Bogdan W

Cu sau fara casca in trafic

389 members have voted

1. 1. Cu sau fara casca in trafic

Recommended Posts

Daca esti vitezist sau iti place sa iti asumi anumite riscuri o vei face indiferent ca ai casca sau nu.Eu unul merg lafel si cu casca pe cap si fara,iar in ceea ce priveste cum esti perceput in trafic,cum a zis si @ Krupp esti mai respectat.Deasemenea si @ E-1 are dreptate cand mentioneaza ca mai intai de toate trebuie sa mergi regulamentar sau atent.

cred ca ar fi bine daca biciclistii( a se citi unii vitezomani) ar trebui sa poarte,pe mine casca m-a scapat de cateva ori din situatii periculoase,si o data din cauza ca nu am purtat casca am dat cu capul de asfalt

Din "inteligenta populara" a colegilor mei care n-au tangenta cu pedalatul, cand ma vad venind pe bicicleta la facultate cu casca dupa mine:

- nu transpiri cu casca aia in cap?

- nu ii grea casca aia?

- iote bă cum iti sta parul de la casca! (n.r.: am o freza mai de highlander asa)

- nu te deranjeaza sa umbli cu casca aia dupa tine toata ziua?

Din pacate, comoditatea, fitele si ignoranta societatii din ziua de azi pun pe primul loc aspecte precum aspectul coafurii in detrimentul supravietuirii. La fel cum am auzit o gramada de soferi sau pasageri din dreapta ca "eu nu port centura ca ma jeneaza si transpir sub ea" sau o gramada de taximetristi care zic "nu trebuie sa-ti pui centura, ca doar mergem prin oras", la fel o sa auzim biciclisti care nu poarta casca din comoditate.

Pe mine de exemplu a incercat tata de mic copil sa ma oblige sa port casca. N-a reusit sub nici o forma din simplul motiv ca imi cumparase o casca urata si incomoda pe care n-aveam chef s-o port. Da' pe vremea aia aveam vreo 10 ani iar acuma la 21 stiu ca eram mic si prost pe-atunci si ca am judecat gresit. Ce e important e ca la un moment dat m-am dus singur sa-mi cumpar casca si ca in singura situatie cand as fi avut nevoie de protectia castii am avut-o pe cap. Acum casca crapata sta pe post de bibelou la mine in camera amintindu-mi ca MTB-ul nu e de mine. Si de-atunci nu mai merg fara casca nici 5 minute prin cartier.

Problema e ca lumea nu constientizeaza riscurile la care se expune, in absolut orice context, nu doar cand e vorba de pedalat. Multi cred ca daca pana atunci nu au patit nimic sau nimeni cunoscut nu a patit nimic, o sa fie protejati vesnic.

E de-ajuns sa ai un singur incident in care sa dai cu capul de coltul unei borduri si sa ramai cu sechele pe viata din cauza ca n-ai purtat casca. Unul singur, nu zece, nu o suta. Si n-o sa ai timp sa te gandesti "data viitoare o sa port casca".

• Upvote 4

Din punctul meu de vedere, cei fara casca nu au niciun drept in trafic.

Seamana sau nu seamana cu " dute mai si circula pe trotuar " ?

Denota sau nu o necunoastere a legii printe biciclisti ?

• Upvote 3

Daca masinile au voie doar cu 30 km/h in vreo 5 sate consecutive dintre Luna de Sus si Buru (/Muntele Baisorii), lege care nu cred ca a fost respectata nici macar de un singur sofer de cand s-au pus tablele, avem nevoie si de legea castii obligatorii. Sa fie aproape intotdeauna biciclistul vinovat cand e lovit de vreo masina.

- nu ii grea casca aia?

Oare daca ai casca nu ai sanse mai mari sa dai cu capul de pamant, caci cu casca varful capului iti cantareste cu vreo 400 de grame mai mult, plus ca nu te orientezi asa de bine in timpul cazaturii ca si fara casca (simtul echilibrului si al pozitiei corpului e mai prost) ?

