Rubyca

29.04.2012 Maratonul Fagetului - Cluj Napoca

Recommended Posts

Adevarul este ca mai intereseaza extrem de putin din ceea ce spui tu.

Chestia este simpla: sintem pe topicul Maratonul Fagetului sa-l lasam atunci sa fie Maratonul Fagetului si nu amalgam de alte sporturi.

Foarte bine ca exista atitea competitii, au mai fost si altele in tara noastra care s-au suprapus si tot s-au adunat mai mult de 500 de participanti.

Foarte bine ca exista si alte ramuri care au un numitor comun dar aici este topicul Maratonul Fagetului.

Poate ar trebui explicat in acest topic de ce traseul a fost schimbat cu o saptamina inainte de concurs, sa se raspunda la intrebari pe care unii participanti poate si le pun si alte detalii despre maraton: organizare, marcare, conditii traseu, nicidecum povesti despre alte sporturi.

No more off-topic.

• Upvote 2

Adevarul este ca mai intereseaza extrem de putin din ceea ce spui tu.

Chestia este simpla: sintem pe topicul Maratonul Fagetului sa-l lasam atunci sa fie Maratonul Fagetului si nu amalgam de alte sporturi.

Foarte bine ca exista atitea competitii, au mai fost si altele in tara noastra care s-au suprapus si tot s-au adunat mai mult de 500 de participanti.

Foarte bine ca exista si alte ramuri care au un numitor comun dar aici este topicul Maratonul Fagetului.

Poate ar trebui explicat in acest topic de ce traseul a fost schimbat cu o saptamina inainte de concurs, sa se raspunda la intrebari pe care unii participanti poate si le pun si alte detalii despre maraton: organizare, marcare, conditii traseu, nicidecum povesti despre alte sporturi.

No more off-topic.

"Poate" pe unii intereseaza! Nu mi se pare politicos tonul pe care ai scris inca de la bun inceput. Nu mi se pare corecta exprimarea "sa se raspunda la intrebari pe care unii participanti poate si le pun". Daca ai intrebari, pune-le. Lasa-i pe altii sa le puna pe ale lor. N-am vazut vreo intrebare utila de la tine pe acest topic pana la ultimul comment, numai ton acid si superior. De fapt si prima ta intrebare incepe cu "poate".

Exista regulament, citeste punctul 6.1. si 11.1. - se refera la modificari traseu. De ce s-a modificat? A fost recunoastere traseu, s-a tinut cont si de opiniile unor participanti, unii cu experienta de concursuri.

Pune clar si alte intrebari, fara "poate" in fatza, daca vrei sa ti se raspunda.

Bun, deci ai inteles pina la urma: in acest topic vorbim despre Maraton Faget si nu despre maratonul de alergare al Clujului, nici despre emisiuni de sah, triatloane sau alte maratoane de ciclism.

In ultimele zile a fost foarte frumos in Cluj si nu se mai anunta ploaie. Cred ca va fi putin noroi pe traseu.

Daca nu ploua traseul va fi ciclabil 100%.. Nu are rost sa veniti cu cauciucuri de noroi, eu duminica in noroi si lut m-am descurcat bine cu Race King spate si Mountain King fata pe traseul lung.

Nu uitati ca astazi inca se fac inscrieri cu 50 lei, atat online, cat si la faţa locului. Corturile sunt montate, poarta de start-finish de asemenea, iar daca nu doriti maine inghesuiala la inscrieri sau preluari pachete de start, puteti veni acum. Va asteptam la Polus, ne vedeti langa spalatoria auto si pista de carting.

Pentru cei care doresc sa vada traseul in zona de inceput si nu sunteti din Cluj, intrebati de capatul de trolee si ... fostele tramvaie din Manastur, de baza Unirea si traseul banda rosie.

Succes concurentilor de maine! Pentru cine n-are altceva mai bun de facut, o scurta si subiectiva cronicuta in imagini pentru traseul de 30 km, AICI

• Upvote 2

Felicitari organizatorilor si concurentilor! Din punctul meu de vedere a fost un concurs fara greseala!

• Upvote 1

felicitari lui Levi si echipei de organizare, a fost marcat ireprosabil in ciuda faptului ca niste oameni de bine au rupt marcajele in dimineata asta. traseele au fost super, greu, da' fain, peisaje superbe. multumesc de asemenea voluntarilor, care si-au facut foarte bine treaba, au fost foarte prietenosi, au incurajat si binedispus concurentii.

