wirespot

Naveta de azi

Recommended Posts

Nu scapă nima' de mine...

Doamna Ghica - Obor - M.Eminescu - Romana - Berzei. Traseu: Sos. Colentina, str. Mihai Eminescu, Bld Dacia si Bld Uranus (o bucatica). 25-30 min. Mers usor, fara apucaturi de vitezist.

Ba nuuu...

Colea'n'tină Madam Gica - N(o)ada Florilor - P. Antonescu - alei secundare zona Brebu-Oteşani-Deleni - peste linia de tramvai (Mc.Domnului) - străzi cu case zona Sf. Treime-Bd. Ghica Tei - parcul Circului - Aleea Circului - Ghiocei - (variante: Fierari-Fecioarei sau Greceanu) - (variante: Broşteanu sau Ion Bogdan) - (variante: Slătineanu sau Gr. Alexandrescu) - zona Ct. Daniel-Povernei - N.Iorga - părculete Iorga - Sf. Voievozi-Haşdeu-Horaţiu-Crişana - ...

Bicla de oras + pelerina "poncho" + incaltari de toamna + parazapezi = Mai rapid decat mers pe jos + metrou

:bici-7:

Pai cu metroul fac ~50 min de cand ies din casa pana la birou.

Cu bicla, ~20 minute. 

Era o vorba: "nu exista vreme rea, ci doar echipament nepotrivit" :D

Culmea, soferii foarte ok in zona baltilor mari.

E rece si la 8, dar mai ales la 6 si. :)

Oricum, pare-se ca va fi o toamna frumoasa, numa' buna de ture si iesiri in w/e.

Cică azi au fost -1,9 grade C la Băneasa. La 7:40 când am plecat eu, zicea Wunderground că erau 3 grade C... oricum, se simţea bine de tot, de mâine iau mănuşile cu degete. În ritmul ăsta, într-o săptămână le scot pe alea de lână.

Avantajul e că şansele de a ajunge transpirat la muncă sunt mai reduse la astfel de temperaturi... eu, de fapt, plec îmbrăcat mai subţire decât aş fi fost dacă plecam cu tramvaiul (am luat ţeapa asta de câteva ori, am plecat cu tramvaiul îmbrăcat la fel ca de bicicletă... am dârdâit tot drumul) şi mă încălzesc în 2 - 3 km. Da' tot am 2 etaje de urcat pe scări la muncă, cu bicla în braţe :( Acolo apare transpiraţia.

Un triliard de masini blocate in traficu' Bucurestean. Na, bate vantu' si s-a mai racit....

Cred ca in perioadele astea fac cu cel mult 5 minute in plus pe drum, in functie de anumite semafoare sau de numarul de politisti ce dirijeaza traficul.

Reiterez:

Bicla de oras cu aparatori complete + pelerina "poncho" (d-aia de acopera si ghidonu', astfel incat nu te uzi la "oo") + parazapezile de munte (caci mai bate vantul si mai te loveste nitica ploaie pe lateral, unde nu coboara pelerina) + cob/geanta din musama = LOVE :) => uscat si parfumat la serviciu, de nici nu ziceai ca am venit cu bicla 

• Upvote 2

Merge si cu supra-pantaloni impermeabili, geaca impermeabila, supra-incaltari impermeabile. Singurele care nu au facut fata au fost manusile (de iarna) care s-au udat :(

Ploaia nu a fost cine stie ce, da' vantu' a fost ala ce a facut pe nebunu' !

PS Ce manusi sa-mi iau ? Cautam ...

Am mai vazut oameni costumati cu impermeabile in ultimele zile, chiar pe ruta pe unde merg si eu (ii salut daca sunt pe aici :) ). Ce-i drept, ma uitam si eu dupa o pereche de uzura, cel putin pantaloni (asta ca sa nu ma omor cu parazapezile), doar ca nu vreau sa dau cine stie ce sume pe ceva de genul (am vazut unii prin Decathlon, la 50 de lei).

Cat despre manusi...pentru oras cred ca poti conta si pe manusi clasice de iarna, eventual cu ceva strat din "fash" pe deasupra.

Au in Carrefour, suprapantaloni cu 22,5 lei redusi de la 45, la raionul de imbracaminte barbati, articole sportive.

Eu i-am cumparat astazi, si cat am mers cu ei, dar fara ploaie cat de cat, nu ma pot pronunta.
Au si jacheta la acelasi pret. 

217842430bff6ef65b189bfe14d5a4d8e2b3df8e

• Upvote 3

PS Ce manusi sa-mi iau ? Cautam ...

Eu am luat  astea Sunt calduroase, nu s-au udat pe ploaia de dimineata, dar au un incovenient ce tine de croiala. Marimea L abia imi intrau pe mana, dar imi veneau bine la degete. Am luat marimea XL ca sa imi intre cat de cat pe mana, dar degetele manusii sunt cam lungi.

Daca nu ai si niste ghete impermeabile si obligatoriu inalte(nu la nivelul gleznei), apa care se scurge de pe pantaloni va ajunge in incaltaminte. Am patit-o azi, e o experienta de nerepetat. Degeaba am avut geaca si pantaloni impermeabili, daca ghetele erau pe post de acvarii.

Am luat din decathlon protectiile astea , masura 45/47 - au fost singurele care s-au potrivit peste o gheata de trekking masura 43. Mai aveau disponibil un model de la Shimano, impermeabil 100%, insa mai rigid, mai gros, mai ingust si cu benzile de arici de pe talpa mai scurte. Probabil pe pantofii de ciclism ar fi venit mai bine. Masura era XL.