Olandezii de ce nu poarta casca:

? Pe bicicleta de oras stai mai drept si nu dai niciodata cu capul de asfalt ?

@ionionion:

Nu.

Nu.

Si te rog sa incercam sa discutam si sa lasam polemica fara rost. Imi pare rau daca te-ai simtit jignit, poate exprimarea a fost un pic concisa si a lasat locul multor interpretari. Initial, pentru ca ulterior am dezvoltat. Deci hai sa nu ne mai legam de niste formulari mai mult sau mai putin fericite si sa ne spunem parerea linistiti.

Din pacate, comoditatea, fitele si ignoranta societatii din ziua de azi pun pe primul loc aspecte precum aspectul coafurii in detrimentul supravietuirii

...

N-a reusit sub nici o forma din simplul motiv ca imi cumparase o casca urata si incomoda pe care n-aveam chef s-o port.

Pai si la casti vad ca moda conteaza, adica daca nu ti-e frumoasa casca, sau e prea ieftina (sub 80 lei) e ca si cum ai veni cu pantofii rupti. Trebuie sa schimbi casca periodic ca se demodeaza, chiar daca nu ti-a fost pe cap niciodata.

• Upvote 1

Oare daca ai casca nu ai sanse mai mari sa dai cu capul de pamant, caci cu casca varful capului iti cantareste cu vreo 400 de grame mai mult, plus ca nu te orientezi asa de bine in timpul cazaturii ca si fara casca (simtul echilibrului si al pozitiei corpului e mai prost) ?

Olandezii de ce nu poarta casca:

? Pe bicicleta de oras stai mai drept si nu dai niciodata cu capul de asfalt ?

Din punctul meu de vedere, la orice accident am oricum sanse foarte mari sa dau cu capul de pamant. Prefer sa o fac cu casca pe cap.

Pai in primul rand in Olanda raportul masini/biciclete e invers fata de raportul de la noi. Si oricum, exemplul altora e buttkiss pentru mine. Daca altii sunt iresponsabili, nu ma incalzeste cu nimic.

LE: aveam 10 ani, eram mic si prost. Tocmai aia incercam sa subliniez. Acuma daca nu mi-as permite decat o casca urata, tot as purta-o. Si sa nu crezi ca acum port cine stie ce casca, a costat in jur de 100 de lei si e destul de basic. Si aia de dinainte pe care am spart-o a fost identica cu asta de acuma, pe care o am deja de vreo 2 ani.

O posibilă rezolvare a conflictului cu oglinda ...

Imagine postată

parerea mea despre acest topic: cainele moare de drum lung

• Upvote 8

Fiecare face ce vrea in intimitatea lui, cu corpul si sanatatea lui, asa ca pe fiecare il priveste daca poarta casca sau nu si care ii sunt argumentele.

Dar cum pe casca o cheama pe numele intreg casca de PROTECTIE, ar fi bine ca incepatorii in ale biciclitului pe strazi, sosele si poteci sa fie indemnati sa o poarte pt a fi protejati in cazul unor eventuale ghinioane. Cand or sa-si dezvolte aptitudinile, echilibrul, atentia necesara, increderea in sine si "puterile bicicliste" necesare ocolirii accidentelor, atunci sa decida fiecare daca mai poarta casca sau nu. Pana atunci sa o poarte, ca NU STRICA.

Inafar' de noi pe aici citesc o groaza de oameni, priceputi sau nu in mersul pe bicicleta, iar acestia isi formeaza o parere despre casca si decid sau nu sa o poarte. Ar fi pacat ca un biciclist fara prea multa experienta sa fie influentat de cele scrise aici in decizia de a nu purta casca, iar apoi sa fii avut nevoie de ea pt a ramane intreg.

Sa pacatuim in liniste, cu alte cuvinte, si sa nu-i indemnam si pe altii la pacatul nostru, zic!

