daniell

Problema ciclocomputer

Recommended Posts

Dupa o cazatura ciclocomputerul meu nu mai functioneaza,in afara ceasului nu mai indica viteza sau distanta.

Am verificat pozitia magnetului ,senzorul ( este intreg) , firul este intreg.

Daca aveti ceva sfaturi cum as putea sa il repar, sau care ar fi problema la el

Multumesc!

Ia un fir/sarma/orice chestie metalica flexibila si incearca sa faci contact (nu continuu, ci in pulsuri) intre cei 2 pini metalici de pe vitezometru care intra in contact cu suportul si care fac legatura cu senzorul. Daca faci contact in mod repetat, ar trebui sa-ti indice ceva vitezometrul.

Daca nu indica nimic, in cazul asta problema e interna si slabe sanse sa mai poti face ceva. Daca indica o viteza oarecare, inseamna ca problema e undeva intre suport si senzor (cablu intrerupt, senzor crapat in interior, etc.).

Firul (zona de conductor) poate fi intrerupt si fara sa fie rupt fizic in 2 bucati. Integritatea camasii exterioare nu garanteaza integritatea firelor de cupru din interior. La fel, senzorul e in general asa ceva si e sensibil la socuri si lovituri.

Am si eu o problema cu ciclocomputerul meu Sigma BC 1609 STS. Am cazut cu bicicleta si mi-a sarit ciclocomputerul din suport. L-am gasit, insa datorita impactului cu solul i-a sarit capacelul de fixare a bateriei si bateria ...pe care nu le-am mai gasit. Bateria nu e o problema, imi cumpar alta...insa de unde sa fac rost de acel capacel ? Aveti idee...se gasesc pe undeva de cumparat? Sa improvizez ceva? Multumesc anticipat pentru idei si sfaturi.

Eu am avut o problema similara cu ciclocomputerul, nu a mai functionat deloc, dar asa dintr-o data, nu in urma unei cazaturi.

La mine a fost senzorul problema, pur si simplu a murit. Am pus alt senzor de la un ciclocomputer mai vechi pe care nu-l mai foloseam si acum merge perfect.

multumesc pentru sfaturi o sa incerc sa vad daca mai da semne de viata daca nu..altul ( desi e bun si asta ca ceas :) )

post-11791-0-23390500-1332413729_thumb.jpg

da vitezometru indica, e vorba de cablu, e rupt chiar de sus de la suport, e nevoie de cablu cu suport cu tot.

presupun ca mai bine cumpar unul nou.

da vitezometru indica, e vorba de cablu, e rupt chiar de sus de la suport, e nevoie de cablu cu suport cu tot.

presupun ca mai bine cumpar unul nou.

Dacă te descurci cu un pistol de lipit, e o treabă de câteva minute. Nu cred că are sens să dai bani pe altul.

da , o sa incerc, am vazut ca sunt 2 fire de fapt si e rupt chiar de sus de unde intra in suport, dar merita sa incerc. multumesc :)

Mi-am luat un ciclocomputer, dar nu de firma. Am reusit cumva sa fixez magnetul si senzorul in asa fel incat sa faca citirea, dar in timpul turei am observat ca din cand in cand sare cate o citire. Am zis ca nu ii problema ca il mai reglez. Magnetul trebuie sa fie (conform instructiunilor) la 1mm de senzor. Din cauza ca spita nu merge paralel cu furca, am zis sa pilesc un pic din partea de jos a invelisului de plastic al magnetului astfel incat mijlocul magnetului sa fie aproximativ la 1mm de senzor. Dupa aceasta operatie nu mai am citire de loc. Se poate ca fi stricat acel magnet cumva? Acel dispozitiv care se fixeaza pe spita are sub acel invelis de plastic un magnet metalic sau acel "plastic" ii de fapt magnetul? Multumesc.

