Recommended Posts

Pana nu demult erau si aici niste anunturi in care cineva vindea sei fara sine! Au reparut in alta parte :- :-

Trec peste aspectul "moral/problematic" (care e originea acestor produse!) pentru a ajunge la cel tehnic: e posibil sa montezi sine? Adica, fara lipituri si alte improviozatii? Eu ma uit la seile mele vechi si nu-mi dau seama cum s-ar putea.

Pana nu demult erau si aici niste anunturi in care cineva vindea sei fara sine! Au reparut in alta parte :- :-

Trec peste aspectul "moral/problematic" (care e originea acestor produse!) pentru a ajunge la cel tehnic: e posibil sa montezi sine? Adica, fara lipituri si alte improviozatii? Eu ma uit la seile mele vechi si nu-mi dau seama cum s-ar putea.

Este vorba de nişte Fizik-uri fără şine?

Da, se pot pune şine, dar e foarte greu. Eu am făcut manevra, şi am avut nevoie de o menghină.

Este vorba despre niste Selle Italia. Chiar mai devreme a reaparut anuntul pe dirtbike. Si eu eram curios daca se pot pune alte sine.

Mai ales ca e un pret destul de bun 35-60 de lei.

Din ce-am gasit pe google pana acum, raspunsul e mai degraba nu! E cam la noroc si cam ajungi la improvizatii, mai ales fara menghina la indemana!

La Selle Italia nu stiu dar la SMP (in cazul meu Stratos) merg schimbate sinele. Este alt sistem de prindere si se pot gasi si sine separat.

Imagine postată

La selle italia SLR şinele se schimbă foarte uşor, cu o şurubelniţă cruce. Doar la FIZIK trebuie mai mult forţă decât minte.

Am luat si eu o sea fara sine "d-alea", Selle Italia Team Edition (slr-urile se topisera de mult si oricum aveam deja 2, un slr xc si un slr kit carbonio... cu toate ca n-ar fi fost rau sa mai prind si eu inca una :) ). Cautam o sea mai lata la bani mai putini si m-am riscat. Am o sea mai veche, tot selle italia, si observ ca sinele s-ar potrivi la fix, mai ales ca suporturile de plastic ale seilor sunt absolut identice, atat ca forma cat si ca marime (practic sunt turnate pe aceiasi matrita). Am mai intrebat stanga-dreapta dar nu prea m-am lamurit cum sa procedez exact. Asadar apelez "cu smerenie" la cei care stiu mai bine sau care au facut treaba asta, poate "dezvoltati putin subiectul". Daca e cineva in Bucuresti care se baga sa-mi dea si mie un semn. Multumesc.

Am nevoie de ajutor cu montarea sinelor pentru o sa Selle Italia SLR XP. Am menghina, dar inainte sa incerc eu dupa cum ma taie capul as vrea sa vad cum au procedat altii. Mersi!

Am inteles chestia cu "dispozitivul special," dar nu se pune problema sa trimit saua in SUA...Din moment ce unii useri au scris mai sus ca au reusit sa monteze sinele folosind menghina/surubelnita etc., ziceam ca poate ma ajuta....

un slr fara sine am cumparat si eu.am folosit vechea sina,si a intrat foarte usor.

incerca sa o fixezi in prima faza in partea din spate,apoi o sa intre .

Unele şei SLR permit demontarea clemei din vârf care ţine şinele! E nevoie doar de o şurubelniţă stea şi procedurea durează 5 minute, nu necesită utilizarea forţei.

Eu am cumparat o sa slr fara sine. Sinele le-am luat de pe o sa mai veche (model identic) care era intr-o stare foarte proasta. Nu e modelul care poate fi asamblata cu surubelnita.