hcampian

Saptamana ciclismului la Lidl

Recommended Posts

Am fost si eu azi la Lidl. Castile cele de MTB mi se par foarte bune si foarte finisate la cei 80 ron, arata bine, sunt pe marimi si se pot regla.

Cu hainele nu m-am impacat bine cu astea de la Lidl ca am avut niste pantaloni de mtb anul trecut care m-au tinut 2 ture, s-au rupt la cusatura....cu toate astea mi-am luat un tricou cu 35 ron ca doar e oferta si imi placea cum arata ,sa fie la colectie....

Cea mai buna afacere in promotia actuala mi se par castile, cele de mtb si cele de oras cu semnalizator la spate, chiar sunt la un pret imbatabil. Fata de castile de la hervis sau alte magazine de genul asta unde mai gasesti casti sub 100 ron, astea mi se par mult peste, nu sunt butucanoase, au aerisiri multe, au plasa in fata, se regleaza si arata bine.

Hai ca am facut destula reclama :))

Am cumparat si eu niste ochelari, minipompa telescopica la 25 de lei si husa de sa cu gel. Mi-am desumflat roata pe fata,si am reusit s-o umflu cu pompa, desi dupa ce am bagat in ea 4 bari a mers destul de greu. Pt a o lua cu mine in cursa o consider buna. 

M-ar tenta si o casca la 80 de lei, dar nu ma pricep la ele, si cand am pus mana pe ea nu mi s-au parut incredibile materialele

Eu mi-am luat tricou si softshell, care este mai subtire decit unul normal, sunt curios daca transpiri mai putin decit cu unul normal la 10 grade afara.

Cum ti se pare husa?E buna de ceva?

Husele se misca in draci pe scaune, dar sunt molcute. Am o prietena care si-a luat si a cusut-o sub scaun (de barile de la scaun) ca sa stea nemiscata.

iar va bucurati ca copii mici in ziua de craciun dupa care o sa le depozitati pe toate intr-un coltisor.

asta, ca nu ziceti ca nu va spus nimeni (asta ca de la un om care a trecut prin asta)

• Upvote 1

... (de barile de la scaun) ...

barile... ??? in engleza...   :-W  **==  **==

saddle rails

Io cred ca o sa-mi iau un dispozitiv de curatat lantul...

Se pare ca cam toate e proaste la lidl...

Eu am vrut sa iau pompa mica cu furtun dar...pas.Am luat aia mare de podea si eu zic ca e ok.Nu am bagat decit 3 bari la mtb.

Eu am luat cutia de curatat lantul, vitezometru si baghete reflectorizante. Am testat curatitorul si a facut ceva treaba, mult mai buna decat am putut face eu fara sa dau lantul jos. Vitezometrul si baghetele asteapta noua bicicleta.

A luat cineva pompa mare cu manometru? Ma intereseaza sa bag 7-8 bari fara sa imi iasa sufletu 

Astazi am cumparat pompa de podea cu manometru. Am facut un test cand am ajuns acasa. Am desumflat cauciucul fata si l-am umflat la 4 bari foarte usor. Cauciucul spate (care avea undeva putin peste 2 bari bagat la mini pompa de "drum") iarasi foarte facil la 4 bari. 

Din pacate nu pot sa iti spun cum ar fi la 7-8 bari si nici cat de precis este manometrul.

Un alt produs pe care l-am cumparat este dispozitivul de curatat lantul.

Dupa prima curatare pot spune ca:

+ foarte usor de folosit

+ curatat lantul bine spre foarte bine (nu excelent) intr-un minut de folosire (oricum mai bine decat am reusit eu cu lantul dat jos, desi nu am folosit varianta motorina vehiculata de multi)

- perii de la rotita din centru s-au "zbarlit" putin

Pentru 25 lei mi se pare o afacere buna. Lichidul de curatare are 50ml (in dispozitiv intra 25 ml de solutie la o curatare) si merge 2 ture de curatare. Lubrifiantul tot 50 ml, nu l-am folosit, deci nu pot da o impresie.

Mi-am m-ai achizitionat o pereche de pantaloni scurti. Acum un an de zile mi-am luat o pereche care seamana 95% cu aceasta si am fost foarte multumit. Bazon bun, coolmax.

Singurul defect pe care il am acum la perechea actuala este ca a inceput sa se descoase bazonul (asta dupa ~ 10 luni de folosire) dar in rest multumit.

A luat cineva pompa mare cu manometru? Ma intereseaza sa bag 7-8 bari fara sa imi iasa sufletu 

Am luat-o si eu si cica am reusit sa bag 9 bari. Destul de usor dar  la fel ca Locke sunt sceptic referitor la acuratetea manometrului.

Daca reusiti sa aflati ce eroare are ar fi bine sa o spuneti.

Mi-am luat tricou si manusi.

Am probat manusile la o tura de padure azi si mi se par bune, sa vedem cat rezista.

Tricoul daca e la fel de bun ca cel de anul trecut, eu ma declar multumit la cati bani am dat.

Pe pompa mare, de podea, scrie "nominal pressure  6 bar, nominal excess pressure 8 bar".

Cricul arata foarte bine si include talpici adaptoare de cauciuc.

am luat tricou, manusi, rucsac, jacheta rosie si chestiile de pus pe spite.

jacheta e super misto, la fel si rucsacul: comod si aerisit, vine perfect pe spate.

Băăăă voi goliți stocurile înainte să ajung și io!!! :P

Sper ca n-a trecut niciunul prin lidl berceni.

Sper ca n-a trecut niciunul prin lidl berceni.

Io am trecut. Mai aveau de toate in afara de castile de 80 de lei, alea mai aerisite, pe care ori nu le-am gasit eu ori nu le aveau de la inceput. Am luat dispozitiv de curatat lantul, mini trusa de scule in borseta de pus sub sa, un tricou pentru mine si niste ochelari pentru un prieten. Setul de lumini la 70 de lei are incarcator si acumulatori doar pentru far, stopul vine cu baterii normale.

Huu,hai ca m-am linistit.Deja,cand am vazut atatea posturi,eram pregatit sa las toate temele si sa plec sa prind ceva.

Husa cu gel mi s-a parut o porcarie . Am luat un sistem de curatare a lantului , pentru ca aceeasi marca , aceeasi produs era peste 55 ron la magazine. Lichidul de curatare se duce in timp , dar poti improviza cat timp periile vor fi ok.

Pompa mi-a placut numai de cea cu manometru restul fiind cam "ieftine" cel putin la aparitie . Manusile se rupeau/desfaceau instantaneu daca fortai putin mai tare sa bagi mana in ele . Scria GEL pe ele , dar singurul gel care de fapt nu era gel , ar fi fot numai stropii de vopsea cauciucata de pe suprafata interioara a manusilor , extrem de putini si probabil dupa o sapt de folosire acea vopsea cade. Pe interior era burete , nu gel .

Hanoracul cu maneci arata foarte interesant si ok pentru cineva care nu are nimic cu maneci lungi , altfel sincer m-au deranjat detaliile precum tivurile strambe si ata care se observa ca se slabeste din punct de vedere al cusaturilor . Sincer prefer unul la 100 - 120 ron din Decathlon. Trusa de bicla slabuta , casca putin cam slaba pentru 80 ron si preturile deja seamana mult cu cele din Decathlon , deci clar managerii de vanzari sunt romani.