Dupa cum se discuta aici despre accidente, si din care foarte multe par a se sfarsi cu lovituri la cap, ma indoiesc ca un potential incepator e mai motivat sa aleaga deplasarea pe bicicleta. Toate sporturile si toate genurile de miscare prezinta riscuri asa ca numai in jocurile pe calculator ai integritatea fizica sub control. Dar care sunt riscurile evitarii miscarii fizice? Sanatatea, cumva? Poluarea? Daca ai facut apel la responsabilitatea distribuirii informatiei catre "incepatori", chiar si daca asta ar fi miza, atunci ai responsabilitatea integrarii tututor cunostiintele de valoare dobandite pana acum, ca sa se poate alege in consecinta.

• Upvote 1

Sunt de acord cu purtarea castii si pe bicicleta, nu numai cand conduci o motocicleta sau un scuter.

Exemplul vi-l pot da eu.

In martie 1990 am avut un accident de motocicleta[neacordare de prioritate] si daca nu aveam casca probabil eram dus in lumea celor drepti.

Culmea norocului sau cum sa-i spun, nu am avut nicio fractura sau leziune interna singura lovitura a fost la cap,mai precis am lovit cu casca stalpul de mijloc al acelei Dacii1300 si in urma loviturii am ramas inconstient mai mult de 30min.

Acum am doua casti,una de fitze[un UVEX] si una mai normala ptr. mers la cumparaturi,etc.

Recomand purtarea castii.

Din pacate,si eu sunt unul dintre cei 32% care nu poarta casca.Am si un motiv ( nu prea bun,dar am ): deoarece umblu cam 80-90% numai pe trotuar,piticii de pe creier imi spun ca nu prea am nevoie de casca.

Si te rog sa incercam sa discutam si sa lasam polemica fara rost. Imi pare rau daca te-ai simtit jignit, poate exprimarea a fost un pic concisa si a lasat locul multor interpretari. Initial, pentru ca ulterior am dezvoltat. Deci hai sa nu ne mai legam de niste formulari mai mult sau mai putin fericite si sa ne spunem parerea linistiti.

Pai nu prea am ce discuta pe tema topicului, Cauza disputei nu este utilitatea echipamentului de protectie ci strict propozitia scrisa de tine.

In rest , atata timp cat ramane la latitudinea fiecaruia decizia de a purta sau nu casca eu nu am ce comenta !

Eu cred ca biciclisti ar trebui impartiti in 2 categorii in functie de conjunctura:

- cei care sunt in plimbare, recreere, parc, etc. unde pericolele sunt mici spre infime de a avea un accident suficient de grav incat purtatul castii sa iti salveze capul de la o lovitura;

- cei care fac deplasare din punctul A in B (spre munca, curierat, etc.) care implica mersul pe strada (pe troturar este imposibil) in viteza printre ceilalti participanti la trafic unde un accident se poate solda si cu o lovitura serioasa la tartacuta.

Extremele nu sunt bune:

- nici din ce se intelege ca orice accident iti sparge capul;

- nici ca acest accesoriu de protectie trebuie purtat in special de incepatori;

- nici ca este un produs al marketingului (ca si cum casca de protectie trebuie purtata numai la concursuri sau la alte discipline extreme).

Nu cred ca este in regula ca polemica sa fie dusa in zona "daca este corect/bine sau nu sa porti casca".

Discutia trebuie intreptata inspre "de ce da?" sau "de ce nu?". Parerea fiecaruia trebuie sa vina intr-un anumit context si nu ca o situatie generala de purtat sau nu casca. Trebuie sa ne delimitam in timpul si spatiul pe care il avem. Nu trebuie sa ne luam de niste studii facute in alte parti cu alte infrastructuri si cu un alt cult al bicicletei decat al nostru.

Desi sunt un purtator de casca cand merg spre munca, ture, A -> B, nu port casca cand merg la piata, parc, etc.

