Bogdan W

Cu sau fara casca in trafic

389 members have voted

1. 1. Cu sau fara casca in trafic

Recommended Posts

Vorbeşti serios sau glumeai? :) Adică te uiţi special sau observi dacă au centura pusă? Pentru că eu în trafic am grijă să mă uit la spaţiul ocupat de maşini, la semafoare, semne, pietoni şamd. Nu mă uit la şoferi şi cu siguranţă nu mă uit dacă au centura pusă. Şi am aşa o senzaţie că fix acolo îi doare şi pe ei dacă eu am cască. Ce contează 99% e să mergi cum trebuie pe stradă.

Glumeam. Evident ca nu-i intereseaza si nici nu te respecta mai mult. E vorba doar de reflexul "cap de creta". Te identifica ca fiind ceva cu ceva pe cap, la care trebuie sa acorde un gram de atentie ca sapca sau fes nu e, si sa nu il tragi pe dreapta. Este un reflex. Eu nu am avut niciodata probleme cu soferii ci cu tampitii. Daca port casca, o fac doar atunci cand media de viteza este ridicata si riscul de cadere la viteza mare o face absolut necesara. La viteze mai mici din reflex iti protejezi scafarlia cu antebratele. Daca te plesnete vreun dobitoc cu o masina, oricum casca nu te scapa, decat daca este FF(si atunci discutabil ca am vazut motociclisti cu teasta trasa la storcator si cu casca pe cap)

MBZ, vezi ca iti lipseste un "a" in semnatura: Cineva ... spus odată ;)

N-am purtat casca in trafic niciodata, dar intr-o dimineata m-am trezit ca trebuie sa-mi cumpar. Mai am o casca dar e mai mult pentru turele cu MTB-ul si cand ajungeam la asfalt o puneam in rucsac.

De cand mi-am luat casca de sosea o folosesc non-stop, chiar si acum o port :)

Daca uit sa o iau cu mine, ma intorc dupa ea, daca-mi uit telefonul... il gasesc la intoarcere.

Nu consider ca ar trebui sa fie obligatorie. Mie, cel putin, imi da mai multa incredere ceea ce nu-i chiar bine :(

Eu in general port casca pentru a putea da un cap in gura la soferii nesimtiti si neatenti fara a ma lovi.

Eu in general port casca pentru a putea da un cap in gura la soferii nesimtiti si neatenti fara a ma lovi.

Si manusi ca sa le dai un pumn in gura , pantofi cu talpa de carbon ca sa le dai un sut in co$#e , despre ce vorbim aici ?
  • Upvote 5

In cinismul meu ocazional as zice ca intrebarea de mai sus e mai desteapta ca intrebarea unui proprietar de BMW, care ma vede la spalatorie cu casca pe cap, si zice: "De ce tii aia pe cap?" Probabil referindu-se la faptul ca arata ca o ciuperca.

"Daca ma tranteste unul si dau cu capul de asfalt ce fac?". A inghitit in sec putin imaginandu-si momentul, si a aprobat.

Nu cred ca ati vrea sa vedeti asa ceva. Anul trecut unui pusti de 15 ani i sa rupt furca si a cazut direct in cap. Din pacate cu tot efortul medicilor a doua zi a murit. Ramane o intrebare dureroasa "oare cu casca avea sanse sa scape"?

"E oare chiar asa importanta casca"? Parerea mea e ca daca salveaza o viata intr-un an DA e importanta.

• Upvote 2

Chiar daca sustin purtarea castii, nu m-as "bate" pentru ca ea sa fie obligatorie. Mai ales acum, cand numarul biciclistilor care ies in trafic este mic. Sunt sigur ca ar exista multi care as justifica faptul ca nu ies cu bicicleta pentru ca si-ar strica freza cu casca.

casca pentru biciclist este un lucru bun. daca m-ar intreba cineva ce ecipament de ciclism sa isi cumpere primul lucru pe care i l-as recomanda ar fi casca. eu o port tot timpul, dar sa impui obligativitatea purtarii castii nu mi se pare deloc in regula.

casca este obligatorie dupa lege doar in cursele cicliste. si asta de cativa ani. daca ne uitam pe net dupa imagini cu pantani sau lance ii vedem cu capul gol.

