Sign in to follow this  
Pustiu'

Bicicleta pentru cicloturism

Recommended Posts

Cum spune si titlul ce fel de bicicleta mi-ar trebui pentru cicloturism una de ciclocross sau trekking ? A trebuit sa mut subiectul de la biciclete de sosea aici pentru ca mi-am cam schimbat preferintele.

Gasesti aici un topic intreg cu discutii pe tema asta: http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/2095-bicicleta-de-excursie/

Ce ar trebui sa ai in vedere in comparatia trekking vs cyclocross:

- daca iei trekking, preferabil sa fugi de suspensia fata, mai ales daca nu e blocabila

- trekking-ul iti va permite, in general, sa montezi cauciucuri mai balonate decat cyclocross-ul si va ramane loc si pentru aripi (daca o sa ai nevoie)

- trebuie sa te hotarasti in ce masura vrei dropbars sau ghidoane traditionale (flat, riser); fiecare are avantajele si dezavantajele lui si fiecare prefera altceva

Interesanta sugestie dar astept si alte pareri. :) Cred ca o sa caut ceva gen cursiera dar cu roti mai de MTB adica asa vad eu bicicleta de cyclocross

atunci cauta ceav de Surly. Au cadre si furci pt roti cu balonaj mare. Sunt mai scumpe dar sunt cele mai ravnite ....

N-am specificat si aici dar spun acum. Bicicleta pe care o sa o cumpar o sa fie un SH :( nu dispun de fonduri si sunt incepator. Cred ca as putea sa gasesc ceva intr-un targ.O sa incerc sa gasesc ceva acceptabil pentru cicloturism. Multumesc de ajutor.

Depinde foarte mult pe unde vrei sa te plimbi. Stiu ca in general cicloturismul implica mersul pe sosele sau ceva asfalt, cel mult niste forestiere mai practicabile.

Spre exemplu, in aceste scopuri eu folosesc un MTB Kona Fire Mountain. Are suspensie fata, portbagaj compatibil cu frane pe disc, frane pe disc :) si tot tacamul. Nu am aripi "de oras", dar nici ca m-a deranjat. Chestia e ca de multe ori ajung sa merg pe drumuri de munte. Se mai intampla sa dau in noroaie si aripile m-ar incurca, blocand noroiul pe roata.

Un MTB sh cred ca gasesti la un pret destul de decent. Nu iti trebuie o bicicleta SF, ci una care sa iti placa si sa mearga bine. Indiferent ce alegi, de tine depinde puterea de a pedala si traseul ales ;)

Ar fi util sa spui si cam in ce bani te-ai incadra?

Bani pai mie si rusine sa zic cand vad pe forum sumele de 1500 ron +. In jur de 500ron pentru ca de.. eu chiar sunt pusti nu de alta miam pus numele :) . Ma gandeam la ceva gen cursiera cu roti mai groase.

Nu e nici o rusine. Chiar mi se pare laudabil ca te orientezi catre activitati de genul asta, decat alte banalitati :D.

Lasand la o parte bicicletele mai scumpe (ca nu toti am avut din prima o asemenea "tzoacla", sa fim seriosi ;) ), chiar poti face multe cu biciclete normale. Sunt exemple chiar pe aici, pe forum, daca te uiti pe la rubrica "Ture si expeditii".

Personal, pana in 500 de lei, as merge cu un DHS Tehnik (vad ca pe site-ul lor nu mai apare in ultima vreme). Ideea e sa ai un cadru cat de cat rezistent, un schimbator si un portbagaj. Crede-ma, prinzi si doua ghiozdane cu arici pe post de genti laterale ;), numai sa te vezi plecat.

Acum, greu de zis in ce zona stai, caci nu apare in profil.

Ia in calcul:

- http://www.निषिद्ध/catalog/sport-pescuit-vanatoare/biciclete-accesorii/altele/vand-bicileta-dhs-tehnik-a54896879 -> Tehnik-ul. Asta nu are portbagaj, dar gasesti si prin targ unul cat de cat.

- http://www.dhsbike.ro/produs/city/life-joy/313.html -> Un DHS aparent mai nou sau ceva. Pare-se ca are jante simple din aluminiu (cele duble te-ar mai salva de descentrari frecvente).

Eu personal am abuzat vreo 7 luni, prin oras (incluzand carat cu genti pe spate) de un treking Velors. Acum e pe la tara,si acolo folosita cu spor si drag de socru :).

Ea arata cam asa: http://devel.netstairs.ro/richproducts.ro/ro/branduri/velors/produse/biciclet%C4%83/modele/trekking/itemi/trekking-2637bs

Am luat-o SH de la cineva. Ca avantaj: jenti duble de aluminiu. Ei bine, cu asa ceva m-as fi dus fara probleme in calatorii, pe asfaat si forestiere bine batatorite/drumuri mai de tara, daca mi-era singura bicicleta. Se comporta bine la deal.

Pe scurt, poti posta cate un anunt ce ti-ar face cu ochiul, pt a obtine anumite pareri sau indicatii (la ce sa te uiti cand o probezi, mai ales daca te duci singur, etc.).

