wirespot

Naveta de azi

Recommended Posts

azi mi-a taiat fata un autobuz. la propriu.... aveam verde, am stat sa treaca doi tipi cu masinile, iar cand ma pregateam sa trec si eu vad ca trece un 133 la 1m de mine. trecuse pe rosu fara nici o problema si probabil s-a gandit "lasa, ca asta n-are demaraj puternic, trec de el fara probleme"... m-au cam trecut apele B-(

....aveam verde, am stat sa treaca doi tipi cu masinile...

Io nu-nteleg.....

LE : daca-ti taia fata "la propriu" trebuia sa curga sange. A curs ?

eh... am gresit :D iar masinile care au trecut inaintea mea erau pe acelasi sens cu mine, adica erau chiar langa mine la semafor.

Cei care veniti pe la fantana miorita, spre P. Presei, aveti grija in dreptul fantanii, pe banda 1 este o groapa in asfalt. Groapa in sensul unei gauri. Ieri m-am uitat in spate sa ma asigur si era sa zbor de pe bicicleta. Azi am incetinit la bordura ( in statia de ratb ) sa vad despre ce era vorba si am ramas mut. Ma mir ca nu am pupat asfaltul. Este soseaua putin lasata si in asfalt este o gaura de vreo 20 cm diametru.Cred ca prin gaura aia se ajunge in China...

Am terminat concediul *-:) !

Nu sunt multe noutati pe traseul pe care il parcurg. Aleea de pe langul lacul Herastrau -partea de vest- impecabila, miros pestilential la iesirea de la fantana Miorita.

La intoarcere aceeasi groapa aproape in fata Antenei, au montat parapet intre sensurile de mers pana la Miorita. Un golf alb cu numere arabesti mi-a amintit cand traversez ca pieton sa nu ajung pe urmatoarea banda fara sa fiu sigur ca opreste conserva... Pe Kiseleff "se pedaleaza in fiecare weekend", calea Victoriei prafuita si incinsa iar parcul Cismigiu pustiu. Cladirea Primariei este in continuare in reparatii iar cea mai proasta pista de bici din Bucuresti va asteapta in fata ei. In parcul Izvor cateva conducte bareaza scurtaturile, in fata Casei Poporului se decoperteaza, trebuie folosita "pista" de pe trotuar. Sprint pe Mitropolitul Nifon, catarare scurta in Carol si tusti pe Giurgiului. Hai un pic pana in piata, un magar cu un "maxi taxi" de 50 de locuri m-a inchis la bordura exact in fata pietei la semafor. "Aici avem statie!" =:)

Cam asta a fost naveta de azi...

mai nou,traseul este Ferentari-Pipera ,si evident,retur (drumul dus-intors casa-serviciu).Cam 40 de minute fac,fara sa ma grabesc.De fiecare data cand vad soferii ca stau bara la bara,ma felicit pt decizia de a merge pe bicla in mirobolantul nostru oras :P Slava Domnului,incidente nu am avut....Surprize,2,ambele placute:sunt soferi care imi fac loc,acorde prioritate,etc...A doua,pe traseul amintit,nu sunt singurul care foloseste bicla ca mijloc de locomotie

Nasoala treaba cu obisnuinta asta. Dupa 2 saptamani de pauza (concediu + lene) m-am dus azi la serviciu calare si era sa dau peste niste pietoni de doua ori: o noua trecere de pietoni rasarita din neant dupa un giratoriu, fara marcaj pe asfalt, doar semnalizata; si un semafor care de obicei merge rosu/verde, dar acum era pus pe intermitent si am observat prea tarziu (se facuse coloana si eram atent la usi deschise pe dreapta). De obicei dau prioritate pietonilor, chiar cand nu le dau masinile, ca sa ii incurajez sa treaca, da' aici chiar m-au prins pe picior gresit.

In rest, frig, tata, frig astazi. Am ajuns la birou cu lacrimi in ochi si asta nu de la emotia revederii cu colegii. Cred ca in doua-trei saptamani scot buff-ul si colantii de balerin de la naftalina :P.

