wirespot

Poze cu bicicleta de oraş

Recommended Posts

Eu sunt calare pe oraseanca! :)) Tare mandru is de ea...

Conform proverbului "pics or it didn't happen" şi pentru că mă simt plin de inspiraţie :) uite alt topic care sper că va fi interesant: poze cu bicicleta pe care o folosiţi în mediul urban, pentru naveta zilnică, sau cît mai des. Avem topicuri cu poze despre diverse alte feluri de biciclete, merită şi orăşencele unul. Şi eu personal aş aprecia dacă fiecare ar şi adăuga cîteva cuvinte, de ce a ales acea bicicletă sau ce-a făcut pentru a o adapta de oraş.

Aici aş fi putut să mai adaug şi alte condiţii legate de tipul bicicletei... dar hai să păstrăm lucrurile cît mai simple. Dacă o foloseşti prin oraş suficient de des cît să te gîndeşti la ea ca "bicicleta de oraş", vrem s-o vedem.

Mi se pare mai interesant aşa şi să vedem ulterior ce caracteristici au în comun aceste biciclete, decît să impunem nişte condiţii în necunoştinţă de cauză. Poate vom descoperi că majoritatea folosim MTB-uri în oraş, sau alte lucruri interesante.

Ar fi fost frumos să încep şi cu o poză dar momentan sînt fix între două biciclete, fur piese de la una şi pun pe cealaltă, care încă nu e tocmai gata de poze. Sper să fie în weekend. Pînă atunci, sper că se găseşte cine să înceapă.

Asta e bita mea de zi cu zi cu care merg la job, prin oras si la ture de sosea, acum e cu pedale dual spd, fara coarne si manșoane mai ergonomice, e luata de pe forum :) o adevărata bijuterie :)

Imagine postată

V-brake hidraulice, interesant. :) Cum te împaci cu furca? Am rămas cu o impresie cam aşa şi aşa privind furcile de "trekking", nu au reuşit să mă convingă că merită diferenţa de greutate şi cost faţă de o fixă cromo. Ce model de Schwalbe sînt anvelopele? Tot încerc să găsesc ceva cu bandă reflectorizantă pe la noi şi nu prea am noroc. Şi încă una şi mă duc: :) ce fel de tijă de şa ai, e ceva "dubios" la ea, are suspensie?

Mai ştiu un model de anvelopă cu bandă reflectorizantă: Vittoria Randonneur. Se găseşte în Decathlon la "modicul" preţ de 90 lei. Am modelul chior, adicătelea nereflectorizant. E o anvelopă cu talpă rigidă. încălţată cu ea, bicla parcă e pe şine. Tot din cauza rigidităţii montarea/demontarea poate fi un chin. MBZ îmi recomanda odată să folosesc gel Valsir, dar n-am avut ocazia să le reaşez pe jante de atunci.

Bita in configurația asta era de noua, cauciucurile sunt Schwalbe Terra Cruiser, nu le-am vazut pe la noi, furca e ok mai preia niste borduri si canale dar tot simti ca ai dat, mai protejeaza de niste snake bite :) da tija e cu suspensie, buna si asta la oraș sa nu-ti rupi spatele in ceva gropi, nu încurca deloc la pedalat :) acum e fara cric si portbagaj pe ea, am început sezonul pe asfalt :)

Chiar ma gandeam la un topic d'asta, caci maine sau poimaine imi voi lua si eu o "saracie" de bicicleta pt mers prin urbe si parcat pe te miri unde :D

Cu riscul sa tulbur toate topicurile initiate de wirespot, ma simt invitat sa ma dau mare! :D Deci ca un nemernic care sunt am "decat" doua biciclete de oras, una in Olanda - Un Splendid Sport de fier:

Imagine postată

Si una la Bucale, un Peugeot semnat de mastrul LtO! :D

Imagine postată

• Upvote 1

Ce ingrijite sunt bicicletele cu care mergeti in oras :o , cred ca daca pun poza cu a mea imi iau ban cel putin o saptamana .

• Upvote 2

Sa-mi ceva in el de forum. Nu ma lasa sa pun si eu o poza cu henrietta.

