Rubyca

2012.05.20 - Defileul Jiului XC Maraton, Bumbesti Jiu

Recommended Posts

Felicitari organizatorilor pt un concurs reusit!

Pt mine traseul maraton a fost mail mult decat epuizant. Am fost si anul trecut si credeam ca stiu la ce ma bag, dar se pare ca modificarile aduse traseului, noroiul si mai ales umezeala l-au facut de 10 ori mai greu. Chiar daca la final am zis ca nu mai vreau asa ceva niciodata, in mod sigur voi reveni la anul, neaparat la tura lunga :D

Atmosfera foarte faina, se vede ca organizatorii au pus suflet in ceea ce au facut. Un mare plus pentru modificarile aduse traseului. Pacat ca participarea nu a fost numeroasa, dar asta e (intr-un final a fost in avantajul meu).

PS. am imprumutat o pompa pe traseu unui baiat de la cogeme(cred). Daca vezi mesajul poate facem cumva sa o primesc inapoi.

Poze de la primul checkpoint de pe tura scurta ?

Acolo fotograful n-a fost pe faza cand am trecut prin balta si m-am dus inapoi si-am mai trecut odata :D .

A fost primul meu concurs si m-a impresionat in mod placut . Mi-am placut si noroiul cu baltoacele in care intrai cu jumatate de bicicleta :)) , dar si catararile care nu se mai terminau parca . Oricum a fost o experienta excelenta si abia astept la anul sa particip din nou.

Felicitari organizatorilor pt un concurs reusit!

Pt mine traseul maraton a fost mail mult decat epuizant. Am fost si anul trecut si credeam ca stiu la ce ma bag, dar se pare ca modificarile aduse traseului, noroiul si mai ales umezeala l-au facut de 10 ori mai greu. Chiar daca la final am zis ca nu mai vreau asa ceva niciodata, in mod sigur voi reveni la anul, neaparat la tura lunga :D

Atmosfera foarte faina, se vede ca organizatorii au pus suflet in ceea ce au facut. Un mare plus pentru modificarile aduse traseului. Pacat ca participarea nu a fost numeroasa, dar asta e (intr-un final a fost in avantajul meu).

PS. am imprumutat o pompa pe traseu unui baiat de la cogeme(cred). Daca vezi mesajul poate facem cumva sa o primesc inapoi.

Am tot anuntat la microfon de pompele alea, dar se pare ca inca nu ajunsesei. Baiatul de la Cogeme le-a lasat la noi. Am inteles ca una si-a gasit proprietarul si mai avem una marca Crivit cu un mic manometru pe ea. Asta e? Daca da, da-ne adresa si ti-o trimitem.

Poze de la primul checkpoint de pe tura scurta ?

Acolo fotograful n-a fost pe faza cand am trecut prin balta si m-am dus inapoi si-am mai trecut odata :D .

Imediat, rangerii de pe traseu sunt din Petrosani si mi le trimit prin transfer.ro.

Anul asta m-au invins ultimii 3-4 km de catarare in timp ce imi juram ca nu o sa mai calc pe la concursuri :))

:)) Idem. Deci pe ultima urcare injuram acolo singur ca tu-i si baga-mi-as si cine s-o mai duce la concursuri si ca io ma apuc de ping-pong ca e mai simplu si cu mai putin noroi...

E bun si cate un maraton d-asta sa-ti faca cunostinta cu un eu mai umil :P

R E Z U L T A T E

http://maraton.defil...e/rezultate.pdf

In ceea ce priveste disputa intre locul II si III de la Maraton 30-39. Dupa consultarea fisei de la PC2, acolo Marian Frunzeanu (nr. 7) a venit pe 2 si s-a dus spre PC3, iar Cristian Jidovu (nr. 22) a venit pe 3. La PC3 a ajuns Cristian Jidovu si apoi Marian Frunzeanu. Intre cele doua puncte s-a intamplat ceva ce noi nu putem aprecia. Nu poti sa ai PC -uri din metru in metru si nici nu poti crede pe cuvant doar pe unul din cei doi. Avem toata aprecierea si respectul pentru cei doi ciclisti si am considerat ca in lipsa informatiilor dintre cele doua puncte acesta este podiumul corect. Oricum, la premiere, amandoi au fost apreciati identic.

De fapt trebuia sa fie disputa intre locul 1 si 2. Ca nu cred sa fi intinerit castigatorul acestei categorii :) Observ ca a fost incadrat gresit la categoria de varsta.

