Recommended Posts

Vai mie ! Pai eu am ales optiunea asta, trebuia sa fiu mai atenta. :((

Ai avut posibilitatea de a opta pentru o astfel de aranjare, asta vrei sa spui ? Sau asa le-ai montat tu ? Oricum ar fi, nu e o problema, se pot inversa. Ideea e ca, in general, se pun pe stanga frana fata si shifterul pentru foi, iar pe dreapta cele pentru spate. Asta nu este insa o regula stricta, am auzit pe unii ca prefera frana fata pe dreapta.

Frumusica foc! Felicitari ca ai fost perseverenta si ti-ai luat ce ti-ai dorit! Asta se numeste la noi in sat "fericire"!

Daca cedai si luai un SH, pe langa problemele inerente, ai fi regretat mereu ca nu ti-ai fi luat ce-ti placea!

Multumesc ! Imi e deja mult mai draga decat ma asteptam. Abia astept s-o si pedalez, insa. Sunt foarte curioasa cum o sa-mi fie cu doua foi...

Ai avut posibilitatea de a opta pentru o astfel de aranjare, asta vrei sa spui ? Sau asa le-ai montat tu ? Oricum ar fi, nu e o problema, se pot inversa. Ideea e ca, in general, se pun pe stanga frana fata si shifterul pentru foi, iar pe dreapta cele pentru spate. Asta nu este insa o regula stricta, am auzit pe unii ca prefera frana fata pe dreapta.

Da, asta am vrut sa spun. Pai nici nu cred c-as fi fost eu in stare sa le montez.

Aha, inteles. Pai vezi cum te inveti cu franele asa cum sunt acum, daca ti se pare aiurea mergi la un service sa iti mute conductele invers. Oricum, s-o calaresti cu placere si sa te bucuri de ea, e foarte exotica in noianul de mtb-uri populare pe la noi, zic eu.

Aha, inteles. Pai vezi cum te inveti cu franele asa cum sunt acum, daca ti se pare aiurea mergi la un service sa iti mute conductele invers. Oricum, s-o calaresti cu placere si sa te bucuri de ea, e foarte exotica in noianul de mtb-uri populare pe la noi, zic eu.

Multumesc !

Scuze, n-as fi vrut sa mai lungesc discutia asta, dar m-am cam impotmolit la schimbatorul spate. Il asezasem eu cumva, dar nu parea sa fie in regula si am mai incercat, dar ceva nu merge cum trebuie si nu stiu ce. Ar fi trebuit doar sa-l mai atasez de cadru, dar parca schimbatorul are o pozitie nefireasca, e sucit, nu stiu... :(( Ar trebui sa-i mai fac ceva inainte/dupa ce-l insurubez pe cadru ?

Imagine postată

Nu mai am rabdare, voiam sa fie cat de cat gata. De-o proba macar, prin fata blocului. [-O<

E bine asa! Doar infileteaza-l pe cadru cu un inbus, nu trebuie nimic altceva.

Si dupa aia fa-i reglajele si ataseaza cablul.

surubul asta post-370-0-23039400-1338127530_thumb.jpg trebuie sa impinga( sa se aseze) pe umarul asta post-370-0-74893000-1338127579_thumb.jpg

dupa aia reglezi din surub pozitia. adica il faci sa stea cat de chircit vrei. mai intai desfiletezi surubul aproape la maxim si pozitionezi shimbatorul cu surubul pe umarul ala apoi strangi shimbatorul pe cadru.

• Upvote 1

Esti aproape, dar mi se pare ca ai montat schimbatorul gresit. Va fi greu cu romana mea, dar incerc sa-ti explic :P.

Surubul incercuit cu rosu (care de fapt tine schimbatorul tensionat) ar trebui sa fie sprijinita de proeminenta indicat cu sageata rosie.

Imagine postată

Imagine postată

Pentru a obtine acest lucru, trebuie sa desurubezi din nou schimbatorul, sa-l tragi mai in spate sa fie asezat la loc si apoi iarasi sa insurubezi.

• Upvote 1

dragancenusa, high five! :)

surubul asta post-370-0-23039400-1338127530_thumb.jpg trebuie sa impinga( sa se aseze) pe umarul asta post-370-0-74893000-1338127579_thumb.jpg

dupa aia reglezi din surub pozitia. adica il faci sa stea cat de chircit vrei. mai intai desfiletezi surubul aproape la maxim si pozitionezi shimbatorul cu surubul pe umarul ala apoi strangi shimbatorul pe cadru.

Esti aproape, dar mi se pare ca ai montat schimbatorul gresit. Va fi greu cu romana mea, dar incerc sa-ti explic :P.

Surubul incercuit cu rosu (care de fapt tine schimbatorul tensionat) ar trebui sa fie sprijinita de proeminenta indicat cu sageata rosie.

Pentru a obtine acest lucru, trebuie sa desurubezi din nou schimbatorul, sa-l tragi mai in spate sa fie asezat la loc si apoi iarasi sa insurubezi.

Fantastici sunteti !!! Va multumesc foarte mult amandurora ! Foarte bine explicat ! Ca mai urmarisem eu si niste filmulete pe Youtube, de pilda, dar tot nu pricepeam.

