wirespot

Naveta de azi

Recommended Posts

Faza nehaioasa

Bulevard cu 2 benzi pline de masini in asteptare la semafor, inca un rand de masini parcate pe dreapta, coada de 200m.

Mergeam vesel ca o floricica, felicitandu-ma pentru ca am lasat masina acasa, nu mai mult de 15 - 20 km/h ca sa am timp de franare in caz de urgenta, dar cu ochii in 4 dupa pietoni alergatori si portiere saltarete.

Deodata, la vreo 20 m in fata, identific o duba masiva parcata pe dreapta. Instinctul imi spune sa reduc viteza in dreptul ei pentru ca poate ascunde surprize.

Si asa a si fost. Profitand de masnile oprite pe carosabil, o mamaita pierduta in gandurile ei s-a angajat in traversarea bulevardului prin loc nepermis, fara sa schiteze nici cel mai mic gest de a se uita macar pentru o secunda in stanga.

Am inceput sa franez si sa claxonez din scartaietoarea aia mica de tabla, o data. Nimic. Am dat de 2 ori, mamaita e pierduta in continuare in gandurile ei, a treia oara nu am mai apucat sa sonerizez deoarece mi-am ocupat mainile cu manetele de frana intr-un mod mai riguros.

Ma ridic un pic pe roata fata, roata spate aterizeaza ulterior pe asfalt in zgomot de lant ce loveste chainstay-ul si minune, mamaita ma observa intr-un final fericit cum o admiram de la vreo 30 cm de minunatul ei deplasament.

Surprinsa de faptul ca i-am tulburat meditatia transcedentala, se uita la mine cu niste ochi bovini, reia privirea inainte si isi continua netulburata escapada de traversare a bulevardului.

Bottom line, unii pietoni au tendinte suicidale iar mie imi trebuie o sonerie mai puternica!

PS V-brake-ul se comporta remarcabil la franarea de urgenta :)

• Upvote 2

Iti trebuie un modulator :)

Da, iar mie mi-ar fi placut sa vad la "profil" in ce metropola s-a petrecut evenimentul.

Naveta de azi... cu troleul, în loc de navetă la serviciu, navetă la schimbat pansamente la spital (deci cele 3 săptămâni de concediu medical vor fi, de fapt, 3 săptămâni de drumuri zilnice, inclusiv în week-end, până la spital, care e la 2 paşi de locul de muncă). Urmează 2 luni fără bicicletă :(

O faza funny azi, eram la stop la Academia Militara, depaseam coloana printre masini cand aud un zgomot ascutit la motorul unuia ca si cum scartaiau curelele de la alternator. Ii fac tipului semn ca "vezi ca nu e in regula, iti scartaie ceva la motor" la care ala deschide geamul si zice (intre timp mi-am dat seama de la ce era) "aaaa, nuu, e de la muzica". Asculta dubstep ... X_X

• Upvote 2

Naveta mea zilnica(de fapt de luni pana vineri) este Bd.Uverturii/Militari-Gara de Nord, cam 10 km dus-întors

Plec dupa 7 a.m. si in general mai mult de 20 min nu dureaza un drum. Cu masina, RATB sau Metrorex...fara numar [emoji6]

Felicitari pentru articol, presupun ca e "productie proprie"

Cred ca-ar fi bun de pus undeva mai la vedere.

LE: faptul ca-s 13 puncte e intamplator, nu? :))

• Upvote 1

Hai, mai adauga puncte referitor la ochii mari la portiere si parcari in spic. De asemenea, pozitionarea la semafor in fata soferilor ca sa nu faca dreapta peste tine vreun idiot. Si la punctul 7 zi ceva si de atinsul bordurii cu pedala :)

13 mi se pare cel mai de actualitate punct. E imposibil ca la 1km de mers in Bucuresti sa nu intalnesti 1-2 pietoni care se comporta haotic si macar unul complet iresponsabil. Asta se intampla si pentru ca vehicolele parcate le-au furat in proportie de 80% traseele si uneori nu mai au pe unde trece. Ciudat, despre ei nu se spune in media prea mult, daca un jurnalist vede un ciclist care e putin pe langa lege, se si repede sa scrie articole despre haoticii biciclisti. Despre pietoni se tace malc dar sunt peste tot incalcari la tot pasul ale legii de trafic. Unii sunt halucinanti, chiar trec fara se se asigure pe principiul ca ala cu masina e dator sa opreasca, asa era odata legea ... sa mergi cu viteza necesara evitarii oricarui eveniment (adica ... zero), numai ca s-a schimbat. 

• Upvote 1

Postul e bazat pe experienta proprie.

Unele situatii nu le mai bag in seama deoarece am ajuns sa ma feresc instinctiv.

Ieri insa, mergand cu un incepator, am fost pusi in situatii potential periculoase, ce ar fi putut fi evitate cu usurinta daca ar fi avut un "training" adecvat mersului pe strada.

@@lucman , foarte bine punctat. Am vazut biciclisti, imbracati "profi" care treceau pe rosu prin intersectie... sau care traverseaza calare pe la trecere. Sunt de parere ca politia ar trebui sa-i amendeze pe acesti indivizi.

Si asta-i o intreaga discutie, cu trecutul pe rosu. S-a mai purtat si a nascut destule controverse. Una dintre opiniile pe care le apreciez este aici

Pentru completare: la ora mea de dus la serviciu, 6.15, pe Splai de la Unirii la Eroilor nu gasesc niciun semafor pe rosu  ;) 

Cel mai crancen este sa mearga noaptea fara lumini. Costumatie neagra, lumini ioc, catadioptrii ioc, un parbriz murdar si gata accidentul.

