wirespot

Naveta de azi

Recommended Posts

Nasoală deszăpezire azi... adică nu s-a făcut deloc, dar încă se simte efectul clorurii de calciu dată mai demult. Cu toate astea, s-au format dâmburi de gheaţă cam peste tot, la Orizont deja simţeam cu fuge roata din spate în toate părţile, numai în aia care trebuie nu (sunt curios ce ziceau şoferii care se uitau la mine). Aşa că am făcut fix 40 de minute pe traseul pe care, de regulă, îl făceam în 20.

Da nasol de dimineata, sper ca pana la pranz sa se duca gheata aia urata...

Pân'la 17:30 când termin eu programul se curăţă.... şi îngheaţă la loc :( Urmează marea derapare volumul 2.

Ieri seară s-a circulat foarte bine, dar azi dimineaţă a îngheţat apa de lângă bordură... rezultatul: 6 minute să ies dintre blocuri, alte 4 să scap de pe Haiducului, total 33 minute, mai mult decât ieri! Dar tot e mai rentabil ca timp faţă de transportul în comun.

Cum aţi circulat azi? Eu am făcut 29 minute, mult :((

11025934_808239435929238_280041914371514

Eu mi-am luat umbrela (adica masina) ... 40 min

Pe jos, mai bine ma duceam cu bicla, ajungeam mai uscat!

Pe jos merg si eu. Acuma am venit acasa, sunt plecat de la 9 de dimineata si am tot stat in picioare. Ce bine ar fi fost pe bicicleta..

Nu stiu cum a fost pentru voi dar pentru mine, acest martie, a fost cel mai bun din scoala generala (unde mergeam zilnic cu bicicleta) si pana acum.

Am mers in fiecare zi cu bicicleta exceptand 3 zile (azi e una din ele :( )

@@purix & @@Dr2005: Voi ati plecat cu bicla azi, nu?

In fiecare zi m-am bucurat de bicicleta, de-mi parea rau ca are doar 8 km drumul pana la serviciu.

Azi nu. Că bicicleta stă la bunică'miu, peste drum de mine şi azi nu s-a trezit (!), deci nu am putut să intru (chiar dacă aveam cheie). A mai câştigat şi RATB 1,3 lei (şi o să mai ia 1,3 la întoarcere) şi Metrorex 2 lei din afacerea asta.

Şi am ajuns la muncă aproape la fel de ud ca în cazul în care aş fi luat bicla. Dar cu bicla aş fi făcut mai puţin de 43 minute. Şi tot plin de noroi am ajuns, trăiască primarul Mănescu şi cei de la metrou, că în tot Drumul Taberei e o mocirlă de nedescris.

E a doua zi din anul ăsta în care nu merg cu bicla la muncă (şi nu am avut nicio zi de concediu).

Azi la ora 7.30-8: Brancoveanu cu Oltenitei blocat (coada pana la Secuilor), Rahovei cu Viilor blocat, Cotroceni cu Iuliu Maniu coada pana la Academie, politia statea pe breteaua de facut dreapta la Cotroceni si lua carnetele la smecherii care fentau coloana (va rog sefu', ma grabesc, imi taie patronul ziua). Hehe ...

E acţiune pe tema asta, au dat dimineaţă la ştiri. La Iancului luau cam un permis la 3 minute (aşa se lăudau), cam puţin, totuşi, faţă de câţi fentau coloana.

A urcat freza de la metrou de la -12 metri la doar -6 metri. Așa, singură, s-a gândit ea că vrea să iasă la suprafață ca să ia aer vâslașii. Sper că Administrația Străzilor arde firma de construcții și Dorelu' cu alinierea cu laser.

Or fi vrut sa faca statie supraterana la palatul Cotroceni :D

Praf, camioane, chiar TIR-uri, soferi nesimtiti ... cam de asta am eu parte in drumul spre serviciu.

A urcat freza de la metrou de la -12 metri la doar -6 metri. Așa, singură, s-a gândit ea că vrea să iasă la suprafață ca să ia aer vâslașii. Sper că Administrația Străzilor arde firma de construcții și Dorelu' cu alinierea cu laser.

Deci DA!

In sfanta zi de Inaltare, cartita Sf. Varvara ( sau Paraschieva, nu stiu care presteaza acolo), a zis ea sa se inalte spre cer.

Se pare ca tunningul facut de prea mulţii preoti la inaugurare, a fost cu succes!

• Upvote 1

Au dat cu prea multa apa sfintita si s-au bulit senzorii. In alta ordine de idei, am observat ca ne inmultim. Acum 2 zile eram la semafor la Piata Constitutiei 5 biciclisti navetisti. Super !

Naveta de azi + pregatire de weekend:

Plecat la ora 6.00 de la tara cu masina, 35km pana la oras, lasat masina, luat bicicleta 4km pana la serviciu.

La intoarcere: 4km cu bicicleta pana la masina, bagat bicicleta in masina, directia munteeeee.

Ne vedem luni iar la naveta.

:bici-5:

Faza haioasa:

Azi trece prea aproape mine un bemveu negru, cu toate ca avea destul loc sa treaca, eu fiind pe banda 1 langa bordura.

iar dinauntru incepe bizonul sa urle : "Sa-ti iau bicicleta-n ...!"

Eu l-am invitat s-o ia daca-l tine, ca e de otel.

N-a mai zis nimic, a calcat-o tare cu toate ca 200m mai in fata era semaforul pe rosu.

Bineinteles ca a depasit coloana pe contrasens, a trecut pe rosu, ca apoi 100m dupa intersectie sa opreasca pe dreapta :wacko:

• Upvote 1

Per ansamblu, suntem intr-un continuu regres, deci sa nu ne mai miram :D

Ar trebui sa devenim mai spirituali si nesimtiti...cred.