Sign in to follow this  
Ciprian_B

Transfagarasan la 16 ani

Recommended Posts

La 16 ani ? Noooo ! Nu e varsta la care tinerii isi dedica timpul liber si banii ( parintilor ) frizurilor alambicate a la Justin, etnobotanicelor, feisbucului si ascultatului ultimelor manele la telefon in parc cu gasca ? Si voi ati plecat in cautarea aventurii, ca doi temerari, pe crestele muntilor ? Pai felicitari, din toata inima ! :)

• Upvote 4

Bravo Ciprian_B!

Un inceput excelent, pacat de cei 3 ani de pauza, dar nu-i nimic esti tanar, ai timp sa recuperezi, important e ca te-a prins microbul.

Iti doresc sa continui si sa faci ture tot mai interesante!

http://claudiumoga.blogspot.com/

Eu in 2009 am urcat prima data Transfagarasanul...acum am 16 ani(anul acesta ii implinesc), deci atunci aveam 13 ani. /:)

Bravo, Ciprian! Felicitari! ^:)^

La 18 ani imi luam prima bicicleta, din banii stransi de mine. Ce s-a mai suparat tata ca in loc sa fac scoala de soferi eu mi-am luat bicicleta :D

@Dani96. Nu vreau sa atac pe nimeni, eu am zis o intamplare si am vrut sa subliniez: TURELE SUNT MAI FRUMOASE CAND LE FACI IN NECUNOSTINTA DE CAUZA! Dar te intreb: cum ai facut Transfagarasanul? Cu cine? Pe unde ai mers? Specific: totul a fost cu innoptari si "intretinere" pe cont propriu! !

Eu am urcat Transfagarasanul la ''Intalnirea Ciclism.ro'' din anul 2009,am urcat pe cursiera alaturi de mai multi ciclisti din tara.Noi am urcat pe partea nordica a Trans-ului.

Anul asta vreau si eu sa fac Transfagarasanul dar fara un safety-car in stanga,no way!

@Ciprian_B

"Früh übt sich was ein Meister werden will" sau, timpuriu incepe cine vrea sa devina mester.

Sper sa mai auzim despre turele tale viitoare.

P.S. Eu m-am contaminat la 13 ani si nu gasesc vindecare ;) .

Si,daca nu va suparati,ce varsta aveti dl. Frank?

Anul asta vreau si eu sa fac Transfagarasanul dar fara un safety-car in stanga,no way!

In cazul asta n-o sa-l faci deloc...

Nu ai cum sa blochezi traficul cu o masina care merge in ritm de bicicleta, nici chiar in cursul saptamanii. Trec o gramada de auto pe acolo, iar locurile de depasire sunt destul de putine.

Nu chiar sa mearga in ritmul meu,o sa mearga cativa km inainte,ma asteapta,cativa km iar ma astepta si tot asa...Oricum,daca reusesc sa ma antrenez destul cat sa merg mai mult uphill e bine,daca nu,downhill.

@Frank In cazul meu suna mai bine acesta fraza: "man muss immer mehr üben"... tot timpul e loc de mai mult. Oricum pot considera ca acum incept! Voi dedica tot mai mult timp turelor!

Si,daca nu va suparati,ce varsta aveti dl. Frank?

Una chiar potrivita la anii mei, as spune ;) .

@Ciprian_B

Chiar daca nu intereseaza pe nimeni:

La 13 ani am trecut si prin “Mühlbach” (http://www.siebenbuerger.de/ortschaften/muehlbach/) venind dinspre Obirsia Lotrului cu hirbul meu de 3 Lei.

Una chiar potrivita la anii mei, as spune ;) .

Si,daca nu va suparati,cam cat ar insemna asta in cifre?

Si eu am facut TR la 5 ani !! Cu masina desigur

Bravo, Ciprian! Felicitari! ^:)^

La 18 ani imi luam prima bicicleta, din banii stransi de mine. Ce s-a mai suparat tata ca in loc sa fac scoala de soferi eu mi-am luat bicicleta :D

Eu pe la 16 , prima mea bicicleta "semicursiera Pegas" . Ceva mai prost nici ca puteam alege :)) dar am fost cu ea pe Valea Oltului

Eu in 2009 am urcat prima data Transfagarasanul...acum am 16 ani(anul acesta ii implinesc), deci atunci aveam 13 ani. /:)

La 5 ani . Eram in masina pe bancheta din spate :)) Sper ca stii , la 13 ani nu ai voie cu bicicleta pe drumurile publice !

Revenind la subiect : impresionant , felicitari Ciprian ! Nu am de gand sa incerc cu atat de multe bagaje . Mi se pare greu numai cand ma uit la voi in poze .

In general ma rezum la apa , energizante si bani :D

Sincer nu ma supara bagajele. Se lipesc de bicicleta si nu le mai simti. Cea mai faina parte e ca ai controlul unui autobuz la coborare, pui frana cu 25 m inainte. Ziceai de Pegas: am avut si eu unul, prima mea bicicleta dupa trotineta care imi era principalul mijloc de transport, ce imi amintesc cel mai bine era ca ii sarea lantul destul de des la viteze mari. (era model din acela pliabil). Oricum am redus din greutate mult: am set primus pt gatit, o "prelata" sub care sa dorm ~hannah skyline~, haine usoare... deci nu pot sa zic ca ajung la tonajul unui autocamion bucegi dar nici microbuz TV nu sunt. ;))

Frumoasa tura si interesanta, dar am o nelamurire-- cine v-a facut steagul ala ca nu seamana deloc cu steagul tarii la ordonarea culorilor?.

Faina tura dar si cele facute pe la voi pe acasa sunt superbe.

Am avut o perioada, cam acum vreo 10-12 ani, cand stateam cate o luna de vara la Campeni.

Este o zona numai buna de biciclit, mai ales spre Arieseni sau pe muntele Gaina am mai fost de cateva ori.

Se faci tot mai frumoasa zona Campeni din punct de vedere al ciclistului. Au facut drumul pana la Scarisoara (se poate urca lejer cu bicicleta) si din cate am inteles de la cineva s-a modernizat drumul de la Campeni la Avram Iancu (dar de aceasta informatie nu sunt sigur).

Deviza mea KISS (keep it short and simple).

Este buna deviza asta, insa trebuie sa mai ai si timp la dispozitie ca sa o aplici.

Atunci cand ai doar o saptamana de concediu pentru tura, trebuie putina organizare.

In rest, felicitari si din partea mea.

Imi amintesc ca primul Transfagarasan pe bicicleta l-am facut in 2002, la 25 de ani.

Singur.

Cu trenul pana la Curtea de Arges.

Cu o bicicleta mai veche si mai grea, plus un cort de 4 persoane, fiind singurul pe care il aveam.

A fost prima mea tura de mai multe zile cu bicicleta.

La finalul turei, aveam impresia ca ajunsesem pe Everest.

Pe atunci, nici macar nu stiam ca pasurile Stelvio sau Agnello exista.

Alte vremuri, alte vise.

Si o sugestie.

Incearca sa folosesti www.photobucket.com pentru a pune pozele in poveste.

Si eu am 16 ani si sper sa ajung vara asta pe Transfagarasan cu bicla , dar pana atunci sunt constient a trebuie sa ma antrenez pentru a avea o conditie fizica cat mai buna.

Si revenind la subiect , FELICITRI Ciprian ! :)