa le postam pana pe 15 mai. Traseul semimaraton o sa-l incarcam maine cu tot cu modificari.

Umbres Vali si Balia Tiziano, din extrasul de cont rezulta ca ati achitat taxa de participare, dar nu ati completat formularul de inscriere online din meniul Inscriere. Va rog sa o faceti pentru a va aloca numere de concurs particularizate pentru traseul ales. Multumesc.

Este cineva din Piatra Neamt sau din apropiere care merge?

Salut,

Exista zona de campat cu cortul?(nu am inteles exact cum e cu camparea la cabana Meri-Bratcu)

Mersi!

Vad ca s-au inscris 100 de participanti, suna bine.

Cat despre prognoza, eu unul nici nu ma mai uit. Am urmarit toata saptamana trecuta, pentru Prima Evadare, in fiecare zi se schimba prognoza pe saptamana in curs cu 180 grade. Deja nu ma mai intereseaza cum e vremea pana la concurs, vreau doar sa nu ploua prea tare cand suntem pe traseu :P

Guest
This topic is now closed to further replies.