Bogdan W

Cu sau fara casca in trafic

389 members have voted

1. 1. Cu sau fara casca in trafic

Recommended Posts

In mod normal, celor mai expusi traficului trebuie sa li se acorde cele mai multe drepturi: pietonilor.

pai, daca pietonii ar trece numai pe verde si ar merge numai pe trotuare, cum ar fi ei expusi traficului?
  • Upvote 2

Pentru ca nu-s batut in cap, astea sunt argumentele impotriva purtarii unei casti de protectie (lege sau nu) pe care le-am gasit:

1. Daca privim in ansamblu o populatie de ciclisti, numarul acestora scade daca exista o lege care ii obliga sa poarte casca. Asta inseamna ca pericolul asupra sanatatii creste pentru ca riscul unui accident (in care casca sa limiteze efectele) este mai mic decat riscul dat de lipsa de miscare. Nu sunt studii care sa tina cont de conditiile din traficul nostru si aici apare o problema.

Statistic vorbind, daca esti o persoana cu putere de decizie, asta e solutia cea mai buna pentru ca iti ies numerele. DIn punctul de vedere al fiecarui individ, siguranta grupului ca un intreg nu e prioritara, chiar daca sansele sunt de partea ta, pentru ca te gandesti la emisferele tale in primul rand.

O alta problema care apare aici si care cred ca e mai importanta este ca un numar redus de biciclisti in trafic scade siguranta fiecaruia pentru ca e mult mai greu sa devina o prezenta notabila in trafic.

2. Purtarea castii scade vigilenta biciclistului si se pare ca si pe cea a soferilor. Mie nu mi se intampla dar se pare ca, din nou, statistica spune altceva. Ar trebui ca toti sa inteleaga ca o casca te poate scoate din multe incurcaturi dar nu reprezinta o garantie si un motiv de relaxare.

3. Un articol din "New Scientist" gasit pe wikipedia:

"The major discovery is that the skull plays an important role in protecting against rotational acceleration," says Phillips. He says almost all head injuries involve not just a direct blow to the skull but also damage to blood vessels caused by the brain rotating within the skull.

Se pare ca o casca uzuala (de sosea sau XC) poate spori fortele de torsiune prin parghia mai lunga cauzata de grosimea castii, intre locul impactului si coloana.

Raman la parerea ca, in cazul nostru, purtarea castii reprezinta un semn de normalitate si cred ca ne-am face simtita prezenta in trafic ca un grup responsabil si ne-am indeparta putin de imaginea de pustani care incurca masinile.

Legat de ce s-a spus mai sus, perfect adevarat, sunt multe masuri importante ce pot fi luate pentru a imbunatat situatia, aici vorbim despre casca, nu spun nicidecum ca e cea mai importanta.

.

pai, daca pietonii ar trece numai pe verde si ar merge numai pe trotuare, cum ar fi ei expusi traficului?

1. in acest moment, exista foarte multe trotuare ocupate de masini. Deja pietonul s-a obisnuit sa le ocoleasca pe carosabil. Aceasta obisnuinta a facut ca el sa nu se mai asigure cand coboara de pe trotuare.

2. in bucuresti soferii s-au obisnuit ca nimeni sa nu respecte sau sa aplice legea. Deja nu se mai vorbeste de cei 25 de m pana la trecere sau statii unde nu ai voie sa parchezi. Acum, ca sa traversezi pe trecere sau sa urci in mijloacele de transport in comun, trebuie sa te strecori printre masini. Daca ai si un carut pentru copil... e dificil.

3. in bucuresti, exista parcari pe trotuare, accesul facandu-se pe mijlocul trotuarului. Culmea, exista si indicatoare de "sens unic", fara sa existe insa si limitatoare de viteza. Deci, autoritatile au facut parte carosabila din trotuar.

4. in bucuresti pistele au transformat troctuarele in parte carosabila, conform CR. (partea carosabila este locul pe unde circula vehiculele). Pistele sunt atat de prost construite incat nu exista solutii sa respecti legea. Daca vrei ca pieton sa intri in bloc sau in magazin, trebuie sa calci pista si sa incalci legea. Asta, desigur, daca mai exista vreun cm de trotuar. Daca esti biciclist si incerci sa respecti legea, vei observa ca in momentul in care ajungi pe cineva, nu vei putea face depasiri decat pe trotuar, incalcand legea. Ma refer la pistele de 1 m latime.

