wirespot

Naveta de azi

Recommended Posts

Băieți ce spuneți de un termos pus pe bicicletă ? Dacă tot ieșim și stăm câteva ore măcar să ne alimentăm. Și ceva pentru a pune mâncarea putem atașa la bicicletă ? E urât cu pungă.

Eu am o tava prinsa pe ghidon dar ma everveaza ca imi tremura solnita si oliviera cand e drumul mai prost.

• Upvote 2
  • Like 1
  • Haha 3

Iti dai seama cum ar fi fost sa fim toti si nu doar unii.

In schimb poti folosi un rucsac si niste recipiente speciale pentru mancare. Eventual si niste pungi cu zip, astfel incat sa nu faci un ghiveci in rucsac. Sticlele de apa care au o folie de protectie, cum sunt cele de la Camelbak Podium Chill, pot tine ceaiul cald cam de 4 ori mai mult timp decat un bidon de apa normal, insa un termos ar fi mai indicat pe termen indelungat.

Insa nu inteleg rostul intrebarii pe vremea asta de unde si glumele "la punga" ale colegilor cu mancarea - slană tubeless, branza la tava, ceapa la suport de pompa si rosii la borseta. Sa dibui ca doresti macare la pachet pentru drumetii?

13 hours ago, EusuntCristian said:

Sa mergi tu pe semicursiera cu rucsac !!

Pai doar cu rucsac poti merge ca doar nu pui portbagaj la semicursiera(poate doar din ala pe tija de sa)

Exista niste bidoane care  sunt izolatoare termic . 

https://www.decathlon.ro/bidon-izoterm-sport-alb-500-ml-id_8282205.html

Cei de p-aici care merg la ture de cateva ore se opresc pe la carciumi si nu numai ca beau un ceai,etc(fiecare ce-i place) dar isi mai incalzesc si varfurile picioarelor si degetele mainilor.

4 hours ago, Diesel said:

Am acest bidon, este meh. In niciun caz nu are proprietatile unui termos dedicat pentru acest scop. Este asa o strutocamila. De asemenea aproape imposibil de baut din el in mers pentru ca are un strat rigid sub plasticul exterior deci nu prea poti apasa pe el cam trebuie sa astepti pur si simplu sa curga lichidul.

Acum luand in calcul costul de 18 lei nu strica sa fie acolo pe langa restul de 200 de accesorii de ciclism pe care le avem.

• Upvote 1

Eu folosesc Camelbak Podium Chill (despre care ei zic ca ar fi izolata). Ce e drept vara ajuta un pic sa pastreze apa calda. Inca nu am testat-o cu ceva cald pentru simplul fapt ca nu prea beau altceva in afara de apa.

în urmă cu 12 ore, Diesel said:

Pai doar cu rucsac poti merge ca doar nu pui portbagaj la semicursiera(poate doar din ala pe tija de sa)

Cei de p-aici care merg la ture de cateva ore se opresc pe la carciumi si nu numai ca beau un ceai,etc(fiecare ce-i place) dar isi mai incalzesc si varfurile picioarelor si degetele mainilor.

Am încercat și eu dar mă scârbesc cârciumile:roll:

în urmă cu 12 ore, Diesel said:

3h doar ,??

Putin off-topic, pentru ca nu se refera la naveta propriu-zisa pe bicicleta, insa initiativa este laudabila.

image.png.06112bcd868b5daf366103cca5387138.png

image.png.8b78217c26406544423f6969b7db0f0c.png

Pozele de mai sus sunt facute in statia de metrou Mihai Bravu. Nu stiu daca mai exista astfel de parcari si in alte statii de metrou.

Bun de știut!

Mai sunt la Metrou Dimitrie Leonida.

Salut ! Mai pă scurt, în adeverința emisă de  angajator am solicitat la mijlocul de deplasare - bicicleta - dar am fost refuzat fiindu-mi arătat un „răspuns de la autorități”,  precum că „actul normativ prevede deplasări scurte, în apropierea domiciliului sau al locului în care cetățenii locuiesc în fapt, în jurul gospodăriei, casei, blocului. Bicicleta poate fi folosită ca mijloc alternativ de transport pentru deplasări în scopuri profesionale”.

