Sign in to follow this  
akebono

schimbator fata pentru unghi de 73 grade

Recommended Posts

Poate nu ar trebui sa incep un topic nou, dar nu am gasit raspunsul la intrebare si ma gandesc ca este un subiect de interes pentru altii ca mine :).

Am un cadru cu unghiul de 73 pentru seat-tube, la un catru hardtail de MTB. Imi trebuie un schimbator de fata pentru 3x9 cu angrenaj 44/32/22 si ma uitam fie la SLX FD-M660 fie XT FD-M770 sau versiunile cu colierul sus FD-Mxx1, insa toate sunt facute pentru unghi de 66-69 conform specificatiilor shimano.

Pot sa merg linistit pe asa ceva sau trebuie sa cault altceva, dar nu stiu ce? Eventual unul cu prindere pe monobloc, dar eu nu am rulmenti exteriori si nu stiu daca-l pot prinde.

Vezi ca 66-69 din specificatia Shimano e chainstay angle si 73 al tau e seat-tube angle, nu-s chiar identice (angrenajul e putin mai jos fata de butucul spate astfel incat unghiul dintre chainstay si seat-tube e mai mic decat seat-tube angle).

Oricum, aproape toate deraioarele de MTB cu roti de 26 sunt facute pentru chainstay angle de 66-69, categoric la Deore, SLX, XT si XTR nu exista alta optiune. Dupa aia stim ca mai toti avem seat-tube angle de 72-73 si deh, toti avem deraioare d-astea cu chainstay anlge 66-69.

Asa ca arunca-te linistit in primul deraior care se potriveste la 22/32/44.

Multumesc! Intr-adevar este chainstain angle 66-69, am uitat sa-mi pun ochelarii.