Sign in to follow this  
antix

ajutor gasire cauciucuri

Recommended Posts

Va salut,

ma poate ajuta cineva sa gasesc cauciucuri de tipul asta? Se gaseste asa ceva pe la noi?

De 28 imi trebuie

Imagine postată

ce te intereseaza mai exact - sa fie aceasi culoare, sa fie aceasi marca sau sa fie aceasi marime..sau toate la un loc?

In primul rand multumesc pt raspunsuri.

Nevoie ar fi de cauciuc cu profil clasic, pe maro,alb,crem sau gri. Marime 28x1 1/2 in sus. Profilul de Schwalbe ma everveaza...sa pui la o bicicleta clasica profilul ala...e ca si o Dacia 1300 cu jante OZ de Subaru Impreza Rally..

:)

sa pui la o bicicleta clasica profilul ala...e ca si o Dacia 1300 cu jante OZ de Subaru Impreza Rally..

Nu confunda janta cu anvelopa.

Daca vei cauta sa pori numai "Victoria Floresti" sau "Danubiana" pe Dacie ma tem ca o sa cauti ceva imposibil de gasit.

Anvelopele se clasifica dupa scopul utilizarii, iar profilul imbraca acea destinatie de folosire.

In particular cele albe, crem, maron, chiar si gri, sunt destul de exotice, exclusiviste (alea de calitate) datorita pigmentilor si compozitiei, asadar scumpe.

Daca tu cauti ieftin, vor fi de o calitate indoielnica si probabil facute in China(targ, bazar, en-gross chinezesti.

O alternativa, clasica gasesti aici, si profilul si culoarea fiind revendicata in denumire "Retro".

Cauta modelul si marca, daca iti este pe plac.

Nu confunda janta cu anvelopa.

Janta sau anvelopa....tot ca vaca la timona navei e. Interesant linkul, eu am gasit dincolo multe modele, ce-i drept Conti Retro de pe siteul din link e cel mai ieftin. O sa-i intreb cu e cu transportul.

Multumesc

Citesti aici si te cuplezi la o comanda.

Janta sau anvelopa....tot ca vaca la timona navei e. Interesant linkul, eu am gasit dincolo multe modele, ce-i drept Conti Retro de pe siteul din link e cel mai ieftin. O sa-i intreb cu e cu transportul.

Multumesc

Daca vrei sa dai singur comanda , o sa te coste 15 euro , daca te mai cuplezi se imparte la cati sunteti.

Uite aici unul care e aceasi culoare si aproape aceasi marime fiind doar putin mai subtire http://www.playbike....?id_produs=6072

Nu îți face iluzii, Schwalbe ăla e altă mărime decît ce cauți tu, indiderent de "profil". :P

Nevoie ar fi de cauciuc cu profil clasic, pe maro,alb,crem sau gri. Marime 28x1 1/2 in sus. Profilul de Schwalbe ma everveaza...sa pui la o bicicleta clasica profilul ala...e ca si o Dacia 1300 cu jante OZ de Subaru Impreza Rally..

Eu am pus "profil" din ăla Schwalbe 37-590 la o biclă din 1958 și arată excelent, retro pur :X

Sa ai mare grija la marimi, nu e de ajuns sa iei una de "28". Eu am patit cu o pereche Delta Cruiser, care nu s-a potrivit nicicum cu jantele mele...

Btw, si eu caut niste cauciucuri crem/maro. Sa dai si tu un update daca ai gasit un magazin care au la stoc :).

Pana acum am gasit doar la unguri http://ebike.hu/termekek/kerek/gumikopeny/orszaguti-trekking/102743+continental+retro+ride+reflex+622/

Problema e ca sunt cam scumpi iar transportul e mai complicat. Oficial nu prea trimit la noi...mi-au mai trimis cateva maruntisuri dar nu stiu cum e cu produse mai voluminoase.

Salut,

despre ce bicicleta este vorba?

Stiu siteurile din afara, speram sa aduca cineva si pe la noi ceva....

Mie imi plac oldtimerele; am in asteptare pt servisare:

1. CSEPEL(an necunoscut)

Imagine postată

2. MIFA(1967)

Imagine postată

3. Styria 1938

Imagine postată

Sper sa nu deranjez cu fiarele mele.

• Upvote 1

Pe la noi anvelope 28 x 1 1/2 găseşti doar Rubena sau CST. Deci dacă vrei ceva mai deosebit "de afară" îi probabil singura opţiune.

Am dat eu comanda de ceva mai ok. Uite aici cum i-a stat WANDERER-ului ce l-am vandut cu gumele in cauza(28x1.75 40-622)

Imagine postată

Imagine postată

• Upvote 1

Cred ca se potrivesc si rotile de tohan nu?

Eu am u tohan nou nout vopsea originala neatinsa are abtibilde originale si alea neatinse :)

Am o colectie frumoasa de biciclete masini de epoca romanesti, motorete...

Si eu sunt pasionat de ''fiare vechi''

Bafta!!

Eu mai degrabă aş pune un Fat Frank decât Retroride.

Dar parcă ştiam că alea cu lăţime fracţionară nu se pupă cu alea cu lăţime zecimală.

Acu' m-a pălit o cestie în capu' mieu.

Sheldon - Seldon ;)

Hari Seldon.

Fundația.

Asimov. (pt. ăi d-au dășchis netu' mai târziu)

Ăl de a știut cestii, mult înainte să să-ntâmple...

Să ne luăm oare după Șeldon? Au ba?

Brown's Law Of Tire Sizing:

If two tires are marked with sizes that are mathematically equal, but one is expressed as a decimal and the other as a fraction, these two tires will not be interchangeable.

• Upvote 1

Cred ca i-am incalcat legea de cateva ori.

@Mac - nu cred ca Asimov era pasionat de ciclism iar Seldon a aparut inaintea lui Sheldon.

Dacă o spui din experienţă personală atunci avantaj tu. :) Pentru că Sheldon n-a explicat de ce a spus lucrul ăla şi pot doar să deduc că există posibilitatea să difere diametrul (orice e posibil, la ce varză e în sistemele de dimensionare ale roţilor de bicicletă). Şi am reţinut-o ca regulă generală, să nu amestec fracţionare cu zecimale.

Daca nu ma insel am vazut recent un cauciuc pe care scria 622x1,75 (28x1.3/4).

Folosesc si eu acest topic pentru problema mea.

M-ar interesa o recomandare pentru o  anvelopa de 26' cam la 1.95 sau 2 balonaj nu prea scumpa ,dar care sa aiba flancuri rezistente sau sa fie ea mai dura.Am o bicicleta cu care fac piata(am pus si 20 kg pe portbagaj)si treburile prin oras(mtb utilitar) iar anvelopa btwin 2,00  pe care o am a inceput sa se taie pe langa janta deja se vad atzele,poate din cauza ca nici janta nu e asa lata,e din aia normala de mtb retro.

Multumesc anticipat!