wirespot

Poze cu bicicleta de oraş

Recommended Posts

Nooo...astea enumerate de tine vor ramane deoarece imi plac foarte mult. ideea e ca bicicleta sa fie una buna, pastrandu-si in acelasi timp valoarea scazuta si lipsa de interes pt hoti.

Bicicleta asta mi-a schimbat ideea despre ce inseamna bicicleta cu adevarat si cam ce presupune acest lucru, asa ca n-o voi schimba complet niciodata.

Well, măcar până ţi-o ia proprietarul... :D

Dar de ce nu aranjezi s-o preiei permanent, să fie a ta?

Well, măcar până ţi-o ia proprietarul... :D

Dar de ce nu aranjezi s-o preiei permanent, să fie a ta?

Pai e bicicleta lui si d'aia. Poate gasesc una sa-i dau la schimb :-?

Asta e bicla mea cea "noua". Adica achizitia e noua, ea e veche... Intra in revizie generala si verificari dupa care ii dau drumul prin oras si in afara la drumuri de max 50-70 km. Astazi dupa verificarea amanuntita a cadrului si furcii, dupa curatarea lantului si angrenajului m-am plimbat un pic cu ea... Cadrul e un pic mare de mine, dar vad in timp cum merge. Are pipa reglabila. Daca va fi dragoste totala, o voi rasplati cu Shimano Deore, daca nu... Acera (asta pe masura ce pica sistemele de acum Tourney, Acera, Alivio)

AM avut un Bulls exact ca asta. Am folosit-o vreo 2 ani, merita sa o pastrezi.

AM avut un Bulls exact ca asta. Am folosit-o vreo 2 ani, merita sa o pastrezi.

Multumesc, aveam nevoie de o astfel de apreciere sa stiu ce nivel de piese sa bag pe ea... M-am dat ieri vreo 45km si-mi place ca manevrare, pozitie, confort sa, etc.

Acasa-servici-acasa=25km/zi. Se descurca in orice conditii meteo...cel putin pana acum :)

Foarte interesantă. Ce e pe vârful aripii faţă, este far?

Care-i avantajul la dispunerea braţelor frânei faţă în spatele furcii?

Foarte interesantă. Ce e pe vârful aripii faţă, este far?

Care-i avantajul la dispunerea braţelor frânei faţă în spatele furcii?

Da este un far, iar dynamul e pe interiorul butucului fata (hub dynamo).

Avantajele cred ca sunt doar teoretice:

1. Contactul fiind mai aproape de centrul de greutate, tendinta de a te arunca printre coarne la franarea numai pe fata e mai mica.

2. Fiind ''ascunse'' partial in spatele furcii ar imbunatatii aerodinamica dar ma buseste rasul numai cand ma gandesc la aerodinamica unei astfel de biciclete.

E mai avantajoasa si mai eficienta frana montata in spatele furcii. Ma mir ca nu se fac toate furcile asa, am vazut foarte putine astfel construite.

La franre forta rotii impinge frana spre brate in loc sa o traga. Frana se sprijina pe furca rezultand o rigiditate sporita si o crestere a puterii de franare.

Cred ca si la noroi ajuta.

• Upvote 2

Saboţii pot fi plasaţi în orientare identică pe o frână întoarsă cu 180 de grade? Mă gândesc la cei cu profil special pentru toe-in, la cei simetrici bănuiesc că nu e o problemă.

Bineinteles ca se poate! Sabotii pot fi mutati oricum, la fel si frana. Sunt frane V la care bratele se pot inversa intre ele.

Ma mir ca nu se fac toate furcile asa, am vazut foarte putine astfel construite.

Vezi Magura Firm Tech

Asta spunea si Lucian, ca sunt putine.

Era ceva sa poti pune o lunga lista dupa "Vezi".

:)

O logica au si cele cu montantii pe fata, pe multi din ei montandu-se portbagajul de fata. Pe cei montati in spate este ceva mai dificil.

http://www.idworx-bikes.de

Gerrit Gaastra a fost primul care a introdus cu success acest sistem.

Aproape nici un alt producator foloseste sistemul la productia de serie. S-ar putea ca cerintele extreme (tolerantele de fabricare) a suportilor de pe furca sa fie unul dintre motive.

Furci “compatibile” cu Magura HS33 Firm-tech sint modelele Menja, Odur, German:A Kilo 1.3 si niste modele 28” de la Suntour.

Unul din motivele pentru care idworx nu au in oferta biciclete cu transmisie pe curea ar fi tocmai aceste tolerante "nerealiste" pentru productia de serie, zic ei. Mi se pare si mai amuzant ca au ales sa-si blocheze bicicletele pe un singur producator de frane, intamplator tot din Germania.

Eu m-am referit la furca / Firm-tech, tu-mi prezinti problema curea carbon / tolerante geometrie cadru.

Nu cred ca Gaastra e atit de timpit ca sa nu stie de ce-si “blocheaza bicicletele pe un singur producator de frane”. Poate faptul ca producatorul e intimplator “tot” din Germania dovedeste ca omul nu lasa nimic la voia intimplarii; la urma urmei vine dintr-o dinastie de constructori de biciclete. Problemele referitoare la “tolerante “nerealiste”descrise de el sint foarte realiste si cunoscute si la alti producatori.

P.S. Cunosti diferenta in a realiza o toleranta de +/- 0,015 mm la un diametru de 15 mm si unul de 1300 mm?

La ambele se face prin rectificare dar difera utilajele.

Daca in primul utilajul are pe la 18 tone in cel de-al doilea are vreo 160.

Insa ce legatura are cu topicul? :-SS

Insa ce legatura are cu topicul? :-SS

„Ansamblul“ montanti – furca e diametrul de 15 mm , „ansamblul“ pozitia BB fata de roata spate e diametrul de 1300 mm.

Salutare!

Hai să mă laud și eu cu limuzina englezească de oraș:

- cadru cromoly 4130, fabricat în 1996

- greutate totală 13-13,5 kg (cu echiparea ei inițială, din care nu au mai rămas decît dinamul, farul, lacătul și cricul, cîntărea 15,5 kg)

- angrenaj cu 52 de dinți

- 6 pinioane active, cel mare 30 de dinți, cel mic 15 dinți

- jante Remerx Grand Rock, butuci Shimano, QR-uri Novatec

- cauciucuri Schwalbe cu balonaj de 37

- dinam AXA, far Union, lacăt AXA

O combinație de piese vechi și noi în care am urmărit echilibrul cît mai bun între funcționalitate, greutate/iuțeală și siguranță. Și, cu toate că - zic eu - am nimerit-o destul de bine, m-am obișnuit atît de mult cu viteza de peste 30 km/h, încît pe asta o văd mai mult ca pe o biclă de promenadă sau de folosit atunci cînd trebuie să însoțesc pe cineva mai lent (nevastă, copii, cunoscuți).

Imagine postatăImagine postatăImagine postată

• Upvote 6

Arata tare bine. Sa-ti traiasca! :)

Hai să mai pun o "poză de familie", de la plimbarea de astăzi de la șosea:

Imagine postată

• Upvote 6

Bicicleta de oras care m-a facut sa apreciez cadrele de otel la adevarata lor valoare :)

Echiparea este full Shimano Nexus redline 7 speed, cadru Corratec.

post-3160-0-53455200-1336926197_thumb.jpg