Bogdan W

Cu sau fara casca in trafic

391 members have voted

1. 1. Cu sau fara casca in trafic

Recommended Posts

:))

been there, done that.

Știm.

Că d-aia suntem pe forumul aista.

Eram doar mai ironic nițel (dar fără niciun pic de umbră de răutate).

Dar mă bucur. Țînând cont de ce văz că se întâmplă pe la fi-mea la școală chiar mă bucur să cunosc oameni ca tine care știu să lege 2 cuvinte, care scriu cu diacritice, care nu pun virgula între subiect și predicat... Viitorul nu-i chiar sumbru ;)

• Upvote 1

In ziua in care am fost lovit in plin de o masina am stat ceva pe ganduri daca sa imi iau sau nu casca cu mine, gandindu-ma ca afara erau vreo 30 de grade si aveam de gand sa merg "usor". Pana la urma m-am decis sa imi iau casa si cred ca a fost o decizie care mi-a salvat viata... In mod ironic am fost lovit de dricul celor care isi faceau reclama cu "vrei nu vrei, tot la noi ajungi". Am lasat o urma de aproape un metru in tabla dubei Mercedes Viano in locul in care am lovit cu capul. Era cat pe ce sa imi pierd o mana, dar la cap nu am avut nici o julitura. De atunci nu mai stau deloc pe ganduri daca sa imi iau sau nu casca, indiferent de tipul plimbarii pe care mi-am planificat-o.

• Upvote 1

Sămbătă am avut un accident pe velodrom și am căzut pe toată partea dreaptă. Am făcut mai multe răni (cele mai urâte fiind la umăr și la picior) dar m-am lovit și la cap dat fiind că eu știu ce s-a întâmplat doar din momentul când au venit colegii și m-au întrebat dacă sunt bine. Casca s-a deformat oarecum și a făcut mici crăpături pe interior.

Acasă, când mă așezam în pat sau mă ridicam, aveam senzația că se învârte camera cu mine. Azi mi-a trecut în mare parte dar ideea este că m-a speriat accidentul ăsta și de acum nu o să mai pun problema dacă mai iau sau nu casca cu mine când plec cu bicicleta.

Am vazut multi ciclisti cu echipament complet, cu casca dar care nu aveau pe drum ca Arad-Deva, pe timp de noapte, vesta reflectorizanta, s-au mai rau lumini fata/spate, inainte sa te gandesti cum sa te protejezi in cazul unui accident, prioritar este sa faci tot posibilul sa eviti acel eveniment

Din pacate am testat si eu casca . Am sarit peste o capota ( o masina de pe contrasens car mi-a taiat calea, ca sa faca stanga) , si am aterizat in maini si in cap . Mi s-a zdruncinat destul de serios capul, vreo 10 secunde nu prea stiam ce s-a intamplat , sper sa fiu OK ... . Oricum fara casca cred ca acum nu mai scriam ce mi s-a intamplat. E primul accident atat de serios in 3 ani, si e inca o confirmare ca trebuie sa purtam casca in trafic.

Cei care v-ati lovit la cap, in special cei care v-ati pierdut cunostinta, auzul sau vederea pt. o perioada scurta in urma loviturii, e bine sa faceti o radiografie/tomografie.

Sa vedem cui o sa-i convina sa poarte un guler calduros vara in loc de o casca ventilata...

Probabil acelora care inteleg ca o casca simpla si ventilata nu protejeaza gatul de o fractura cervicala.

Ce nu inteleg insa este daca e de unica folosinta sau este refolosibil sistemul.

Zilele astea am simtit cat de folositoare este casca. Pedaland ca un nebun am reusit sa prind din zbor o albina sau viespe, ceva, chiar intre curelusa de prindere si gat, senzatia a fost supeeeer. Am sarit de pe bicicleta si am intrat intr-un magazin unde o tanti foarte amabila mi-a scos acul mirandu-se ce intepatura sanatoasa am capatat, a scos parfumul din geanta, a dezinfectat zona si mi-a dat si o sticla de apa de la frigider care am aplicat-o pe locul intepat. Culmea este ca in ziua intepaturii nu s-a observat nimic doar in dimineata urmatoare am observat gatul umflat si m-a tinut asa trei zile.