Si asta-i o intreaga discutie, cu trecutul pe rosu. S-a mai purtat si a nascut destule controverse. Una dintre opiniile pe care le apreciez este aici

Pentru completare: la ora mea de dus la serviciu, 6.15, pe Splai de la Unirii la Eroilor nu gasesc niciun semafor pe rosu ;)

Poate, dar conform legii cat timp esti pe bicicleta esti considerat vehicul. Sunt soferi care respecta regulile si soferi care nu, la fel si biciclisti care le respecta si biciclisti care nu. Problema este si una de imagine. Foarte multi ochi sunt atintiti asupra noastra pentru ca "invadam" traficul, iar daca nu respectam regulile vom fi aratati cu degetul si pusi intr-o imagine negativa. V-a veni o zi cand se va discuta crearea de infrastructura si pentru noi, iar imaginea biciclistilor o sa influenteze decizia respectiva. Ganditi-va cum era cand au inceput sa se foloseasca masinile pe drumuri unde mergeau trasuri si oameni. Nu erau reguli de circulatie, a fost haos, acidente, raniti, morti... Daca vrem ca mai multi sa renunte la masini in favoarea bicicletelor trebuie sa nutrim o imagine pozitiva! Multi probabil aveti copii, altii poate veti avea, ce sa invete copii care vad biciclisti care trec pe rosu? Sau care se injura cu alti participanti la trafic. Aspiram la tarile civilizate, hai sa ne purtam ca atare, chiar daca nu avem infrastructura, chiar daca suntem claxonati si injurati... trebuie sa fim pe pozitii. Poate nu realizati dar noi sumtem in prima linie si noi sculptam imaginea biciclistului din Romania! Cum vreti acea imagine sa fie? :)

Cel mai crancen este sa mearga noaptea fara lumini. Costumatie neagra, lumini ioc, catadioptrii ioc, un parbriz murdar si gata accidentul.

Cand suntem in trafic, hai sa-i invatam pe nestiutori. Cati crede-ti ca ajung pe forumul acesta ca sa se informeze? 10%? 15%? E vara, vad oameni pe bicicleta, top si ei ca e in trend. Purtam noi lumini le explicam la semafor, nu ne poate costa prea mult, timp avem ca sa acordam un sfat bun( care ii poate chiar salva viata intr-o zi ) . Ii putem impresiona prin povesti de genul... "am umblat si eu candva fara lumini, pana a dat o masina peste mine".

Am citit.

Suna a discurs de la TV, pentru mine. Ai deviat discutia de pe la vreo doua aspecte practice la "imagine"

Zici ca astepti zilele alea bune sau inteleg eu gresit, pentru ca nu sculptez nimic si ma tot injur cu soferii.

Desigur, sunt sanse sa apucam zilele alea daca suntem optimisti si nu murim in urmatorii cincizeci de ani.

Vreau sa facem zilele alea bune sa vina. Singurul lucru pe care-l astept este bicicleta, sa vina pe 20 iunie ca sa pot sa fac ceea ce am scris in textul de mai sus. :(

Mi-a venit o idee, ce ar fi daca am cumpara lumini  si le-am imparti celor care nu folosesc lumini, impreuna cu o mica lectie cu de ce este bine sa fi vizibil in trafic. Sunt dispus sa cumpar 20 de astfel de jucarii ca sa le impart. Mai se baga cineva? Comanda cred ca o sa o fac pe 13 (dupa salariu). :D

In fine, cred ca discutia asta trebuie mutata intr-un alt loc, am deviat grav de la topic! Ne poate ajuta un moderator cu alocarea acestei discutii acolo unde-i este locul? 

E bine sa arati cand editezi mesajele, sunt mai multe cai sa faci asta.

Altfel se pierd niste chestii.

LE: iar astea:

V-a veni

Cati crede-ti

sunt de revizuit

• Upvote 2

Sunt cam multe lectii si verdicte adresate biciclistilor din partea cuiva care inca nu are bicicleta! Not to mention the Romanian language grammar ...

Tocmai, din acest motiv ar trebui sa conteze mai mult, cam asta e imaginea unui gaijing/outsider/strain despre biciclisti. Recunosc, gramatica nu este punctul meu forte, dar asta nu schimba cu nimic aceste "lectii". Desi nu am permis, vorbesc in calitate de sofer (7 ani) si pieton, cam asa vad eu lucrurile. Ma deranjeaza cand cineva nu repecta regulile de circulatie. Poate asa e si pentru tine cand cineva nu respecta regulile de gramatica.

Desi nu am permis, vorbesc in calitate de sofer (7 ani) ...

Hopaaa, stai așa, că m-ai pierdut. Cum vine asta? N-ai permis, da' ești șofer???

Hopaaa, stai așa, că m-ai pierdut. Cum vine asta? N-ai permis, da' ești șofer???

Am vrut sa zic "Desi nu am bicicleta." Scuze, m-a ajuns oboseala. (Servici, facultate, o nunta, examen, toate in ultimele 2 zile).

@@lucman , foarte bine punctat. Am vazut biciclisti, imbracati "profi" care treceau pe rosu prin intersectie... sau care traverseaza calare pe la trecere. Sunt de parere ca politia ar trebui sa-i amendeze pe acesti indivizi.

Poftim aici, un profi d-al nost’ :-bd - sa ne traiasca 8-X .