pustiu

Rucsac compatibil cu ture de sosea

Recommended Posts

Pt mersul la job si o greutate de max 3kg, si eu folosesc un singur cob montat in spate, pe partea dreapta. Ma gandeam ca la un drum mai lung si cu o greutate mai mare, s-ar putea modifica treaba, mai ales ca de la un moment dat isi va face aparitia si oboseala.

Pt mersul la job si o greutate de max 3kg, si eu folosesc un singur cob montat in spate, pe partea dreapta. Ma gandeam ca la un drum mai lung si cu o greutate mai mare, s-ar putea modifica treaba, mai ales ca de la un moment dat isi va face aparitia si oboseala.

În spate SIGUR nu o să simţi 6 kg, fie că sunt pe o parte, fie că sunt pe ambele.

Daca la Biciclete de sosea se vorbeste de coburi de 6kg, mi-e teama sa intru la sectiunea de Cicloturism sau Biciclete utilitare....

• Upvote 1

Daca la Biciclete de sosea se vorbeste de coburi de 6kg, mi-e teama sa intru la sectiunea de Cicloturism sau Biciclete utilitare....

Păi îmaginează-ţi cam ce poţi îndesa în 2 coburi de 25 de litri şi doi de 12 litri, pentru o tură de o săptămână, şi ai o imagine destul de clară. 6 kile la tură e vax.

Daca bagajul depaseste 1kg nu se mai cheama Biciclism de sosea. Se cheama cicloturism, trekking, etc...

daca imi zici tu cum umfli cu o pompa normala valva presta....da am umflat cu o pompa de dacie dar am facut 100 de improvizatii, dar pentru asta am avut noroc ca am gasit dacie veche care avea pompa :)

Există nişte adaptoare. Io am cumpărat cu un leu bucata. E bine să îl testezi înainte să pleci la drum. Pe ambele valve.

Stiu ca exista adaptor , daca le ai la tine nu ai nici o problema, dar de obicei cand faci pana uiti pompa uiti adaptorul :)

Maine am sa merg cu un rucsac mic

http://shop.camelbak.com/rogue-discontinued/d/1035

Am scos botelca si o sa indes in el ce pot pentru o zi de plimbare (nu pe bicla) , este usor si lipit de spate , plus canal de ventilatie la spate

Nu fac parte din categoria celor care spun ca road etiquette inseamna inexistenta gentutelor de sea, de cadru ... dar chiar camelback mi se pare inutil. Sunt benzinarii pe drum, treci prin localitati, ai unde umple bidonul sau bidoanele pe care le porti cu tine.

Rezerva si pompa nu se uita niciodata. E ca si cum ai iesi din casa fara pantofi sau fara haine.

Nu fac parte din categoria celor care spun ca road etiquette inseamna inexistenta gentutelor de sea, de cadru ... dar chiar camelback mi se pare inutil. Sunt benzinarii pe drum, treci prin localitati, ai unde umple bidonul sau bidoanele pe care le porti cu tine.

Eu sunt fan Camelback la orice tură mai lungă de 1-2 ore, fie ea bike sau alergare. Nu-mi place să-mi îndes buzunarele cu mâncare şi alte necesare la ture lungi.

Camelbackul pe post de rucsac @@Trevizes am mentionat ca am scos butelca din el, dar pedalez doua zile si una ne plimbam , nu pot sa merg in pantofii cu spd prin oras, sau as putea ca am apartori pentru placute dar nu stiu cat de comod este :)

Cu SPD poti sa mergi cu pantofii pe jos. Nu poti cu Look sau SPD-SL

cei de cursiera spd-sl ,scuze(obisnuit de la mtb)

Am niste cover din cauciuc pentru placute dar nu stiu cat de comod este sa mergi asa prin oras :)

Legat de rucsac , o amica a cumparat un fel de portbagaj care se prinde de tija(la mtb), nu l-am vazut cum este dar am inteles ca ar putea pune un ruscac pe el ca sa nu il tina in spate, a incercat cineva sistemul asta?

