hcampian

Saptamana ciclismului la Lidl

Recommended Posts

De luni, 29.07 intra ceva pantaloni si bibs incepand de la 69 RON, nush daca or fi buni sau rai.

mulțumim pentru informație, din păcate nu se poate circula pe cursieră având presiunea în cauciucuri de 4 atmosfere umflate de la Lidl !

• Upvote 1

Dacă maximul posibil e 4 atmosfere și funcționează pe baterie, vă puteți aștepta că va atinge 4 atmosfere după ce merge vreo 6 ore și ați schimbat vreo 2 baterii și l-ați mai lăsat să se răcească ;) În general toate aparatele astea pe baterie n-au la fel de mult zvâc cât alea pe fir, iar specificațiile „până la...” sunt așa, în condiții ideale, nu neapărat în practică. Iar pentru umflat roți de biclă, de banii ăștia mai bine vă luați cartușe de CO2, măcar alea sunt și mai ușoare pentru a fi luate în buzunar și au și presiune.

• Upvote 2
  • Thanks 1

O pompa verticala (track pump) de calitate costa cam tot atat, umfla orice soi de roti rapid si fara sa crâcnească, si sunt destul de convins ca rezista mult mai multi ani. Eu am una Zefal luata din Decathlon acum mai bine de 6 ani, cred ca a costat sub 30 de euro, pompa functioneaza in continuare impecabil, a trebuit sa schimb doar furtunul si capatul o data din cauza uzurii. Si pana una-alta, cred ca la nevoie as putea umfla si rotile masinii mai repede cu ea decat cu un compresor de genul asta.

• Upvote 3

Da, la presiunea aceea cred că este mai mult destinată mașinilor.

... sau MTB-urilor, sau city bike-urilor, sau BMX-urilor...

[later edit] ... sau cărucioarelor, trailerelor/remorcilor pentru bagaje sau copii sau animale, bicicletelor de copii... Tre' șoseliștii să fie ei mai speciali în lumea bicicletelor, cu roți subțiri și presiuni extreme, și apoi să uite că-s totuși un grup minoritar între vehiculele propulsate cu mușchii :P

• Upvote 1
  • Haha 2

15 hours ago, puterfixer said:

tre' șoseliștii să fie ei mai speciali în lumea bicicletelor, cu roți subțiri și presiuni extreme, și apoi să uite că-s totuși un grup minoritar între vehiculele propulsate cu mușchii :P

Poate pe unde te dai tu sunt minoritari :))

• Like 1
  • Haha 1

18 hours ago, puterfixer said:

... sau MTB-urilor, sau city bike-urilor, sau BMX-urilor...

[later edit] ... sau cărucioarelor, trailerelor/remorcilor pentru bagaje sau copii sau animale, bicicletelor de copii... Tre' șoseliștii să fie ei mai speciali în lumea bicicletelor, cu roți subțiri și presiuni extreme, și apoi să uite că-s totuși un grup minoritar între vehiculele propulsate cu mușchii :P

inseamna ca nu ai auzit de 12 bari? :)

• Like 1

”...tre' șoseliștii să fie ei mai speciali în lumea bicicletelor, cu roți subțiri și presiuni extreme, și apoi să uite că-s totuși un grup minoritar între vehiculele propulsate cu mușchii ...”    corect, adevărat, dar șoseliștii au fost mai întâi !

• Like 1
  • Thanks 1
  • Haha 1

Pupa-v-aș de MAMILi, că mi-ați descrețit fruntea :D Pe unde (nu) mă dau eu e plin de city bikes/hollandbikes, chiar și cargobikes sunt mai multe decât biclele de șosea. Iar cei mai dubioși sunt unii cu full suspension, echipați de downhill și cu noroiul până-n ventile, unde naiba se dau ăia că aici avem doar niște movile cât dealul Mitropoliei!! Dar aia e o curiozitate secundară, mai întâi să aflu dacă și-au luat pompa electrică de la Lidl :D :D

• Upvote 1
  • Haha 5

14 hours ago, ciomby said:

corect, adevărat, dar șoseliștii au fost mai întâi !

e02e5ffb5f980cd8262cf7f0ae00a4a9_press-x

Click mai jos pentru bicicleta lui Lance:

draisine.jpg.860x0_q70_crop-scale.jpg

Respectiv Froome inainte sa fie "pro":

the-penny-farthing-or-ordinary-bicycle-o

Revenind la topic, compresoru' de la Lidl probabil poate sa umfle o roata de bitigla (in afara de cursiere), dar nu cred ca are suficienta baterie incat sa umfle una de masina.

Din păcate Lidl a cam dat semne că renunță la sculele cu alimentare de la rețea și trece la baterii :( Am o bormașină compactă pentru 230V foarte faină și surprinzător de puternică luată anul trecut și apoi dată dispărută din magazinul online, apoi ultimele loturi au fost băgate la promoție în România acum câteva luni și de-atunci nu mai există niciunde. Există modelul similar cu acumulator care nu are aceeași forță și e mai grea din cauza acumulatorului. La fel s-a întâmplat cu suflanta pentru frunze, șurubelnițe electrice, șlefuitor cu bandă, fierăstraie de toate felurile, trimmere pentru gazon și frunze și așa mai departe. La toate, portabilitatea dată de baterie înseamnă însă și pierdere de putere și durată de utilizare. Și-ți trebuie minim 2 baterii dacă vrei să continui să lucrezi cât timp cea descărcată ai pus-o la încărcat. Păcat.

• Sad 1