pustiu

Rucsac compatibil cu ture de sosea

Recommended Posts

Salut,

As dori sa cumpar un rucsac pentru ture de sosea, atunci cand utilizez cursiera din dotare. Nu stiu daca se poate folosi asa ceva fara a deveni incomod, de aceea apelez la experienta voastra inainte de a face achizitia.

Daca aveti experienta cu anumite modele de rucsaci sau alta metoda de a cara cele necesare la o tura cu cursiera, cand esti nevoit sa iei cu tine si ceva haine de ploaie/schimb plus ceva mancare, ar fi util sa lasati o mica descriere.

Ca idee caut un rucsac comod, luand in calcul pozitia ce o ai pe cursiera, cit mai usor, si usor de intrebuintat, fara lucruri inutile sau zeci de buzunare si buzunarase de sa nu sti pe unde sa cauti atunci cand ai nevoie de ceva.

As fi interesat si de un portbagaj ce vine montat pe tija sa, doar ca nu am tija cilindrica si nu cred ca se poate monta in suguranta.

Multumesc.

Si eu am studiat aceasta problema.

Sigur spun NU rucsacului clasic ptr. ca ma deranjeaza.

caut acum un tip de rucsac de sold care se aseaza pe bazin si nu incomodeaza foarte tare.

Asa ceva http://www.bike24.net/1.php?content=8;navigation=1;product=13811;page=3;menu=1000,5,75,310;mid=0;pgc=0 poti sa pui pe tija de sa, chiar daca tija ta nu e cilindrica. Volumul e destul de mare, asa ca poti inghesui acolo si o foita pentru ploaie.

Ca rucsac lombar, eu am gasit asta (excelent compartimentat si accesorizat): http://climbeer.ro/txcrab.html doar ca mai demult nu il aveau pe stoc, iar eu m-am saturat sa tot trimit mailuri sa intreb daca au adus. Daca il gasiti pe stoc, anuntati-ma si pe mine :)

Eu am pentru sosea un Camelbak Hawg. E suficient de comod si nu imi ia foc spatele + e f comod sa bei apa fara sa te tot apleci dupa bidon. Bineinteles, pe sosea, la ture de o zi cel mai bine e fara :).

http://www.bike24.net/1.php?content=8;navigation=1;menu=1000,5,127;product=19647

Despre ceva montabil pe tija sa, exista saddle bag-uri ce se prind direct de barele de sub sa: http://www.bike24.net/1.php?content=8;navigation=1;menu=1000,5,75,310;product=12893. E intr-adevar mic. Iti incape multitool, o camera si trusa de petice.

potbagaj poti sa iei cu incredere merge si pe tija de sa, recomand unul cu quick release sunt f bune, un amic merge cu el de cativa ani si e f multumit.

cu rucsac nu cred ca faci mare branza, am si eu unul acum, dar pe cursiera nu merge nici neam, si e fix pt bicicleta, mic, un singur compartiment si un buzunarel mic de plasa in fata, daca ai nevoie sa pui ceva ce poti lua usor ca si buzunarul de la tricou.

Are plasa pe spate, are un gol sa nu stea lipit pe spate, sa se aeriseasca, dar, plasa de pe spate e de plastic, se incinge si ramane transpiratia, incurca la mersul cu cursiera, f incomod la catarari. Am cautat luni intregi un rucsac bun dar nimic nu ma satisface.

Oricum pe cursiera un rucsac e criminal, nu-l recomand de niciun fel, se pot pune diverse gentute, de sa, pe ghidon, de cadru, mult mai bune decat un rucsac.

Eu folosesc cu succes un rusac de douaj' de lei de la Decathlon :

http://www.decathlon.ro/RO/rucsac-newfeel-100-s-verde-149134041/

E foarte usor, motiv pentru care nici nu imi permit sa il incarc mult - maxim 2 kile (pun sculele, camera de rezerva si pompa, geaca de ploaie, senvisuri).

Cand am nevoie neaparata de ghiozdan, tot unul din asta folosesc si eu, dar cu dezavantajul transpiratiei pe spate. Daca am putine de carat iau unul cu plasa, si dupa ce consum ce a fost in el il impaturesc si il pun in buzunar sau gentuta de la sa.

..and let the holy war begin...

Cu rucsac, fără rucsac - fiecare merge cum vrea, nu? :rolleyes: :P

Eu nu inteleg ce luati la voi (la tura de sosea) in acest rucsac, care nu ar putea incapea in buzunarele de la spate ale tricoului/bluzei/vestei de cilcism. !?!?!?

Eu nu inteleg ce luati la voi (la tura de sosea) in acest rucsac, care nu ar putea incapea in buzunarele de la spate ale tricoului/bluzei/vestei de cilcism. !?!?!?

O bata de baseball si niste praz. Sau 3 litri de apa, daca e o tura lunga si o faci vara in august in miez de zi si nu ai chef sa opresti sa iti reumpli bidoanele.

Oameni isi gasesc motive sa isi puna un rucsac in spate. Poate unele sunt chiar obiective. Desi cel mai bine este fara. Dar daca asa vor ei, asa sa fie.

Salut ! O părere strict personală, cred că după vântul din față al doilea dușman la ture lungi este rucsacul, indiferent de model sau brand !

e ditamai rucsacul sa-l cari pe cursiera, e ca si cum ai avea ditamai cocoasa.

Cred ca ai dreptate, pe cursiera ar putea fi mare.

O bata de baseball si niste praz. Sau 3 litri de apa, daca e o tura lunga si o faci vara in august in miez de zi si nu ai chef sa opresti sa iti reumpli bidoanele.