Acestea sunt cele mai grave incalcari ale legii, acceptate si dirijate de autoritati. Toti oamenii se nasc pietoni. Deci, cu totii suntem expusi.

• Upvote 1

Pentru ca nu-s batut in cap, astea sunt argumentele impotriva purtarii unei casti de protectie (lege sau nu) pe care le-am gasit:

1. Daca privim in ansamblu o populatie de ciclisti, numarul acestora scade daca exista o lege care ii obliga sa poarte casca. Asta inseamna ca pericolul asupra sanatatii creste pentru ca riscul unui accident (in care casca sa limiteze efectele) este mai mic decat riscul dat de lipsa de miscare. Nu sunt studii care sa tina cont de conditiile din traficul nostru si aici apare o problema.

Statistic vorbind, daca esti o persoana cu putere de decizie, asta e solutia cea mai buna pentru ca iti ies numerele. DIn punctul de vedere al fiecarui individ, siguranta grupului ca un intreg nu e prioritara, chiar daca sansele sunt de partea ta, pentru ca te gandesti la emisferele tale in primul rand.

O alta problema care apare aici si care cred ca e mai importanta este ca un numar redus de biciclisti in trafic scade siguranta fiecaruia pentru ca e mult mai greu sa devina o prezenta notabila in trafic.

2. Purtarea castii scade vigilenta biciclistului si se pare ca si pe cea a soferilor. Mie nu mi se intampla dar se pare ca, din nou, statistica spune altceva. Ar trebui ca toti sa inteleaga ca o casca te poate scoate din multe incurcaturi dar nu reprezinta o garantie si un motiv de relaxare.

3. Un articol din "New Scientist" gasit pe wikipedia:

"The major discovery is that the skull plays an important role in protecting against rotational acceleration," says Phillips. He says almost all head injuries involve not just a direct blow to the skull but also damage to blood vessels caused by the brain rotating within the skull.

Se pare ca o casca uzuala (de sosea sau XC) poate spori fortele de torsiune prin parghia mai lunga cauzata de grosimea castii, intre locul impactului si coloana.

Raman la parerea ca, in cazul nostru, purtarea castii reprezinta un semn de normalitate si cred ca ne-am face simtita prezenta in trafic ca un grup responsabil si ne-am indeparta putin de imaginea de pustani care incurca masinile.

Legat de ce s-a spus mai sus, perfect adevarat, sunt multe masuri importante ce pot fi luate pentru a imbunatat situatia, aici vorbim despre casca, nu spun nicidecum ca e cea mai importanta.

.

Imi pare rau ca trebuie sa spun asta dar punctul 1 mi se pare o prostie.Chiar daca legea ar exista,un om care iubeste cu adevarat acest sport,ar da 100 lei sa-si ia o casca.Este doar parerea mea.

• Upvote 1

Raspund printr-un post care in momentul de fata are ceva puncte de apreciere

Eu am observat ca ma respecta mai mult cand nu-i incurc aiurea, merg drept, repejor, semnalizez manevrele si respect pe cat posibil codul rutier :P

• Upvote 1

Toti oamenii se nasc pietoni.

Ai vreo dovada? :)) O poza ceva, un studiu? :) Pe mine ma transportau doar cu masina, de la usa la usa. Eu sper sa am succes in viata si sa nu ajung niciodata pieton. :)

Imi place cum suna. Poate fi un slogan de succes pentru o campanie pentru siguranta in trafic.

@Madalin96: Incerc doar sa vad ambele fete ale problemei. Asta e un argument important in tarile care vor sa renunte la legea care obliga purtarea castii sau in cele care nu vor sa o adopte. E un punct de vedere.

@ionionion: Absolut, crezi ca spune cineva ca daca porti casca poti sa arunci orice alta regula la gunoi? Vorbim aici despre casca si rolul ei in conduita unui biciclist care implica multe alte lucruri care nu se exclud.

Fiecare biciclar de parc,MTB-ist sau soselist isi alege ce/cum sa poarte

Intr-o tara democratica fiecare e liber sa decida cu creierul din cutia craniana daca vrea sa si-l protejeze in eventualitatea unui incident sau accident

Dupa parerea mea,trebuie sa fii ori prost educat,ori narcisist ori inconstient sa nu porti casca cand iesi cu bicicleta pe sosea sau off road

Un alt proverb spune " Paza buna,trece primejdia rea "....

• Upvote 1

Eu nu port niciodată cască în oraș (și nici vestă "tip gunoier")pentrucă n-am chef. Numai la ture lungi îmi port casca. Nu faceți ca mine !

