wirespot

Naveta de azi

Recommended Posts

Ai de capul meu, eu la -17 si in masina port manusi, si tu iesi cu bicla...

Nu iti curg lacrimile ? Eu sub plus 5 grade, la peste 15km/h sunt inundat de lacrimi instant.

Port ochelari, fără evident că nu să poate.

8 hours ago, radu_vadan said:

Azi am atins -20 mergând spre sală.

Adică ai mers cu spatele?

BTW, felicitări!

Aseară pedalând spre casă de la servici (să tot fi fost -12 grade) m-am intersectat cu alți doi bicicliști, dintre care cel de-al doilea mi-a rămas în minte pentru că avea în suportul de bidon o sticlă de Vinars de Jidvei. Așa să tot pedalezi.

• Upvote 1

A eliberat bucharestbiketraffic tronul și te gândești să-i iei locul?

• Upvote 1

Ca tot e vorba de naveta, ce pantaloni lungi folositi pentru naveta? Eu ma schimb cand ajung la birou deci imi trebuie niste pantaloni care sa fie rezistenti la uzura, si sa fie cat mai pe corp :). Ca styling nu e asa important (exclus camo), si de preferat max 100lei

P.S. Sa fie pentru toamna-primavara

De pe bazar la dbike găsești Crane cu windstopper la 50-60 de lei.

Am uitat să menționez că nu vreau cu bazon că fac doar 6km un drum si nu am nevoie.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

Păi și atunci pentru ce te mai schimbi? Eu mă duc direct cu hainele de lucru. Merg relaxat, la un 20-25km/h să nu transpir, și asta e.

Salutare,

Sunt printre voi navetisti care vin din afara Bucurestiului catre Bucuresti? Imi caut o casuta prin afara Bucurestiului si imi doresc ca in jur de 10 luni/an sa fac naveta pe 2 roti. In functie de distanta poate recurg chiar la una asistata electric. Desi nu am incercat inca... 30 km dus - 30 km intors pare posibil. Preturile imobiliarelor ma imping insa sa maresc aria de cautare. In prezent fac naveta in interiorul orasului, 11 km dus, 11 intors, 45 min mers normal si legal.

As dori sa stiu pe ce distante mergeti, cat timp va ia, cat de obositor este, cat de periculoase sunt drumurile de naveta din afara orasului (de exemplu DN1 pare un pic infricosator).

58 minutes ago, sentric said:

Sunt printre voi navetisti care vin din afara Bucurestiului catre Bucuresti? 

Prezent!

Locuiesc undeva la periferia comunei Ciolpani si am 34km din poarta  pana la intrarea in clădirea biroului. Când fac naveta dus-întors (deoarece am si perioade când fac doar returul pe bicicleta) nu prea reușesc sa o fac zilnic (5 din5 zile lucrătoare). De regula doar 4 sau minim 3 zile din 5. 5 din 5 nu am reușit de multe ori în cei câțiva ani de când fac asta pentru că rareori am reușit sa ma stăpânesc să nu forțez în vreuna din zile. Daca aș avea (și) o asistata electric cred ca aș face-o liniștit zilnic măcar 9 luni pe an :)

Ca durata îmi ia intre 60 maxim 75 de minute dimineata (75 doar daca prin coloanele staționare din Săftica până in Băneasa). Iar seara intre 65 si maxim 80 de minute dacă prind coloane de mașini din Aviației până in Balotești. În funcție de anotimp și codiții meteo mai adaugi câteva minute (până în 10) la duratele de mai sus.

DN1 mi se pare de departe mult mai sigur decât alte drumuri județene unde sensurile nu sunt despărțite fizic și există o singură bandă pe sens, de multe ori și aia foarte îngustă.

Apropo de naveta, ce echipament pt ploaie aveti si cat de eficient este?

@purix

După ce am încercam mai multe chestii, am rămas la o pelerină de ploaie de la Decathlon și o pereche de pantaloni de ploaie de la Carrefour.

Am avut și chestii mai scumpe de la Trimm, dar s-au „mâncat” repede și m-am lecuit. Toamna folosesc niște ghete de la Salomon, cu GoreTex.

@adi.murariu

Recunosc că și mie-mi trece prin cap, măcar ca vis, ideea de-a zbura din oraș (cu domiciliul). Transportul e problema, mai ales timpul petrecut pe drum. Normal, nu vreau să renunț la bicicletă, dar citind ce povestești, mă întreb dacă ar prezenta avantaje un „vehicul” de genul ăsta

17 hours ago, adi.murariu said:

34km din poarta  pana la intrarea in clădirea birouluiIar seara intre 65 si maxim 80 de minute

34km in 65-70 min, adica aprox 30-32km/ora media?!

Da, se poate circula chiar și pe zloată, la -15 grade și cu vânt de față , indiferent de trafic, cu 30-34 km/oră !

