Mutzunache

Jante mai rezistente + anvelope

Recommended Posts

Salutare,

Apelez la ajutorul vostru si sfaturile voastre legate de jante si anvelope pentru cursiera.:confused:

Pe cursiera (Merida 901-18) am Alexrims DA22 si sunt cam moi, deja am centrat roata pe spate de 2 ori.:cry::cry:

Avand in vedere ca se pot da comenzi cu ajutorul vostru pe acest site ce imi puteti recomanda... nici prea scumpe :mrgreen:

http://www.bike24.com/1.php?content=7;pitems=50;ID=4a374b5193b028d61764ef9f11153e84

Iar legat de anvelope, banuiesc ca cele mai scumpe sunt cele mai bune?

:mrgreen:

Multumesc pentru rabdare si pentru raspunsuri...

despre cauciucuri: eu merg de doi ani pe schwalbe blizard si pot sa spun ca au cel mai bun raport calitate-pret (aaa nu am incercat maxxis). Cele mai scumpe nu sunt neaparat cele mai bune! chiar deloc! Poate isi spune si ursul parerea:-P

despre roti: nu am incercat prea multe deci nu pot sa recomand nimic (sa vorbeasca altii) dar stiu ca depinde foarte mult si de tine cat te tine roata fara sa aibe nevoie de centrare. cat esti de atent, cum sari cu bicla atunci cand nu mai poti sa ocolesti etc.

Prefer sa franez si sa ma dau jos, decat sa sar si sa fac alta prostie. Dar uite ca s-a intamplat....

Multumesc Blue. Sa vedem ce mai zic restul..

Pentru cauciucuri citeste discutia urmatoare:

Vittoria vs Continental vs Michelin

Nu o sa discut de jenti pentru ca sunt de parere ca nu poti pune un butuc bun pe o janta ordinara ca sa transformi o roata proasta in una buna. Nici invers, janta buna cu butuc prost. Mai bine vorbim de roti ca un tot unitar.

La roti fiecare cu parerea lui.

Eu merg pe Shimano si mi se par ok. Am testat Ultegra si acum merg pe Dura Ace. Ultimele sunt scumpe si pretentioase (carbon si baieu), o sa scriu un articol in curand despre ele.

Ultegra au fost excelente iar pretul (300 Euro setul) este perfect justificat.

Cunosc multi oameni care se dau pe Fulcrum. Nu am auzit plangeri.

Fulcrum Racing 7 sunt cam grele dar risi fac treaba (cam 150 euro).

Daca ai bani cumperi niste Fulcrum Racing 0 si esti linistit

Mavic pe mine nu ma incalzeste absolut deloc (opinie personala).

Daca ai grup Campagnolo poti cumpara niste Zonda.

Din nou o opinie personala...la Campagnolo raportul calitate/pret cel mai bun este la Eurus.

Concluzie:

La cauciucuri cauta sa nu cumperi cele mai scumpe din gama unui producator. Cele imediat inferioare produsului de top sunt de obicei la fel de bune dar nu au in reclama povestea cu "tehnologia spatiala folosita de X pentru a castiga in TDF".

Daca mergi pe shimano ia niste roti Ultegra sau 105

Daca mergi pe campa ia niste Zonda (daca esti limitat cu bugetul) sau Eurus daca vrei roti adevarate.

Fulcrum sunt ok

Mavic...am scris mai sus. Am mers cu cosmicuri dar nu am fost impresionat (pe munte trebuie sa fi tampit sa cari jenti de 50+ ca sunt grele).

Au si ei roti bune dar la modelele ieftine nu stiu cat de buni sunt(poate isi da cu parerea cineva care a utilizat un model mai ieftin de la Mavic).

Repet, cele de mai sus sunt produse vazute, testate, pipaite de mine. Nu discut de produse care exista pe piata dar pe care nu am reusit sa le vad "live"

Eu am deja 1 an pe Shimano WH-R500 si sunt foarte multumit de ele. Nu s-au descentrat pana acum si merg zilnic la munca cu bicicleta, fara sa o menajez prea mult. Cred ca raportul calitate/pret e foarte bun (ele costa in jur de 80 euro/set). Daaca ai un buget limitat, zic sa te orientezi spre ele.

