AndreiŞpac

Cannondale vs Trek vs Cube

Recommended Posts

Salut,

vreau sa imi cumpar prima mea cursiera din carbon si as avea nevoie de cateva pareri :)

am tot citit despre una, despre alta, dar din pacate cum nu pot vedea nimic inainte de a comanda, va cer opinia.

Cei de la CyclingPlus au avut cuvinte bune despre toate.

Trebuie sa ma hotarasc intre:

Cannondale SuperSix 5 105 ~9000 lei

Trek Madone 3.5 Ultegra ~9000 lei

Cube Agree GTC Race Ultegra ~8500 lei

toate sunt modelele de 2012

ati mers cu vreuna din ele?

unde sunt facute cadrele lor?

ce spuneti?

Andrei

eu nu ma pricep prea bine la cursiere dar din cate stiu CUBE e cu o treapta mai jos ca si celelalte. Ma refer la experienta si la clasamente pe podium....Eu am un mtb Cube care imi place foarte mult dar dpdv al geometriei celelalte sunt peste si mi-as dori sa imi iau un Trek sau Cannondale.

la o cursiera de carbon, parera mea ca primeaza cadrul, iar sincer o cursiera de carbon la 2000 euro cu echipare ultegra, noua si modelul de anul ast mi se pare cam dubios, adica 1000 euro setul cadru si 1000 de euro doar transmisia, raman doar niste roti proaste sau foarte proaste si alea conteaza cel mai mult.

la cadrele de carbon de la cube eu unul spun un mare pas.

nu te rezuma la astea, sunt o grama de nume care fac si cursiere de carbon, mai cauta, lumea e plina de ele.

vezi ca e un trek madone de vanzare chiar pe bazar

Trek Madone.Cannondale nu ofera la fel de mult(doar 105), Cube pas din start. Rotile sunt Bontrager so Hipo n-a nimerit aici. Go trek.

acuma nu vreau sa par ca fac reclama dar avea un prieten de pe forum un trek madone cu echipare decenta la vreo 5000 ron(cadru carbon cu garantie pe viata):) daca te intereseaza da-mi un PM. in alta ordine de idei ce inaltime ai? te-ai mai uitat si pe alte site-uri?

Rotile sunt Bontrager so Hipo n-a nimerit aici.

Da' ce e BONTRAGER asta, e cumva dumnezeu pe pamnat si nu am aflat si eu inca.

Daca erau mavic, care la cele mai naspa roti care le fac sunt cu mult peste orice alte roti de midle level, gen de la shimano, mai intelegeam, dar asa chiar nu inteleg.

acuma nu vreau sa par ca fac reclama dar avea un prieten de pe forum un trek madone cu echipare decenta la vreo 5000 ron(cadru carbon cu garantie pe viata) :) daca te intereseaza da-mi un PM. in alta ordine de idei ce inaltime ai? te-ai mai uitat si pe alte site-uri?

1.82 am

m-am tot uitat pe toate siturile, din pacate toate sunt doar pe site. am vazut si gianturile alea folosite de cei de la Dinamo (tcr composite cu ultegra la 6000 de lei, dar nu stiu ce sa zic)

plus ca prefer sa o iau din magazin ca pot folosi un card cu plata in rate fara dobanda.

Bontrager e trademark Trek, in principiu sub marca asta fac toate componentele de bicicleta care nu sunt Shimano :P adica pipe, ghidoane, pedale, etc. Nu stiu exact daca sunt chiar facute de ei sau facute de alte firme si lipita sigla Bontrager.

