wirespot

Naveta de azi

Recommended Posts

Simt nevoia unui topic în care să povestim întîmplări diverse de la cei care circulă zilnic cu bicicleta, aşa cum au pe Bike Forums "How was your commute today?". Şi nu prea seamănă strict subiectul nici cu saluturile din "te-am văzut în trafic", nici cu aventurile din "bicicliştii şi şoferii".

Eu am avut azi ocazia să constat pe viu de ce se zice să traversezi şinele la minim 45 de grade. M-a furat şina de tramvai fix în intersecţie (destul de aglomerată în mod normal), cînd făceam stînga. Din fericire era un moment cînd nu trecea nicio maşină şi nici n-am căzut, m-am re-echilibrat din mers (deşi a fost roata faţă). Dar e învăţătură de minte, degeaba ştii teoretic, pînă nu o păţeşti nu bagi la cap. :/

• Upvote 6

Exact la fel era am păţit şi eu dar am avut "bulan" şi n-am avariat nimic: nici pe mine, nici bicla şi nici maşina care era pe lângă mine :). Bine, cu şinele ai probleme şi cu maşina, că şi acolo le simţi destul de rău şi te fură când nu te aştepţi, deci la biclă trebuie să fi mult mai atent.

Saptamana aceasta si urmatoarea naveta zilnica e o adevarata delectare pt mine, deoarece se desfasoara pe traseul acesta:

http://www.bikemap.net/route/1129137

Uite si "echipamentul":

Imagine postată

cateva poze de pe traseu (de anul trecut din diverse momente ale anului):

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

LE: si inca una de pe o varianta a traseului de intoarcere:

Imagine postată

• Upvote 6

Hai ma, xemax, nu ne arata poze cu piste deastea ca ne omori =)) .

@wirespot

Incearca sa sari peste sine, eu asa fac pe cursiera, daca este cazul (nu prea am traseu unde sunt sine de tramvai)

@xemax

:blink: Sa te tot duci la servici.

Eu in schimb in Pitesti plec dimineta la 6.30 si ma intorc la 15.15 si trec prin cele mai nasoale intersectii din Pitesti,

unde e o adevarata aventura sa treci fara probleme si fara sa-ti faci nervi.

Vorbesc de intersectiile de la Podul Viilor si de la bariera la CNCD (ambele sunt nesemaforizate)

• Upvote 1

Azi dimineata ~ 8:40 ... intersectie Petricani cu Dimitrie Pompei un sofer de tir batea bine la un sofer de 445 (asta cu 445-ul ii lovise/crapase oglinda tirului). La un moment dat un alt sofer de 445 sare sa-i dea "perversa" tiristului, dar cumva se "eschiveaza" si soferul de tir in face KO din prima.

Am savurat foarte mult momentul pentru ca-i urasc pe astia cu 445-ul!

• Upvote 1

Interesant topic, trebuia deschis mai demult.

Eu fac naveta aproape zilnic, 40km dus-intors. Am sa postez niste fotografii si impresii.

Astăzi pe drum spre casă, la nici 3 minute de casă, un taximetrist vine din spate, stă câteva secunde în dreptul meu, accelerează şi intră în parcare la 3m în faţa mea. I-am vărsat nişte sfinţi pe ascendenţă maternă, şi s-a luat după mine o vreme, apoi s-a dat jos. Nu am stat să văd cât tupeu are exact, că nu aveam chef, dar parcă îmi pare rău că nu am scos sprayul ca să-i ţin o scurtă lecţie de legislaţie.

Naveta mea - 12.8 km/zi: Razoare unde pierd extrem de mult timp de cand cu constructia statiei de metrou - Cotroceni cu fitza pe "numai cu ecuson" - coborare pana la podul Cotro cu 40 - fostul Stefan Furtuna (da' la ora aia nu e...nimeni ;) ) - Gara fulgerator - Maltopol pe contrasensul sensului unic cedand prioritatea tuturor conservarilor (comme moi quand il plue....moaaaam!) - Titulecsu (cred) - Piata Victoriei in goana cea mai mare spre surpriza militienilor - Iancu de Hunedoara pe linia de tramvai - str. Brazilia pe contrasensul sensului unic - job. Si retur!!!! :). Cu soferii ma inteleg din "vorbe", cu soferitele...doar din priviri (reci!).

Iar tu, xemax - San, ma nevrezi !!! :D

• Upvote 1

445-ul intuiesc că e vreun maxi-taxi. :)

Hai că era să scap de lampa spate astă seară, s-a desprins la un hop dar n-a călcat-o nimeni şi-am recuperat-o. În stare perfectă, culmea, sărise doar capacul Într-o parte şi bateriile vroiau să evadeze (Busch&Muller IX-Red). Vina tot a mea, ştiam eu că n-am auzit declicul cÎnd am fixat-o...

