wirespot

Poze cu bicicleta de oraş

Recommended Posts

@@otsdr multumesc.

Cu aripa nu imi bat capul ca nu merge cu ea cand ploua sau e ud pe jos însă conductele chiar trebuiesc scurtate. Ma mir ca sunt asa lungi, fiind originale, mai ales ca la

Diamantul meu au lungimea ideală...

De curand am cumparat la SH o bicicleta de oras pentru cineva din familie. Ragazzi scrie pe ea, roti 28, 7 viteze in butuc (Shimano Nexus), furca si tja sa cu suspensie. Totul impecabil, cu exceptia aripii rotii din fata, pe care am indoit-o chiar eu cand am scapat-o si a cazut... amanunt putin inportant, zic eu.

Am mers eu cu ea vreo doua zile si am fost placut suprins de functionalitatea butucului cu cele 7 viteze... Aproape ca imi pare rau ca mi-am luat bicicleta cu schimbator clasic.

J2HLURW0.jpg

• Upvote 2

SEMI-OFF-TOPIC

@@bonygy

Pentru utilizare in oras sau chiar agrement usor, schimbatoarele-n butuc sunt ideale (si fac cu bine fata utilizarii intense, cu carat de marfa/cumparaturi pe bicicleta).

Daca in schimb te gandesti la folosirea lor pe alte biciclete (MTB, trekking), trebuie stiut ca nu sunt concepute a face fata rapoartelor necesare pentru a urca lejer o panta accentuata, cu eventuale bagaje "la bord". Totul tine de foaia pedalierului si nu poti schimba prea mult rapoartele.

Din cate cunosc, doar Rohloff face niste butuci (extrem de scumpi!) ce se preteaza pentru asa ceva :).

• Upvote 1

Pai da, in oras va fi utilizata... nu pentru altceva.

Salut

E super schimbatoru in butuc, pentru oras ,am un SRAM 8 viteze cumparat de curind si sunt foarte multumit de el.mai ales ca poti sa schimbi in orice treapta vrei fara sa pedalezi.la semafor e super.

voi atasa si ceva imagini,curand.

Dupa cateva sute de km de naveta si carat de cumparaturi, am decis ca o transmisie 1x9 mi-ar simplifica mult viata, asa ca am reciclat un pedalier Sakae FT cu o singura foaie de 44, cumparat acum multi ani pe bani putini, schimbatorul spate SRAM X7 dat jos de curand de pe strutocamila, o maneta SRAM X5 GripShift care a fost si ea candva montata pe strutocamila si o caseta 12-36 pe care am folosit-o extrem de putin. Rezultatul e ca acum nu mai trebuie sa tot schimb foile pe traseul foarte valonat (si ocazional accidentat) de naveta, iar rapoartele pe care le am la dispozitie le chiar folosesc.

A trebuit sa inlocuiesc monoblocul cu unul mai scurt, pentru ca altfel chainline-ul ar fi fost cam dezastruos. Lantul e si el nou (KMC X9.93) si am adaugat si un chain catcher. Rezultatul e asta:

0FL4zKg.jpg

BsMuBi4.jpg

l4EEVII.jpg

• Upvote 3

Salutare tuturor. Va prezint noua mea achizitie, "Suzana":

Cadru: Radon Alpha (Radon Cross edition) – 52cm, aluminiu

Jante: Rigida  ZAC 2000 (duble, capsate, aluminiu)

Furca: DNM Comet, magneziu?

Cauciucuri: CST Traveller, 28x1.3

Schimbatoare fata+spate: Shimano Deore

Caseta pinioane: 9 viteze, Shimano (nu stiu modelul)

Angrenaj foi+ax pedalier: 3 viteze, Truvant (nu stiu modelul)

Lant: KMC DX 10 SC

Frane: Shimano (nu stiu modelul)

Manete frane+schimbatoare: Shimano Deore

Butuci fata+spate: Shimano (nu stiu modelul)

Tija sa: Scape

Sa: Selle SMP

Ghidon: Profile design

Pipa&cuvete: Ritchey

Portbagaj spate: otel (nu stiu modelul)

Cric: Comus Tranz-X (aluminiu)

Bicicleta a fost achizitionata SH, avand urmatoarele probleme: 

- butucul pe fata e prea "strans", nu se invarte roata la liber, nefiind din descentrarea rotii sau a saotilor de frana

- schimbatoarele mergeau perfect, pana am pus greutate pe ea. S-au dereglat  si acum, cu tot efortul meu de a le regla, nu mai functioneaza ca la inceput

- lipsa unei aparatori de foi ma face sa regret ca nu am luat in seama un detaliu atat de minor, dar important

- cricul din aluminiu s-a strambat cand s-a afundat in namol

- suportul farului a cedat la prima tura

- pozitia e cam incomoda pe ea, settingul nefiind facut pentru statura mea

-portbagajul si aripile sunt descentrate si usor strambe

Si acum, intrebarile:

1. Are cineva referinte despre cadru si furca? Am tot cautat pe net,dar nu am gasit nimic.

2.  Ghidonul e cam larg. Am testa o bicla cu un gidon cam cu 1/3 mai scurt si mi s-a parut mai comoda. Ce ghidon ati recomanda(tip, model, etc)?

3. Presiunea in camere  o tin la 2.3-2.5. Pe pneu scrie de la 5.1 la 7. Nu e cam mult? Care ar fi presiunea corecta?

4. Ce cauciucuri si camere ati recomanda pentru comuting si cicloturism (ture medii) si daca ar merita investitia in camere antipana (am vazut ceva de la b'twin la preturi ok, nu stiu eficienta insa).

5. Merita sa ii fac o revizie "in regie proprie" (reglat schimbatoare, frane, setat pozitia corecta a seii si a ghidonului, centrat roti, umblat la butuci, indreptat aripi si portbagaj), cu mediile mele cunostinte de mecanica sau mai bine o duc intr-un atelier specializat?

Orice alta informatie/completare/idee este binevenita. PS: am incercat sa combin ideea de prezentare a bicicletei cu cea de a gasi raspunsuri la intrebari. Sper ca am postat unde trebuie.