Recommended Posts

despre cele 2 focus-uri cateva cuvinte?

imi plac ca par echilibrate, schimbatoarele si manetele tot deore nu ca la altele alivio/deore/slx ma gandesc ca sunt compatibile dar prefer o echipare identica si de furcile Rock Shox nu am auzit atatea cuvinte rele ca si de cele Suntour

O chestie ciudata la Black Forest 29, pe site-ul Focus apare cu furca RS XC 30 iar pe site-ul Maros apare cu furca RS XC 28. Pe site-ul RS apare doar modelul XC 28 in varianta de 29" - http://www.sram.com/rockshox/family/xc . Va trebui sa clarifici detaliul asta.

Pe mtbr e un singur review pentru Tora TK 29" - http://www.mtbr.com/cat/suspension/29er-forks/rockshox/tora-tk-29-coil/prd_463985_1563crx.aspx

In rest par sa aiba cam aceeasi configuratie, eu as zice sa compari furcile si sa o iei pe cea cu furca mai buna.

• Upvote 1

Cat despre cadre, iti sugerez sa te interesezi care dintre firmele respective face cadre de 29er de cel mai mult timp - firma respectiva va avea experienta cu problemele de geometrie pe care le ridica roata de 29" si cel mai probabil va avea cel mai bun cadru. Spre exemplu pot sa iti zic destul de sigur ca Merida face 29ere de doua sezoane in timp ce Trek (Gary Fisher nu mai exista ca brand separat) au experienta de ~10 ani. Eu zic sa ingustezi lista la producatorii cu experienta daca te intereseaza cadrul - daca nu, ia bicicleta cu cea mai buna configuratie.

Poti sa se arunci intr-o aventura noua sau poti sta pe margine si sa inveti din greselile altora. Chiar si mult laudatii (de MBZ) Scott au ezitat sa se bage pe felie pana in 2010, daca nu ma insel.

>-) Poti sa argumentezi? Au nevoie de autorizatie de import de la CNCAN? Au aflat autoritatile ca-i radioactiv?

Pentru ca nu vrea dealerul, simplu: http://www.bike-disc...alt/liefer.html

Nice, e chiar asa de greu sa punem o legatura sau o vorba in plus? E experienta personala, e ceea ce au declarat altii, e ceea ce declara ei?! Baietii livreaza cadre, dar nu biciclete intregi ~:> Eu nu i-as descalifica pana nu i-as contacta personal, cel putin din punct de vedere al livrarii.

@razvanArad: din proprie experienta nu iti recomand sa iei bicicleta cu gandul ca in curand, la iarna, vara viitoare vei face upgrade-uri. Cumpara ceea ce crezi ca iti poti permite si iti place, calea upgrade-urilor e o cale lunga si scumpa, de multe ori fara sfarsit. Pe mine m-au ajutat in urma cu ceva ani, asa ca ia cateva linkuri de care e posibil sa fii dat si tu de ele, poate te ajuta (toate sunt catre MTBR):

- forum 29ere;

- forum componente 29ere;

- review-uri componente si biciclete;

• Upvote 1