Oameni isi gasesc motive sa isi puna un rucsac in spate. Poate unele sunt chiar obiective. Desi cel mai bine este fara. Dar daca asa vor ei, asa sa fie.

Bata de baseball ca sa ai cu ce sa-ti dai in cap ca aia 3 litri de apa in august au 50 de grade si cu toate ca ai rucsac tre' sa te opresti oricum sa bei ceva rece.

Mda ... pentru mine e inutil acest accesoriu pe cursiera. Nu mai spun cat tragi suplimentar pentru acel rucsac. Nu intamplator exista acele buzunare pe spatele echipamentului.

Da, acu' ce sa zic, daca oamenii isi gasesc motive, o cam merita.

in general hainele de schimb sau folosit ca si depozitare pentru o geaca/pantaloni lungi pentru dimineata si seara. mai ales acum cand diferentele de temperatura sunt asa mari

asta pe langa camere, pompa, lumini, portofel, chei.

eu cand merg cu bicla mai opresc la o bere, mai mananc ceva pe drum, e mult mai elegant un rucsac decat sa atarn toate chestiile alea de mine.

eu cand merg cu bicla mai opresc la o bere, mai mananc ceva pe drum

cu cursiera sau cu mtb, ca vad la avatar un mtb.

pe cursiera un rucsac e ucigator, eu nu mai vreau asa ceva, poti pune o vesta si niste incalzitoare maini intr-un buzunar la spate, sau in al doilea suport de bidon, pantaloni nu vad rostul si aici poti opta pt incalzitoare, restul eu le pun intr-o geanta de sa (pt cursiera incap: 2 camere, multitool, petice, cahei casa, telefon, plasturi si un mic patent)

am MTB am avut si cursiera. ambele folosite de de placere si mers la munca.

pe ambele am mers cu rucsac dar cred ca e mai nasol pe MTB decat pe cursiera.

pe cursiera cu un rucsac adecvat (gen deuter airstripes) si usor ai o mai buna ventilatie din cauza pozitiei mai aplecate.

pe mine nu m-a deranjat greutatea ci faptul ca transpiram excesiv la spate

Eu ma retrag din aceasta discutie ca daca nu o sa scriu lucruri cel putin rautacioase si nu am nimic cu nimeni.

Ca o concluzie vreau sa zic doar atat: nu ai ce sa faci cu un rucsac pe cursiera. Asta e parerea mea.

La turele pe care le-am facut pe sosea, calare pe mtb, am folosit intotdeauna un rucsac Camelback MULE. L-am cumparat special pt asa ceva, ca sa am suficienta apa la dispozitie, sa nu ma aplec dupa bidon pt ca nu imi place, sa imi transport mancarea si hainele de ploaie. Astfel echipat am facut ture de la 100 la 250 km, ture care intotdeauna au avut parte de catarari in picioare, de sprinturi, de canicula si ce mai apare de-a lungul a multe ore de pedalat. Pozitia de pe mtb mi-a oferit posibilitatea de a merge cu rucsacul in spate, dar nu stiu cum ma voi simti cu el pe cursiera. Mai am putin si o sa aflu.

De asemenea, am facut 2 ture si cu rucsac mare in spate, un Deuter de 75L. Odata am urcat cu el in spate pe Iezer, pana la Crucea Ateneului, pe traseu de off-road, iar a doua oara am facut Pitesti-Busteni, pe Rucar-Bran, adica pe sosea. In prima tura am carat sacul de dormit, mancare, apa si haine de schimb (pt ca am inoptat la refugiu), iar a doua oara mi-am transportat haine de schimb pt 4 zile plus echipament ciclism, 2 cauciucuri de rezerva, mancare si nu mai stiu ce. Voiam sa particip la prima editie a concursului On Top of The World (ala cu catararea pe Vf. Omu) si cum nu imi suradea ideea de a ma duce la Busteni pe 4 roti, am plecat pe 2.

In urma experientelor mele cu rucsacul in spate pe sosea, dar pe mtb si nu pe cursiera, pot spune ca se poate face acest lucru in deplina siguranta si confort. Am avut probleme cu spatele din cauza turelor lungi facute cu masina, la volan (1000+ km), dar niciodata din cauza turelor facute pe bicicleta, incarcat.

Nu am probleme cu transpiratia si caldura, dar imi place sa am parte de confort cand pedalez ziua intreaga si de aceea prefer rucsacul decat sa-mi umplu buzunarele cu toate cele. Plus ca rucsacul imi apara spatele de frig sau cel putin eu unu' simt ca ma protejeaza.

Eu ma retrag din aceasta discutie ca daca nu o sa scriu lucruri cel putin rautacioase si nu am nimic cu nimeni.

Ca o concluzie vreau sa zic doar atat: nu ai ce sa faci cu un rucsac pe cursiera. Asta e parerea mea.

Total de acord cu tine..daca vrei sa faci intre 100-250 km la o tura un rucsac in spate ( cu diverse in el ) e masochism curat,parerea mea..nu mai zic ca daca pe traseu mai sunt incluse si catarari..mai ai un pic si-ti dai duhul

• Upvote 1

eu am intalnit aceeasi problema si mi-am gandit ca mai bine imi pun un portbagaj la cursiera.

am cumparat ceva de genu http://www.hypersport.ro/ro/1/2740/portbagaj-point-alu-point-bic9912as011.php numai ca nu are acel arc.Acum sta in balcon...nu m-am folosit nici acum :))

poti sa pui cam 5-8kg pe el si il securizezi cu ceva.

dar o sa ai efort mult mai mare,doar pentru acest lucru :(