Si eu am foarte mare grija de bite, aseară am desfăcut si rotile si am pus vaselina noua, a fost prima data si mai aveau vaselina verde originala dar foarte putina, au cam 2000 de km :)

Pentru poze foloseste asta http://imageshack.us/ doar asa le pun si eu.

Bicicleta mea care se descurca de minune printre masini, dar trebuie sa fiu atent la gropi!

Imagine postată

• Upvote 1

Pai daca tot de la mine a plecat topicul, hai sa sar si eu in schema cu oraseanca mea :).

De ce am ales-o? pai pentru ca ma saturasem sa le rup pe celelalte (MTB-ul si cursiera) prin oras. Era pacat de ele, desi uneori mi-e dor de MTB :D

Cadru Corratec de 57, 8 viteze in butuc, dinam in butucul fata care alimenteaza farul si stopul din spate (care ramane aprins si cand nu se mai invarte roata - foarte util ptr statul la semafor). Sa confortabila, pentru a nu fi nevoit sa port bazon, aparatori de noroi la roti, aparatoare lant, tija sa cu suspensie. Portbagaj (mai nou am prestat si un nou set de coburi ptr oras, ca sa nu mai merg cu nimic in spate).O minunatie.

Fac zilnic naveta cu ea, pe traseul Ghencea- Baneasa (Cartierul Francez) - 11 km dus, 11 intors. Dar avand in vedere ca mai merg si pe la sala, nu prea scap fara 30 de km pe zi :)

Proaspat scoasa din cutie, nici macar nu erau rotile umflate :)

Imagine postată

Vedeta cursurilor de prim-ajutor ptr biciclisti organizate de OPTAR

Imagine postată

• Upvote 2

Imagine postată

Bicicleta cu care vin la lucru in fiecare zi, si o mai folosesc si la alte deplasari in oras :)

• Upvote 1

Vedeta cursurilor de prim-ajutor ptr biciclisti organizate de OPTAR

As vrea sa precizez ca organizatorul este asociatia React in colaborare cu SMURD. Noi nu am facur decat sa intermediem legatura dintre biciclisti si React. Scopul a fost de a dirija cursul spre nevoile specifice ale biciclistilor, prin organizarea de grupe doar cu biciclisti. In cazul in care ati fost activi si ati cerut solutii la probleme intampinate in calatoriile voastre pe bicicleta, toti ceilalti au beneficiat de raspunsuri.

Eu si sunt in grupa a doua... sigur intrebarile vor fi diferite. :)

ai inteles tu ce am vrut sa zic :) Voiam doar sa-ti multumesc si pe aceasta cale. Ca probabil nu as fi aflat de ele fara OPTAR. e bun asa? :D

Din greseala am gasit azi niste gume foarte faine ramase pe stoc de multa vreme cred, Continental Touring Plus cu puncture protection, unul era de 1.75 iar altul de 1.6, dar nu ma deranjeaza, au si banda reflectorizanta iar pretul a fost de 34 ron bucata :)) fata de schawlbe de 1.5 astea macar o sa fie mai confortabile, am bagat 50 de psi in ele, o sa vad dupa câțiva km cum se simt.

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Si eu merg pe Continental Touring Plus (dar de 700x32), tot cu banda reflectorizanta.

Protectia la pene e pe bune, iar confortul - bun chiar si in afara orasului (inclusiv pe drumuri de ţară).

Sa stii ca ma asteptam sa fie chiar mai nasoala de atat :D

Sa stii ca ma asteptam sa fie chiar mai nasoala de atat :D

Acuma era pregatita , ca am dat o tura pana la Ruse .

Oricum aveam prinse niste banane cu soricei de cadru , da sa oferit domnisoara din imagine sa mi le ia in ghiozdan , sa nu ne facem de ras pe drum :)) .

Suportu ala de bidon oscileaza in juru cadrului si schimbatoarele nu mai merg ca am prins cabluriile cu soriceii .

Bicla ar putea fi mai calumea , da trebuie sa ma apuc de ea , deocamdata are joc in toate componentele .

aveam prinse niste banane cu soricei de cadru

:-J =)) :-J

• Upvote 2

Small picture is small! :P

• Upvote 2

Cristi, spune-ne te rog cum te descurci cu franele prin oras :)