Recommended Posts

Nici cadrul din otel de buna calitate nu cred ca poate justifica pretul; cu 6000 de lei, iti iei din Romania o bicicleta mult mai buna si echilibrata ca echipare.

Nici cadrul din otel de buna calitate nu cred ca poate justifica pretul; cu 6000 de lei, iti iei din Romania o bicicleta mult mai buna si echilibrata ca echipare.

Da ? Dar tot din otel ? Ca alt tip de cadru nu ma intereseaza, indiferent de echipare.

Scumpa, dar frumusica foc!! Iar Tange Prestige e faimos pentru calitatea sa. Eu am unul vechi de 20 de ani si, in afara de zgaraieturi, e ok.

Daca ai banii si nu ti-i rupi de la gura.....frumusetea nu are pret!

• Upvote 1

Scumpa, dar frumusica foc!! Iar Tange Prestige e faimos pentru calitatea sa. Eu am unul vechi de 20 de ani si, in afara de zgaraieturi, e ok.

Asa, asa ! Ce bine-mi face si o-ncurajare...

Dar e si oleaca echipata ? N-as vrea s-o iau doar de dragul cadrului, mai ales ca eu as fi preferat culoarea lui Duster Eleven, sau un alt soi de verde. Apropos, nu-i cam fosforescenta ?

Asa, asa ! Ce bine-mi face si o-ncurajare...

Dar e si oleaca echipata ? N-as vrea s-o iau doar de dragul cadrului, mai ales ca eu as fi preferat culoarea lui Duster Eleven, sau un alt soi de verde. Apropos, nu-i cam fosforescenta ?

Costă enorm pentru ce echipare are. Dacă te pricepi cât de puţin la componente, cu banii ăia îţi iei de la RCZ un cadru de OŢEL REYNOLDS cu Reba RL, roţi uşoare şi transmisie de foarte bună calitate, şi îţi rămân şi bani de cască, haine, mănuşi, etc.

Uite aici:

cadru: http://www.rczbikesh...rs-size-18.html

furca: http://www.rczbikesh...ite-silver.html

roţi: http://www.rczbikeshop.com/englishue/fulcrum-011-wheelset-red-metal-5-6-bolts-axle-9mm-black.html

Cred că găseşti chiar tot ce ai nevoie la ei pe site. Şi e oţel, şi e echipare strună, şi super uşoară.

• Upvote 2

Ba da, mi-i cam rup de la gura, daca ma grabesc s-o cumpar. Daca mai am rabdare macar pan' la urmatorul salariu, nu raman nemancata. Poate mai cresc, sa mi se potriveasca mai bine marimea medie, ca p-aia mica o primesc abia in iunie.

De verde, e verde! Asta-i clar! Daca iti place verde-neon-anii90, e ok!

La componentele noi nu ma pricep aproape deloc, dar RAM X5 e in jumatatea superioara a echiparilor moderne.

PS.

Acum mi-a picat fisa si mi-am amintit de asta:

http://www.playbike....?id_produs=6561

Multumesc !

Dar Trek e fixa. In plus, prefer geometria lui Duster.

Trek-ul oricum nu ți se potrivește, e 29er si cea mai mică mărime e 17.5.

Reba albă + cadrul alb de 16 de pe RCZ ar arăta grozav; dacă nu te încântă albul, poți să îl vopsești cum vrei înainte să montezi bicicleta.

• Upvote 1

Cred ca toata lumea e de acord ca pretul e exagerat, vis-a-vis de echipare. Si eu as merge pe solutia propusa de colegul Radu mai sus, la un calcul sumar, cu componente luate de pe RCZ, respectiv Bike-Components, nu cred ca iesi mai scump de 1000-1100 Euro... In cel mai rau caz daca nu-ti place culoarea cadrului vorbesti cu Han si ti-l vopseste el in orice culoare iti vrea inimioara :), la un pret foarte decent. Iar montajul nu cred sa te ajunga mai mult de 100 lei la orice magazin.

LE: Gand la gand cu bucurie, otsdr a fost mai rapid. (Am facut si double-post, rog un moderator sa stearga postul 14)

• Upvote 1

cadrul alb de 16 de pe RCZ ar arăta grozav; dacă nu te încântă albul, poți să îl vopsești cum vrei înainte să montezi bicicleta.

Recomand cu caldura cadrul de pe RCZ, mi-am luat unul de curand si este nemaipomenit, greutatea reala este de 2kg - marimea 16

Costă enorm pentru ce echipare are. Dacă te pricepi cât de puţin la componente, cu banii ăia îţi iei de la RCZ un cadru de OŢEL REYNOLDS cu Reba RL, roţi uşoare şi transmisie de foarte bună calitate, şi îţi rămân şi bani de cască, haine, mănuşi, etc.

Uite aici:

cadru: http://www.rczbikesh...rs-size-18.html

furca: http://www.rczbikesh...ite-silver.html

roţi: http://www.rczbikesh...-9mm-black.html

Cred că găseşti chiar tot ce ai nevoie la ei pe site. Şi e oţel, şi e echipare strună, şi super uşoară.