In rest, frig, tata, frig astazi. Am ajuns la birou cu lacrimi in ochi si asta nu de la emotia revederii cu colegii. Cred ca in doua-trei saptamani scot buff-ul si colantii de balerin de la naftalina :P.

Pana la buff recomand inainte ochelarii si astfel nu o sa-ti mai arati latura sensibila in fara colegilor :)

Am avut si ochelari, chiar mi-am amintit sa-mi iau lentilele clare pentru diseara, ca o sa fie intuneric. Dar tot se simte ca s-a racit vantul prin Bucuresti si ca vine toamna, chiar daca aseara erau mai multi biciclisti pe strada decat in iulie. In curand, cu putin noroc, iau o pauza de la ciclism.ro si ma mut pe forumuri care se ocupa de zapada si forta de frecare pe care o genereaza in contact cu o suprafata ceruita :P

Nu stiu de-i coincidenta au ba, insa stiu sigur ca de cand cu protestele de dupa referendum din fata palatului Cotroceni(pe Geniului), in loc de 2 maidanezi amarati sunt acum vreo 8-9, solizi, bine hraniti, cu chef de cearta.

Doar trec pe acolo oridecateori merg la munca cu bicla de vreo 3 ani.

Zilele astea au fost peste 20 de grade. Plus ce te mai încălzeşti pedalând. Eu zic că e mai degrabă de vină schimbarea de la 30-40 de grade şi că o să te obişnuieşti. Frig nu pot să-i spun, dacă la 20 e frig şi la 15 punem încălzitoare când se apropie de 0 ce facem? :)

Da, e adevărat că triaba asta vine după zile/săptămâni/luni de treij-și spre patruj dă grade. Deci organismu' a fost "măcelărit" (din cauza răcorii de acum, știu o grămadă de lume care e somnolentă, organismul se relaxează acum..)

Dimineața ie cam 13.

Cu vânt de fo 15-20 (în ultimele 2-3 zile)

Și dacă nu ești focă (adicătelea uscat precum io) chiar e frig :D

Deci mere cu încăzitoare...

Eu zic că e mai degrabă de vină schimbarea de la 30-40 de grade şi că o să te obişnuieşti.

Cel mai probabil. Asta vara pedalam si pe la 42 de grade, in soare, deci trecerea e brusca si diferenta de temperatura destul de mare. Suficient cat sa inceapa sa ma incerce o raceala, se pare :-W .

Frig nu pot să-i spun, dacă la 20 e frig şi la 15 punem încălzitoare când se apropie de 0 ce facem?

Intr-adevar, nu frig, dar "racorica", "frigutz", "recishor" am putea sa-i zicem :D Eu nu am nici strat adipos prea bine dezvoltat (sa-i spunem ca am fizic de catarator :P) si pe deasupra, cumva, 15 grade toamna se simt mai reci decat 15 grade vara.

La 0 grade am de mult colantii pe mine + incalzitoare de genunchi. Sau sunt la caldurica in RATB :-" :D

Salutari celor 2 mtb-uri care pedalau spre N pe DN1 azi, in jur de 7.40! De maine sunt din nou pe cal!

Azi cam 40km (35 obisnuiti + 5 un drum la Decathlon Berceni pt o lampa spate). Cel mai rau este ca pedalez singur, nici macar bucati de drum nu le fac cu altii...

Astazi am avut o senzatie foarte placuta cand coborand o panta trece un tir pe langa mine si ajutandu-l si vantu am simtit cum sunt impins in sant, scap teafar mai trece unul aceeasi senzatie placuta dupa care m-am pus pe pedalat si am trecut pe mijlocul carosabilului

Mda, constat ca mijlocul benzii e o varianta foarte buna in Buc. Combinata cu un sprint prin zonele "critice" rezolva multe probleme de trafic.

PS: salutari, si aici, city bike-ului cu care am povestit de pe Kiseleff pana pe Calea Victoriei. Am remarcat (si) experienta de deplasare prin traficul de Bcuresti.

