wirespot

Naveta de azi

Recommended Posts

Dacă circulai pe mijlocul benzii, ciumpalacul se băga oricum, după care urla un ,,Nu te-am văzut, io tre' să mă uit după biciclete?!". Mă rog, în cazul meu ciumpalacul întorcea peste linia dublă continuă şi linia de tramvai, în raza de acţiune a indicatorului oprirea interzisă (care implică şi întoarcerea interzisă, aşa scrie în Codul Rutier), la mai puţin de 25m de refugiul staţiei de tramvai.

Daca circula "ca un nesimtit" pe mijlocul benzii il sicana sigur mai apoi. Ori ii taia fata sau il baga in bordura sa-l invete minte.

Ieri putea ceva oribil pe strada Romancierilor ... si de dimineata ... si la intoarcere pe la ora 19.00. 

Mulțumesc celor care au avut răbdarea să citească

Iar eu îți mulțumesc din suflet pt. scriere.
Absolut savuroasă o asemenea relatare a navetei. 

Doamne-Ajuta c-a venit bicicleta, ca mult ne-ai pus la-ncercare, cu folos, vad.

La mai mare, cu naveta.

• Upvote 1

Barbu Văcărescu e un coșmar, încearcă varianta http://ridewithgps.com/routes/8645635 cu observația că tre' să rămâi pe Galvani până dai în Ramuri Tei, am impresia ca așa cum e desenat ajungi în curte la careva, da' te orientezi tu la fata locului.

Aceeasi intersectie minunata, Nerva Traian cu Dudesti.
Eram in apropierea locului unde opresc taximetristii.
Un ghiorlan de taximetrist forteaza intersectia pe rosu, imi taie calea la vreo 15 cm si se pravaleste la coada de hartisti ai volanului.
Avea un client si s-a grabit sa il ridice de pe strada ca sa nu cada la concurenta.
Asa ca mi-am luat The Hornit :)

Later edit

Sa fii Bike Chic nu exclude un far, un stop, un bec cat de chior sau macar o catadioptrie.
Pot sa inteleg ca vesta galbena nu se asorteaza cu rochita de pedalat, insa se asorteaza oare cu 4 scanduri?

Edited by Traveller

Adica ai ceva cu baetzii si fetili care folosesc bicicleta doar pentru ca trendy, cool si hipster-like? :))

Hipster e sa ai vesta faruri si limini, pentru ca nu toata lumea are. @@lucman , esti un hipster :))))

L.E. ok, haine cu elemente reflectorizante, nu neaparat vesta...

Da, am boala pe biciclistii fantoma. :)

Daca imi pun vesta reflectorizanta, casca cu stop, stop stroboscop pe bicla, frontala de 800 lumeni, reflectorizante la picioare si suplimentar la maini ca sa fiu vazut cand semnalizez, se cheama ca sunt hipster ? :)

Acum am si saracia aia de imi infunda urechile - The Hornit

• Upvote 1

Nu fantoma, ninja! ;)

Si daca mai merg si pe contrasens, salata-i gata.

Dup-aia nu stim de ce ne-njura lumea  :-??

Din vreo 10 posesori de atelaje, cati am apucat sa numar fugitiv in seara asta, doar vreo 3 aveau ceva becoleduri pe ei, din care doar unul tinea la integritatea corporala.

Cel mai periculos a fost in Ardeal, unde in satucele de munte gaseai noaptea o groaza de pustani bezna in bezna.

In orasele mai mari, unde chiar se face naveta profesionala pe bicicleta, absolut toti aveau vesta si macar o lanterna in mana.

"Da ce ma, masina nu are faruri?!?!?! Ma vede soferu ca trebuie sa fie atent!!!" asta a fost replica unui nene care iesise la plimbare cu bicicleta, si peste care era sa dau (eu fiind tot pe bicicleta)... nu avea nici o urma de ceva "vizibil in bezna"... acum ca ma gandesc mai bine cred ca realizase ca arata ca un clovn si se rusinase(stiu cred in basme, inca)... avea echipament de ciclist profesionist foarte bine mulat pe cele peste 120kg sau poate mancase adevaratul ciclist... 

• Upvote 2

Imediat după ce 2 bicicliști au trecut pe roșu, apoi cu vehiculul peste trecerea de pietoni unde pietonii aveau verde, nu ei. Am avut plăcerea să o văd pe această domnișoară/doamnă care a oprit frumos la semafor. Ei dragilor, așa da! Pe lângă asta primește puncte bonus pentru că avea și U-Lock cu prindere pe cadru!

