kriss

Cursieră second hand - mic indrumar achizitionare

Recommended Posts

Excelenta ! De unde se mai poate face rost de asa ceva, si la asemenea pret  ?

De pe internet sigur nu.Am fost si eu in cautare de asa ceva acum cateva luni (vara) si m-am dat batut.Cele care erau cat de cat ok erau la super-pret iar cele care aveau un pret ok (chiar daca si acela era marit fata de valoarea bicicletei) erau pline de rugina,lovite,o piesa din '89,una din 2000,una din '96,una o firma,alta altă firma.Astea se gasesc pe undeva,intr-un loc unde sigur nu te gandeai ca se afla o cursiera,printr-un garaj uitat de lume sau la un mos care o foloseste ca sa mearga la piata.Tot ce trebuie sa faci e sa cauti!

Cel mai des gasesti la aia care aduc engros marfa second din Europa, gen mobila, termopane, piese auto. Astia aduc si biciclete vechi si uzate luate cu remorca moca sau cu 1 E si vandute la bucata la noi cu preturi intre 150 si 300Ron. Uneori mai gasesti si ceva convenabil, dar nu te astepta la minuni. Subliniez ca sunt superuzate....

Deci e pur si simplu o chestie de bafta ..., trebuie sa fii la locul potrivit, la momentul potrivit  ! ?

Si trebuie sa actionezi rapid, ca ti-o ia altul inainte, pasionat sau revanzator. Si o regasesti la vanzare cu un 0 in plus!

De aia trebuie sa te scolesti oleaca pe forumurile straine de vintage, sa vezi cataloagele vechi si colectiile altora ca sa poti aproxima din ochi masura unui cadru, recunoaste o eticheta sau o pantografiere, recunoaste piesele etc, lovituri, indoituri, uzura samd.

Cand vad o bicicleta "interesanta" la vanzare, chiar daca nu am bani sau nu e masura mea, incerc s-o identific si incep sa caut informatii despre ea. Asta dureaza si de multe ori pana termin eu bicicleta se vinde. Dar nu conteaza, macar am invatat ceva (de cele mai multe ori ca nu merita banii ceruti!!!) si mi-a facut placere cautarea. E ca la vanatoare: pregatirea e mai placuta decat actiunea propriuzisa.

Va salut cu respect,
Dupa o pauza la ciclism de un an, m-am hotarat sa reincep cu o cursiera.Am un MTB dar am zis sa incerc si o cursiera.
Cum la mine a plouat mult cand eram mic, am 1.9m inaltime.Asa ca imi e foarte greu sa gasesc ceva pe masura mea, si bun la pret.
Am gasit asta: http://www.निषिद्ध/biciclete/cursiere/cursiera-nishiki-noua-aluminiu-furca-carbon-deosebita-cadru-mare-pentru-persoane-peste-180-cm-inaltime-390-euro--a122550515

La prima vedere echiparea mi se pare cam proasta, dar avand in vedere ca gasesc cu greu un cadru pe marimea mea, vreua sa cer si sfatul celor priceputi.
Daca era cu un 105, o luam pe loc.

as vre sa va intreb ceva. oare ce semnifica scrisu asta de pe cadru? incerc de ceva timp sa aflu ce fel de cadru e asta dar nu gasesc nimic

ddd.jpg

Va salut cu respect,

Dupa o pauza la ciclism de un an, m-am hotarat sa reincep cu o cursiera.Am un MTB dar am zis sa incerc si o cursiera.

Cum la mine a plouat mult cand eram mic, am 1.9m inaltime.Asa ca imi e foarte greu sa gasesc ceva pe masura mea, si bun la pret.

Am gasit asta: http://www.निषिद्ध/biciclete/cursiere/cursiera-nishiki-noua-aluminiu-furca-carbon-deosebita-cadru-mare-pentru-persoane-peste-180-cm-inaltime-390-euro--a122550515

La prima vedere echiparea mi se pare cam proasta, dar avand in vedere ca gasesc cu greu un cadru pe marimea mea, vreua sa cer si sfatul celor priceputi.

Daca era cu un 105, o luam pe loc.

Sigur e modelul 2011, intradevar cam entry level. Si chiar si in pozele alea mici se vad niste zgarieturi care sigur nu pot sa apara doar de la 2-3 folosiri, cum zice vanzatorul!

Iar modelul din 2012, care e echipat Tiagra, era 800E nou!

http://www.nishiki.de/race/road-master.html

Parerea mea e ca 390E e scump!

Daca-mi permiteti o gluma, pai cum sa iei bicicleta Titan cand esti din Vitan ?

trebuie sa afli exact cu ce este echipata si ce tip de teava are; daca este Columbus (chiar Aelle cum este in exemplul dat de tine) si are minim 600 echiparea si nu ceva pestrit, cred ca este un pret ok, mai ales daca mai negociezi ceva

Cand imi amintesc faptul ca am cumparat Reynolds 531c cu Shimano 600 la 350 lei imi vine sa ma pup.

Mie mi se pare scump(a) Titan-ul de mai sus.

frumos releigh-tul tau; la astfel de ocazii nu trebuie sa stai pe ganduri, de cateva luni nu am mai vazut nimic notabil la un pret de max 500 lei, din acesta cauza ziceam ca acel Titan care poate fi scos la aprox 500 lei este un pret ok, mai ales ca nu mai trebuie revopsit, alte 300 lei minim pentru o treaba buna

Ce parere aveti de o cursiera bianchi, echipata cu exage 300 lx,7 viteze, roti ambrosio , in stare destul de buna la 450 de lei

Cam din ce perioada este ? si ce puteti sa-mi spuneti de aceasta echipare?

8500558766_9b6a57999a_b.jpg

8499452123_d88b445a6b_b.jpg

8500558580_2f85b356ba_b.jpg

8500558484_274fea530d_b.jpg

8500558408_7773fe7ab2_b.jpg

Echiparea e de la sfarsitul anilor '80, inceputul anilor '90. Pe net am gasit modele asemanatoare la vanzare, in Germania mai ales. Orientativ, exact ce ai tu: http://www.1anzeige.de/anzeige/rennrad-bianchi-premio-843-573584.dhtml . Si aici, un ssp cu acelasi cadru cu poze cu tot: http://www.ebay.de/itm/Bianchi-Premio-843-Singlespeed-Bike-Berlin-/280960692443

• Upvote 1

Shimano Exage300Lx era pozitionata sub 105 si era considerata apartinand gamei Sport/Recreatie, nu Curse. Deci gen Sora si Tiagra astazi.

O astfel de echipare in mod sigur nu era pusa pe un cadru de top, ci tot mid-level, in cel mai bun caz un Columbus 3Tubi Aelle.

• Upvote 1

Un pic de ajutor daca se poate. Ce model de Peugeot ar putea sa fie asta? Pare a fi mai recenta. Cadrul e tot otel?

Cred ca e Peugeot competition 5000 din 1997 din Columbus Thron (otel sudat TIG) si furca dreapta cu echipare Shimano105 de 8 viteze. Am probat una asemanatoare acum ceva ani.

Fotografiile sunt cat se poate de vagi, nu se vede ca pe TT scrie clar ce model e, iar pe DT din ce material.  

http://www.cyclespeugeot.com/files/1997UK.pdf