@Tancul: de obicei aşa fac dar mai şi uit. Am cÎteva intersecţii pe traseu care nu-mi plac deloc, din alea aglomerate unde trebuie să fac stÎnga.

Mi-am mutat uzina la care apăs pe botoane din țentru undeva foarte aproape de casă, așa că tre' să compensez cumva cei 14km pe care-i făceam în fiecare zi pe vremuri. M-am apucat de plimbat bicicleta dis-de-dimineață, înainte să se verse toată suflarea urbei pe ulițe, și seara, după sfârșitul programului. Nimic notabil, zero probleme în trafic, foarte mulți bicicliști pe străzi. La un moment dat chiar eram vreo 4-5 bicicliști în șir, m-am simțit ca într-o Copenhagă fără piste. 30km de plimbăreală în total.

Urăsc intersecțiile unde trebuie să fac la stânga cu bicicleta, nu se compară deloc cu sentimentul pe care-l ai când ești la volanul conservei, cu niște cm de tablă în jur.

Un topic foarte bun si interesant menit sa motiveze pe cei care tin bicicletele in casa.

Daca vineri am vazut o tamponare usoara intre doua masini iata ce am vazut azi de dimineata in drumul spre lucru, o bucuresteanca lovita pe trecerea de pietoni.

Imagine postată

Eh, in Papendrecht e simplu. Acolo s-au creat pistele pe masura ce s-a dezvoltat orasul, odata cu constructia imobilelor. Mai degraba lipsesc trotuarele de pietoni decat sa lipseasca pistele de biciclisti, asa cum e in zona Golden Tulip.

Un topic foarte bun si interesant menit sa motiveze pe cei care tin bicicletele in casa.

Daca vineri am vazut o tamponare usoara intre doua masini iata ce am vazut azi de dimineata in drumul spre lucru, o bucuresteanca lovita pe trecerea de pietoni.

Imagine postată

Eh, in Papendrecht e simplu. Acolo s-au creat pistele pe masura ce s-a dezvoltat orasul, odata cu constructia imobilelor. Mai degraba lipsesc trotuarele de pietoni decat sa lipseasca pistele de biciclisti, asa cum e in zona Golden Tulip.

Sper ca pietonul e in afara oricarui pericol!

Acestea fiind spuse trecerea aceea de pietoni e foarte nefericita si asta doar din vina pietonilor; masinile pe sensul ala de mers au semafor separat pentru cele care fac stanga iar culoarea verde pentru acesta se aprinde dupa ce stopul pentru masinile ce merg drept se face rosu; cand se intampla asta foarte multi pietoni traverseaza in viteza fugind prin fata masinilor de pe ultima banda (ce acum au verde) ca sa prinda apetisantul 41 in statie, ceea ce e o tampenie pentru ca acel 41 va ramane acolo inca cel putin cateva minute (se va face verde pentru pietoni si trebuie sa astepte).

Nu am sarit neaparat sa le tin partea soferilor (n-am masina sau carnet) insa trec pe acea trecere in fiecare dimineata spre serviciu si parca de fiecare data se rateaza un accident asemanator cu cel de mai sus (evident nu stiu a cui a fost vina mai sus) din cauza oamenilor care se grabesc si risca absolut degeaba.

Ma bate gandul sa fac educatie dimineata la stop cu pietonii, pana atunci .. trancanesc pe forum.

Numai bine.

• Upvote 5

Trevizes - Am vazut si eu scena ieri din autobuz, pe drum spre serviciu. Trecerea de acolo e foarte periculoasa pentru ca se face rosu pentru in fata/dreapta mult inainte sa se faca rosu pentru stanga si pietonii incep sa treaca inainte sa se faca verde pentru ei, doar pentru ca masinile de pe doua din trei benzi au oprit. De multe ori am vazut oameni care trec pe rosu si sunt aproape calcati de masinile care intra in intersectie sa faca stanga (bine, daca intr-adevar s-a intamplat asa, nu am informatii dar pare plauzibil). EDIT: haha, mi-a luat-o Cupu inainte :P

On Topic: Naveta mea de azi, prima pe 2012, a fost foarte placuta. 6.5 km prin trafic usor, nu m-a claxonat nimeni, nu m-a injurat nimeni, un pic de vant din spate, toata lumea (inclusiv RATB-ul, asta mentionez asa, pentru Axe) m-a depasit frumos si larg. Bine-ar fi sa fie asa mereu :P Acum sa vedem diseara cum va fi, poate stau un pic mai mult pe la serviciu ca sa nu prind aglomeratie pe Drumul Taberei.

