wirespot

Naveta de azi

Recommended Posts

Mers cu bicla la cumparaturi azi, mult mai frumos decat atunci cand merg cu ratb-ul sau taxiul! :D

P.S. cred ca pe viitor o sa investesc in niste coburi, momentan am ceva textil din dechatlon. :D

• Upvote 2

Eu pentru cumparaturi am un cos din sarma pe care l-am luat de la Cora pe portbagajul spate ,am pus cumparaturi pe el de se ridica bicicleta de roata din fata,tine foarte bine.

Apropo de coburi,sunt foarte buni,iti coboara centrul de greutate dar ai grija , te vei strecura mai greu cu ei printre masini,vei fi biciclist agabaritic.Aia sunt foarte buni in afara localitatilor.

Apropo de coburi,sunt foarte buni,iti coboara centrul de greutate dar ai grija , te vei strecura mai greu cu ei printre masini,vei fi biciclist agabaritic.Aia sunt foarte buni in afara localitatilor.

N-as zice deloc ca te strecori mai greu. Este doar o senzatie ;)

Pe bicla de oras vin si cu ambele coburi de tura pline de la piata + chestii pe portbagaj....nu am simtit impedimente. Deci nu sunt "doar pentru utilizare in afara localitatilor". Si stiu cum se comporta o bicicleta incarcata cu multe bagaje, in regim de tura ;).

Deci nu mai speria omul :D

Apropo de coburi,sunt foarte buni,iti coboara centrul de greutate dar ai grija , te vei strecura mai greu cu ei printre masini

Nu cred că e o problemă, mă comport mai mult ca un autovehicul în trafic, nu mă strecor printre mașini gen cum se întâmplă în filmulețele de genul "bike traffic", uneori chiar stau în coloană cu mașinile dacă n-am loc să mă strecor pe partea dreaptă. Încă nu mă simt comod să merg între celor două benzi când se stă la semafor.

Deci nu mai speria omul

Nu mă sperie :P .

Naveta de ieri:

Mers de la muncă în zona Izvor ca să rezolv un comision, de acolo mers frumos spre parcul Carol, unde am urcat prima rampă serioasă (după standardele mele, la nivelul curent de antrenament, adică ZERO) din viața mea... până sus m-a rupt, dar am reușit să ajung fără să mă opresc din pedalat. Acest mic efort "lung" m-a lăsat cu o serie de întrebări, așa că vă rog dacă aveți răspunsurile, nu ezitați:

- de cât la sută este rampa asta?

- așa sunt rampele pe Transfăgărășan sau mai dificile?

- există o rampă mai grea decât asta în București?

Ajuns în zona Toporași, mă asigur în oglindă, semnalizez schimbare de direcție spre stânga, mă încadrez pe partea stângă a benzii în spatele unui taxiu care făcea și el stânga, urmează o așteptare de 30-40 secunde până avem liber de pe contrasens, pleacă taxiul, imediat și eu după el, din spate aud niște înjurături de toate felurile de la o mașină în trecere, nu m-am întors că eram prea atent la viraj, dar nu prea am înțeles de ce am fost înjurat, adică nu am încurcat traficul, am făcut exact ce aș fi făcut dacă eram cu mașina, am respectat și codul rutier, îmi scapă mie ceva? :| Sau poate nu m-a înjurat pe mine? :))

L.E. corectat textul, se bușise de la link-ul către google maps...

Mitropolit Filaret e cam cea mai abrupta strada din Bucuresti, din cate stiu eu. Nu stiu panta exacta, dar poti calcula cu Google Earth.

Cam asa sunt rampele pe trans, unele mai usoare, in unele viraje e posibil sa fie si mai abrupt.

In Bucuresti nu prea ai cum sa faci antrenament pentru catarari. Mai bine iei un tren pana la Campina si urci spre Sotrile/Secaria. Asfalt bun, trafic putin, se vede creasta Baiului la un moment dat.

Nu-ti imagina ca daca ai facut panta asta (sau daca ti s-a parut grea), iti indica in vreun fel cum te vei descurca pe urcari sustinute. E ca si cum ai bea o lingurita de bere ca sa vezi cum iti place gustul si cat de repede ai bea 4 sticle.

• Upvote 1

Nu-mi amintesc rampe pe Trans la fel de abrupte ca Mitropolit Filaret. Mai degraba pe urcarea "vecina" spre Paltinis. Nu ca ar conta pentru ca portiunea aia din Bucuresti n-are nici 100 m. O s-o faci zambind dupa o vreme.