Levi, pot doar sa te felicit, oameni ca tine sunt raritati, Clujul are competitii la un nivel foarte ridicat datorita oamenilor care fac totul cu suflet!

Cateva poze, sunt si pe FB pentru taguit, daca aveti cont: https://picasaweb.go...nulFagetuluiMTB

Pentru mine a fost o cursa buna, e drept ca am ajuns doar al 4-lea la +40 ani, cam la 2min30sec de locul 3 (4h28min timpul meu pe ciclocomputer)- proba 70km. Asta e, categoria +40 devine tot mai puternica.

Am avut noroc cu sotia, ca a terminat prima la +40 - proba de 30km. Eu zic ca-s mai bun, ea in schimb ia cupe si medalii.

Se pot deci face categorii de varsta si la femei, mai ales la probele mai scurte. Ele merita acest lucru! Think!

Din punctul meu de vedere, ca si concurent, a fost un traseu super, greu si din cauza caldurii. Pacat de taietorii de lemne care si acum, desi de zeci de ori s-a purecat traseul, tot nu s-au abtinut sa taie copaci, unul fix in drum. Asta e ... drumul lemnului. Lasa ca vor invata cararile si cei care "vegheaza"!

Felicitari la toti, bravo si organizatorilor. Mai multe o sa scriu pe blog.

Felicitari Levi si echipei, faceti o treaba excelenta! Un concurs, chiar daca la prima editie, excelent organizat din toate punctele de vedere. Dar nici nu ne asteptam la altceva! Multumesc :)

Un concurs ce a avut parte de o organizare de EXCEPTIE!, Bravo Levi si Bravo! Clujul Pedaleaza! Traseul excelent, nu credeam ca sunt zone asa faine in Cluj(desi am mai participat la XC-uri - se pare ca era doar varful iceberg'ului). Uite aici si clasamentul general.

Felicitari!

Fotografi din toate tarile - postati pozele :) Ca vorba aia, 1 mai a trecut si vrem sa ne delectam :)

Cel mai bun lucru a fost ca Levi a pus mai multe marcaje decit au putut "binevoitorii" sa culeaga.

Felicitari organizatorilor si concurentilor.

S-a dat startul la timp si lumea cu chef de pedalat.

Ca si minus e ultima urcare pe care nu am auzit sa o aprecieze cineva

@ivanrulz: Nu trebuie sa apreciezi urcarea ci pe cei care au dovedit-o :) Dar cred ca isi avea rostul ei cu toate ca, precum multi altii, am cam suferit pe ea.

@mvmocanu: Urmaresc, urmaresc, doar indemnam fotografii sa iasa la lumina!

.

Ca si minus e ultima urcare pe care nu am auzit sa o aprecieze cineva

Eu o apreciez, chiar daca in timpul concursului la jumatatea ei m-am dat jos.

Harta Maratonului a devenit ... harta curatarii traseului. Cat am reusit astazi - pana la intersectia cu drumul Sf Ion. Am folosit rucsac in care am pus pungi mari. Am pus o punga pe ghidon sa fiu mai rapid, am umplut doua pe cei cam 5km de traseu. Mi-a trebuit cam o ora jumatate. Cel mai bine au rezistat sagetile, panglicile fiind rare si in majoritate rupte. Ca ustensile am folosit surubelnita dreapta, desi am avut si cutter si tot felul de alte bazdaganii. Poate ne grupam si ne dam intalnire pentru restul de traseu.

https://picasaweb.google.com/103481498978040293448/MaratonulFagetuluiMTB#5738240963717223890

Cine se plimba pe traseu poate lua marcajele. Patria va fi recunoscatoare :). De data viitoare poate vom trece pe marcaje si data concursului si speram ca lumea sa ne inteleaga.

PS: Si eu mai astept poze. Filmuletele sunt interesante, unele bine filmate. Cat despre urcari... cumva trebuie diferentiere intre competitori. Ca la o lucrare: unele subiecte sunt pentru nota 5, altele le fac cei de nota 7, dar cine vrea nota 10...

Am filmat eu 1h si 40 min cu o camera profesionala Contour pusa pe ghidon.

Cei de la Gil-mobile a spus ca editarea va fi gata intr-o saptamana.

Guest
This topic is now closed to further replies.