Ia un magnet deăla mic de neodimiu (se găsesc la magazinele cu jucării deştepte, sau la chinezi) şi lipeşte-l pe spiţă cu bandă izolatoare. Aruncă mizeria aia care a venit cu computerul - probabil că e mult prea slab...

Am gasit un magnet rotund de 13mm diametru si 5 mm grosime ce se pune pe acele panouri de metal sa tine diverse foi si anunturi la avizier. M-am gandit ca as putea sa il folosesc pe acela. Ii posibil, ii destul de puternic? Iar in legatura cu magnetii de neodimiu de care ziceai se gasesc asa ca atare sau trebuie sa cumpar ceva anume si din acela sa il scot? Multumesc.

Poţi încerca cu magnetul ăla pe care l-ai găsit. Dacă e prea mare, taie-l sau sparge-l.

Magneţii se găsesc şi separat şi în seturi de construit sau jocuri de fizică.

Multumesc de sfaturi. Am reusit sa folosesc acel magnet de care am spus si acuma merge perfect. In continuare distanta intre magnet si senzor mi se pare cam mica (1 mm) dar merge acuma. Poate ca voi lau un magnet mai puternic si sa nu mai am treaba cu reglarea distantei atat de greu.

Mda. Ma alatur si eu celor cu probleme la ciclocomputer. Ieri am fost prin padure la Baneasa in recunoastere la Romanian Corporate Sports – MTB 2012 si dintr-o data am vazut ca, cadenta e blocata pe 74. Opresc, si observ ca nu mai aveam acel magnet / senzor de pe pedala. Ce pot face sa dreg busuiocul? Fara cadenta sunt distrus. Mi-am facut o obisnuinta sa merg dupa cadenta, nu dupa viteza. De precizat ca ciclocumputerul este o petarda de Mighty, dar isi face treaba. Pot folosit un magnet oarecare? :P sau ce variante am ca sa-l fac sa mearga?

Merge cu un magnet oarecare. Îl prinzi cu bandă izolatoare şi va merge.

Perfect. Acum sa vad ce magneti are sotia pe frigider. :D

Hmm. Ma duc sa arunc un ochi de Decathlon daca zici ca s-ar putea sa aiba acolo.

Avantajul ălora de pe frigider e că sunt gratis :)

Am instalat pe cursiera, de curand, un ciclocomputer Veloman wireless v. 2.33 si, dupa exact 977 km, dupa o tura uda, senzorul de cadenta si de viteza au murit instant. Am incercat toate metodele babesti ce mi-au trecut prin minte ( uscat, resetat, schimbat bateria/bateriile),insa nimic. Senzorul cardiac merge struna, insa cele doua, esentiale, sunt lemn. Ce de facut? Posibil sa moara din senin sau trebuia sa nu ma " balacesc" prin zoile turei de intors acasa? Ciclocomputerul l-am luat de la magazinul baietilor de la Emmedue, tras in tipla...m-a mancat undeva sa schimb bateriile si cred ca am deranjat sigiliile garantiei..Stiti sa se gaseasca separat senzori de cadenta si viteza, care sa se pupe cu diferite modele de ciclocomputere? Multumesc! :)

Ma alaturi si eu.  Am un sigma 400, iar din senin nu mai inregistreaza viteza doar timpul,deci senzorul functioneaza Am verificat firul si nu pare sa aiba nici o problema. Vreo idee?

Imi trebuie un cablu de vitezometru pantru bicicleta statica Pegas

statica%20pegas_zpsxlem5j0v.jpg

Exista oare pe undeva?

Lipește-ți un carton cu cifra 0 pe ghidon.

• Upvote 5

Acu pe bune, ce indica un vitezometru daca nu ai la indemana roata si senzorul care sa masoare nr rot/min ale rotii?

La bicicletele statice "calculatorul de bord" ofera indica pe baza rotatiilor din pedalier (presupun) si eventual a altor senzori care interactioneaza direct cu organismul uman.

Cine e mai injenior si face asta acasa, cum o rezolva?