wirespot

Poze cu bicicleta de oraş

Recommended Posts

Hai să mai pun o "poză de familie", de la plimbarea de astăzi de la șosea:

Imagine postată

Suuuper... trooper! Foarte faine! Folosinta indelungata!

De ce ar fi?

Văd numai avantaje față de un angrenaj de MTB "chelit" la o singură foaie:

- aspect mult mai elegant

- greutate egală sau mai mică

- mai mulți dinți angrenați în același timp, adică o călcătură a lanțului mai egală pe dinții pinioanelor, mai fără hîrîituri

- durabilitate mai mare atît a angrenajului, cît și a pinioanelor

- poziționare mult mai bună, mai spre interior, adică spre centrul grupului de pinioane

Sa zic Bicicletu Orasean?

Dupa scop, da, dar nu numai pentru oras.

Usor amestecata, cadru de treking, pedalier si pinioane de sosea, roti de cursiera.

Cadru Dahon Cadenza folding, marime L / model 2008. Suporta roti de 26 si 28, frane canti, VB si disc.

Roti Marchisio Zefir 16/20, 700x28

Pedalier FSA DD Vero 50/36, pinioane SRAM 12-27, schimbatoare Tiagra cu Microshift, manete Shimano sosea 9v, mantete frana Avid & Campanolo Veloce.

Sorcovita bine cu reflectorizante de la camioane(stiker), se vede de pe luna.

post-8749-0-84772500-1338103678_thumb.jp

• Upvote 2

Ce înseamnă că suportă roţi şi de 28 şi de 26, dpdv al frânelor de jantă? La 28 foloseşti caliper şi la 26 v-brake? Dacă ai şi hanger de canti chiar că poţi pune orice. :)

Bună treaba cu reflectorizantele, la mine din păcate jantele sunt aproape plate şi nu ţine şmecheria. Ar fi trebuit să-mi iau anvelope reflectorizante dar n-am găsit la momentul ăla şi acum nu vreau să le schimb doar pentru asta. Am reflectorizante portocalii de prins în spiţe dar aş vrea să găsesc nişte baghete reflectorizante.

Da, al franelor dar si al furcilor(cu ceva ajustari). Am hanger pentru canti. La 28 asa cum am mentionat(Campa Veloce) caliper. la rotile de 26 VB. Pentru roti cu disc trebuiesc doar montati etrierii si manetele de frana(daca-s hidraulice) sau se folosesc cele din dotare la mecanice. :)

LE Am uitat sa mentionez greutatea :-SS 11200 :-<

aş vrea să găsesc nişte baghete reflectorizante.

Cei de la LIDL au avut asa ceva in timpul promotiilor cu articole pt ciclism. Erau parca 32 de baghete la 20-30 lei. Daca esti interesat, stai cu ochii pe ei sau intreaba-i cand mai baga.

Ştiu, dar am ajuns prea târziu. :) N-au habar când mai bagă. Teoretic au şi-n Decathlon (pachet de 72 la 55 de lei) dar tot aşa, nu pe stoc.

Cu ceva timp in urma m-am decis sa-i fac prietenei o bicicleta. Nu stia sa mearga si m-am orientat, deci spre una cu roti de 24. Am gasit ceea ce era denumita "bicicleta de copii 9-11 ani :))". Perfect zic: niste vopsea, curatata, unsa, reglata, cosulet adaugat si va fi perfecta pentru ea. Bicla originala era in starea asta:

Imagine postată

Curatata, vopsita, lacuita si o luna mai tarziu (din lipsa de timp) arata asa:

Imagine postată

Mansoanele si piesele de pe cadru sunt facute de mine din piele de la cizmar incorsetata cu siret de incaltaminte (s-a potrivit perfect aceeasi nuanta de verde).

Butucul e Sturmey-Archer 3 viteze, i-am schimbat pinionul de 16 cu unul de 20, pipa si ghidonul pentru a-l ridica la pozitia ei. Deoarece bicla e marime mica, cu roti mici, nu arata ciudat cu saua jos, prea jos pentru eficienta, dar pentru linistea ei va merge asa.

Probleme am avut cu piulita butucului, care si-a distrus filetul - era de aluminiu. Piulitele M10x1mm si cele M10 cu pas marunt (butuci cu viteze Shimano) NU s-au potrivit. Am aflat de pe net ca piulita e 13/32"x26TPI adica aproape M10x1mm, dar nu chiar. La strung nu mi-a reusit maistru piesa, deci ebay m-a salvat si am luat 2 bucati, sa fie.

Piulita nu mi-a ajuns inca, deci Boris (caci asa a denumit-o) nu a circulat in forma actuala niciodata.

Investitia a fost urmatoarea:

140 bicla,

60 livrare+ramburs,

50 sa+ghidon+saboti,

10 pielea

10 cos

20 camasi+cabluri

---------------------------

290 lei in total

• Upvote 3

Frumos reușită, dar ai uitat ceva, ceea ce îi dă aspectul. Vopsitoria? Cât te-a dus?

