Bogdan W

Cu sau fara casca in trafic

389 members have voted

1. 1. Cu sau fara casca in trafic

Recommended Posts

cat stai la semafor nu esti pericol, si nici ei...studiul e degeaba... in mers e buba.

Mi-am luat casca (again), dar nu prea ma cuprind chingile. Cred ca va trebui sa o duc la o croitorie sau...ceva. Sentimentul de siguranta inspirat de casca e clar real, dar mi se pare ceva reconfortant si de dorit. Multe din accidente pot fi, intra-adevar, evitate prin atentie si mers preventiv, dar ma sperie cele cateva procente care se pot intampla indiferent de masurile luate de tine/sofer.

@ bogdanch : Nu am reusit sa-mi dau seama exact. Mi se pare ca au fost mai multi care ma depaseau in adevaratul sens al cuvantului, trecand pe banda a doua. Dar nu toti au reactionat asa.

Edit: mi se pare ca cel mai bun antidot pentru nervii soferilor este sa fii cat se poate de alert despre imprejurimile din trafic. Daca te vad ei ca iti rotesti capul ca girofaru' ca sa-i vezi pe toti, se linistesc pentru ca nu le mai e asa frica de manevre bruste etc. Poate ajuta si o oglinda, dar cea pe care am avut-o eu vibra asa tare la 20 km/h ca nu stiai daca ce vezi in ea e o masina sau monstrul zburator de spaghete. Cred ca ar fi ok una mai mica, cu vibratii de frecvente mai inalte.

...Sentimentul de siguranta inspirat de casca e clar real, dar mi se pare ceva reconfortant si de dorit. ..

Tocmai asta-i problema. Şi un automobil îţi poate oferi acest sentiment...

http://www.gandul.info/stiri/accident-groaznic-la-brasov-o-limuzina-a-fost-pulverizata-dupa-ce-soferul-a-pierdut-controlul-si-a-intrat-cu-ea-sub-un-tir-14138806

Dacă vrei siguranţă, când eşti cu bicicleta consideră că eşti invizibil şi restul sunt idioţi... şi circulă în concordanţă.

• Upvote 5

Eu personal cred ca sunt bune castile pentru a nu te juli urat pe fata(cu cicatrice permanente) in cazul unei cazaturi,protectia la soc este dar nu cred ca e asa de mare,si exact,juliturile si accidentarile mai grele si frecvente sunt la clavicule,umeri coate,solduri,genunchi.Eu nu port casca desi imi propum mereu sa-mi cumpar una,si intr-adevar pe la cazaturi m-am zgariat pe fata cam de fiecare data(marginea castii impiedica contactul fetei cu solul si mai reduce din zdruncinatura dar nu are cum prea multcu scartzul ala din care e facuta)

Eu incerc in continuare sa-mi iau o casca ;)

Mi s-a dezlipit carcasa de plastic a castii, partea de sus ce vine peste corpul de polistiren si de care se prinde in vreo 3 puncte in fata si 2 pe lateral, Am incercat s-o prind la loc, dar nu mai vrea sa stea, se dezlipeste dupa un timp.

Ma gandesc ca s-a dezlipit din cauza diferentelor de temperatura. Casca e un model ieftin de la polisport si o folosesc in principal pt mers la serviciu, cam 90% pe pista.

Sa incerc sa o lipesc cu superglue sau sa imi caut alta casca?

Mi s-a dezlipit carcasa de plastic a castii, partea de sus ce vine peste corpul de polistiren si de care se prinde in vreo 3 puncte in fata si 2 pe lateral, Am incercat s-o prind la loc, dar nu mai vrea sa stea, se dezlipeste dupa un timp.

Ma gandesc ca s-a dezlipit din cauza diferentelor de temperatura. Casca e un model ieftin de la polisport si o folosesc in principal pt mers la serviciu, cam 90% pe pista.

Sa incerc sa o lipesc cu superglue sau sa imi caut alta casca?

Sfatul meu, si cred ca al majoritatii de aici, e sa nu faci compromisuri cand vine vorba de securitate.

Economiseste mai bine in alta parte si investeste intr-o casca pe care sa te poti baza. Se incadreaza oricum la consumabile, o data la 2-3 ani e recomandat sa o schimbi tocmai pt ca apar astfel de probleme, un fel de uzura pasiva.

