sqryn

Proiect singlespeed - Home made

Recommended Posts

Arata foarte bine si imi place cum ti-a iesit ghidolina! Cred ca poti sa mai scurtezi cablul la spate...

E cam tarziu ca deja am montat terminatiile alea metalice pe cablul de frana

Intr-adevar mi-a fost un pic frica cu ghidolina, nu am montat niciodata pana acum dar cu tutorialele de pe youtube nu prea ai cum sa dai gres :)

Perfect nu e montata dar sunt sigur ca data viitoare va iesi mai bine.

Am facut ambele manere dintr-o singura rola asa ca mai am inca una de rezerva

Sper ca nu te superi daca postez aici si eu ssp-ul meu la care am lucrat in ultima vreme. N-are rost sa fac un topic separat pentru ca nu am documentat pas cu pas procesul si oricum, in mare masura tu m-ai motivat :). Eu tot am amanat lucrul, dar cand am vazut cat de bine a iesit al tau, am lansat si eu proiectul.

Cadrul a ramas tot de la o cursiera din anii 70-80 (?), ca culoare am ales un albastru deschis, foarte asemanator cu albastrul legendar al lui Bianchi. Iar tema maro a venit din intamplare, i-am pus saua brooks sa vad cum arata si mi-a placut. Apoi au venit mansoanele si pedalele tot maro si a iesit o combinatie destul de exotica, zic eu. Momentan roata din spate este un monstru cu schimbator in butuc si frana de picior dar bineinteles nu ramane asa, doar ca asta era prin casa :P. As vreau sa pun o roata flip-flop cu timp.

Ghidonul poate va pare exagerat de scurt, dar eu deja asa m-am obisnuit in oras. Ma simt mult mai agil cu el.

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

@ferkov: Bicla merita un topic dedicat, mai ales ca e under construction... Eu ziceam ca ghidonul meu e cam ingust pt oras... ghidoanele inguste arata f bine pe bicicletele simple. Bv Bv! Ce raport ai foaie/pinion?

@sqryn: La soare pe fundalul verde arata exceptional. Cromul in soare este de neegalat... Spor la pedalat

Ei, ca sa fiu sincer nici eu nu am vrut sa fie atat de ingust :)). De fapt era un accident, nu prea ma laud cu chestia asta. Dar nici nu regret inca, am facut cateva ture prin oras si e chiar functional.

Raportul nu pot sa-ti zic exact. 52 cu 21, dar cred ca schimbatorul in butuc perturba lucrurile. Adica prea usor pedalez pentru un raport atat de mare. Asa se pare mie.

foarte frumoase ultimile biciclete.ma bucur ca sunt oameni cu pasiune si se dedica si ramurei acesteia.ssp imi pare cea mai convenabila alegere pt iesiri prin oras.

felicitari si spor la pedalat :)

ferkov, felicitari, foarte frumoasa a iesit! albastrul ala este super fain

nu ma supar ca ai postat aici, ma gandeam ca poate doreai sa faci un topic separat

acum inteleg de ce vroiai lantul alb oricum se vede mai mult albul decat albastrul din el, cel putin in poze

referitor la raport, si eu merg cam in aceeasi configuratie si nu mi se pare greu pedalatul. pentru oras(plat) este ideal

sunt un pic invidios pentru ghidon, mi-ar fi placut si mie unul drept si scurt asa, poate cu alta ocazie, cand se murdareste ghidolina

banuiesc ca la tine roata(janta) pe spate va fi tot neagra?

spor la pedalat si ma bucur ca te-am motivat, ai facut o treaba excelenta.

Wow...asta-i deja liga diferita :). Cum te descurci fara frane in oras?

Btw, si eu am cauciucurile albe comandate deja..vedem ce iese.

nah, mi-am luat inima in dinti si am zis ca daca tot o fac fixa, sa o folosesc cum trebuie, m-am obisnuit rapid, si in caz de frana rapida skiduri peste skiduri :)

Si cum e prin aglomeratie, printre masini? Aici eu ma cam tem.... E bicla ta de zi cu zi?

Daca imi vine butucul si schimb pinionul 1/8 (mag online din ro :( ) pana la sf sapt incerc si eu fixa prin Buc.

dap, de zi cu zi. nu ai de ce sa te temi prin aglomeratie pentru ca merg prea incet si nu poate sa apara ceva din senin, dimpotriva, mie mi se par mai periculosi unii biciclisti pentru ca apar de unde nu te astepti, alterneaza intre trotuar si strada.

Dupa cum am spus : vreau si eu ;)

Am cautat ceva gata facut dar nu am gasit . Deci se pare ca trebuie sa o fac eu din bucati.

Problema e ca nu prea stiu de unde sa o apuc .

In primul rand , pot sa continui pe topicul asta , sau trebuie/vrei sa fac un topic separat ?

Cum incep ?

Merci !

pai am cautat ceva SH ... dar totusi ma asteptam sa fie mai usoara . As da poate vre 800 RON dar pe ceva sub 10 kg. Sunt pre pretentios ?

Cea mai ieftina varianta e sa gasesti o cursiera veche si sa o modifici sa fie single speed. Daca ai noroc si prinzi una cu marime buna si in stare buna (cu roti bune, angrenaj, pipa, headset fara probleme), atunci practic esti gata. Mai ramane designul (daca vrei) si niste maruntisuri. Ma rog, asta daca ai timp pentru asa ceva.

Pe langa faptul ca iesi mai ieftin, cred ca da o satisfactie mai mare decat una din magazin :).

fa-o pe bucati,conversie din o cursiera veche

satisfactia e maxima cand te urci pe ea

partea proasta cu bugetul fix e ca trebuie sa "vanezi" piese ieftine si bune

adica dureaza...

Deja sa fie usoara, ieftina si sa si arate bine e f greu.

Daca vrei ceva sh ieftin va trebui sa te multumesti cu o cursiera sau semicursiera cu cadru din fier la care va trebui sa inlocuiesti pinioanele sau butucul spate + alte modificari estetice...

Eu bicla mea sper sa o scot pe la 700lei la final (in format fixie/ssp) folosesc piese noi de calitate si nu bag banii in vopsea sau alte aspecte estetice.

Pai cam 800 ar fi bugetul la care ma gandesc. Nu ma intereseaza sa fine de la inceput frumoasa.

Dar macar sa fie mai usoara decat MTB-ul meu .

pai de ce iti trebuie neaparat sa fie usoara? sau mai usoara?

ca doar nu urci muntii cu ea

crezi ca pe plat conteaza asa mult 1-2 kg? sau vrei sa te dai pe velodrom cu ea?

in alta ordine de idei , o doza de vopsea e mai ieftina decat un cauciuc, plus ca multe din componente se gasesc in o gramada de culori asa ca aspectul se rezolva usor si cu putini bani.

Adevarul e ca nu am mers cu un SSP. Deci ar fi o idee ca intai sa incerc si sa vad cum e ;)