Conjunctura este un considerent major in a judeca o situatie.

Numai bine

• Upvote 4

[...] mai intai de toate trebuie sa mergi regulamentar sau atent.

Fara "sau". Atent intotdeauna, cu casca sau fara, regulamentar sau nu ;)

Adica, printre altele, te opresti daca vrei sa raspunzi la telefon si nu esti singur pe drum :P

am observat o chestie, parcă şoferii te respectă mai mult atunci când ai cască.

Si biciclistii ii respecta mai mult pe soferii care poarta centura. Ce chestie.

Cred ca tine de educatie, prin asta inteleg ca nevoia te invata. Cand ai nevoie sa porti casca o porti, cand nu, nu.

Nu inteleg ce e atata cuiul lui Pepelea de dezbatut. Te poate salva casca? Si da si nu, depinde de caz si indeosebi de casca. Plus sansa.

Esti mai protejat daca o porti? Da si nu.

Esti perceput diferit daca o porti in trafic(nu pe trotuar cu paispe la ora)? Cu siguranta da. De ce? Pentru ca arati diferit decat daca ai avea sapca sau bandana. Pentru ca exprimi cumva siguranta celui care te vede, ca ai fi pregatit pentru trafic cu masuri de protectie.

Problema asta s-a mai dezbatut pe larg pe alte topice de ani incoace si rezultatul e acelasi. A ramas ca-n tren...

Depinde de distanta, trafic si stare. De obicei port casca cand ma duc la drum mai lung, cand merg pana la magazin nu port casca. Am pus cu casca deoarece de cele mai multe ori port casca.

Intotdeauna cu casca pe drumuri publice deoarece pericolul ca sa dea peste tine un cretin e mare !

La fel materiale reflectorizante noaptea si in amurg.

• Upvote 1

Esti mai protejat daca o porti? Da si nu.

Pentru ca din scurta experienta pe forum am invatat sa-mi afirm cat se poate de clar lipsa unor subintelesuri ironice, tendinte agresive etc., trebuie sa spun ca vreau sa te intreb ceva ... si nu altceva :)

Spui ca uneori o casca nu te poate ajuta chiar in cazul unui nefericit accident in urma caruia te lovesti fix acolo? Ceva leziuni cervicale, alte efecte parazite de genul asta sau ca pur si simplu poate sa nu-si faca treaba bine?

Eu unul nu stau mai linistit daca port casca, cu siguranta nu reduc atentia.

Nu cred ca in traficul nostru transpiratia sau eventuala limitare a miscarii capului ar trebui sa fie un motiv sa nu porti casca. Eu, daca nu o strang ca nebunul, pot sa ma uit in orice directie fara probleme. Mai dificil in sus dar nu ma feresc de pietre.

Ochelarii imi pun mie probleme. Chiar daca e mai bine decat sa-ti bata soarele in ochi, tot ma fac sa ma simt un pic limitat. Poate nu m-am obisnuit cu ei sau poate nu-s foarte reusiti.

tancul a zis ceva foarte la obiect aici. văd că nu s-a sesizat nimeni. trist.

Ba ne-am sesizat dar eu personal am spus deja ce aveam de zis. Reciteşte-mi postul de mai sus.

Ştiu oameni pe care i-a lovit maşina ca pietoni şi e la fel de adevărat că dacă aveau cască scăpau mai uşor. Ce ziceţi, să fie obligatorie purtarea căştii cînd traversezi strada? Sau s-o luăm altfel, accidentele în care sînt implicaţi ciclişti se soldează cu mult mai multe răni la alte părţi ale corpului, hai să facem obligatorie armura completă, nu numai casca.

Este stupidă cramponarea asta de cască în condiţiile în care majoritatea accidentelor se datorează maşinilor şi şoferilor, în condiţiile în care majoritatea rănilor nu sînt la cap, şi, mai ai ales, în condiţiile în care faptul că ai cască sau nu este irelevant pentru producerea sau evitarea accidentelor. Dar dacă vă amuză să frecaţi subiectul, daţi-i înainte. Sau ce-a zis adi.murariu.