Felicitari organizatorilor pt buna organizare!

Mi-a placut foarte mult traseul, mai ales portiunea rapida de plat plina de balti. Traseul a fost ciclabil in intregime, chiar in conditiile in care a plouat foarte mult in zilele dinaintea concursului.

Am fost putin suparat ca pe ultima coborare m-au lasat franele si am fost nevoit sa cobor pe jos 5-6km. Dar asta trebuie sa-mi fie invatatura de minte, ca pe viitor sa verific bicla mai atent.

Voi reveni cu placere la editia de anul viitor, poate mai bine pregatiti :)

Hmmm, putine impresii...

De fiecare data cand iese bine, nu posteaza decat 2-3 persoane. Doar in cazul in care iese rau se umple forumul.

...

Pai a trebuit sa ne tragem sufletul intii... :)

Intr-adevar un concurs reusit, condimentele au fost urcarile nemiloase cu topping de noroi... Mie mi-au placut trecerile prin micile suvoaie de apa din prima parte, coboririle pe forestierul cu baltoace unde camera prinsa de cadru n-a mai facut fata distractiei, si desigur bucata bolovanoasa de la final...

Au fost si citeva zone in care marcajul n-a fost evident sau disparuse, dar n-am pierdut mult timp din cauza asta.

Multumiri organizatorilor care s-au straduit sa ne faca sa ne simtim bine, si fotografilor de la start si de pe traseu. (inca nu am apucat sa montez imaginile de pe camerele onboard, dar revin cu un filmulet, asap).

• Upvote 3

De fapt trebuia sa fie disputa intre locul 1 si 2. Ca nu cred sa fi intinerit castigatorul acestei categorii :) Observ ca a fost incadrat gresit la categoria de varsta.

Maus s-a inscris la +40 apoi a vazut specificatia din regulament (varsta implinita la data concursului) si a revenit cu un email si ne-a rugat sa-l trecem la 30-39 ca s-a inscris gresit. S-a confirmat la preluarea numerelor. Gresesc?

O sa revenim cu niste poze imediat ce le facem rost de la fotografi. Astia tin la eticheta si le mai prelucreaza putin.

Maus s-a inscris la +40 apoi a vazut specificatia din regulament (varsta implinita la data concursului) si a revenit cu un email si ne-a rugat sa-l trecem la 30-39 ca s-a inscris gresit. S-a confirmat la preluarea numerelor. Gresesc?

Da domnule ,pana pe 17 iunie am 39 de ani ...Apoi fac 38 sa nu mai râdă Deiu ca sunt moș...
  • Upvote 4

Bune si pozele astea , sper sa mai apara de la primul punct de alimentare :D .

Felicitari echipei care s-a ocupat de organizare!

Zona, asa dupa cum bine a spus Dan Lupsa este deosebita, cu un potential fantastic la MTB si imi pare bine ca este "exploatata" in aceasta directie.

Poate ca vremea a fost cea care a facut totul la + dificil.

Totusi sper ca la anul sa beneficiem de un marcaj mai atent, iar zonele periculoase se fie marcate corespunzator.

Consider ca acesta a fost singura piedica ce va trebui inlaturata pentru ca maratonul sa devina unul cu rezonanta in tara. (in rest, balariile si stanele sa fie cireasa de pe tort)

Felicitari inca odata !

FELICITARI!!! Pentru mine a fost o provocare uriasa care insa a palit in fata provocarilor cu care s-au confruntat organizatorii carora, pe aceasta cale, le multumesc!

Voi reveni in curand, cu speranta ca topicul va mai ramane disponibil postarilor.

Este a 2 a editie a concursului la care particip. Traseul a fost greu, iar la urcari am avut mari probleme, insa asta se datoreaza lipsei de antrenament. Am participat la semimaraton si mai tot timpul am fost pe la mijlocul concurentei. Poate ma recunoaste cineva aici pe forum, drept baiatul care cobora ca "disperatu". Cand prindeam o coborare, "ii dadeam calumea" si stiu ca sunt 10-15 concurenti care au observat asta. Am participat cu un mtb full susp. rosu.

Mi-a parut foarte rau pe la inceputul cursei, cand l-am vazut pe acel barbat cautandu-si gps-ul printr-o zona mlastinoasa.

Per total, a fost grozav. Poate ne vedem la Ranca!

:)) se mai intampla sa mai si pierdem! apreciez solidaritatea!

Guest
This topic is now closed to further replies.