Astazi am avut o senzatie foarte placuta cand coborand o panta trece un tir pe langa mine si ajutandu-l si vantu am simtit cum sunt impins in sant, scap teafar mai trece unul aceeasi senzatie placuta dupa care m-am pus pe pedalat si am trecut pe mijlocul carosabilului

Cum adica pe mijlocul carosabilului?

Pai daca mai trecea un al 3-lea tir si te impingea pe mijlocul benzii si te lovea o masina?

PS. Sper ca am inteles eu gresit!

Pista de bicle de la Ager - cimitirul Bellu pana prin fata la Adesgo e impracticabila (sant de-a lungul pe toata lungimea), oare ar trebui sa anunt politia s-o marcheze ca inchisa? Altfel, trebuie sa mai caut ceva variatii pt traseu ca devine....boring....

In rest vineri si luni "plimb" conserva datorita unor chestii conexe. Happy biking!

@RaduB, probabil se referă la mijlocul benzii. În general e o tehnică bună în cazurile în care ai nevoie să te asiguri că nu trece nimeni pe lângă tine (încadrare pentru stânga în intersecţii, de exemplu).

Problema sunt acei câţiva nenorociţi care forţează chiar şi aşa trecerea între tine şi banda următoare. Dacă vi s-a întâmplat ştiţi senzaţia. Dacă nu, vă urez să nu aflaţi.

Pe respectivii i-aş pedepsi groaznic pentru că nu sunt oameni normali la cap. De cele mai multe ori forţează complet inutil, pentru că se opresc câţiva metri mai încolo la un semafor sau pentru că banda 1 oricum e plină de diverse chestii şi e impracticabilă pentru maşini. Practic riscă să te trimită în spital pentru nimic.

Şi cel mai trist este că poliţia nu le poate face nimic în lipsa unor probe concrete, după cum m-am convins personal. Iar să ai ocazia să faci rost de probe prin contact iarăşi nu doresc nimănui.

Trafic teribil catre si dinspre Eroii Revolutiei unde se ingroapa cabluri pe.....pista de bici.... Conservele blocheaza tot... Am avut insa surpriza placuta ca o masina sa miste cativa metrii spre stanga fiindca stationam in spatele ei si am putut trece. In rest,melteni care opresc unde vor si 2 masini de politie care mi-au iesit cu fundul inainte dinspre strazi laterale!

eu acum incep naveta de la Tineretului (unde stau ,mai nou) si o termin in Pipera (unde lucrez).Impresii:nebunie de la Lizeanu,pana spre Tei (tare ma bucur ca am 2 roti si nu trebuie sa stau la "coada" in trafic),in rest,soferi care imi mai fac loc (dau din ce in ce mai des de astfel de soferi,bravo lor) si un pic "alergat",cand se poate

Treaseul meu către serviciu începe la P-ţa Rahova şi se termină în Băneasa, trecănd pe Drumul Sării - Răzoare - Cotroceni - Pasajul Basarab - str. Banu Manta - Parcul Kiseleff - şos. Kiseleff - Arcul de Triumf (loc de întâlnire pentru mai mulţi colegi biciclişti) - şos. Bucureşti-Ploieşti - Băneasa. Pe Podul Basarab, mai ales pe sensul către Cotroceni, trebuie să fiu foarte atent la şoferii care vor să iasă pe acele ”bretele” către Regie, Apaca etc., pentru că circulă cu viteză destul de mare şi nu tot timpul îmi acordă prioritate.

O îmtâmplare amuzantă:

Într-o dimineată, pe la ora 06:50, coboram de la Cotroceni către Pasajul Basarab şi vedeam cu coada ochiului cum o maşină stă în spatele meu, având loc suficient să mă depăşească. Puţin nedumerit de intenţiile şoferului, îi fac semn cu mâna stângă că am să urc pe pod şi îmi văd de drum mai departe.

La urcare, şoferul ajunge în stânga mea cu maşina, deschide geamul şi îmi zice să merg mai repede sau ceva de genul asta, după care pleacă mai departe.

Reacţia mea a fost să îl înjur de mama focului şi să îi arăt ”degetul mijlociu”, iar când a trecut de mine am observat numărul maşinii şi ...şoferul era un bun prieten, care mă recunoscuse. :-J