Ca inclinatie, mai exista portiuni asemanatoare pe urcarea din Cormanic spre Secaria.

Mitropolit Filaret e cam cea mai abrupta strada din Bucuresti

Am nimerit pe ea din întâmplare :))

In Bucuresti nu prea ai cum sa faci antrenament pentru catarari.

Hehehe, pe strada aia erau vreo 4 băieți 19-23 ani care am văzut că, coborau și urcau în șir, un fel de antrenament. :))

Nu-mi amintesc rampe pe Trans la fel de abrupte ca Mitropolit Filaret.

Cand esti pe o urcare lunga e inselator, te obisnuiesti cu panta. Aici dai de panta asta intr-un oras de campie si zici ca-i perete.

Cycle Route zice ca bucata cea mai abrupta a lui Filaret e 10%, ceea ce pare cam p-acolo. Pentru Trans gasesc cifre de 8.5-9% panta maxima. Dar nu ma intreba pe care parte, ca internetul nu zice... si intr-adevar panta medie e mai mica de atat.

http://cycleroute.org/?slat=44.41935&slng=26.091700800000012&elat=44.4162445&elng=26.091176399999995&mode=DRIVING

Toate pantele astea (sau rampe... că pe noi atunci ne dor, când sunt rampe, adică trebuie să le urcăm, când sunt pante le coborâm) sunt medii... când vezi un indicator cu declivitate x% aia e media pentru următorul sector de drum. O medie de 10 poţi să o faci şi din 1 şi 19. Aşa că e posibil ca pe un sector de câţiva m lungime să ai mai mult decât cei 10% care ies din calcului făcut cu Google. Dar şi lungimea contează mult... 100m nu îi simţi aşa urât ca 30 km.

Apropo de Secăria: au refăcut drumul? Anul trecut era o mizerie, în Comarnic se făcuseră lucrări de canalizare şi rămăsese şanţul pe mijloc, cu diferenţă de nivel de vreo 10 cm în jos faţă de asfalt sau pavat cu tot felul de improvizaţii (pământ bătătorit, piatră cubică, piatră de râu (!) şi ce s-a mai găsit), am coborât de la Secăria la Comarnic cu frâna pusă şi tot am pierdut contactul cu solul odată şi am sărit în acest şanţ (după aia a trebuit să opresc ca să pot să ies din el, că dacă dădeam cu roata în asfalt era snake-byte instant).

Mitropolit Filaret e in rampa pe ultimii 200 m, de la intersectia cu Gazelei incepe sa urce, fiind foarte abrupta doar pe ultimii 50 m, unde atinge, cred, un 12%.

E cea mai abrupta rampa din Bucuresti. La cateva strazi distanta e strada Lamaitei, care are o rampa foarte constanta de la un capat la altul (400 m), de cam 4%.

Soseaua Cotroceni e probabil cea mai lunga urcare, intre Gradina Botanica si piata Leu, 600 m cu 15 m denivelare. Ana Davila si dealul Academiei sunt abrupte (dar sub 10% si scurte). Le-am urcat pe toate cu fi-miu, fara probleme, in sa de jos pana sus. In concluzie, e imposibil sa te antrenezi pentru o catarare lunga in Bucuresti. :)

Unii taximetristi ori au orbul gainilor, ori cred ca o bicicleta merge cu max. 5km/h!

Altfel nu imi explic cum sta ca boul in parcare, se uita prin mine dupa o gaura in trafic, iar cand ajung la cativa metri de el demareaza in tromba si imi taie calea,

Cum puii mei ajung astia la maturitate fara sa traga pe dreapta la spital, groapa sau la mititica?

Cat de batut in teasta sa fii ca sa ignori complet o bicicleta ce vine spre tine cu 25 km/h?

De data asta a fost stransa situatia. Doar 2 metrii m-au despartit de bucuria de a gusta din autocolantul galben.Si tot pe Nerva Traian :)

• Upvote 1

Mai e o panta abrupta din bd.Tineretului pana la sala Polivalenta,nu e lunga dar are portiuni abrupte,ar mai fi o panta in parc cea de la lac la Cutitul de argint,nu stiu inclinatiile.

Pe Şerban Vodă se fac probele de frână la tramvaie... până acum doar #4033 a rămas fără frâne şi s-a dus cu spatele înapoi până în intersecţie. Trebuie să fi fost interesant dpdv velo strada aia acum câţiva ani, când încă mai avea piatră cubică.