Ai drepate. Cam 90 lei m-a costat grund+vopsea+lac toate la spray din cel mai scump magazin posibil - Bricostore :| Dar asta e, m-am grabit sa le cumpar si am vrut s-o fac cu mana mea. Nu a iesit extraordinar, in sensul ca nu adera vopseaua foarte bine, dar cred ca e firesc, am folosit 3/4 din spray-uri (3+6+8 straturi foarte subtiri). Sunt multumit de cum a iesit, dar putea fi mai ieftin, mai bine sau ambele. :)

Deci costul total e pe la 400 lei.

Pun bicla mea de oras :)

post-12737-0-27921500-1338811710_thumb.jpg

post-12737-0-41676300-1338811712_thumb.jpg

post-12737-0-75595500-1338811714_thumb.jpg

post-12737-0-00829700-1338811717_thumb.jpg

Dupa ce primavara asta s-a produs un transplant de piese la mine pe balcon, din 3 biciclete (MTB, cross si oras) am ramas cu doua (cross si oras). Astfel, oraseanca a primit cadrul Peugeot care era inainte pe cross impreuna cu o amestecatura de piese vechi si uitate de soarta de pe fosta bicicleta de oras sau de prin beci.

Concluzia?

Imagine postată

O singura foaie si 7 viteze (un clasic 14-28 pe filet), cu tentative de SSP esuate din cauza ca Clujul are o gramada de strazi in panta, schimbator pe cadru din cauza ca prin oras nu prea schimb vitezele, cauciucuri de 23mm din Decathlon (care ocazional o sa mai mearga si pe bicicleta de cross), far home-made simplut, dar care scoate vreo 250 de lumeni, stop cu leduri ieftin si catadioptri pe roti (ca sa fiu "road legal"). Piesele sunt in mare parte ieftinaciuni si vechituri, astfel incat valoarea "de piata" a bicicletei, cu tot cu accesoriile de pe ea nu se ridica la mai mult de 500 de lei.

• Upvote 9

Arată pestriţ dar e foarte simpatică, poate tocmai din cauza asta.

Combinatia galben-negru imi place foarte mult. Janta spate rosie recunosc ca e "in plus" din punct de vedere cromatic, da' asta o aveam la indemana. Poate la vara, daca ma plictisesc, trag un strat de vopsea neagra peste roti. Si saua alba s-ar putea sa dispara, se murdareste cam (prea) usor si oricum am prin beci o alta sa, mai veche, neagra.

LE: prin "la vara" se intelege "dupa sesiune".

Salutare!

Cîteva poze de la naveta de azi cu RALEIGH HAWK (cadru Cr-Mo de 57 cm, fabricat în 1996). Se pare că devin "fan de fan" al vechiturilor Raleigh, de vreme ce este a 4-a pe care o am :)

În afară de cadru și furcă, am păstrat de la echiparea ei inițială doar cleștii de frînă și cricul. În rest am schimbat totul (inclusiv cuvetăria), chiar și ce este piesă veche tot schimbată e sau transplantată de la altă vechitură (chiar și ochiul de pisică din spate marcat "Raleigh').

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

• Upvote 4

Hercules Estrella, bicicleta Ei.

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

• Upvote 2

Si un Hibrid mai sportiv

Imagine postată

• Upvote 2

Îmi plac stickerele de pe jante, unde le-ai găsit?

Asa am luat rotile, dar uitandu-ma mai bine la ele cred ca sunt facute din autocolant reflectorizant.

Asa e, sunt din autocolant reflectorizant ;) Asa le-am luat si eu.

Purix, ce manete si ce schimbatoare ai folosit? Bicla arata foarte bine.

Deocamdata am pe spate maneta Shimano stx 8v cu schimbator Shimano 105 golden arow, mai vechi, dar este pt 6v si schimba doar pe primele 6 pinioane, asta pana o sa fac rost de schi.mbator pt 8v. Pinioanele sunt cele care au venit pe roata, campa pe 8 randuri.

Pe fata deocamdata nu am pus decat schimbatorul 105 fara maneta, astept sa imi pice in mana o maneta de stx sau alivio pt teste. Daca nu va merge cu maneta indexata pt 2 foi voi pune una neindexata.

Manetele de frana sunt Avid FR 5 si merg ok cu clestii campa.

Deocamdata sunt in perioada de teste si ii voi mai face mici schimbari pana o sa o fac "turnata" pentru mine.

Apropo, ce saboti de cursiera recomandati care sa prinda bine, la pret decent?. Sabotii actuali aluneca rau, nu sunt foarte tociti dar sunt cam tari. Problema poate fi totusi si de la janta ?

Cu capra la raze

Imagine postată

• Upvote 4