wirespot

Naveta de azi

Recommended Posts

nu am unde să mă schimb la birou

Eu ajung cu 10-15 min inaintea colegilor (pe la 6.45) si ma schimb in birou.

Mama....cum a fost in dimineata asta dupa doua saptamani de agatat bicicleta in cui.

In loc de ~ 8km am facut 14 pana la servici :)

• Upvote 1

Eu n-am fost pe faza, nu aveam echipamentul+rucsacul pregatit, asa ca am luat conserva sa nu intarzii :(

Eu n-am fost pe faza, nu aveam echipamentul+rucsacul pregatit, asa ca am luat conserva sa nu intarzii :(

Si ai intarziat, normal!

Ai ghicit :) am facut fix cu 5 min. mai mult decat daca luam bicla ... fara oprire la Calif :D

Din inertie, ai zice ca e mai liber orasul. La fel cum ai zice ca de Craciun ninge :) 

Chiar e mai liber... pe unde erau săptămâna trecută coloane şi luai câte 3 semafoare chiar şi cu bicla, acum abia erau 2-3 maşini la stop.

Am început să recitesc posturile din acest topic... am văzut ceva relatări despre (in)capacitatea şoferiţelor la volan, aşa că să vă povestesc şi eu una. Circulam ieri pe Str. Braşov. În staţia de autobuz de la Tricodava (173, sensul spre Eroii Revoluţiei) era parcat un Ford Ka (sau ceva similar, oricum, o maşină micuţă)... până la urmă şoferiţa îşi face curaj şi demarează. Frânez puţin, de la 28 la 22 la oră şi o las să se ducă. Semnaliza într-una stânga, iar stopul pe stânga nu-i mergea. Cum circula cu aprox. 30 km/h şi era deja între benzile 1 şi 2, mă apropii de ea... şi mă trezesc că face dreapta în faţa mea, ca să intre printre blocuri. În continuare semnalizează stânga. Fac şi eu dreapta pe aceeaşi stradă (că ăla e traseul meu), mă apropii de ea... tot cu semnalul de stânga. Până la urmă face stânga, apoi trage pe stânga (!), deci pe contrasensul străduţei şi parchează pe un trotuar. Nu s-or strica becurile de semnalizare să meargă atâta? Sau poate mergea cu semnalizatorul de stânga aprins pentru că avea becul de stop ars? :))

Cred ca avea totusi niste probleme, caci maneta de semnal sare in general in momentul in care volanul e rotit in directia opusa. 

Adica ar fi trebuit ca semnalul sa fi "sarit" automat cand a tras de volan spre dreapta.

Oricum.... asta nu o absolva de nimic.

A venit primavara!  %%-

...pentru doua zile :(

Omului ii place sa mearga doar cu o mana :)

Foarte puţini biciclişti azi prin Bucureşti... de fapt doar subsemnatul, dar pe Str. Sibiu se mai vedea o urmă, deci mai trecuse unul înaintea mea.

Atentie la gheata si Garcea ... va amendeaza instant.

Pentru ca e interzisa circulatia cu bicicleta pe ninsoare, ceata si polei.

SECTIUNEA a 4-a

Reguli pentru alti participanti la trafic ¤ 1. Circulatia bicicletelor

Art. 195. -

......

l) sa circule atunci când partea carosabila este acoperita cu polei, gheata sau zapada.

si:

http://www.b365.ro/biciclist-amendat-de-politia-rutiera-pentru-ca-circula-pe-zapada-cand-calea-victoriei-era-la-negru_201896.html

E interzisă circulaţia pe carosabilul acoperit cu gheaţă, zăpadă sau polei. Ceea ce nu e cazul, carosabilul e acoperit cel mult cu mâzgă antiderapantă, circulaţia pe ea fiind destul de uşoară.

Nu scrie nicăieri în Codul Rutier că nu se poate circula pe ceaţă sau pe ninsoare... doar că în condiţii de vizibilitate redusă eşti obligat să ai lumini albe în faţă, roşii în spate şi haine reflectorizante.

Sunt convins ca daca intrebati primaria vi se va raspunde ca toate bulevardele sunt curatate si nu exista zapada sau gheata asa ca garcea nu va poate amenda....

Mare invenţie această clorură de calciu (sau o fi de magneziu?) dată pe drumuri, nici măcar nu se depune zăpada pe drum, d'apoi să îngheţe. Dacă ar da-o şi pe trotuare, nu am mai avea probleme iarna.

E de calciu, e o substanta foarte higroscopica, absoarbe si vaporii de apa din aer (intr-un borcan inchis!). 

De aceea se si foloseste in scopul respectiv :)