Asa ca; purtati casca!!! :)))) intepatura de albine face bine la reumatism:))

• Upvote 1

EU merg cu casca si cu single speed ,dar am un obicei rau si anume merg cu gura cateodata deschisa si am inghitit cate-o musca dar ma gandesc cu groaza sa pap o albina cum ai patit tu X_X

...ma gandesc cu groaza sa pap o albina...

Don't worry, there's no sugar.

• Upvote 1

Ca sa revenim mai la subiect, ce ziceti de asa ceva :

http://vimeo.com/43038579 (ultima parte a filmului) - un fel de airbag-uri pt biciclisti (sunt curios cum se declanseaza ,probabil cu un accelerometru?).

To "casca" or not to "casca" in trafic?! This is the question!?

Daca o porti cand te urci pe bicicleta si-i dai pedala in trafic:

- si-ti sporeste increderea in sine, atunci poart-o!

- sa stii ca nu conteaza ce fel de casca porti, atata timp cat tu te simti bine cu ea pe cap!

- sa nu crezi ca e o moda sa porti o casca cat mai feng-shuista, doar ca sa fii in trend si sa atragi priviri!

- sa nu gandesti ca daca o porti respecti legea!

- atunci nu te baza pe ceilalti participanti la trafic ca-ti vor acorda o atentie speciala!

- atentia distributiva nu trebuie diminuata!

- nici macar pentru o secunda sa consideri ca vei fi mai protejat in cazul unui accident!

- sa nu te crezi superior celorlalti participanti la trafic: fie ei conducatori de automobile, carute, mopede sau biciclisti, pentru ca ea nu-ti da aripi!

- si nu-ti sporeste increderea in sine, atunci sa stii ca ceilalti participanti la trafic nu vor sa te calce! Ei, ca si tine, isi vad de drumul lor!

- si nu-ti sporeste increderea in sine, atunci apeleaza la prieteni biciclisti mai experimentati cu pedalatul in trafic. Iesi cu ei la plimbari pe sosea!

Daca n-o porti si-i dai pedala in trafic, atunci iti doresc vant din spate!

• Upvote 4

Fix de 3 zile am inceput sa port casca si in oras dupa ce o blonda calareata de opel a vrut sa ma veoleze. Deci... prefer o mana rupta (a n-spea oara) decat un cerebel in bord"i"ura.

Depinde cum ai norocul să cazi. :) “Statistically, if we wear helmets for cycling, maybe we should wear helmets when we climb ladders or get into a bath, because there are lots more injuries during those activities.” Cred că este cunoscut acest articol din NY Times.

• Upvote 3

Fix de 3 zile am inceput sa port casca si in oras dupa ce o blonda calareata de opel a vrut sa ma veoleze. Deci... prefer o mana rupta (a n-spea oara) decat un cerebel in bord"i"ura.

lol.tot cu Opel-ul?astia parca-s o specie aparte

@nicuvasile: Astea, tati, ASTEA! Blonde si ne...satule! Da' au masini, si strazi, si bulevarde, ai autostrazi, si DN-uri! Si cand le zici ceva, chiar foarte politicos dupa ce tu era sa-ti lasi dantura in bordura sau portiera, se uita in fata cu ochii mari, fara sa schiteze niciun gest de scuza exact ca

MUTA LA FERMOAR

Da' tu vorbești cu ele ?! ~:> :(( Las că o crești tu și o să înțelegi că viața-i scurtă și nu are rost să-ți pierzi timpul...

P.S. Îs multe "blonde" în trafic, indiferent de sex, vîrstă, ocupație, cravată, geantă din piele de crocodil, silicoane, bărbi, șlapi, ciocați, etc. Cu "astea" nu stai de vorbă decît dacă te dor articulațiile :antiemo:

• Upvote 1

casca. treb purtata. tine de siguranta ta. dar pe o urcare crancena. nu cred ca ai nevoie de asa ceva.

Vai steaua ei de limbă română.

Eu, ca omul păţit, nu prea mă mai aventurez fără cască. Până acuma am spart trei căşti, două în oraş şi una pe cărări.

• Upvote 1

Salut ! Nam chef să port cască și nici vestă tip "măturător ". Îmi asum riscurile de vreo patruzeci de ani pe biclă. Nu pricep, dacă spui sincer părerea personală trebuie musai să fi pus la colț și dat de exemplu negativ.

• Upvote 4