kriss

Cursieră second hand - mic indrumar achizitionare

Recommended Posts

Mai am o nevoie de un sfat

Am pe fata 53/42 https://lh3.googleusercontent.com/-5GJeJkFg6to/Vgf03hTjq9I/AAAAAAAAAtQ/KcmODkq-1jo/s800-Ic42/WP_20150926_15_13_30_Pro.jpg

Pe spate 12/13/14/15/17/19/21/23 https://lh3.googleusercontent.com/-ASN_FUWpI3A/Vgf05IvfGcI/AAAAAAAAAto/y9chlggGfzU/s512-Ic42/WP_20150926_15_12_36_Pro.jpg

Doresc sa stiu daca exista o foaie mai mica de 42...daca da de cat? de pe unde gasesc? poate fi si SH

Pot pune in locul pinionului de 23 unul mai mare? daca da de cat? Avand pe spate acest schimbator https://lh3.googleusercontent.com/-PZL2PJCVhvI/Vgf03ym5hnI/AAAAAAAAAtU/VF1PoSVIQzE/s512-Ic42/WP_20150926_15_13_16_Pro.jpg

Intreb deoarece vreau sa fac un drum Buc- Targoviste-Cheile Gradistei si nu vreau sa imping la ea la deal.. Precizez ca nu am antrenament dar tot voi reusi..

Pai sigur nu, trebuie alta caseta, dupa parerea mea. Oricum, nu cred ca ce ai tu acum are pinioane detasabile.

S-a cam pus praful pe aici :-W  asa ca vin eu cu o intrebare. Pe ce site-uri, in afara de ale noastre din tara, putem sa cumparam o cursiera sh? La un pret bun , bineinteles...... [-O<

EBay si lfgss.com sunt cele pe care eu am mai aruncat cate un ochi. Asa, de drag, ca preturile mi s-au parut prohibitive (cel putin in zona mea de interes)

Olx-ul este de incredere, sau tot pe Dirt trebuie batut mai mut moneda ? Sunt oferte de pret mai bune acolo, in general. Imi fac griji in privinta provenientei....... :-W

Salutare, vreau sa achizitionez o cursiera sh, am gasit pe internet un model la de TREK, dar nu are alte detalii despre ea. Imi puteti spune si mie aproximativ cat poate sa coste aceasta bicicleta SH? Va multumesc frumos

108713682_1_644x461_cursiera_trek_alpha_

1000 - 1500 lei cu echiparea aia.

Pai intre 1000 si 1500 gasesti ceva diferente la echipare. La 1000 de lei iei sora si furca de aluminiu. la 1500 gasesti tiagra, furca de carbon, chiar o echipare 105 cu usoara vechime.

As mai adauga pentru necunoscatori trei mari detalii, unul specific la cursiere si doua valabile la orice bicicleta (cu exceptia cazului cand vrei neaparat o bicicleta vintage):

1. nu luati cu manetele de schimbator pe cadru, de 20 de ani incoace schimbarea vitezelor se face de pe manetele de frana, o bicicleta cu manete pe cadru nu iti va permite sa faci ciclism adevarat, unde se merge in pluton, la cativa cm de roata colegului si se schimba pinionul uneori si de mai multe ori pe minut. Achizitia ulterioara a unor manete combinate tip STI/Ergo e foarte costisitoare.

Iar cele valabile la orice bicicleta:

2. nu luati biciclete cu transmisii istorice, cu 6-7-8 pinioane, pentru ca nu se mai gasesc componente decente sa le inlocuiti iar un upgrade este foarte costisitor. Luati de preferat pe 10 pinioane, standardul actual inclusiv in gama de jos Tiagra, sau macar pe 9. Schimbarea ulterioara aduce de asemenea costuri mari

3. atentie la amanunte de incompatibilitate cu standardele moderne, cum ar fi gatul furcii de 1', acum standardul fiind de 1 1/8, angrenajul sa fie macar cu monobloc, etc...

1. Discutabil. Daca vrei sa iti iei o bicicleta care sa fie compatibila cu cerintele de la Eroica, atunci Ergoshift sau STI te descalifica sa poti participa. E drept ca sunt mai ok daca vrei sa iti iei bitza de curse sa faci sport de performanta, dar pe de alta parte, de ce ti-ai lua o bita pt sport de performanta de acum 20-30 de ani ? Nu prea are sens. Putin off-topic: Sper sa se organizeze si la noi L'Eroica in vreo 5-6 ani. Incepe sa se stranga biciclime cu scule destul de dragute, astfel incat sa se poata face chestia asta. In special in Bucuresti sau in Timisoara (dau doar exemple, nu elitizez sau eu mai stiu ce).

2. La fel ca la 1. Discutabil. Depinde mult de ce vrei. Presupui in mod eronat ca toti vor sa faca curse cu ele, ceea ce este extrem de fals. De altfel, un cadru cu distanta la dropouturi de 120 se poate largi la 126, astfel, putand sa faci upgrade de la 6 la 7-9 foi. In alta ordine de idei, nu prea vad eu unde ai folosi foaia cea mai mica, pt ca ai da ca un hamster la rotita, de pomana. Mereu cele mai folosite sunt cele superioare si cele de mijloc, mijloc-jos.