• Upvote 2

Nepurtarea castii aduce circumstante agravante unui accident poate minor.

Mergea un pustan pe interzis cu bicla. De pe lateral, cu cedeaza trecerea, vine un tip cu o astra H. Omul cu astra se asigura, pentru cei ce circulau regulamentar, si se angajeaza in traversarea strazii. Vine pustanul si ii intra in bara. Si cel cu astra e vinovat ca nu s-a asigurat complet corect, si pustanul venea de pe interzis fara lumini. A tipat ala cu astra ca din gura de sarpe: "Beh tampitule, puteam sa te dau cu capul de bordura...." . Pustanul nu avea casca.

Si daca as fi de vina, in accident minor, daca l-am vazut pe ala fara casca ii dau un sut in fund si-i zic sa poarte casca. Sa-mi dea dupa aia o palma/pumn, ca nu ma intereseaza biciclistii care circula corect , dar fara casca.

Poţi să repeţi, ca să fiu sigur că am înţeles bine: îţi propui ca dacă dai peste cineva cu maşina, din vina ta, să-l agresezi în caz că n-avea cască?

Pot să te întreb dacă eşti normal la cap?

• Upvote 3

Pot sa te intreb daca citesti printre randuri si ai probleme de perceptie a unei potentiale probleme?

Pot sa te intreb daca ma cunosti? Limbajul meu e adesea abraziv fara urmare, doar pentru a face un punct de vedere.

Ti se pare normal ca pentru nonsalanta lui de a nu purta casca, sa te coste o mica greseala mai mult decat trebuie? Gande-te vreo 10 min la asta, imagineaza-ti situatia, si apoi posteaza.

Bottom line e: retards are everywhere, si in spatele ghidonului, si in spatele volanului.

• Upvote 1

Va zic eu DE CE NU.

Pentru ca ciclistii astia ca noi sunt sub 5% din totalul de ciclisti din Romania. Trebuie sa aveti o imagine de ansamblu, in trafic in tara asta cel mai mare numar de ciclisti sunt oamenii de la tara pe Tohan-uri. Ce te faci, doar pentru ca 5% din ciclisti isi permit sa-si ia o casca, ii obligi prin lege pe amaratii aia ce de-abia isi duc zilele de pe o zi pe alta sa dea zeci de RON pe o casca? N-au saracii bani sa-si puna o luminita pe bicicleta.

• Upvote 6

Corect, si nici macar nu are treaba cu pretul, conjunctura potentialului de risc este suficienta.

daca m-ar intreba cineva ce ecipament de ciclism sa isi cumpere primul lucru pe care i l-as recomanda ar fi casca.

Uite, eu as merge cu ochelari si vesta reflectorizanta urmata la final de casca si manusi.

Motivul este simplu - primele sunt echipamente active in prevenirea unui potential incident, urmatoarele sunt active post incident.

Vad si punctul tau de vedere. Insa eu sunt de partea legii si a politailor care opresc si dau amenda pentru casca si lumini.

N-au bani de casca, dar de bicla au avut, nu-i asa ? sa fim seriosi, la romani merge prea-cunoscuta vorba: < lasa, ba, ca merge si asa..., nu patesc nimic ! > .

Nu poti compara conditiile de trafic din Bucuresti cu cele din Cucuietii din Deal. Legea are valoare si aici si acolo, Bucuresti ocupa un procent nesemnificativ din teritoriul tarii si un numar nesemnificativ de biciclisti. Daca esti cu capul pe umeri, poti sa-ti iei casca si singur.

• Upvote 1

la romani merge prea-cunoscuta vorba: < lasa, ba, ca merge si asa..., nu patesc nimic ! > .

Din nou:

LE:

Inainte de obligativitatea castii ar trebui eliminati vitezomanii (cei care fac slalom cu 100 km/h in oras, si merg cu 150 km/h in afara) precum in Slovacia (la 150 km de Romania) sau in Austria.