De la lac la Cuţitul de Argint? Dacă e vorba de cea din parc, aia poate să aibă oricât, nu e drum auto acolo.

Pe Şerban Vodă se fac probele de frână la tramvaie [...]Trebuie să fi fost interesant dpdv velo strada aia acum câţiva ani, când încă mai avea piatră cubică.

Era intr-adevar, o faceam cu niste slickuri Maxxis Overdrive, daca mai era si ud pe jos derapau astea intr-o veselie ;)

Văzut una bucată liceancă în uniformă ce ieșea cu un Dahon ("împachetat") de la metrou. <:-P

• Upvote 2

Astazi a fost ziua femeilor confuze, disperate, vorbitoare la telefon si a celor care sunt un pericol public pe sosea.

În 7 km era să fiu lovit de patru ori, de fiecare dată de catre o femeie.

Nici macar una nu a intors capul spre mine, desi hornit-ul urla sa scoale si un mort din groapa.

Oare credeau ca le claxonez ca sa le agat? :)

• Upvote 2

@@lucman

Pai na, s-or fi gandit ca "voi, astia de mereti pe bicicleta, oti avea fundurile mai tari" si s-au inmuiat pe loc.

Pastele ma-sii ! Azi Berceni-Crangasi 1 ora dus, 1 ora intors cu conserva. Si inca n-au venit ploile ! Cu bicla faceam 40 minute. :(

Da' las'ca scap io' de carja, desi as putea s-o demontez si s-o leg de cadru, asa ma bate un gand ...

Astazi au inceput ambii butuci sa se faca simtiti dupa 25 de ani de folosire intensiva, dar curatati si gresati de 2 ori pe an.

BB-ul a inceput sa faca si el zgomot. Tot dupa 25 de ani.

Ai naibii japonezi, parca au programat piesele sa cada simultan...

• Upvote 1

Naveta de ieri:

Plecat frumos de la muncă, în timp ce pedalam îmi vine ideea de ai face o surpriză fetei mele. Mă duc frumos la o florărie de pe Corneliu Coposu, nu aveam de ce să leg bicicleta, așa că m-am orientat, florăria avea o cameră video care filma zona cu flori, am pus bicicleta lângă flori și am legat u-lock-ul prin cadru și roată astfel încât să nu se poată urca cineva pe ea și să plece cu bicicleta, armez alarma și intru în florărie (bicicleta se vedea prin geamul florăriei). În timp ce mă învârt eu prin florărie un nene de vreo 40-50 de ani fuma o țigară și îi dădea târcoale :)), zic băi nare cum, abia am intrat în florărie. Stau cu ochii pe ea în timp ce închei tranzacția cu vânzătoarea. Când ies afară și mă întrept spre bicicletă, încep să primesc complimente, domnul era foarte încântat că vedea o bicicletă "modernă" cu apărători :)) și am început să povestească despre Tohanul lui și cum a învățat să meargă pe bicicletă.

După încheierea discuției am mers mai sus pe Corneliu Coposu la o cofetărie. Problemă mare, cofetăria nu avea cameră și nu avea nici rastel unde să leg bicicleta. Nici o altă cameră video prin zonă, așa că leg bicicleta cu u-lock-ul de un pom și armez alarma. Intru cumpăr  prăjituri, ies, și pun prăjiturile pe bicicletă și începe jucăria să piuie (uitasem că am armat-o), bag codul, SURPRIZĂ, îmi dă eroare de cod greșit, zic ok poate n-am fost atent mai bag o dată, la fel, încă o dată și începe să piuie tare și continuu. Am așteptat să se deblocheze butoanele, și încerc codul standart, că poate se resetase alarma... nu a mers... așa că am început cu cheilie să desfac șuruburile pentru a scoate bateria, toată treaba a durat cca. 5 minute (cu alarma piuind), timp în care alarma suna, lumea trecea pe lângă mine și nimeni nu mă întreba de sănătate, oameni aleg să se ignore nu să se implice. Trist!

Scot bateria și-mi văd de drum, după ce am reprogramat alarma acasă... funcționa, deci mare grijă cu alarmele astea, să aveți mereu o șurubelniță ca să le puteți desface în caz de nevoie.

• Upvote 2

Deci in 5 minute ai dezactivat-o ? Deci ai 5 minute sa ajungi la ea in caz de ceva, altfel ramai fara bicla ... Ma asteptam sa fie ceva mai securizat accesul la bateria alarmei.