Se pare ca rotile de pe Madone 3.5 sunt Bontrager SSR si la o cautare rapida, lumea zice ca-s cam "low end". Mi se pare aiurea sa iti iei cursiera de carbon cu set Ultegra si sa ai roti slabe. Poate ar fi o idee sa te orientezi dupa o echipare 105 cu roti mai bune, sau cu diferenta de pret sa-ti iei un set de roti bune dupa ce iei bicicleta?

exact ce vroiam sa spun, la 9000 de lei ~ 2.000 de euro nu ai cum sa iei o bicla buna.

cadru ~1000 euro

grup set (ultegra) ~700 euro

roti bune (mavic ksyrium SL) ~500 euro

un total lejer ce bate peste 2.000 euro.

intr-adevar restul pieselor sunt ieftinutze, dar totusi bicicletele care vin in pretul asta sunt echipate, din pacate, cu roti de ciocolata.

Raman la parerea mea, mai bine un 105 in loc de ultegra, dar niste roti demne de un cadru de carbon, nu de un jaf de bicicleta. Daca vrei carbon, e clar ca cauti o greutate mai mica si cea mai semnificativa greutate se vede in roti, in niciun caz in cadru. Eu unul am preferat sa iau o pereche de KSYRIUM SL in detrimentul unui cadru de carbon.

pai in cazul acesta nu e mai buna varianta Cannondale cu 105 si roti mavic aksium? sau tot acolo ies?

exact ce vroiam sa spun, la 9000 de lei ~ 2.000 de euro nu ai cum sa iei o bicla buna.

cadru ~1000 euro

grup set (ultegra) ~700 euro

roti bune (mavic ksyrium SL) ~500 euro

un total lejer ce bate peste 2.000 euro.

intr-adevar restul pieselor sunt ieftinutze, dar totusi bicicletele care vin in pretul asta sunt echipate, din pacate, cu roti de ciocolata.

Raman la parerea mea, mai bine un 105 in loc de ultegra, dar niste roti demne de un cadru de carbon, nu de un jaf de bicicleta. Daca vrei carbon, e clar ca cauti o greutate mai mica si cea mai semnificativa greutate se vede in roti, in niciun caz in cadru. Eu unul am preferat sa iau o pereche de KSYRIUM SL in detrimentul unui cadru de carbon.

Dude, daca merge dupa recomandarea ta se carpeste peste tot, si transmisie, si....wtf.

Asa nu are decat roti de luat pe viitor daca nu-i plac, desi nu cred. TREK.

Daca ai rabdare sa ti'o livreze:

http://www.canyon.co...ike.html?b=2507

Sau cu Ultegra:http://www.canyon.co...ike.html?b=2508

Cred ca poti plati cu cardul tau.

Übber like! :D

a intrat in topul preferintelor. multumesc frumos de sfat!

am si o intrebare: vad ca la ei pe site tva ul e 19%. cand imi ajunge coletul mai trebuie sa platesc si diferenta de tva?

In bani astia cadrul ar cam trebui sa fie monocoque in intregime.

Cred ca cel mai bine iesi daca mai gasesti modelul de la 2011 pentru ceea ce cauti. Pretul sigur vine cu o reducere buna si diferenta intre modele nu poate sa fie ceva chiar atat de mare, dar asta-i doar o parere personala.

Cat despre provenienta cadrelor... eu zic ca-s mai importante tehnologia si materialele folosite decat tara de provenienta care, fie vorba intre noi, nu poti sa fi sigur 100% ca-i exact cea trecuta pe produs.

Nu poti baga in aceeasi oala Cannondale si Trek cu Cube. Primele doua sunt brand-uri premium. Mai apoi preturile pt cele doua cu 105 sunt mai mari decat la Cube cu ultegra pentru ca evident, cum s-a mai spus cadrul costa mai mult. Mai intai calitatea si poi numele. Toate cadrele vin din tarile rasaritene, insa conteaza si cum sunt facute. Ai fi surprins ca sunt si lucruri de calitate care sunt produse in China ;) Asta n-are rost sa iti mai zic.

Oricum nu ai cum sa compari un Cannondale cu un Cube. Cel putin de graba.

Daca tot ai banii astia nu as lua decat o italiana, fie ea si Wilier sau Scapin, nu trebuie neaparat sa fie Colnago. Oricum bate de departe orice vine de pe continentul american, poate doar Cervelo se apropie un pic.