Sign in to follow this  
octav

Pedale zero ( zero pedals speedplay)

Recommended Posts

A folosit cineva pedale Speedplay? Am ocazia sa cumpar un set de Speedplay Zero Titan si sunt curios de ceva pareri.

Din punctul meu de vedere :

PRO : - greutate redusa(160 de grame)

- 2 fete (la fel ca la Shimano SPD offroad)

Minus:-Placute foarte scumpe(aproape 50 de euro)

- Scumpe(180 de euro modelul stainless steel pe cand Look Keo2 Max e 88 de euro)

Dar daca a folosit cineva, chiar sunt curios ce parere au.

Iar pentru cine nu stie despre ce vorbesc:

http://www.speedplay.com/index.cfm

Imagine postată

Uploaded with ImageShack.us

Eu nu am folosit asa ceva dar din ce am citit pe net sunt multi ciclisti profesionisti buni care le folosesc si nu cred ca le sunt bagate pe gat ca sponsorizari.

Nu am folosit dar m-am interesat si eu la un moment dat. Trebuie sa folosesti un adaptor ptr pantofii cu trei gauri asa cum sunt majoritatea ptr ca placutele au prindere pe patru suruburi. Adaptorul mareste foarte mult greutatea si pierzi avantajul cantarului in plus inalta destul de mult pantoful de la pedala. Daca ma intrebi pe mine nu este nicio afacere. Ba din contra. Stai la RXS ;)

Da Radule, si eu gandeam la fel. Ar fi fost vorba doar de greutate :( Dar daca zici ca e nevoie de adaptoare, sau dau vreo 200 de euro pt 60 de grame nu cred ca merita :D Cred ca raman in clubul RXS. Oricum daca a folosit cineva chiar sunt foarte curios de niste pareri:)

Adaptorul e cel din poza, banuiesc ca nu exista pantofi cu patru gauri. Practic placuta este pedala. pe bicicleta ramane doar axul ei, probabil de aia e mai scumpa. Pe Nibali l-am vazut folosind pedalele astea. Probabil ca nu degeaba si probabil ca tot din motivul asta sunt si mai scumpe.

O sa am ocazia sa le testez si sa ma decid daca le cumpar sau nu. O sa fac un mic review dupa ce am reusit sa le folosesc. Probabil mai dureaza cel putin o saptamana pana sa le iau. In momentul de fata le folosesc Cadel Evans, Contador sau Basso. Dar totodata nu cred ca putem sa bagam motivul acesta pentru ca la fel de bine Contador a castigat anul trecut turul Frantei pe Look Keo. Iar acum a pierdut pe Speedplay :) Din punctul meu de vedere merita doar pentru greutate. Altfel sunt foarte bune orice pedale, fie ele Time/Shimano/Look sau Speedplay.

Am gasit niste informatii despre greutati la Speedplay pe site. Cea mai usoara combinatie ar fi niste pedale Look Keo Titan (180 de grame)

Categoric Look avand platforma mai mare sunt mai "puternice" dar na acum, multi incearca sa gaseasca o gaselnita sa iasa pe piata.

vezi ca mai sunt si Time I-CLIC din titan care au la vreo 175 de grame perechea (fara placute), daca tii atat de mult la greutate, insa sunt extrem de scumpe, vreo 250 de euro

Folseste cineva acest model de pedale? http://www.speedplay.com/index.cfm?fuseaction=home.zerospecs

Foarte multi profesionisti o fac, dar nu am gasit nici o parere asupra acestor pedale pe forum.

Cica primele 3 locuri de la tour de France de anul trecut au folosit aceste pedale.

E o tehnologie noua si dureaza pana omul de rand ca mine isi face o parere ;)

Folseste cineva acest model de pedale? http://www.speedplay...=home.zerospecs

Foarte multi profesionisti o fac, dar nu am gasit nici o parere asupra acestor pedale pe forum.

Cica primele 3 locuri de la tour de France de anul trecut au folosit aceste pedale.

E o tehnologie noua si dureaza pana omul de rand ca mine isi face o parere ;)

Ce noua tehnologie tati, CSC le folosea in 2005. REPET, sunt pedale pe care daca nu le folosesti cu pantofi cu prindere in 4 suruburi nu ai parte de avantajul greutatii mici. Pantofi cu prindere in 4 nu fac multi dar exista, in afara de SIDI-ul mai sus aratat care a facut o miscare inteligenta oferind optiunea de 4 ptr 2012 (se pare insa ca pe doua modele f scumpe doar) mai fac cei de la Lake (sa-i si gasesti prin magazine). De asemeni mai faceau cei de la Adidas, Northwave si Time insa nu stiu daca inca mai produc asa ceva.

• Upvote 1

Folseste cineva acest model de pedale? http://www.speedplay...=home.zerospecs

E irelevant totusi,puteau avea orice tip de pedalatot locurile alea le-ar fi ocupat,e mai mult vorba de marketing aici