Așa că pentru Domnișoara/Doamna din imagine, jos pălăria!

20150626_181900.jpg

• Upvote 3

Codul rutier in Bucuresti este construit piramidal.

La baza se afla codul rutier pentru fraierii ce respecta legea.

Nivelul urmator este asigurat de codul rutier pentru grabiti, recte taximetristi si curieri.

Cireasa de pe tort este codul rutier pentru smecheri si nesimtiti.

Azi am trecut prin cele 3 straturi si am constatat ca tiuitoarea de The Hornet are aplicabilitate doar pentru level 1.

Cand ma plimb ca o floricica prin Big Bucale, intalnesc in general oameni din toate categoriile mai sus mentionate. Astazi insa, am jucat pe nivelul 2 si 3.

Intersectia Dudesti cu Calea Vitan. Mergeam regulamentar si fara muste in cap pe banda 1, cam la vreo 30 cm. Aceiasi poveste ca si randul trecut. O masina de curierat sa vara brusc pe banda 1 si mai ca nu ma scuipa ca pe o coaja de samanta pe trotuar. Asta ca sa inteleaga si intelectu' soferului ce a facut, cu exemple concrete din cele 3 momente active din viata lui: spart samanta, baut bere si ragait. Ma adun din praf si ii dau atentionare audiofila. Ceara din urechi se masoara in inchi nu in cm.

Bulevardul Sincai cu Lanariei, o bretea ce pleaca in Y din bulevard. Ma asigur ca nu am animale in spate si ii dau mai departe pe bulevard, deci am prioritate. Nu apuc sa merg 10 m, eram undeva prin zona mediana a bretelei, ca apar 2 atarnatori de saliva in coltul gurii, imbracati in 2 BMW ce se apropie razant de fizicul meu si forteaza sa imi taie calea. Imi infig degetul in tiriitoare, dar degeaba. Cum sa cedeze prioritatea un BMW unei biciclete. Ma forteaza sa franez, ma dau pe lateral ca sa nu intru in ei si ma lasa in praf si fum de ulei ars in cilindrii.

Level 3 completed. What next?

• Upvote 1

Lucman, n-ai citot ultima actualizare a codului de la routierat? Spune clar ca atunci cand apare sigla de bmw nici nu-i nevoie de acustice! Pana si salvarea, pompierii si jandarmii trebuie sa acorde prioritate la vazul siglei. Astia nici la claxoane de masina nu raspund...

:) eu am ramas in urma cu actualizarile. Sunt inca la prioritatea de 1-B- si trei cifre. :)

Puțini vor înțelege asta. :D

unu be și trei cifre... deci șerlocu' din mine îm' zice că ai o oarece vârstă...

Oarece e relativ :)

Sa zicem ca am avut oportunitatea de a fi contemporan cu doua limbaje de lemn, discursurile lui nea Nicu si citatele din Facebook :)

Apropos de varsta. Ieri dimineata, in timp ce prestam pe martoaga mea in drum spre uzina, am intalnit pe drum una bucata ciclist trecut de 60 de ani, imbracat regulamentar in spandex viu colorat, ce dadea jar sa manance unei cursiere in loc sa faca coada la farmacie.

Intr-o tara in care pensionarii se trec singuri pe linie moarta daca nu sufera de multiple afectiuni, o astfel de "rara avis" ma face sa mi se umple sufletul de speranta.

• Upvote 5

... una bucata ciclist trecut de 60 de ani ...

Tataieee ! Fii atent că e roşu ! :))

Prima ploaie cu nitica racoare => tone de "umbrele cu motor" pe strazi.

Ne blindam in case, suntem paranoici, ne crestem copiii dupa carti scrise de tot felul de "oameni de stiinta" americani, nu iesim afara caci "e umiditate si murim", daca bate nitel vantul facem pneumonie, daca facem sport ne stricam genunchii...mai nou, auzisem un coleg care a spus ca el nu mai merge pe jos, caci e mai sigur aerul din masina.

E bine, zic....

• Upvote 7

Pai avem toate sansele.

Ca sa bagam ciobu' in rana pana la capat, imi trimite sotia chestia asta....

https://www.youtube.com/watch?v=1HgLqts3qJs#t=81

..alea sunt imagini din anii '50. Noi suntem in 2015 si nici macar SPRE directia aia nu suntem. 

Dar sa stam linistiti, ca educatia si pragmatismul sunt exemplare la noi...da, asa am auzit! Parol!  I-)

• Upvote 2