Apropo, s-a plimbat cineva pe bulevardul Drumul Taberei de cand au inchis traficul pe portiunile unde vor fi gurile de metrou? Se circula mult mai prost ca inainte, sau e suportabil?

Topic interesant în sfîrșit, să aibă viață lungă ! Un punct pt. wirespot !

Bine ca nu am mai zis si eu de intersectia de la Plaza. Am dat refresh la timp :)

Eu de cand am vazut ca pe Dr. Taberei desenau dublu sens doar pe o parte, nu am mai indraznit nimic! :)

De ieri am inceput si eu naveta zilnica (Ghencea - Baneasa) am luat ok -ul medicului si am inceput sa zburd.

Asa ca ne vedem in trafic. Eu sunt calare pe oraseanca! :)) Tare mandru is de ea...

Eu fac naveta cu un SSP facut dintr-o cursiera veche, de 2 saptamani deja, din Rahova (rond Antiaeriana cu sos Magurele) - cale 13 Septembrie - parc Izvor - liceul Lazar - str Ion Brezoianu, total 14,8 km dus intors. Traficul este greoi pe unele portiuni dar este ok, iar soferii destul de politicosi, pana acum n-am avut nici un incident.

Spor la pedalat!

Aseara am lasat bicla la serviciu, am avut niste drumuri mai speciale de facut. Azi dimineata cand am plecat de acasa, in loc sa fac stanga spre tramvai, am facut dreapta, pe drumul pe unde o luam cu bicicleta. Si in loc sa ajung la Ghencea am ajuns la Drumetului :)) =)) culmea ce e, ca nici macar nu am mers pe trotuar, am mers pe strada, fix ca si cand as fi avut bicla sub fund :)) Am luat-o razna, asta e clar.

• Upvote 2

Varianta 1 - bicicleta 50 km dus-intors:

Comuna 1 Decembrie - Comuna Jilava - Progresul - Eroii Revolutiei - Tineretului - Timpuri noi - Rosetti - Polona - Floreasca - Pipera.

Varianta 2 - masina 26 km dus-intors, bicicleta 24 km dus-intors:

Cu bicicleta in masina pana la Eroii Revolutiei, apoi pe bicicleta pe acelasi traseu pana in Pipera.

De obicei sunt la Eroii Revolutiei la 7:45 si in Pipera la 8:15, +/- cateva minute. Cel mai des vad un baiat slabut pe un MTB albastru Orbea, care vine de pe Giurgiului si avem traseu comun doar pana la Tineretului.

Pe unde o iei sa ajungi in Pipera?

Eu lucrez in Pipera-Tunari iar traseul este Dorobanti(restaurant Perla) - Brarbu Vacarescu - Lacul Tei ( cateodata o mai iau si prin parcul Circului) - Petricani - Bucuresti-Nord - Pipera Tunari

Dus intors ~ 15 km

Am reinceput si eu de curand naveta pe bicicleta. Datorita distantei ceva mai mari, 32km dus si tot atatia la intoarcere, vreo doua trei saptamani am sa o fac doar de 3-4 ori pe saptamana pana imi revin putin.

Anul asta mi-am propus sa nu ma mai las intimidat de ploaie :) si sa fiu ceva mai disciplinat cu ora de trezire :!! . Somnul dulce de dimineata a fost defapt cel mai mare "inamic" anul trecut :somn: .

Pe unde o iei sa ajungi in Pipera?

Eu lucrez in Pipera-Tunari iar traseul este Dorobanti(restaurant Perla) - Brarbu Vacarescu - Lacul Tei ( cateodata o mai iau si prin parcul Circului) - Petricani - Bucuresti-Nord - Pipera Tunari

Dus intors ~ 15 km

De la Eroii Revolutiei pana la Timpuri noi e clar, merg pe strazile mari, ca nu sunt probleme. De la Tineretului prefer sa tin inainte ca sa nu trec chiar prin centru, unde e harmalaie mare chiar si la ora aia. La Timpuri noi cotesc stanga si imediat dreapta si intru pe Mircea Voda; o tin tot inainte la intersectia cu Calea Calarasilor si intru pe o strada micuta, cu sens unic, care ma scoate in Rosetti...

Nu mai bine iti pun link si te uiti tu la traseu? Parca ies prea multe vorbe asa... :)

Iete-aci: http://www.mapmyride.com/routes/view/77113166/?new_route=1

Hmm ...interesant. Eu pana acum, de cele mai multe ori, am mers pe Petricani datorita trotuarului lung si necirculat de pietoni. Maine, fiind si vineri, am sa merg pe ruta Piata Dorobanti - Charles de Gaulle - Aviatorilor - Aurel Vlaicu - pe noul pasaj :) - Pipera - Pipera Tunari.

Ma intreb daca ma vor fugari mai multi caini decat pe traseul clasic !?! :D