Comparăm condiţiile din Olanda cu cele din România...

• Upvote 2

Insa eu sunt de partea legii si a politailor care opresc si dau amenda pentru casca si lumini.

Alooo :), pentru casca nu au voie si nici nu dau amenzi.

Utrecht numara 300.000 suflete ! ;)) Cand Utrecht va numara si peste 2 milioane de conserve ca-n jegul asta de asa-zis oras, mai stam de vorba cine ar trebui si cine nu sa poarte casca , ok ? faceti niste comparatii de 2 bani...asa, probabil ca in Dubai daca pici cu bicla pe jos, n-o sa te doara nimic, ca ei n-au asfalt, ci covoare persane. :))

Porti casca ptr propria-ti protectie, daca nu vrei...vaffancullo !!

Va zic eu DE CE NU.

Pentru ca ciclistii astia ca noi sunt sub 5% din totalul de ciclisti din Romania. Trebuie sa aveti o imagine de ansamblu, in trafic in tara asta cel mai mare numar de ciclisti sunt oamenii de la tara pe Tohan-uri. Ce te faci, doar pentru ca 5% din ciclisti isi permit sa-si ia o casca, ii obligi prin lege pe amaratii aia ce de-abia isi duc zilele de pe o zi pe alta sa dea zeci de RON pe o casca? N-au saracii bani sa-si puna o luminita pe bicicleta.

Dar multi au bani de tigari si bautura. Taranii romani nu-s neaparat saraci cat sunt indolenti. Hai ca poate n-or avea bani de casca, dar de un stop amarat si o vesta reflectorizanta gasesc ei pe undeva. Numai sa vrea.

• Domnilor, casca nu este obligatorie (e absurda situatia cu amenzi pentru ca nu porti casca, dar nu exclud posibilitatea ca niste politisti chiar sa faca asta)
Obligatoriu este ca politia sa interzica accesul pe drumurile publice care nu sunt viabile (pistele de biciclete)

Obligatoriu este ca politia sa amendeze (zi de zi) administratorul de drum care incalca legea si sa-l oblige s-o respecte. Pana acum n-a facut-o.

In Franta, experimental, la anumite intersectii, biciclistilor li se permite sa treaca pe culoare rosia a semaforului. O sa treaca un an si totul o sa fie normal.

Aproape incredibil, am avut ocazia sa intalnesc de curand niste persoane dintr-o institutie care erau constiente ca legislatia romaneasca merge pe niste principii gresite. In loc sa acorde atentie sporita participantilor la trafic expusi accidentelor, acestia sunt ignorati.

In mod normal, celor mai expusi traficului trebuie sa li se acorde cele mai multe drepturi: pietonilor.

Apoi vin biciclistii, motociclistii si la sfarsit soferii. Doar atunci numarul de accidente va scadea.

Ideea de a creste "gradul de siguranta" prin o eventuala obligare a biciclistilor de a purta casca, e gresita. Ca sa protejezi biciclistii, trebuie sa le dai mai multe drepturi fata de soferi, nu sa-i obligi sa poarte casca. La fel cum, ca sa aperi pietonii, le dai drepturi mai multe fata de toate categoriile de participanti la trafic, in niciun caz nu ii pui sa poarte "armura", sau inventezi airbagul pt pietoni.

• Upvote 5

Ma uit mirat la ultimele posturi si vad un adevarat ping-pong de post-uri contradictorii intre a fi sau a nu fi obligatorie (n.r. purtarea castii de protectie) prin lege.

Din cate imi aduc aminte topicul avea in discutie "cu sau fara casca in trafic".

Eu cred ca este absolut steril sa vorbim de obligativitatea purtarii casti prin lege. Dupa cum se observa, tarile care au legiferat aberatia asta acum vor sa o scoata.

Acest obiect de protectie trebuie sa fie obligatoriu (nu prin lege) in anumite conjuncturi. Daca se va discuta in continuare de acest subiect la general nu se va ajunge nici la un consens, nici la o polemica constructiva.

off topic:

"indiferent de subiect veteranul va vorbi tot despre razboi"

Numai bine