Cu pantofi de sosea, categoric nu poti merge pe jos.

O excursie mai lunga de 1 zi, fara suport auto, nu se preteaza cu bicle de sosea/cursiere, tocmai din cauza existentei bagajului. Mai mare sau mai mic, nu conteaza. Mai indicat este o bicla de trekking, cu sau fara suspensii, cu ghidon drept sau berbec, cauciucuri groase sau subtiri, etc... Iar bagajul poate fi carat in spate, pe portbagaje sau cu remorca specifica. Fiecare modalitate cu avantaje si dezavantaje.

Eu am mers intotdeauna cu rucsac si cursiera, 160km cel mai mult. Doar pt ca am cursiera nu inseamna ca trebuie sa ma limitez la mers ca la curse si nici sa pedalez pe niste matahale pt ca asa au zis unii ca alea sunt bune de trekking. Numai camera foto are 2Kg, inca 1Kg de banane, 1L apa si alte chestii de mancat, incerc sa obtin 60gr carbohidrati pe ora. Pana recent am avut un rucsac normal de camera, greu cu transpiratia, ultimul test 10km la deal ajungeam fleasca. Acum am un Deuter cu plasa si nu mai transpir deloc pe distanta asta.

• Upvote 2

Deuter race exp air ?de unde l-ai luat?vreau si eu ....dar mai ieftin de 300 lei.

daca imi zici tu cum umfli cu o pompa normala valva presta....da am umflat cu o pompa de dacie dar am facut 100 de improvizatii, dar pentru asta am avut noroc ca am gasit dacie veche care avea pompa :)

Este foarte simplu,tai capacul presta in doua si ai deja un adaptor :

https://www.youtube.com/watch?v=cZja_8crIEI

• Upvote 3

Nu trebuie nici un adaptor pt ca, intotdeauna, ai la tine pompa presta. Ba mai mult, intotdeauna ai la tine pompa presta-schraeder-dunlop. Cari imbusuri, leviere, aparat foto de 2kg, etc... dar nu cari pompa. E absurd.....

Am pedalat 400 km in 3 zile (o zi pauza) cu un ruscac Camelback Rogue in spate dupa ce in prealabil am scos rezerva de apa, am aranjat totul in el si in gentuta din spate astfel incat sa am tot ce am nevoie pentru o zi inclusiv ce as fi avut nevoie pe drum, nu ma jenat si nu ma deranjat deloc

Tot Rogue am si eu si nici nu il simt in carca. Daca il strang bine bine nici nu transpir prea rau la spate. Si l-am folosit cu rezerva de 2L de apa. Incap in el asa: portofel, telefoane, cheile de acasa/masina (daca scap de alea..am dat jos juma de kil!) trusa multitools, rola de izolirband (nu mai plec fara ea.....) leviere, cutiuta de petice, geaca de vant (indesata ca dracu) si, daca ma stresez bine bine bine..incape si o camera de cursiera. Dar astea le mai pun in si in gentuta de sub sa.

Deuter race exp air ?de unde l-ai luat?vreau si eu ....dar mai ieftin de 300 lei.

Si eu am Deuter Exp Air, sunt extrem de multumit de el, desi il folosesc doar cand nu se poate fara :), l-am cumparat de la himalaya, unde acum este 256 lei. Pe site-urile cunoscute de afara probabil iesi mai bine...

Intre rucsac si coburi eu am ales mereu coburile deoarece la drumuri lungi indiferent ce bazon si ce pantaloni calitativi ai pe tine, problemele apar le sa. Acolo incep mici dureri apoi oboseala etc ,si daca mai ai si rucsac atunci aceste probleme apar si mai repede. Apoi exista riscul sa racesti din cauza transpiratiei. Eu am facut dubla pneumonie odata la un drum lung cu rucsac si, adevarat, nu am avut bluza de schimb. In sfarsit, este opinia mea personala si este valabila numai la drumuri de peste 100-150 km.

Seara faina.