34 minutes ago, diorgulescu said:

Recunosc că și mie-mi trece prin cap, măcar ca vis, ideea de-a zbura din oraș (cu domiciliul). Transportul e problema, mai ales timpul petrecut pe drum. Normal, nu vreau să renunț la bicicletă, dar citind ce povestești, mă întreb dacă ar prezenta avantaje un „vehicul” de genul ăsta

Având în vedere că, spre norocul meu, pe traseul meu traficul e relativ fluent și biroul nu e departe de intrarea in oraș cea mai avantajoasă opentru mine, timpul petrecut in trafic devine într-o măsura mai mare sau mai mică antrenament pe bicicletă :). Pierd 1h  poate si ceva in plus la transport, dar castig 2h de exercițiu fizic pe zi  :) 

Referitor la "vehicul", orice ajutor electric ar fi binevenit în special în zilele de toamnă târzie sau primavară timpurie când trebuie să mă echipez mai gros și uscatul echipamentului devine o problemă. Sau atunci când vremea e nefavorabilă și motivația de a lua bicicleta în detrimentul mașinii sau al maxi-taxi scade considerabil. Echipamentul de vară îl usuc rapid după ce îl spăl, dar cu cel gros e o problemă. Spre norocul meu  clădirea unde am biroul are 2 dușuri pentru cei care se ocupă de mentenanța clădirii pe care nu ma sfiesc să le folosesc și eu, deci măcar aspectul igienei personale e rezolvat.

30 minutes ago, Invitat special said:

34km in 65-70 min, adica aprox 30-32km/ora media?!

ai calculat bine :)  

De anul trecut de când am trecut la cursieră mi-e mult mai comodă naveta. Vitezele astea le obțineam și cu struțo-cămila (MTB cu roți de cursieră sau cu slick-uri de 26" cum aveam acum mai bine de 3 ani), dar efortul pentru a merge la viteza care îmi dă o stare de liniște era considerabil mai mare.

1 hour ago, ciomby said:

Da, se poate circula chiar și pe zloată, la -15 grade și cu vânt de față , indiferent de trafic, cu 30-34 km/oră !

Da se poate, dar să faci asta 5 zile din 7  de 2 ori pe zi  nu prea e posibil sau nu pentru mine :)

In Noiembrie sau Decembrie viteza mea de naveta scade spre 27-28kmh, fără să fie zloată. Pe zloată prefer să-mi conserv sănatatea pentru zile mai calde.

• Upvote 1
  • Like 1

Mda cred ca depinde foarte mult pe unde mergi, eu am medie 20km/ora maxim (MTB) la naveta Bucuresti-Bucuresti. Semafoare, masini parcate aiurea, situatii in care trebuie sa o iau pe trotuar...

De aia eram asa mirat. Hai pe DN inteleg, dar in oras numai daca luam in considerare semafoarele si  iti omoara media.

@diorgulescu pe langa detaliile tehnice ce trebuie studiate e de luat in calcul si usurinta cu care poti pune la siguranta o electrica din cauza greutatii evident. Vizavi de acel Pegas nu iti pot spune nimic dar numai luand in calcul ca un e-bike entry level costa 8000 lei iar Pegasul acela 5000...

Cand vine zapada si zapada impinsa in margine ocupa juma de banda, iar bucurestenii ies cu masinile "din casa" si la adio pica frunza, cum o scutura putin, cum jap in masinute. Apoi scandal si clanxoane apasate pana la cot si ore de asteptare in trafic. Pana si oile merg mai civilizat.

@Invitat special

Bicicleta menționată de tine este un MTB care are alt nivel de pretenții și un alt „target”.

Asta a celor de la Pegas pare un moped electric. Din start e altceva și nu prea poți compara. Plus că ar fi aceeași discuție ca „MTB vs. Bicicletă de oraș”. Făcute pentru scopuri diferite, fiecare cu specific. Eu unul din 2014 fac naveta prin oraș doar cu o biclă de oraș (are apărători, alte rapoarte, roți mari, portbagaj, etc.), după ce vreo 5ani am mers doar cu MTB-ul și cam depindeam de orice ploaie sau spălare a străzilor. 

O bicicleta sau un „vehicul” dedicat unui context sau tip de utilizare anume este potrivit în general. Cred că asta poate spune oricine a încercat să-și facă „struțocămile”.

Legat de greutate și siguranță, da, e un aspect. Plus că trebuie încărcată cumva ziua.

Eu am 100% oras,15-19km in functie de traseu si fac 35-50min in functie de trafic. Scot lejer peste 25km/h media si am avut si peste 28, deci o medie peste 30 in afara orasului este normala. Chiar si in oras poti prinde bucati libere pe care sa recuperezi, eu am de exemplu bucata iesire Andronache- parc Plumbuita unde daca este verde semaforul trec de 50km/h sau doamna ghica, dupa baicului, unde iar poti sa faci rulaj lejer la 35km/h.

Intre 25 si 60 km/zi in oras :) mi-am propus minim sa fac 20, dar seara la plimbare fac peste 30 :) adunat cu ce fac ziua pot spune ca fac zinlinc ceva km... urban desigur, nu am experienta pe extern, si nici n-am cu ce sa merg :D 

13 hours ago, purix said:

Apropo de naveta, ce echipament pt ploaie aveti si cat de eficient este?

singurul la îndemână e "blana" (în pedală) :))) nu te ferește de umezeală, dar ține pulsul sus și implicit ține și de cald :) 

Nu e chestia de caldura, cu frigul ma descurc, dar macar la sosete si chiloti trebuie sa ajung uscat la munca :)

La intoarcere nu conteaza!