Sign in to follow this  
DaniNadal

Amstel Gold Race-Sambata,15 Aprilie 2012

Recommended Posts

Imagine postată

Imagine postată

Results 2011:

1 Philippe Gilbert (Bel) Omega Pharma-Lotto 6:30:44

2 Joaquin Rodriguez Oliver (Esp) Katusha Team 0:00:02

3 Simon Gerrans (Aus) Sky Procycling 0:00:04

4 Jakob Fuglsang (Den) Leopard Trek 0:00:05

5 Alexandr Kolobnev (Rus) Katusha Team 0:00:05

6 Oscar Freire Gomez (Esp) Rabobank Cycling Team 0:00:05

7 Björn Leukemans (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:00:07

8 Ben Hermans (Bel) Team RadioShack 0:00:18

9 Robert Gesink (Ned) Rabobank Cycling Team 0:00:19

10 Paul Martens (Ger) Rabobank Cycling Team 0:00:26

Ultimi castigatori:

2009 Serguei Ivanov (Rusia)

2010 Philippe Gilbert (Belgia)

2011 Philippe Gillbert (Belgia)

Startlist(provizoriu)

http://worldtour.cyc...editie_id=22908

Favoriti dupa cotele de la pariuri:

Joaquim Rodriguez 5,50

Peter Sagan 7

Alejandro Valverde 8,50

Simon Gerrans 9

Philippe Gilbert 12

Damiano Cunego 15

Samuel Sanchez 15

Cadel Evans 18

Oscar Freire 28

Robert Gesink 28

Alte cote interesante:

Voeckler 40(tocmai a castigat Sageata Brabantului dupa o cursa senzationala)

Van Avermaet 30(joker-ul celor de la BMC)

Jelle Vanendert(evolutie buna in Sageata Brabantului,anul trecut a fost fenomenal pentru Gilbert)

Paul Martens 150(nu a aratat nimic tot sezonu dar este un om de luat in calcul).

Favoritii in opinia mea:

Joaquim Rodriguez(marele favorit.In Pais Vasco nimeni nu i-a putut face fata pe aceste catarari scurte)

Simon Gerrans(e intr-o forma excelenta.Sper sa faca o cursa buna.Amstel Gold Race i se potriveste de minune lui Gerrans)

Peter Sagan(a aratat la Chieti in Tirreno de ce e in stare pe aceste catarari scurte.Plus ca e omul cu cel mai bun sprint dintre favoriti)

Thomas Voeckler(la cat de bine a aratat in Ronde si Sageata Brabantului e unul din favoritii in AGR.Totusi s-ar putea sa se pastreze pentru LBL si Fleche Wallone)

Samuel Sanchez(nu prea a participat in AGR.Nici nu i se potriveste prea bine dar la ce a aratat in Pais Vasco are sanse la victorie)

Alejandro Valverde(de obicei nu prea face nimic pe Cauberg desi i se potriveste.Anul asta insa e altceva)

Damiano Cunego(a zis la inceputul anului ca vrea sa prinda varful de forma in Ardeni.A mai castigat aici in 2008)

Cadel Evans(nu a mai concurat de la Criteriul International unde a aratat o forma foarte buna.Cred ca el va fi liderul BMC in Ardeni)

Philippe Gilbert(in mod normal nu avea cine sa-l bata pe Cauberg dar la ce forma are anul asta nu cred ca intra nici in primii 10.Totusi l-am nominalizat printre principalii favoritii deoarece daca ajunge pe Cauberg,desi sunt sanse mici,nimeni nu prea ii poate face fata la sprint decat Sagan.Totusi greu de crezut ca ajunge pe Cauberg cu favoritii).

Alti oameni de vazut:Nibali,Sergio Henao,Edvald Boasson Hagen,Ryder Hesjedal.

15 Aprilie e Duminica

Fuck...am gresit.In loc de duminica am pus sambata.Acum am observat.Rog un mod sa modifice.

Stiti ceva de transmisie? Presupun ca Eurosport va da cursa, dar de la ce ora?

Banuiesc ca vor fi transmisi doar ultimii 50-80 km din cursa (ca de obicei) pentru ca 120 de minute nu vad sa cuprinda mai mult de atat , mai ales ca e si premierea .

Am dreptate :D ?

Favoritul meu ramane Valverde, dar Purito are sansa numarul unu. Numai Gilbert ii poate bate pe Purito pe Cauberg, dar se pare ca nu e cazul anul asta. Cum nu e cazul inca nici pentru Sagan care nu are experienta.

Gasparotto produce surpriza si castiga Amstel Gold Race.Pe 2 a venit Jelle Vanendert,iar pe 3 Sagan.Gilbert a mers bine azi raportat la sezonul pe care-l are si a venit pe 6.Foarte bine Gilbert putea termina si pe 2 daca nu conducea urmarirea impotriva lui Freire.In momentul asta cred ca e undeva la 70% din ce a aratat anul trecut.In Liege-Bastogne-Liege cred ca poate castiga.In Fleche Wallone probabil ca nu va forta tocmai pentru a fi in forma pentru La Doyenne.Sagan s-a supraestimat si azi.Nu prea are creier.