Si biciclistii ii respecta mai mult pe soferii care poarta centura.

Vorbeşti serios sau glumeai? :) Adică te uiţi special sau observi dacă au centura pusă? Pentru că eu în trafic am grijă să mă uit la spaţiul ocupat de maşini, la semafoare, semne, pietoni şamd. Nu mă uit la şoferi şi cu siguranţă nu mă uit dacă au centura pusă. Şi am aşa o senzaţie că fix acolo îi doare şi pe ei dacă eu am cască. Ce contează 99% e să mergi cum trebuie pe stradă.

• Upvote 1

Ce discutie purtata de dragul de a purta o discutie.

Pe mine nu m-a salvat casca pentru ca pana acum am avut noroc si n-am dat cu bostanul de asfalt.

Eu port insa casca pentru eventualitatea in care voi da cu bostanul de asfalt - este dureros si extrem de neplacut sa dai de zapada, nu vreau sa ma gandesc cum e la asfalt.

In legatura cu atitudinea soferilor fata de cei care poarta casca, nu pot sa spun ca am observat o diferenta (desi am mers o perioada foarte scurta fara) - singura chestie a fost ca la un moment dat, acum vreo 2 ani, un sofer mi-a transmis ca-si introduce penisul in casca mea, lucru pe care probabil nu l-ar fi spus daca nu purtam casca. Nu mai stiu cu ce l-am suparat, dar sper ca a imbratisat un cap de pod intre timp.

Iar relativ la introducerea unei legi care sa impuna portul de casca pe bicicleta - :)) :)) :)) .

1. E ultimul lucru care trebuie reglementat in legatura cu biciclistul si traficul in tara asta

2. Exista o lege nenorocita care zice ca cica, vezi dom'le, tre' sa porti centura de siguranta cand esti in masina. Pe DN1, acum o luna, iau un maxi-taxi de la Sinaia la Predeal. Soferul purta centura, dar fara ca aceasta sa fie si prinsa. Cumva atarna asa, flasca, peste burta stimabilului sofer, si se balanganea la frane si depasiri.

PS: daca motivul pentru care nu purtati casca este acela ca nu este comoda si va deranjeaza la anumite miscari, mai probati si alte modele; eu unul n-am sesizat chestia asta, o pun pe cap si pana ies din lift uit de ea. Chestie nefericita de-a dreptul, pentru ca nici macar nu mai apuc sa imi creasca increderea in sine si sa ma arunc in intersectii ca turbatul, ca sa-i confirm teoriile lui Trevizes.

PPS: interesante rezultate ale sondajului, dar realitatea de pe strazi este parca in totalitate opusa?

• Upvote 1

Partea buna/proasta este ca majoritatea biciclistilor de pe strada nu voteaza aici.

Vara obisnuiam sa nu port casca decat in trafic, dupa o cazatura in padure soldata cu ceva vatamare la scafarlie (minore, dar senzatia a fost cam brrrr) port casca si cand ies in parc.

Nu am nimic cu cei care nu poarta casca, dar am vaga impresie ca au mai multe sanse sa ramana pe jos fara casca decat cu.

Acum 1 an a trebuit sa franez brusc incat m-am ridicat pe roata din fata si am dat cu fata de planeta ,m-am julit putin la obraz si o incheietura luxata(tot nu mi-am luat casca).Acum doua saptamani m-a lovit o masina din lateral,genunchi putin sifonat si ceva zgarieturi(tot nu aveam casca).Chestia e ca si prima si a doua oara puteam sa imi crap teasta atata ca am avut noroc,asa ca mi-am luat o casca pe care o sa o port de fiecare data ,nu poti sa stii cand Doamne-Doamne are putina treaba si nu este atent la mine.