Multumesc, ai dreptate tu ! Mi s-a tot recomandat mai degraba s-o construiesc si cu siguranta, dac-as fi fost barbat as fi ales varianta asta de la bun inceput. Voua va e usor, mai ales ca va pricepeti, dar eu as fi preferat o bicicleta completa, gata de pedalat. Am incercat si asa, plecand de la un cadru. Dar nu am gasit un cadru care sa-mi placa suficient de mult incat sa merite osteneala. De pilda, cel recomandat de tine e chiar foarte frumos, dar pentru mine e prea negru. Daca as avea un cadru Charge Duster Eleven de ex., l-as da la echipat. Dar nu l-am gasit separat.

Multumesc, ai dreptate tu ! Mi s-a tot recomandat mai degraba s-o construiesc si cu siguranta, dac-as fi fost barbat as fi ales varianta asta de la bun inceput. Voua va e usor, mai ales ca va pricepeti, dar eu as fi preferat o bicicleta completa, gata de pedalat. Am incercat si asa, plecand de la un cadru. Dar nu am gasit un cadru care sa-mi placa suficient de mult incat sa merite osteneala. De pilda, cel recomandat de tine e chiar foarte frumos, dar pentru mine e prea negru. Daca as avea un cadru Charge Duster Eleven de ex., l-as da la echipat. Dar nu l-am gasit separat.

Ţi-l vopseşte Han ce culoare vrei tu.

Cred ca toata lumea e de acord ca pretul e exagerat, vis-a-vis de echipare. Si eu as merge pe solutia propusa de colegul Radu mai sus, la un calcul sumar, cu componente luate de pe RCZ, respectiv Bike-Components, nu cred ca iesi mai scump de 1000-1100 Euro... In cel mai rau caz daca nu-ti place culoarea cadrului vorbesti cu Han si ti-l vopseste el in orice culoare iti vrea inimioara :), la un pret foarte decent. Iar montajul nu cred sa te ajunga mai mult de 100 lei la orice magazin.

LE: Gand la gand cu bucurie, otsdr a fost mai rapid. (Am facut si double-post, rog un moderator sa stearga postul 14)

Pai bine, dar daca ajung tot la 1000 si ceva de Euro, la ce bun sa ma mai si complic ? Sau in cazul asta as avea o bicicleta mult mai bine echipata ?

Vei avea o bicicletă mult mai bine echipată. O să încerc să fac o listă de componente de pe RCZ de curiozitate diseară. E reducere 12% pe tot site-ul până duminică la comenzi mai mari de 100€ (cod RCZMC12).

Pai bine, dar daca ajung tot la 1000 si ceva de Euro, la ce bun sa ma mai si complic ? Sau in cazul asta as avea o bicicleta mult mai bine echipata ?

Mult mai bine echipată e puţin spus. Iese ceva cu 3 clase mai sus, şi muuuult mai uşoară.

O sa pun una diseara, nu este completa, dar cat de cat arata a bicicleta, asa ca sa iti poti face o idee!

Pacat ca-s mai grele cadrele de otel, ca tare frumoase mai sunt. Chiar adineauri ma gandeam, inainte de a descoperi acest topic, cum ar arata mtb-ul meu cu un astfel de cadru 8->

Stie cineva vreun cadru de otel care sa aiba si prinderi pt V-brake? Astea de la RCZ au toate prindere numai pt discuri.

• Upvote 1

Pacat ca-s mai grele cadrele de otel, ca tare frumoase mai sunt. Chiar adineauri ma gandeam cum ar arata mtb-ul meu cu un astfel de cadru 8->

Stie cineva vreun cadru de otel care sa aiba si prinderi pt V-brake? Astea de la RCZ au toate prindere numai pt discuri.

Nu-i asa ? Sunt cele mai frumoase !!!

E si un dezavandaj asta cu prinderile ? Sau doar nepotrivit pt tine ?

Mi s-a tot recomandat mai degraba s-o construiesc si cu siguranta, dac-as fi fost barbat as fi ales varianta asta de la bun inceput. Voua va e usor, mai ales ca va pricepeti, dar eu as fi preferat o bicicleta completa, gata de pedalat.

Poti sa ceri sfaturi legat de fiecare componenta a bicicletei si astfel sa fii sigura ca ceea ce iti vei cumpara e cel mai bun lucru pe care il vei putea alege de banii pe care ii ai disponibili. Daca te duci la un service cu cadrul, furca, rotile si toate piesele necesare pt asamblarea bicicletei, nu cred ca te va refuza cineva. Daca iti vopsesti bicicleta la Han, poti vorbi cu el sa-ti puna si piesele pe cadru ;)

Am nevoie de prinderi pt V-brake deoarece noul meu mtb e facut pe frane d'astea. Butucii si furca sunt vintage, franele sunt "old-school", iar un cadru de otel s-ar incadra numai bine in peisaj :X

Cadrul, furca si angrenajul sunt vopsite de Han, apropo ;)