Coaja de plastic de la exteriorul castii nu are loc de protectie impotiva impactului in caz de accident. Cel mult, protejeaza polistirenul impotriva uzurii acestia.

Superglue.ul s.ar putea sa topeasca polistirenul iar prenandezul sigur il topeste.

Poti incerca lipirea cu o banda dublu adeziva, de preferat cat mai subtire si cat mai calitativa.

Să mai punem niște lemne pe foc.

Studiu. 
Published in the journal, Accident Analysis & Prevention, the findings are based on computer-simulated reconstructions of actual bike crashes in which the riders' wore no helmet and sustained head injuries.

(evident, plătit de mafia producătorilor de căști sau de Soros sau de masoneria mondială sau illuminati.
Noi dacii stăvechi n-avem nevoie dă căști, că țeasta e dură. Și-n plus, anii de karate și școala căderii ne ajută ;) )

• Upvote 4

Plus ca noi avem constructori de treaba ce se gandesc la biciclisti si fac asfaltul moale, sa atenueze cazatura, nu cum il fac aia din vest!

• Upvote 2

Noi dacii stăvechi n-avem nevoie dă căști, că țeasta e dură. Și-n plus, anii de karate și școala căderii ne ajută

Băbăete, păi nu renunță dumnealor fumătorii când văd tot felul de măscări pozate pe pachetele de țigări, crezi tu ca o dea înapoi baietii care cred că "nu le stă bine cu casca, se sufocă, le e cald etc..." în ciuda oricaror dovezi, studii bine făcute si argumentate? :D

• Upvote 2

Fiecare cu dibla lui, bre...sa fie sanatosi pan' la urma :D. Unora le-o place sa "se crepe" precum lubenita de ciment, da' freza sa fie d-aia "shukara", niu-eigi, rasa pe-o parte.

Ce fasoleala de studiu. Se iau in discutie 3 cazuri in care cazatura presupune o lovitura exact la cap. Este evident ca daca, Doamne Fereste, ai parte de o cazatura in cap, casca te va ajuta cu siguranta. Ok, studiu ne spune si niste cifre dupa masuratori.

Pai sa-i luam cazuri si cu cei care s-au lovit la genunchi sau la coate si sa simulam pe calculator ce s-ar fi intamplat daca ar fi avut genunchiere, cotiere. Ghici rezultatul.

Iar, Trav, comparatia cu fumatul nu se sustine. Acela este 100% nociv. Ciclismul nu e dovedit stiintific ca fiind nociv :) :) Este o activitate care poate presupune accidente ca oricare alta.

• Upvote 1

Ciclismul nu, căzăturile de pe bicicletă pot dauna sănătății, mai ales dacă implică și capul. :)

Studiul e o simulare bazată pe date cinematice reale. E adevărat, eșantionul de 3 persoane e foarte redus.

Eu făceam o analogie a metodei de convingere, gen dacă nu ai grijă de tine poți s-o pățești.

Evident că fiecare ia decizia cum îl taie capul.

"taie"? 
Pii ce facem domne, amestecăm topicele? Ăla cu tăiatu e mai încolo. Și nu e despre cap ci despre tibie.

• Upvote 1

Lasă, că unde nu-i cap, vai de picioare!

Vin si eu cu una proaspata ca se cam invechise thread-ul asta,e buna dom'le casca ,am verificat zilele trecute :)

Am cazut din lipsa de dibacie in timp ce saream ca un iepuras linistit niste macazuri de tramvai respectiv cam 8 sine unele in curba.in fine cam pe la ultima care era cat o bordura iesita in sus am pus-o , mi-a agatat roata si am cazut/

La evaluare un deget auricular adica cel mic sarit la 90 grade dureri cam in toata zona aia a mainii iar casca fisurata in zona tamplei si cu niste urme pe partea lucioasa cred ca de la sinele alea,in rest nimic grav cateva zgarieturi/de asemenea cand mi-am scos casca aveam doua urme rosii pe cap(desi avusesem si casca si o caciulita sub ea)casca era Specialized/

Eu zic ca e bine de purtat casca si manusi (nu am purtat manusi)chiar si prin oras altfel eu as fi umblat plin de sange pe strazi cu capul spart,in caz ca as mai fi putut umbla.

E bine că ai scăpat ieftin, e bine că ți-ai spart casca și nu onorabilul cap. Refacere grabnică!

• Thanks 1