• Upvote 1

In week-endul asta a aflat si sotia mea de ce e bine sa porti casca.La o coborire pe un drum de tara, pe care de altfel l-am mai facut, a zburat peste ghidon si singurul plasture care a trebuit pus a fost la picior, casca suportind niste zgarieturi, care altfel s-ar fi aflat pe fruntea ei.

Eu, pe de alta parte, aveam o "casca de supermarket", pe care o purtam in dorul lelii, mai mult ca sa-i arat ei ca trebuie purtata.In dimineata asta m-am dus la un magazin din Cluj si mi-am luat si eu casca de protectie :) .Nu stiu daca ar trebui pusa ca fiind obligatorie in lege, da' e recomandabil sa o porti.

Eu nu port niciodată cască în oraș (și nici vestă "tip gunoier")pentrucă n-am chef. Numai la ture lungi îmi port casca. Nu faceți ca mine !

Eşti "ori prost educat, ori narcisist, ori inconştient". Parţial, dacă zici că la turele lungi porţi cască :P

Domnule "paulrad" așa cred eu că e bine pentru mine. De ce mă jignești pe mine direct și poate pe miile de biclari care nu poartă cască ? Vreau să-ți aduc la cunoștință că pentru o discuție mai tăioasă cu un alt confrate forumist și fără jigniri mi-am luat o săptămână de suspendare pe acest forum. Eu nu doresc să primești suspendare pentru jigniri neprovocate la adresa altora. Numai bine !

• Upvote 1

stai linistit ca nu esti singurul

si eu port casca doar cand ies in weekend la plimbare, in timpul saptamanii cand merg la munca, nu

in drumul spre munca viteza de deplasare e mai scazuta, pedalatul e mai relaxat si zonele prin care trec nu sunt atat de circulate

Domnule "paulrad" așa cred eu că e bine pentru mine. De ce mă jignești pe mine direct și poate pe miile de biclari care nu poartă cască ? Vreau să-ți aduc la cunoștință că pentru o discuție mai tăioasă cu un alt confrate forumist și fără jigniri mi-am luat o săptămână de suspendare pe acest forum. Eu nu doresc să primești suspendare pentru jigniri neprovocate la adresa altora. Numai bine !

Era doar ironic catre Woops, care a eliberat afirmatia aia contondenta.

Topicul asta am crezut ca e facut ca sa vedem opinii pro si contra purtatul castii nu ca altii sa isi impuna punctul de vedere si sa eticheteze pe cine nu e ca ei.

Eu port casca de prin 2009 dar fara sa fii avut un incident major sau altceva care sa ma faca sa imi iau casca.Nu vad care e problema ca alti ciclisti/biciclisti nu merg cu casca.E alegerea lor si nu vad pe cine deranjeaza acest aspect.Sunteti cumva parintii sau asiguratorii persoanelor ce merg fara casca?Fiecare sa mearga cum prefera caci o face pe pielea lui nu a altcuiva.

Incepe sa semene cu o discutie pro si contra eutanasierea cainilor vagabonzi unde sunt 2 tabere ce isi arunca "sageti"...

• Upvote 2

propun eutanasierea fără drept de apel.

propun eutanasierea fără drept de apel.

....cui ? a celor care nu poarta casca ? :))

• Upvote 1

A castilor, evident :D

Urmeaza topicul "Pedalati dupa ce ati consumat alcool?(moderat)" si sa vezi acolo sinucideri in masa :))

Ontopic: In ultimul timp nu port casca in oras, desi toate cazaturile soldate cu sange (inclusiv la cap) le-am avut in oras(fara casca) si nici un incident notabil in ture (cu casca). Pedalez in primul rand de placere, iar casca imi creaza discomfort, deci o las acasa. Na!

Eutanasierea e barbara. Eu ma ofer sa adopt un biciclist fara casca, unul comunitar, nu trebuie sa fie de rasa. Promit sa nu-l sterilizez . <):)

daca ai curte vin eu, ca la bloc nu e conditii

Bineinteles, cu stand de reparatii pt. bicicleta ca sa nu te plictisesti si plimbari, de 3 ori pe zi :) Plus bauturi izotonice.

toate biciclistele fără cască să vină la mine, la mine.

• Upvote 1

Imagine postată
  • Upvote 3

Mbz tu faci reclama la TLD, sa iti fie rusine, te spun la administratori