3. Inca se mai fac cuveti destul de buni si pentru furci mai vechi, iar in general ce bitze ajung pe piata noastra nu sunt foarte vechi sau foarte de colectie, ca sa existe un pericol prea mare sa iei o pruna. Pe de alta parte, daca nu te informezi inainte de a cumpara, prostia iti apartine in totalitate, dar in acelasi timp, slabe sanse sa vezi pe cineva cu sublerul dupa el sa masoare dimensiunea cuvetilor sau a tubului furcii.

Pe scurt, nu e treaba ASA de tragica cum spui tu ca e, doar ca implica costuri ceva mai ridicate sa restaurezi un bike din 60-70 fata de unul din 85-90. Iar piesele de schimb NOS sunt extrem de scumpe si se gasesc doar pe ebay. Depinde de fiecare.

, pt ca ai da ca un hamster la rotita, de pomana.

...dar ai arata profi.

• Upvote 1

Sa intaleg ca pe acelasi considerent isi cumpara inteligentii chestii de carbon ? :))

Daca ziceam ca e mai bine pt muschi, ca te ajuta sa faci frecventa pt situatii limita, ca respiri mai bine, etc, ar fi fost "de pomana". 

Sa inteleg ca adevaratii inteligenti pedaleaza cu pas mare, evita carboanele si nu vor sa arate profi?

• Upvote 2

Salut,am gasit o cursiera sh Easton Elite de fabricatie americana cu cadrul din aluminiu;stie cineva sau a avut cineva una sa imi dau seama cat de bune siunt,e echipata cu shimano ultegra ,bloc 10 pinioane,2 foi;e foarte usoara,roti mavic,ergopowere ultegra, pretul ar fi 150 euro.Mutumesc pentru eventualele raspunsuri

La dotarea asta, e suspect de ieftina. Sigur nu e furata?

Salut, sunt nou pe acest site.Am achizitionat o cursiera acum o saptamana nestiind multe aspecte.Daca ma uit la ea in mare, sunt multumit.Merge bine , schimba bine.Dupa achizitionare, am pus-o de vanzare. Acesta este anuntul in care am specificat acolo cam ce componente are.Acum nu stiu daca sa o mai vand sau sa investesc in ea.M-am uitat la toate anunturile de pe olx si alte siteuri, si nu am gasit o cursiera la banii astia care sa fie buna.Sa aiba tot ce vreau eu.Motivele pentru care am pus-o de vanzare sunt:

-Are doar 6 pinioane pe spate.(Eu am nevoie de cel putin 8 deoarece imi plac mult catararire)

-Rotile sunt de 27   ( Nu stiu daca asta este un lucru rau, dar stiu ca majoritatea cursierelor au diametrul de 28)

-Greutatea totata este de 13.6 kg. (pentru mine este putin grea., sunt mai slabut)

-Cadrul este putin ciudat. (persoana de la care am cumparat-o a spus ca este cadru USA)

-Clestii de frana sunt de moda veche.(prind bine, insa cred ca sunt foarte grei...)

Ce ma sfatuiti sa fac mai departe?.(vreau sa tine-ti cont de faptul ca nu ma pot intinde la un buget mare pentru cursiera.)Deci varianta sa o vand si sa imi cumpar una de 1500 este exclusa.As fi dispus sa investesc putin in ea,insa am nevoie de mai multe pareri.

Vreau sa punctez faptul ca cursiera se intinde bune, nu joaca nimic, nu bate nimic.Doar ca eu tin mult la acele aspecte.!

Astept sfatul dumneavoastra!

Va multumesc!

Edited by Traveller
fara link catre propriile produse pe un bazar online, te rog

Salut si bine ai venit!

Nu poti pune link-uri aici catre site-uri de vanzare asa ca ne-ar fi utile cateva fotografii.

Totusi, iata cateva idei ''pe nevazute'':

- nu numarul pinioanelor te ajuta pe catarari ci marimea lor: deci cauta pinioane mai mari ca sa urci mai usor, nu mai multe. Altfel spus, poti avea 10 sau 11 pinioane si sa urci foarte greu daca cel mai mare are 21 dinti (ca idee, o caseta pt urcat are pinionul mare de 28 dinti)

- rotile de 27' nu se mai poarta demult. Astfel incat vei gasi greu cauciucuri si camere de calitate

- o cursiera veche entry-level nu ar trebui sa depaseasca 11 kg. Greutatea bicicletei tale imi spune ca este o semi-cursiera (unii ii vor spune randoneur/city/bicla de navetist, etc)

Daca pui cateva poze pot sa imi dau cu parerea si despre cadru/clesti de frana si altele

Dar in opinia mea este mai ieftin sa o vinzi si sa cumperi alta decat sa faci upgrade pe asta.

In targuri sau chiar pe OLX vei gasi cursiere decente (asta insemnand 10 kg si echipare Shimano 105 sau 600) si daca ai minime cunostinte care sa iti permita sa apreciezi uzura transmisiei sunt de luat si folosit ani buni.

Atentie insa: cadrul trebuie sa aibe marimea potrivita tie iar rotile e bine sa aibe cauciucuri demontabile, nu baieuri.

Ca sa puteti vizualiza anuntul meu trebuie sa scrieti( O L X.ro) legat in loc de acea fircalitura.Daca nu reusiti am sa postez deseara cateva poze.

Acuma nu te supara dar mie nu-mi place nimic la ea...

Eu as vinde-o (la un pret decent) si mi-as lua o cursiera.

Sau, daca te impaci cu aspectul, foloseste-o asa: piesele desi-s din gama de jos par destul de noi si te pot duce mult.

Dupa achizitionare, am pus-o de vanzare

Grea decizie.