Niciunul din modelele de mai sus nu putea fi incaltat peste gheata, intai trebuiau trase ele pe picior, apoi gheata. Nu stiu daca asta e firul natural al operatiunii, dar alta solutie n-am gasit.

In alta ordine de idei, niste manusi care sa reziste la -10/-15 grade, sa fie impermeabile si cat mai putin voluminoase, stiti?

• Upvote 1

(...) Niciunul din modelele de mai sus nu putea fi incaltat peste gheata, intai trebuiau trase ele pe picior, apoi gheata. Nu stiu daca asta e firul natural al operatiunii, dar alta solutie n-am gasit. (...)

La fel procedez si eu, asta dupa ce m-am chinuit de vreo doua-trei ori sa le pun incaltat de m-au vizitat tata si mama transpiratiilor. In plus, daca fortezi sa tragi husa peste pantof/gheata, apare riscul de a rupe husa. Asadar si prin urmare, firul normal e cum ti-e mai usor astfel incat sa ajungi la obiectivul propus. :D

Eu am Shimano Blaze

Sunt impermeabili si grosi, peste 7-8 grade te coci in ei, dar nu intra apa deloc in ei

Manusi am gasit la Craimont, ma duc azi la ei sa vad ce si cum

Din ce-mi pot da seama din poze, sunt doar decupati la calcai si in zona placutei. Ii poti trage peste incaltamintea de strada, oricare ar fi ea(adidas, pantof, gheata,etc)?

Referitor la modelul ala de manusa, s-ar putea sa intampini aceeasi problema pe care a mentionat-o colegul bodoc mai sus, anume te chinui sa o tragi pe mana, daca nu are partea superioara elastica.

Din pct meu de vedere, manusa ar trebui sa aiba o manseta elastica si/sau reglabila pt a facilita "imbracatul/dezbracatul" ei. Apoi vin criterii gen impermeabilitate, protectie impotriva vantului, pana la ce temperatura sunt recomandate,samd.

Nu vreau sa fiu Gica Contra, dar mi se pare trasa rau de par partea cu 0/-10 grade, mai ales ca pe site-ul producatorului nu e mentionat nimic. Doamne ajuta daca o fi pe bune, inseamna ca mi-am gasit manusi pt zilele geroase.

Daca ti le cumperi si apuci sa le probezi, astept pareri aici (poate mai sunt si altii interesati de subiect) sau printrun PM.

......

Referitor la modelul ala de manusa, s-ar putea sa intampini aceeasi problema pe care a mentionat-o colegul bodoc mai sus, anume te chinui sa o tragi pe mana, daca nu are partea superioara elastica.

Din pct meu de vedere, manusa ar trebui sa aiba o manseta elastica si/sau reglabila pt a facilita "imbracatul/dezbracatul" ei. Apoi vin criterii gen impermeabilitate, protectie impotriva vantului, pana la ce temperatura sunt recomandate,samd.

Nu vreau sa fiu Gica Contra, dar mi se pare trasa rau de par partea cu 0/-10 grade, mai ales ca pe site-ul producatorului nu e mentionat nimic. Doamne ajuta daca o fi pe bune, inseamna ca mi-am gasit manusi pt zilele geroase.

Daca ti le cumperi si apuci sa le probezi, astept pareri aici (poate mai sunt si altii interesati de subiect) sau printrun PM.

Manusi Kilimanjaro luate de la Hervis (http://www.hervis-sports.ro/store/Lumea-sporturilor/Moda/Manusi/Manusi-softshell/p/COLOR-1378762) la jumatate pret ca in link-ul prezent acum 1 an si jumatate, pana la -5 grd. C sunt OK.

Chestia cu Screen touch este functionala !

Puţini biciclişti zilele astea prin Bucureşti. Ieri dimineaţă am văzut 3, toţi între Tricodava şi Orizont (2 pe sensul meu - i-am depăşit - şi unul pe sens opus), ieri după-amiază unul singur (mai mare plăcerea pe fulguiala aia).

Azi nu am văzut niciunul, deşi carosabilul se prezintă destul de bine, mai puţin prin Drumul Taberei, unde nu s-a dat cu antiderapant şi au îngheţat bălţile la ieşirile de pe străduţe.

Am vazut eu doi pe Splai, intre Piata Operei si Semanatoarea.

In alta ordine de idei, de-ar fi traficul asa tot anul.....

Azi am văzut 2... din care unul pe trotuar, cu o mână pe ghidon şi una pe telefon, pe un MTB din carbon (!). Dar după cum mergea, probabil urma să intre într-o curte de acolo, dar nu mai ştia pe unde. Chestia e că îl cunoşteam, dar eu am trecut pe carosabil, el era pe trotuarul opus, plus că nu mi-a auzit claxoanele, iar eu fiind pe carosabil trebuia să ţin o viteză mai ridicată (plus că de-abia ieşisem de la muncă, trebuia să mă încălzesc).

Ca fapt divers, soluţia cu lăsatul mai moale pe ultimul km şi jumătate până la muncă funcţionează bine, nu mai ajung transpirat. Chiar şi la temperaturile astea, după ce cobor Cotroceniul (uneori şi înainte, că mă răcoreşte bine coborârea aia) desfac fermoarul canadienei la sfert şi nasturele de la gulerul puloverului/cămăşii (după caz), apoi o las mai moale (25 - 27 km/h, fără să forţez semafoarele, cu excepţia cazurilor când sunt întârziat). Dacă nu alerg pe scări 2 etaje până la birou şi urc încet, nu ajung transpirat, cine mă vede nu zice că am venit cu bicla.

• Upvote 2

Anul asta nu a inceput prea bine :(

Asa e. Ma si intrebam care mai ai tupeu sa faci naveta cu bicla acum ...