În Ordonanța 3 nu se specifică cu ce mijloace de deplasare te poți prezenta la serviciu, personal consider că se face o discriminare a bicicliștilor față de ceilalți participanți la trafic - motocicliști, scuteriști. Și noi respirăm același aer poluat ca toți ceilalți participanți la trafic, nu înțeleg care ar fi logica interdicției de a se deplasa un biciclist la locul de muncă.

Cam asta ar fi ideea principală, cine poate dezvolta subiectul argumentat este binevenit !

Fă-te curier pentru o săptămână și îți dă angajatorul adeverință de la servici că prestezi curierat pe bicicletă și așa te scoți.

Eu am fost oprit, pe bicileta fiind, si nu am avut probleme cu adeverinta de la angajator in care e specificat Autoturism. Ca or fi fost ei mai intelegatori sau nu, nu stiu, nu au adus in discutie aspectul.

eu locuiesc în cartierul Titan iar locul de muncă se află în Militari-Păcii. este f. mare probabilitatea  de a fi oprit pe acest traseu de vreo 20 Km , angajatorului îi este teamă ca va fi amendat din cauza faptului că eu mă deplasez la serviciu pe biclă. în ordonanță nu este specificat mijlocul de deplasare, eu sunt obligat să circul cu metroul unde diverse persoane tușesc sau vorbesc în grup - este un mediu închis și „toxic”.

interesant, zecile, poate sutele de bicicliști care se deplasau la locurile de muncă par a fi împăcați cu această interdicție carte nu este menționată nicăieri.

Daca  "  Bicicleta poate fi folosită ca mijloc alternativ de transport pentru deplasări în scopuri profesionale." nu inteleg unde/care e problema? Angajatorului, autoritatilor, etc?

La mocul de munca nu e fix in scop profesional?

• Upvote 3

Nu te obliga nimeni cu ce sa te deplasezi la serviciu. Nu are rost sa se mentioneze acest lucru in adeverinta de la angajator. 

Continua sa mergi pe bicicleta, evita orice mijloc de transport, inclusiv taxi. Doar sa nu faci vreun accident sa fi nevoit sa mergi la spital ca atunci e grav. 

Oricine te-ar opri e obligat sa interpreteze ordonantele ad literam si nu este nimic acolo despre bicicleta, trotineta, etc. Doar sa fii pe traseul direct de a ajunge la destinatie, adica sa nu te opreasca pe la Arcul de Triumf sau Vitan si tu sa zici ca mergi Militari - Titan. 

@ciomby

Subscriu si eu la ceea ce ti-a spus @Trevizes mai sus.

Esti pasibil de amenda daca te plimbi cu bicicleta (L.E. departe de casa) de placere nu ca sa mergi la munca.

Gandeste-te ca pot exista unii care merg pe jos la munca, daca au norocul sa stea relativ aproape (din pacate nu este cazut tau). Ar fi cel putin absurd sa fie amendati, atat timp cat sunt pe un traseu direct domiciliu - munca si au adeverinta respectiva eliberata de angajator.

Bafta.

Problema este legată de traseul parcurs spre serviciu și retur care trebuie descris în Adeverința angajatorului - „traseul deplasării” și „mijlocul de deplasare” -  la metrou există un traseu fix iar pe stradă poate fi traseu diferit, deci ar trebui completate în Adeverință trasee diferite de deplasare cu mijloace diferite ! Ori angajatorului i se pare complicat și este tentat să creadă că vrei să te și plimbi cu bicla!

în urmă cu 2 ore, Studio54 said:

Sa nu patim ca baiatul din clip.

Mai bine un șut în fund decât o amendă între 2.000 și 20.000, băiatului i s-a făcut o favoare! :)

Cum ziceam mai sus.

Îți iei un part-time ca și curier pe bicicletă și nu mai ești stresat de traseu atât timp cât ești pe raza Mun. București.

Edited by IonutA
timp
  • Haha 1

Ai voie sa faci sport/antrenament pe bicicleta pe distanta de pana la 30 km departare de casa?