Rubyca

2012.05.06 - Liman Bike Race - Valea lui Liman - recomandat ciclism.ro

Recommended Posts

Imagine postată

Liman Bike Race va ajunge in data de 6 mai 2012 la a VII-a editie.

In aceeasi formula de organizare, Puiu Munteanu, Alin Rosu si Cosmin Rosu, au pregatit un traseu nou si un start diferit fata de editiile precedente. Concursul va debuta cu un start lansat din locaţia Valea lui Liman astfel: toţi concurenţii se vor deplasa în pluton, în spatele maşinii de poliţie pe o distanţă de aproximatin 2,5 km, iar startul propriuzis va avea loc în momentul în care masina va parasii traseul rezervat concurenţilor. Plecarea plutonului de la Valea lui Liman va avea loc la ora 11:00.

Ca si in anii precedenti este unul din putinele concursuri din Romania unde NU se percepe taxa de insriere!

Ok, m-am inscris, ne vedem acolo. Daca am noroc traseul este practicabil pe cyclocross. :D

Yay!

Salut,

Care este lungimea traseului si diferenta de nivel pentru seniori si elite ?

Traseu are 25,7 km si 1023m dif. de nivel. Seniori vor parcurge o tura iar elite doua, intra pe site si acolo exista o harta + un profil. Te asteptam la start :)

Traseu are 25,7 km si 1023m dif. de nivel. Seniori vor parcurge o tura iar elite doua, intra pe site si acolo exista o harta + un profil. Te asteptam la start :)

Scrie ca daca nu esti "licentiat" nu poti participa la elite , as vrea sa ma inscriu la elite ca sa dau doua ture(nu pun in pericol nici un loc fruntas).

Scrie ca daca nu esti "licentiat" nu poti participa la elite , as vrea sa ma inscriu la elite ca sa dau doua ture(nu pun in pericol nici un loc fruntas).

Poti sa te inscri la Elite (si poti pune in pericol si locurile fruntase) :)) Probabil ai inteles gresit, cei "licentiati" pot participa doar la Elite. Te asteptam la start :)

Din Pitesti va fi la start echipa timeXPANDER (adica eu ;) si probabil echipa Cogeme. Sincer.. abia astept competitia asta!!

• Upvote 1

Din Cluj merge cineva la concurs? Si are loc in masina pentru bicicleta si o persoana? Sau cineva care trece prin Cluj?

Vine cineva din Arad sau judetul Arad?

Eu voi veni pe bicicleta pana la Valea lui Liman pe 5 mai. Voi pedala pe ruta Ineu - Lipova - Faget - Valea lui Liman. Sambata seara ne vedem. Abia astept.

http://claudiumoga.blogspot.com/

Ehe,am ajuns si eu astazi dimineata in zona de start,m-am inscris si la ora 11 am luat startul.Ce sa spun despre concurs...nota 10 cu felicitari din partea mea.Traseul a fost grozav,noroc si de vremea buna traseul fiind uscat.Ultima coborare(cea "periculoasa")...cireasa de pe tort!Startul cu cei 2,5 km de sosea mi se pare o ideea foarte buna,astfel ca cei mai inceti raman in spate si nu ii incurca pe ceilalti.Pacat de zonele de push-bike,in rest atmosfedra faina cu oameni veseli...am reusit in cele din urma un loc 2 la categorie. :)

Felicitari organizatorilor,si la cat mai multe editii!Felicitari de astfel si tuturor participantilor!

Asteptam cu nerabdare pozele.

Un concurs la care intotdeauna revin cu placere.

Felicitari si de la mine organizatorilor!

Un traseu greu cu urcari abrupte, dar ciclabile pentru mine cel putin pe prima tura. La a doua am impins si eu bicicleta :).

Noroc cu vremea ca altfel aveam devenea serioasa treaba (erau cateva portiuni de argila)

Se pare ca strainii ne dau tot mai mult de furca. Blazso Marton a castigat si "Maratonul Fagetului" de acum o saptamana si si acum la Liman. S-a desprins de cum am intrat in off road. E "motorizat" :)

Felicitari

Experienta Liman Bike Race de anul asta a fost geniala. Felicitari concurentilor si organizatorilor.

Pentru mine a fost o super-fun. Am fost cu ciclocross-ul, si traseul putea fi facut integral pe bicicleta dar pe mine nu m-au tinut picioarele pe toate catararile si i chickened out din ultima portiune de coborare. In rest genial. Traseul a fost marcat exceptional, de fiecare data cand ma uitam in fata vedeam un semn clar pe unde trebuie sa o iau. Pe langa asta, pe mine pe coborari m-au salvat de multe ori marcajele de pe pietrele mai periculoase unde mi-ar fi putut aluneca roata. A fost super! :D

Ah, de asemenea mi-a placut ideea de test ride de la sei. Chiar am luat una sa o incerc si m-am simtit super pe ea, urmeaza sa o si cumpar.

Great fun, astept cu nerabdare mai multe poze. :D

In primul link este pagina unui utilizator de fb, iar urmatoarele doua nu merg... Unde sunt pozele? :-W

In primul link este pagina unui utilizator de fb, iar urmatoarele doua nu merg... Unde sunt pozele? :-W

Da,am mentionat sursa celui care a pus la dispozitie pe transfer.ro cele doua seturi de poze.Link care am vazut ca functioneaza.

Poze by:

Bogdan Solga

Pt. mine a fost primul concurs din viata mea. A fost cam frustrant pt. ca am vazut ca n-am nici o sansa cu bicicleta mea, nasol este ca am fost implicat si intr-un accident iar apoi a fost emotionant pt. ca am primit premiu special, desi nu ma asteptam de nici o culoare sa am onoarea.

Atmosfera a fost super, ma bucur ca si Romania are ciclisti de valoare tot mai buna, va salut pe toti si va doresc bucurii pe 2 roti in continuare.

O sa deschid si eu un topic despre tura mea de peste 300km din Banat care a avut scopul principal participarea la acest superb concurs.

Traseul a fost de exceptie si voi reveni la astfel de evenimente.

Multumesc organizatorilor, in special lui Alin Rosu, a fost o onoare sa ne intalnim, mersi mult pt. premiu si abia astept sa ne revedem.

Avem nevoie de astfel de oameni inimosi si pasionati in ciclismul romanesc.

In final, trebuie sa declar caci tot cicloturismul ramane dragostea mea dar asta nu inseamna ca nu voi participa sporadic si la concursuri pt. atmosfera deosebita si experienta inedita si sa fiu alaturi de cei ce iubesc ciclismul.

Traiasca ciclismul si cicloturismul romanesc!

http://claudiumoga.blogspot.com/

Guest
This topic is now closed to further replies.