Si tine minte ca poti pleca la drum cu orice bicla, cat timp e reglata cat de cat si isi face treaba, daca ai dorinta de a merge, de a te plimba si de a te simti bine ;)

Spor!

• Upvote 1

Eu sunt din Arges aproape de Pitesti. Multumesc mult de ajutor. Cred ca o sa ma orientez pe ce ati spus dumneavoastra.

Eu sunt din Arges aproape de Pitesti. Multumesc mult de ajutor. Cred ca o sa ma orientez pe ce ati spus dumneavoastra.

Zi-mi mai direct, ca dumneavoastra e prea protocolar pentru o comunitate de biciclari cum e a noastra :D

Poti da o raita si prin targuri, dar e foarte important sa te uiti cat de cat ca lumea la cum merge. Caci daca o iei la pret foarte mic, dar pe urma ai de schimbat piese, tot la una noua sau mai putin uzata ajungi :).

Multa bafta, si tine-ne la curent cu ce rezolvi! ;)

Ok. Maine e un targ in Pitesti sper sa am noroc sa gasesc ceva bun. O sa va anunt cand o sa iau "jucaria" cu o poza bineinteles.

Bicicleta aia nici noua nu valora atat. Desi pretul ei de achizitie probabil a fost mai mare.

Motive?

Frane care nu prind cum trebuie, butuc pedalier care-si face joc aproape instantaneu, roti de proasta calitate, manete de schimbator RevoShift care probabil deja nu mai schimba vitezele cum trebuie.

:-S Dar de unde stiti toate astea ? Cum va dati seama ?

Am avut si eu un DHS, mai am prieteni care au DHS-uri si cam stiu la ce sa ma astept.

Manete RevoShift am avut 2 perechi din generatii diferite. Ambele au crapat in exact acelasi mod, a doua pereche chiar la o saptamana dupa achizitionare.

In principiu, orice bicicleta iei in gama asta de pret, va trebui sa schimbi una-alta la ea, fie ca e ea noua sau second-hand. Daca iei un DHS nou (sau second), mai ales din gama lor inferioara (au si ceva modele pe la 700-800 lei care se comporta ceva mai bine), problemele vor aparea dupa scurt timp. Asta daca nu cumva are deja problemele alea, fiind second. La un DHS, o sa ajungi in final sa schimbi aproape toate componentele din cauza ca ajung sa nu mai functioneze cum ar trebui.

Arunca un ochi aici, la sectiunea biciclete trekking. Parerea mea e ca la 400-500 lei gasesti biciclete mult mai rezistente decat DHS-ul ala. Si mult mai adecvate scopului tau. Chiar daca poate ca aspect nu te impresioneaza atat de tare. Plus ca magazinul e serios, poate sa-ti confirme mai multa lume.

PS: pe-aici pe forum lumea e destul de dezinhibata, nu e nevoie de politeturi; ne tutuim intre noi indiferent de varsta, respectul ni-l oferim altfel ;)

Si eu am cumparat un DHS in 2009 a rezistat si rezista decat ca am avut o gramada de pene si un singur cauciuc schimbat. Pe acea bicicleta am dat decat 250 lei si rezista acum e la tara si are alte treburi saraca.Imi place ca ma lasa si la un "test drive". Si da aspectul nu doar ca nu ma impresioneaza, ma demoralizeaza complet in cautarea mea. Acum nu stiu ce bicicleta ai avut de ti sau rupt manetele asa repede. Si oricum nu imi plac prejudecatiile. Ii dau o sansa.

Depinde si ce asteptari ai de la bicicleta aia. Daca poti trai cu faptul ca vitezele nu se schimba precis, ca bicicleta scoate diverse zgomote, ca butucii au tot felul de jocuri, ca rotile se descentreaza dupa primele gropi luate mai zdravan, atunci poti lua linistit DHS-ul ala.

Dar iti garantez ca indiferent de modul in care arata bicicletele alea second de pe site-ul de mai sus, oricare din ele va rezista la solicitari mai bine decat DHS-ul ala. Ca sa nu mai zic ca unele din ele vin cu accesorii pentru cicloturism (portbagaj, aripi, far, stop) care si alea costa alti bani daca e sa le cumperi separat.

In general, modul in care arata o bicicleta e ultimul criteriu de departajare dupa ce deja ai gasit mai multe biciclete cu acelasi scop, aproximativ aceleasi dotari si aproximativ acelasi pret. Nu primul. Pentru ca nu vopseaua face o bicicleta mai buna si nici "coolness factor"-ul.

Plus: daca nu-ti plac prejudecatile, de ce spui ca "aspectul nu doar ca nu ma impresioneaza, ma demoralizeaza complet in cautarea mea"? Asta mi se pare o prejudecata mai mare decat cea ca DHS-urile sunt proaste.

In final tu decizi ce vrei sa faci cu banii tai. Bafta!