Anvelope am Vittoria Zafiro, in fata carora imi scot palaria. Nici-o pana, in ciuda faptului ca am scos un ciob destul de mare din cauciuc (probabil l-am observat dupa mai multe saptamani). Ciobul nu ajunsese la camera, bafta mea ;)

De ce sa dai 350 euro pe alea cand poti da 300 pe un set de roti ULTEGRA

Greutatea este aceeasi.

N-am vazut nicaieri recomandari pentru roti de cyclocross. Credeti ca setul Ultegra face fata la provocari off-road usoare?

Poate preciza cineva niste anvelope bune pe 22-23, cu super protectie la pene ?

Pot fi chiar mai grele, ma intereseaza sa nu faca pana neam de neamu' lor !

Poate preciza cineva niste anvelope bune pe 22-23, cu super protectie la pene ?

Pot fi chiar mai grele, ma intereseaza sa nu faca pana neam de neamu' lor !

Am folosit pe MTB Schwalbe Stelvio 28mm (fata+spate), folosesc Schwalbe Stelvio evo pe cursiera de 23mm (numai fata). Nici o pana @-) . Acum Stelvio a disparut si a fost inlocuit de Durano. Nu pot sa recomand decat Durano. Iar daca ai o obsesie in probleme de pene, exista Durano Plus: Schwalbe - Professional Bike Tires

Ceva pareri despre jantele de la Remerx, ma refer doar la Taurus, Dragon si Sunbow ?! Am auzit ca inclusiv Mavicurile s-au tziganit si nu mai stii ce sa alegi !

schwalbe blizzard am si eu de 20, cauciucul spate are 2 taieturi transversale (daca ma pot exprima asa), subtiri, nu stiu cat de adanci, dar ideea e ca nici nu a explodat, nici alta pana nu am facut, le recomand, cel putin deocamdata.

Pai este chiar indicat profilul inalt pentru ca este aerodinamic si rezistent iar daca se poate numarul de spite sa fie 16 - 20 !

Numai Axe putea sa dezgroape un thread vechi de aproape un an :-

Felicitari, thread digger :)

Eu am folosit Michelin Pro Race si Vredestein Fortezza pana acum si pot sa zic ca sunt multumit de ambele firme. Michelin are un mic plus pentru lipsa totala de pene( nu se pune o groapa de 20 de cm adancime la 60 la ora unde nici macar nu s-a taiat cauciucul). Si de mers am mers doar pe cauciuc de 23. O sa incerc sa trec si la 20 sa vad cum e .

In schimb am folosit vreo 600 de km un cauciuc Rubena . Nu recomand nimanui experienta . Parca rulam cu presiunea in cauciuc de 1.5 bari.

Jante am avut doar Mavic(jante pt 32/36 de spite) si sunt ok.

Numai Axe putea sa dezgroape un thread vechi de aproape un an :-

Felicitari, thread digger :)

Asta pt ca eu inainte sa deschid un topic nou cand am nevoie de o informatie, dau serci si le gasesc, nah !:-?/

Salutare,

In legatura cu jantele Remerx.... nu cred ca gasesti un raport de pret rezistenta si greutate mai bun (in Romania cel putin), personal am experienta cu Taurus si Rapid pe care le folosesc pentru fixele "de oras" fara nici o problema.

Sunt foarte rezistente si destul de usoare pentru profilul inalt, singura problema ar fi ca nu se gasesc decat in variante de 36 si 32 de gauri (desi cred ca se pot lega si cu 28 respectiv 24 spite) si sunt la fel de grele ca Mavic CXP22(care au profil mai mic dar sunt capsate) dar la jumatate de pret.

In concluzie... daca vrei roti rezistente poti alege lejer Remerx, daca vrei roti usoare probabil ca niste Mavic Open Pro sau poate ceva de la Sun Rims, desi nu am incercat niciodata si nu am inca o parere....