Am inteles si de ce nu-mi iesea. Ca surubul respectiv tine schimbatorul tensionat daca se opreste intr-un ceva (cum ati explicat voi), dar care, in cazul meu, era de fapt, rotita aia neagra (nu stiu cum ii zice, se vede in poza de mai jos) si care era pozitionata invers. Chiar ma-ntrebam care-i rostul ei acolo...

Imagine postată

In fine, ce parere aveti acum ?

Imagine postată

...] prea intins. incearca sa fie aproape paralele liniile rosii.

Si in special ca ai SRAM care stie sa tina lantul intins.

mai desfileteaza putin surubul ala, pare prea intins. incearca sa fie aproape paralele liniile rosii.

Nu-i usor, ala in care impinge surubul are si in spate o piedica: Imagine postată

Atat am reusit deocamdata : Imagine postată Imagine postată Imagine postată Imagine postată

Diferite pozitii in functie de pinioane si din unghiuri diferite, ca sa para paralele :P Da' parca acum arata ceva mai bine, nu ?

Felicitari pt bicicleta! Cadrul e de exceptie ;;)

Sa-ti traiasca si sa te bucuri de ea :)

In poza asta surubul de prindere nu e infiletat pana la capat. Sper ca nu l-ai lasat asa...

Imagine postată

Felicitari pt bicicleta! Cadrul e de exceptie ;;)

Sa-ti traiasca si sa te bucuri de ea :)

Multumesc !

In poza asta surubul de prindere nu e infiletat pana la capat. Sper ca nu l-ai lasat asa...

Imagine postată

Nu stiu de ce nu pot sa vad poza la care faci referire. Oricum, am mai asteptat putin sa mi se confirme ca e pozitionat suficient de bine. Insa tocmai am incercat sa-l mai infiletez si sa stii ca tot nu pare sa fi ajuns pana la capat. Nu stiu daca imi lipseste mie forta necesara sau trebuie sa-l asez mai bine inauntru. Poate mai incerc o data. Multumesc.

Schimbatorul are un "dinte" care trebuie pozitionat in fata "dintelui" de pe urechea de prindere, respectiv zona aceea de sub gaura urechii de prindere. Din cauza tensiunii din arcul deraiorului, dintele deraiorului are tendinta sa sara peste dintele de pe cadru in momentul prinderii pe cadru. Trebuie sa rasucesti putin spre fata capatul superior al deraiorului (cel care se prinde pe cadru) astfel incat cei doi dinti sa nu se afle in contact. Atunci o sa se stranga usor.

Si binenteles, atentie sa fi intrat corect surubul in filet, sa nu calce stramb.

Altfel, pare in regula.

Uita "aprope paralele" am vrut sa zic altceva dar nu am stiut sa ma exprim. :D e bine asa cum e acum. Verifica toate suruburile sa fie stranse. Si nu forta nici un surub, la strangere trebuie sa mearga usor pana se aseaza... daca intra fortat din prima inseamna ca nu a intrat drept si se strica filetul.Lucian se refrea la asta post-370-0-79761900-1338137288_thumb.jpg

Schimbatorul are un "dinte" care trebuie pozitionat in fata "dintelui" de pe urechea de prindere, respectiv zona aceea de sub gaura urechii de prindere. Din cauza tensiunii din arcul deraiorului, dintele deraiorului are tendinta sa sara peste dintele de pe cadru in momentul prinderii pe cadru. Trebuie sa rasucesti putin spre fata capatul superior al deraiorului (cel care se prinde pe cadru) astfel incat cei doi dinti sa nu se afle in contact. Atunci o sa se stranga usor.

Si binenteles, atentie sa fi intrat corect surubul in filet, sa nu calce stramb.

Altfel, pare in regula.

Multumesc !!! Asa arata "dantura" lui acum: Imagine postată

Ma ingrijoreaza un pic, nu-mi pare ceva tocmai zdravan acolo. Parca sta sa alunece dintele-ala. In fine, oi mai vedea de maine-ncolo...

Ce ma mai necajeste acum, este fosnetul de la discul din spate. Ca si cum ar fi stramb si pe o anumita portiune s-ar freca de dispozitivul de franare cand se invarteste roata, Poate nu am incadrat eu bine roata cu discul in dispozitivul respectiv, sau n-au montat ei bine dispozitivul pe cadru ? :(

Pai inca mai trebuie insurubat. Corpul deraiorului trebuie sa stea lipit de cadru in zona prinderii. Inca exista un spatiu de 1-2 mm acolo, mai trebuie infiletat surubul.

Cand te referi ca intra greu surubul, te referi la faptul ca simti ca trebuie sa strangi ceva mai tare decat e normal sau ca trebuie sa fortezi periculos de mult? Daca e primul caz, infileteaza in continuare cu incredere. Daca e al doilea, aproape sigur a intrat un pic stramb surubul. Desfa-l si mai incearca o data. Se poate ca problema sa apara si daca exista vopsea pe filetul din urechea de prindere.

Nu are pozitia fireasca, surubul care intra in ureche are un scaun de fixare care opreste infletarea cand ala e pe pozitie.

Cand este unde trebuie, dantura de siguranta care caleaza schimbatorul de cadru calca complet dinte pe dinte nu asa sfiosi in atingere cum par a fi acum.

Pe viitor incearca sa parcurgi pasii de montare ai schimbatorului in felul urmator:

1- prinde schimbatorul de cadru in pozitia corecta (fara lant si cablu prins de el)

2- prinde cablul de schimbator

3- monteaza lantul

4- regleaza schimbatorul