Mi-am cumparat bicicleta. M-am facut cu un MTB full suspension pana la urma .. stiu stiu criticatima . La Kaufland unde am gasit un DHS Chupper cu Shimano Tourney schimbatoare is pinon sa doverit a fi facatura cu Revo Shifturi, cum sunt copil tata a venit cu mine ma rog o gramada de timp am stat pe la tipa de la intrare si sunau alea pe cine stie cine. Pana la urma bani inapoi si am plecat bine inteles dezamagiti in la Real era oferta si credeam ca au DHS Tehnik da de unde naveau :( Am ajuns la un alt shop de bike-uri unde am gasit insfarsit ce voiam mtb DHS Matrix cu shimbatoare dalea "cu manetuta" Shimano Tourney , jante duble, ce sa zic mia placut merge ca unsa. Pun si o poza desi cred ca vam dezamagit sa zic asa...

post-12677-0-21888700-1335202769_thumb.jpg

De la cursiera, trekking si bicicleta de cicloturism ai ajuns la un DHS full suspension de supermarket care sigur n-o sa-ti serveasca aceluiasi scop. Asta este, sunt banii tai, s-o folosesti sanatos!

Stiu ca topicul e vechi si il ridic din morti (ca acest cont de altfel) dar mi s-a pus pata de la o vreme pe cicloturism.

Momentan am un DHS Silver modelul negru. Sunt foarte multumit de cadru, manetele schimbatoare, schimbatoare, frane, ghidon, sa si cam atat. Nu sunt multumit de angrenajul foilor (un pic stramb si pare tabla ieftina), de pinioane nu stiu ce sa zic, par ok. Sunt foarte multumit de imbinarea furca-cadru, nu joaca, e groasa, are pipa ca bicicletele scumpe, chiar daca furca culiseaza greu. Dar cea mai mare problema sunt rotile. Au venit din fabrica putin descentrate si mi-am dat seama tarziu, n-a stiut nimeni sa le repare. Dupa ceva timp s-a descentrat si roata spate. Nu atinge frana, dar e deranjant. 

Intrebare: sa upgradez bicicleta mea pentru cicloturism (cam ce ar trebui? Banuiesc ca un monobloc si rotile cu totul, angrenaj, gume mai subtiri) sau sa iau una sh? As avea 2 bugete, unul de 400 lei si unul de 700.

Am gasit ceva p-aici: http://mercador.ro/oferta/bicicleta-trekking-de-oras-28-winora-mionic-de-luxe-ID1cv2d.html#016bf11a64

Imi place foarte mult, pretul e destul de ok, dar nu stiu cum e cu suspensia aia in furca. Voi ce spuneti?

Mai e asta: http://mercador.ro/oferta/bicicleta-trekking-city-giant-all-road-series-aluminium-23-58-cm-IDVI2l.html#016bf11a64

Dar am inteles ca revoshifturile nu sunt bune? 

Dar cel mai mult mi-ar placea asta: http://mercador.ro/oferta/vand-bicicleta-trekking-giant-free-time-la-reducere-ID1C4rH.html#016bf11a64

Sunt innebunit dupa vitezele in butuc, plus ca e Nexus 8.  Are si aparatoare de lant + portbagaj solid, nu imi place sa fac mentenanta prea des. Singurul minus ar fi pretul un pic cam mare si furca care-mi pare "ca sa fie".  Hmm, si gatul furcii pare cam subtire fata de dhs-ul meu, iar pipa reglabila am inteles ca se slabeste.

Chiar sunt nedumerit. Sa imi imbunatatesc bicicleta sau sa iau una sh? Din variantele date, care are rotile cele mai solide? Ma intereseaza mult asta, mi se pare o treaba foarte complicata care necesita experienta tensionarea spitelor, in rest as putea sa surubaresc si eu. Cunoasteti alte bicle mai bune in pretul asta? Cat m-ar costa sa-mi fac dhs-ul bun? Am vazut ca lumea zice ca rotile de 28 sunt super, ca nu se compara la drum lung, ca aia ca aia, dar o foaie mai mare nu rezolva asta? Mentionez ca am 174-176cm inaltime.

Nu te chinui degeaba cu vechea ta bicla. Eventual sa o faci sa fie acolo de rezerva, pentru mers la cumparaturi sau orice altceva.

Spui ca Giantul cu Nexus 8 e scumpa??? E chiar prea ieftina! Daca ai bani nu mai ezita. Totusi ar fi bine sa o probezi inainte de a da banul. Pretul suspect de mic poate ascunde ceva probleme.

A, nu e scumpa ea raportat la altele, e putin scumpa pentru mine, ca mai costa si transportul. :D

Cam la ce ar trebui sa ma uit? Daca mi se pare ok cand merg cu ea, nu bate, nu caraie, e posibil sa aiba alte defecte ascunse?

Butucul nexus 8 ar fi de ajuns pentru urcat dealuri banuiesc, nu?

Jantele sunt ok? Am mare fobie de roti descentrate. Am patit mai multe descentrari decat pene. Si alea de la dhs cica sunt duble...

Oare ar fi ok sa vin cu ea pe drum fara bagaje? Sunt 211 kilometri, cu o medie de 16km/h fac 13 ore, exact la fix, cat sa nu merg noaptea. Cea mai lunga distanta pe care am facut-o intr-o zi a fost de 70km, dar fortata cu dhs-ul si mai puteam lejer.